Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

lajdos

lajdos
 • Jest z nami od:
  więcej jak rok
 • Napisał:
  745 postów na forum
 • Profil odwiedzano:
  0 razy

Mężczyzna, 32 lata, Olsztyn

O SOBIE:

Tak naprawdę to Paweł Perzyna - Pasjonat, Entuzjasta fotografii,miłośnik nowinek technicznych w szczególności tych fotograficznych, w fotografii uwielbiam bokeh, ostrości i nie ostrości rzeczy oczywiste i nie oczywiste. Lubie kolor i mocne kontrasty ale tak naprawdę kocham szarości.

MOJE POSTY NA FORUM

 • lajdos

  Dla mnie amatorska obróbka zdjęć na własne potrzeby i stwierdzenie obawiam się jak moje zdjęcia widzą u siebie klienci troche do siebie nie pasują. Co do pracy ze zdjeciami efekt końcowy jest tylko tak dobry jak najgorsze ogniwo w łańcuchu pracy nad zdjęciami czyli fotograf > zestaw aparat + szkło > monitor > drukarka. Mając najlepszą puszkę i super szkła obrabiając zdjęcia na jakimś nie skalibrowanym padle nie kryjacym gamutem 1/3 możliwości otrzymywanych plików ty ich nie obrabiasz tylko starasz się poprawiac błędy które wprowadza monitor a nie plik nad ktorym pracujesz. Żeby móc pracować z kolorem musisz doprowadzić wszystko do jakiegoś standardu. Monitor który nie gwarantuje okreslonychparametrow i tego że będzie je utrzymywał nie nadaje się do pracy z kolorem. Monitory przeznaczone do pracy z kolorem to nie monitory z klap tanich laptopow i nie biurowe ktore mają jakoś wyświetlać obraz. Monitory graficzne maja odpowidnie uklady które na calej powierzchni trzymają parametry twoja klapa w laptopie w jednym miejscu może świecić jasniej albo ciemniej w innym może świecić z temperatura 6500k w innym 6000k w innym jeszcze innaczej to wszystko będzie miało wplyw na to jak pracujesz ze zdjeciami i na koncowe efektu. Nie wspomne również o fakcie że większość klap w laptopach nie kryje nawet 80% gamutu srgb czyli poprawiając coś tak naprawdę czesto tego nie widzis. Niestety minimalny koszt monitora ktory jakotako nadaje się do pracy z kolorem to przedział cenowy 1700-3000zl i mowa tu o sprzetach dla trochę bardziej zaawansowanych amatorów. A mimo wszystko rozbieżności w kolorystyce i tak będą często widoczne u klientów bo nie masz wpływu na to jakiej klasy mają monitor to na co masz wpływ to to że u klienta nie wyswietli się suma twoich błędów a jedyne jakie będą to te które generuje jego wyswietlacz a do ktorych jest przyzwyczajony. Polecam zapoznanie się z artykułem zapodanym wyżej przez terela.

 • lajdos

  Różnice są w gabarytach i trochę w ergonomii zasadniczo jeżeli chodzi o bardziej istotne opcje przy fotografowaniu to oba są z nich dosyć mocno okrojone i dużo lepszym wyborem na dłuższą metę był by wybór np d7100 ktory jest jednak trochę bardziej zaawansowanym korpusem a do 3000 spokojnie znajdziesz w zestawie np z tamronem albo sigma 17-50 f2.8 które są dużo lepszym wyborem od nic nie wartego nikkora 18-55.

