Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Problem ze skreceniem obiektywu

• ŚredniFotograf
    10.10.2017, 20:09 | Zgłoś nadużycie

Witam wszystkich,
    posiadam obiektyw Revuenon 45mm 1:2.8 i żeby pozbyć się luzu w pierścieniu ostrzenia odkręciłem pierścien z gwintem, przykręciłem dwie śrubki, luz zniknął, zakładam z powrotem część z gwintem, chcę jà przykręcić za pomocą pięciu śrubek jakimi była przykręcona na początku, ale tylko jedna śrubka się wkręca i trzyma, zaś 4 pozostałe nie chcą się wkręcić, wkręcam, a one się ne trzymają w ogóle. Tak, jakby były za krótkie i nie dośięgały gwintu pod pierścieniem. Tylko jedna się zwyczajnie wkręca i trzyma, próbowałem zmieniać przysłonę, ostrość, ale nie ma żadnej różnicy. Bardzo proszę o pomoc, jeśli ktoś się na tym zna.

• Terel
    Terel
    11.10.2017, 00:56|Zgłoś nadużycie

Jesteś pewien, że nie zerwałeś gwintów?

-- 

Amator i nowicjusz.

• lajdos
    lajdos
    11.10.2017, 01:37|Zgłoś nadużycie

Zrob dokladne zdjecia wszystkich elementow i wstaw możliwe ze jakiś element źle dopasowales.

• ŚredniFotograf

z ciekawosci przykrecalem śrubki bez pierścienia i pasowały do gwintów i trzymały się, wiec chyba nic nie zepsułem, ale dziś wieczorem podeślę zdjęcia.

• neo86
    neo86
    11.10.2017, 12:10|Zgłoś nadużycie

Może za słabo docisnąłeś i nie złapałeś gwintu śrubką? Też takie cuda miałem na początku zabawy z rozkręcaniem obiektywów. Rozkręciłem już dziesiątki obiektywów różnych producentów Heliosy, Takumary, Zeissy, Canony EF, Fujinony X itp. Hobbystycznie lubię przerabiać fabryczne obiektywy na jakieś lepsze cudeńka dające lepsze obrazki lub po prostu bardziej funkcjonalne (np. przeróbka obiektywów Canon EF-S z przeznaczeniem tylko na APS-C na Canon EF na pełną klatkę) i przyznam jedno. W tych starych obiektywach z metalu i szkła z lat "60-"90 to tam zawsze są maleńkie i krótkie śrubki spasowane na ulał i na styk. Łatwo w nich zerwać gwint oraz trudno jest z powrotem skręcić obiektyw jak nie dociśniesz dobrze dwóch elementów tubusu obiektywu. Dobrze jest mieć precyzyjne narzędzia takie jak dla zegarmistrza/optyka. Zestawy śrubokręcików, małe kleszczyki i imadełka. I to nie pierwsze lepsze chińskie ze sklepu ogólnobudowlanego za 30-60 zł a naprawdę dobrej jakości z hartowanej stali (trochę kosztują ale warto).

• ŚredniFotograf

Hmm, możliwe, starałem się być delikatny, a imadełka nie posiadam, jak mówiłem wszystko wskazuje na to, ze raczej nie zerwałem gwintów. Śrubokręt mam raczej dobry, ale oczywiście będę uważałz Dziękuję za rady, Neo :)