 • lajdos

  jak chcesz kupić od razu dobry sprzęt to zacznij rozważać zakup BODY + Obiektyw i to nie z jakimś kitem 18-55 3.5-5.6 bo te szkła zazwyczaj nie są warte na rynkach wtórnych 200zł do 3000 dosyć przyzwoitych opcji znajdziesz naprawdę sporo. to co mogę ci polecić tak naprawdę to nie konkretna marka i model tylko pochodzenie po sklepach i pomacanie różnych modeli i obeznanie się z obsługą aparatu w najlepszym wypadku popytanie po znajomych i pożyczenie na parę dni różnych modeli ale jeżeli nie mieliście wcześniej styczności z fotografią obawiam się że dużo to wam też nie pomoże przy wyborze. Możecie też popatrzeć kiedy są jakieś ewenty fotograficzne i się przejechać na jakieś targi albo roadshow różnych producentów by sprawdzić różne opcje. Pamiętaj jeżeli ci ktoś mówi kup ten konkretny model i markę bo jest najlepszy to albo się nie zna albo jest najlepszy ale dla niego a nie koniecznie będzie najlepszy dla was. Sam obecnie mam pod ręką 4 aparaty starą minoltę z lat 70, pentaxa k-r którego dał mi kolega żebym za niego zajął się sprzedażą bo ma go od nowości a tak naprawdę się nie zna na foto i sprzęcie oraz włąsne 2 nikony d7100 i d750 i to co łączy wszystkie te aparaty to jest to że każdym da się zrobić dobre zdjęcie mając wiedzę odpowiednie warunki i znając ich ograniczenia. zamiast skupiać się na samej puszce zacznij się raczej skupiać najpierw na wiedzy i obiektywach.

 • lajdos

  Neo po prostu podchodzi do sprzętu zerojedynkowo albo kocha albo nienawidzi :p
  Ja mogę się zgodzić że fuji to świetny sprzęt i o tyle o ile dla osoby która nie wie co jej jest potrzebne do szczęścia każdy model sie pewnie sprawdzi calkiem nieźle i to nie ważne jakiego producenta to dla mnie np w stajni fuji istnieje tylko jeden model i jest nim xt2 niestety nie stać mnie na to by wywalić na tą chwilę minimum 12000 a sprzedawać osprzętu nikona też nie zamierzam. Zasadniczo dla początkujących bezlustra mają jedną zaletę łatwiej jest się na nich uczyć a mankamentem jest cena dedykowanej optyki. Ale też trzeba brać pod uwagę że ta porządną u starych wyjadaczy też nie jest wcale tańsza.

 • lajdos

  Dodam jeszcze tylko że tak naprawdę ciągle nie daliście konkretnej informacji jakie są wasze ogolne wymagania na czym wam zależy i czy wiecie czy jest jakaś konkretna dziedzina fotografii na której byście chcieli się skupić ?

 • lajdos

  Jeden i drugi system ma swoje wady i zalety ja osobiście ze względu na swoje preferencje nie zszedł bym w nikonie poniżej serii d7xxx bo te w pełni amatorskie nakładają zbyt wiele ograniczen np przy obsłudze lamp błyskowych czy braku tzw śrubokręt i możliwości używania starszych szkieł w taki sposób by mieć autofocus. Na temat canona nie będę się wypowiadał bo mi osobiście nie pasuje ich ergonomia. Na waszym miejscu narazie do nauki zainwestował bym raczej w jakiś używany sprzęt za nie duże pieniądze i zainwestował w lepszej jakości obiektywy. Jeżeli chodzi o nikona to np w d300s bądź w d7000. Jeżeli zależy wam na czymś mniejszym i nowszym to w granicach rozsadku jest olympus omd em10 obecnie w zestawie z dwoma szklami kitowymi pokrywajacymi wasz zakres w cenie okolo 3000 chyba. Ogólnie nie namawiam na nic konkretnego tak naprawdę bo to powinien być wasz świadomy wybór. Oczywiście z perspektywy dla was d3300 czy d3400 może byś trochę lepszym wyborem bo jednak to są swiezsze konstrukcje ale jednak w porownaniu z wymienionymi staruszkami jednak dosyć mocno okrojone z niektórych na dłuższą metę istotnych funkcji.

 • lajdos

  To jest neo jedna jaskółka i dlugo dlugo nic sony bagnetu może i całkiem nie usmierci ale systemu mocno rozwijać nie będzie a99 II to jak samsung nx1 wypuścili by pokazać że mogą zrobić swietny sprzęt i bez powiedzenia papa się wycofali, różnica tylko jest taka że sony zostaje w branży przy bezlustrach slt jest martwe 0 zainteresowania by wspierać ten system przez inne firmy robiąc optykę i inne akcesoria i minimalne ze strony sony, obecnie wchodzenie w bagnet alfa to strata pieniędzy.

 • lajdos

  Sony w znacznym stopniu porzuciło bagnet alfa i skupiło się na rozwoju swoich bezlusterkowcow z bagnetem e czyli raczej nie warto się w to pakować liczba dodatkowych akcesoriów jest znacznie ograniczona i coraz mniej dostępna chcąc iść w sony lepiej iść w bezlusterkowce a wybierając inny sprzęt to z lustrzanek pozostaje nikon, canon, pentax( ten ostatni też jest slabo wspierany przez firmy zewnętrzne ale zato jest solidnie zbudowany i ma stabilizowana matrycę) a z bezluster obecnie warto brać pod uwagę fuji, sony oraz aparaty z systemu micro 4/3 czyli olympusa i Panasonica tylko trzeba brać pod uwagę ze w m3/4 jest fizycznie mniejsza matryca. Niż w pozostałych przypadkach ale też to sprawia że same puszki i dostępne szkła są mniejsze i bardziej kompaktowe. A jakość obrazu wcale nie musi być gorsza tu duże znaczenie ma sama potrzeba fotografa i warunki w jakich fotografuje oraz sposób w jaki fotografuje. Najlepiej pozyskać trochę wiedzy a potem dokonać wyboru systemu. Ogólnie w kwocie do 2000 za zestaw mówiąc o sprzęcie nowym i względnie świeżym osiągi/jakość zdjęć będą bardzo podobne. Wejście sobie też do serca jedną radę słabsza puszka i porzadnym obiektywem posiadając trochę wiedzy jesteście w stanie wykonać potencjalnie lepsze zdjęcie niż drogim aparatem z marnej jakości obiektywem i nie posiadając jakiej kolwiek wiedzy.

 • lajdos

  Mi raczej chodziło o to że przy tym budżecie sprzęt będzie mocno średni żeby nie powiedzieć do kitu a bez wytłumaczenia przez wykładowcę dlaczego akurat taki zestaw to tymbardziej bezsens. Trzeba się liczyć z faktem ze fotografia to nie jest tania dziedzina.

 • lajdos

  Przy tym budżecie i takich wymogach to nie ma wiekszego znaczenia co kupisz. A jeżeli taka była rada wykladowcy tej szkoły to niestety śmiem twierdzić że dużo praktycznych rzeczy tam się nie nauczy. Zakładam że szkoła na zajęcia ma swój sprzęt dla uczniów do ćwiczeń więc narazie niech córka korzysta z niego na zajęciach a w domu niech doksztalca się sama i niech zacznie się zastanawiać co by chciała robić za fotografię i dopiero potem dobrala sprzęt do tych potrzeb.

 • lajdos

  zakładam że to bagnet jest luźny "... obiektywami stałoogniskowymi tego problemu nie ma, chyba że kręcę pierścieniem od ustawiania manualnie ostrości." czyli problem jest tylko posiadane obiektywy są mniejsze i lżejsze zapewne od zooma.

 • lajdos

  Jak na bagnecie są luzy to trzeba je skasować jeżeli są to tylko poluzowane środki to żaden problem dokręcić i po problemie ale jeżeli gdzieś jest zerwany gwint to naprawa nie będzie tania i może przewyższac wartość sprzętu. Może też być uszkodzony sam bagnet wtedy też trzeba by go było wymienić. Bez obejrzenia całości ciężko diagnozowac i oceniać skalę problemu. A jak nic z tym fantem się nie zrobi to można wyrwać cały bagnet albo zrobić jakieś zwarcie. Kupno takiej opcji bez oglądania to hazard w najczystrzej postaci bo nie wiesz czy te luzy powstaly po prostu z czasem czy koles nie przygrzmocil w jakaś barierek obiektywem idąc na spacerze.

 • lajdos

  Na tą chwilę nie dodam nic do tego co już napisał terel.

 • lajdos
  Re: Kalibracja monitora. 14.10.2017, 15:41

  Jak już pisalem najważniejsze jest by oswietlenie było odpowiedniej jakości najlepiej 5000k z odpowiednio wysokim cri powyżej 90 niestety w polsce żarówki na oprawę e27 o takich parametrach sprzedaje tylko jeden sklep a 1 sztuka to obecnie koszt 200zl. Ustawienia karty oczywiście da się zresetować a nie mając 3d lut przed kalibracja musisz manualnie w monitorze ustawić odpowiednie parametry czyli temperaturę barwowa i jasność wtedy ingerencja w karte nie powinna być duża. Bez 3d lut w monitorze robisz po prostu kalibracje softwarowa a każda kalibracja jest odwracalna.

 • lajdos
  Re: Kalibracja monitora. 14.10.2017, 02:05

  Jeżeli monitor nie ma 3d lut to tak naprawdę zmieniasz tylko taką kalibracja ustawienia karty graficznej w niektórych przypadkach taka kalibracja może przynieść więcej szkody niż pożytku. Co do samych monitorów to takie dobre budżetowe minimum obecnie to nec ea245wmi i jeżeli zależy ci jednak na jakości to poniżej tego modelu bym nie schodził. Poza tym pamiętaj że niezwykle istotnym czynnikiem przy pracy ze zdjęciami jest odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy i jego oświetlenie gdzie niezwykle istotny jest wysoki współczynnik cri oraz barwa światła. Jeżeli bedziesz pracował na obróbka w pokoju gdzie sciany będą w jaskrawych barwach będzie to wplywalo na postrzegany przez ciebie kolor i z dużą dozą prawdopodobienstwa bedziesz korygować coś czego niema. Ogolnie mówiąc kalibracja to nie tylko monitor.

 • lajdos

  Zrob dokladne zdjecia wszystkich elementow i wstaw możliwe ze jakiś element źle dopasowales.

 • lajdos
  Re: Używany 600zł 02.10.2017, 18:22

  ja mysle że w tej cenie jest warte.

 • lajdos
  Re: Używany 600zł 01.10.2017, 23:37

  Poszukaj jakiegoś bezluserkowac jak masz mały budżet to za pare zloty kupisz sobie dodatkowo jakiś adapter na m42 i będziesz mógł się bawić starymi manualnymi szkłami za grosze. Na dodatek bedziesz miał bardziej kompaktowy zestaw który będziesz chetniej wszędzie zabierał ze sobą niż lustro. Ale generalnie 600zł to mało na przyzwoity zestaw body + szkło a kompakt z takiego przedziału cenowego nie będzie dużo lepszy od aparatu z w miarę świeżego smartfona.

 • lajdos
  Re: wymiana aparatu D750 29.09.2017, 03:04

  Szczerze mówiąc neo to ze względu na moje upodobania jeżeli zdecyduje się na xt2 to w pierwszej kolejności będzie to zestaw z 35mm 1.4 a w przyszłości może 50-140 innych ogniskowych raczej nie przewiduje no moze ewentualnie 56mm ale na tą chwilę czekam na ruch nikona mimo wszystko. Mi się nie śpieszy. Ale zależy mi też na posiadaniu dla prywatnych celów czegoś bardziej kompaktowego więc też bardzo prawdopodobne jest że jak nie będę miał budrzetu to po prostu wezmę coś typu xe2 jako 3 korpus. A co do lamp nie mam problemu bo pracuje na quadralitach a one są kompatybilne radiowo pomiedzy systemami więc mogę sobie dokupić strobosa 36 pod fuji i blyskac pozostalymi na kiju kwestia tylko czy xe2 np obsluguje hss bo w to się nie zaglebialem jeszcze :p bo jak wspomnialem mam czas.

 • lajdos
  Re: wymiana aparatu D750 28.09.2017, 19:07

  co do kompromisów to fakt każdy ma różne potrzeby i każdy dobiera sprzęt pod siebie. Dla mnie np jest najistotniejszy dobry af i ergonomia co do iso jeden mądry fotograf powiedział tak: "jak potrzebujesz na ślubie iso większego niż 3200 to nie problem jest z aparatem tylko z fotografem" co nie zmienia faktu że się przydaje czasami. a co do xt2 to po moich testach dla mnie zdjęcia na iso 12800 są bardziej używalne niż z d750 na iso 9000 ale sam bym musiał jeszcze to sprawdzić jeszcze dokładniej w praktyce. Poza tym ja rozważam ten korpus jako 2 korpus a nie jako główny. A w tym przypadku najistotniejsze jest by mieć po prostu dobry nie duży i lekki aparat. Takie moje zdanie a to że inny system to już nie problem bo fakt są potrzebne inne szkła ale lampy juz mam tak system zrobiony że wpaełni działają na każdym systemie więc koszty przynajmniej o to są mniejsze :-)

 • lajdos
  Re: wymiana aparatu D750 28.09.2017, 18:56

  neo różni ludzie różnie kożystają z telefonów a ja je bardzo mocno eksploatuje i nie trafiłem jeszcze na takiego który po roku nie miał by zajechanej baterii nawet takie sony z2 ci zajadę przez rok.

 • lajdos
  Re: wymiana aparatu D750 28.09.2017, 00:13

  Też o dziwo zdaza mi się dużo fotografować nie używam gripa i jakoś żyje ja to zawsze tłumaczę w ten sposób że skoro można smrtfona ladowac nieraz 2-3 razy dziennie to wymiana baterii w aparacie to nie problem a w szczególności jak się ma wszystko poukładane. Poza tym przy bezlustrze i stalym livewiew jest inna kultura pracy mniej powtorek przedewszystkim, i dokładniej dobierane parametry sory ale dla mnie mowienie że aku to coś istotnego to czysta głupota tym bardziej że kazdy aparat ma wskaznik baterii a zmiana na ślubie to nie problem bo jest tyle momentów w ktorym można to spokojniej zrobić że znajdowanie takiej wymówki to czyste lenistwo. Ale to twój wybór ja bez sprawdzenia innych potencjalnych korzyści nic nie odrzucam a napewno nie patrzac na 4-5 rzedny parametr. No ale każdy ma inne potrzeby przeciez :-).

 • lajdos
  Re: Drugie body, może a6500? 27.09.2017, 20:28

  nikt raczej lepiej nie będzie znał twoich potrzeb więc najlepszym wyjściem raczej będzie przetestowanie i sprawdzenie osobiście czy ten sprzęt ci pasuje. a6500 to dobry kawał aparatu tak poza tym.

 • lajdos
  Re: wymiana aparatu D750 27.09.2017, 20:24

  ja dodam tylko tyle że jeżeli nikon nie pokaże w przyszłym roku jakiegoś porządnego bezlustra to jako 2 korpus będę brał xt2 bo przynajmniej dla mnie ten aparacik to bajka a wymiana aku to parę sekund a zapas i tak zawsze musze mieć czy będa to 2 baterie czy 4 to bez znaczenia. A oglądanie sampli z internetu tak naprawdę nie wiele mówi o tym jak korpus leży w ręce, jak sie go obsługuje i koniec koncu samemu sie wie najlepiej w jakich warunkach robi sie najczęściej zdjęcia więc jak dla mnie to sample oki ale tylko z własnych testów. hacz nie ograniczaj się nie namawiam oczywiście do kupna ale przetestuj i sam sprawdz z czym to sie je.

 • lajdos
  Re: wymiana aparatu D750 26.09.2017, 22:39

  testowałem xt2 i nie zauważyłem żeby zdjęcia były mniej szczegółowe.

 • lajdos
  Re: wymiana aparatu D750 25.09.2017, 23:05

  Hacz ja ci powiem tyle że nawet jak bym miał miec 8 baterii to to jest najmniejszy problem bo wymiana to 20 sekund. A biorąc pod uwagę ze do swoich nikonow i tak mam 4 fakt rzadko kiedy je używam wszystkie to ilość bateri to naprawde najgłupsze powód by rezygnować ze sprzętu ktory bardzo mocno ułatwia pracę zresztą spójrz na to z tej strony majav evf robisz 2x mniej zdjęć na ślubie i 2x wiecej ich wykozystujesz na sam koniec a to oszczędność czasu i pieniędzy.

 • lajdos
  Re: wymiana aparatu D750 24.09.2017, 21:17

  Neo ale co to zmieni że ty chcesz xpro2 mi np osobiście się podobają prawie wszystkie modele fuji a ostatnio mialem okazję przetestować ich większość i dla mnie w tej stajni jest tylko jeden który jak bym miał kasę przygarna bym bez wachania i jest to xt2. Hacz ma swój rozum i dobiera sprzęt do swoich potrzeb a nie do twoich. Jak chesz komuś doradzać to najpierw zostaw swoje upodobania i potrzeby zboku przemyśl o czym pisze osoba pytający o radę i zastanów się czy twoje doświadczenia pozwalają na udzielenie przydatnej rady.

 • lajdos

  To powiedz mi czemu kolega miał 3 szkła ze zwykłej lini canona i każde musiał przymykać by były ostre a ma dwa arty i są ostre jak brzytwa. Inny przykład z wczoraj rozmawialem z kamerzysta na ślubie używa 6d i Sony a6300 pytam się jak mu się pracuje na sony z mc11 odpowiedz super szkła canona ostrza lepiej i szybciej niż na canonie. Opinia kolesia z 13 letnim doświadczeniem. Wniosek kupuje się to co się sprawdza dla nas a nie forumowiczom ty trafiłeś na 3 słabe sigmy trudno masz widocznie pecha i tyle albo kupiłeś używane zmasakrowane sztuki.

 • lajdos

  Terel nie bierz do serca wszystkiego co ludzie wypisują w internetach :p.
  Neo a to co napisałeś potwierdza tylko to co pisalem wczesniej, sprzęt trzeba sprawdzać samemu czy spełnia nasze wymagania. Z drugiej strony to test 2-3 szkieł to nie wystarczająca ilość by móc powiedzieć że wszystko co robi dany producent to chiński shit ile przetestowales sigm z lini art ?

 • lajdos

  Piszecie tak jak by firmy pokroju canona czy nikona wypuszczaly tylko same genialne szkła i nigdy nie mialy wpadek a prawda jest taka ze każdy ma albo miał w ofercie jakiegoś gniota i też ma szkła wybitne. To samo tyczy się tzw kundli bo i tokina, sigma, tamron, samyang, mają w ofercie szkla świetne ale też przeciętne albo gnioty dlatego się sprawdza sprzęt przed zakupem czy spełnia nasze wymagania a nie kupuje w ciemno. Nacinajac się raz na jednym szkle nie można twierdzić odrazu ze dany producent robi tylko gnioty bo sami sobie narzucacie ograniczenia a może się okazać że jednak producent niezależny ma coś co nam by pasowało bardziej niż sprzęt tej samej marki co puszka. To ze w fuji, sony, olku czy panasie nie ma samych wybitnych szkieł to też żadna nowość zresztą.

 • lajdos
  Re: E-mount 50mm 22.09.2017, 17:16

  Osobiście przy wyborze jakiego kolwiek sprzętu foto, korpusu czy obiektywu nie podejmuję decyzji kupna bez własnego testu. Opinie innych użytkowników i testerów bywają pomocne i pokazują na co warto zwrócić uwagę sprawdzając dany produkt przed zakupem ale w realiach dany sprzęt ty bedziesz używał a nie tester. Imprez, targów i innych ewentow w ciągu roku jest multum i nie ma problemu by małym nakładem środków sprawdzić różne opcje.

 • lajdos

  Jak zwykle bardzo przemyślane pytanie a zadająca pytanie osoba liczy na to że znajdzie się tu jasnowidz który będzie wiedział lepiej od niej co jest jej potrzebne. A jaki masz budżet ? Na jaki format tego nikona, dx czy FF ? Obiektywów jest multum i praktycznie w każdym budżecie. Jak bym ci tu wstawił listę dostepnego sprzętu pod nikona to liczyła by przynajmniej paręnaście pozycji i raczej wątpię by było to pomocne.

 • lajdos

  To że się pojawiły adaptery z af na fuji gfx to wiem jednak na fuji x do tej pory jeszcze nie spotkalem takiego wynalazku nigdzie a to jednak są dwa różne bagnety i systemy, a co do fotodioxa to po wpadce z adapterem bagnetu f na sony e jakoś z przymrużeniem oka patrzę na ich produkty. :-) tym bardziej że lepsze recenzje jednak zbierają adaptery metabones i sigmy mc-11.

 • lajdos

  Parę lat temu jakiś student z japonii pokazywał jak przerobil obiektyw od samsunga nx na taki adapter. Cieszy fakt że firmy zaczynają podlapywac takie ciekawostki i wprowadzają je w życie. Co do adaptera do fuji nie wiem czy coś takiego sie pojawi bo w przeciwienstwie do sony, fuji raczej nie udostępnia specyfikacji swojego bagnetu i ukladu af.

 • lajdos
  Re: wymiana aparatu D750 15.09.2017, 19:57

  Hach 1/4000 a 1/8000 to 1ev , kup sobie porządny fader o średnicy najwiekszego szkła i jakies redukcje do pozostalych. Albo korzystaj z roszezonych iso ale dobry fader i tak da ci więcej możliwości obcinania światła i będzie o wiele tańszy niż doplata do d850 bo za jego cenę masz praktycznie 2x d750

 • lajdos

  Nie zestawiaj neo ze sobą malucha z porsche, zwykla linia szkieł sigmy a linia art to dwa różne światy.

 • lajdos
  Re: wymiana aparatu D750 14.09.2017, 17:02

  dla mnie osobiście jedyny powód zmiany d750 na d850 była by chyba tylko rozdzielczość jeżeli była by mi potrzebna oraz fakt że jest to bardziej wytrzymały korpus ale ze względu że na cenę na tą chwilę prędzej kupił bym x-t2 z jakimś fajnym szkłem i używał razem ze starym d750 albo dokupił drugie d750 u mnie najbardziej prawdopodobne będzie że poczekam aż nikon wypuści jakieś bezlustro sensowne i wtedy mój zapas pójdzie na sprzedaż jak będzie lipa to połowicznie zacznę przechodzić na fuji. Nie będę ci uzasadniał słuszności przechodzenia na d850 bo to powinna być w twoim przypadku uzasadniona potrzeba a nie chęć po prostu zmiany dla mnie jak coś się sprawuje a nowe droższe nie wiele wnosi to wydatek jest bez sensu. a brak migawki i tak można zawsze zrekompensować filtrem ewentualnie rozszerzonym iso.

 • lajdos

  sigma art 35mm albo 50mm

 • lajdos
  Re: wymiana aparatu D750 13.09.2017, 21:52

  Jeżeli interesuje cię tylko nikon to dokup po prostu drugie d750 i zostaw sobie 2 korpusy jak w starym padnie migawka to wymień i ciesz się dwoma dobrymi korpusami a jak cię stać to poczekaj z pół roku aż d850 będzie dobrze przetestowany i dopiero wtedy się w niego pakuj patrząc po tym że d5 i d500 do tej pory nie miały żadnej wpadki to jest duża szansa że i d850 będzie bez wad ale niestety pozostaje w pamięci niesmak po innych wpadkach więc ja bym się nie pakował od razu by zostać beta testerem. Zresztą wybór korpusu to zawsze kwestia upodobań i jeżeli d750 dobrze ci się pracuje to po co pakować się w coś innego tym bardziej że w stosunku do d750 d850 jedyne co oferuje lepszego to af i rozdzielczość. Ja osobiście czekam ze zmianą zapasu na bezlustro nikona a d750 po sezonie i tak leci do serwisu bo mój się załapał na akcję serwisową czy mi to przeszkadza z całą pewnością nie a jak się okaże że musieli by wymienić w nim migawkę to tym bardziej :p

 • lajdos
  Re: Nikon D3200 i idiota. 10.09.2017, 18:42

  No tak po co czytać instrukcję obsługi :p hehe

NAJCZĘŚCIEJ ODPOWIADAJĄ