Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Pen-f/x-t2/ 5d mk III ?

 • grubson644
  01.06.2017, 23:50 | Zgłoś nadużycie

  Witam, myślę że uda się jakoś podjąć decyzje.Od dłuższego czasu czytam o bezlusterkowcach im więcej czytam tym większe mam wrażenie że mniej wiem.

  Więc do rzeczy, z fotografią mam doczynienia około 2-3 lat, pstrykałem zdjęcia pełną klatką zwykłą matrycą APS-C , robiłem to czysto dla fanu jednak to wciąga czasami wpadały jakieś $ drobne za sesje i ślubniaki lecz nie byłem z tego zadowolony sprzedałem sprzęt zrobiłem krótką przerwę, teraz chcę bardziej zając fotografią i poświęcić jej więcej czasu jeśli się uda niekoniecznie skupiając się na ślubniakach i zwykłych pstrykach po umówieniu się z paroma znajomymi "fryzjerami i makijarzystkami",
  Wybór pada dziwny moim zdaniem bo pamiętam erę "pełna klatka -aparat dla profesjonalistów najlepszy na świecie " technologia się rozwija, ja niestety się zatrzymałem i mały mętlik, więc myślę nad zakupem:
  -Olympusa Pen-F "wizualnie mi się bardzo podoba" zdjęcia potrafi zrobić ładne z tego co widać w sieci
  -Fujfilm x-t2 "ma większą matrycę" także robi ładne zdjęcia
  -Canon 5d mk III "pełna klatka" temat wiadomy
  - można dodać jeszcze -Nikona d800E

  Co do użytkowania trudnych warunków raczej nie przewiduję, jednak nie wykluczam wypadów w góry, zimowych zdjęć oraz wakacyjnych fotek.
  Zależy mi na tym fajnie aby aparat był kompatybilny w studio i plenerze z lampami, ceny obiektywów nie grają roli mam zamiar systematycznie doposażać w barki jakie odczuje, dylemat polega na tym że nie miałem styczności z bezlusterkowcem, jeżeli jest możliwość proszę o opinie praktyków osób które miały w rękach puszki, a nie osoby którym się wydaje bo przeczytały gdzieś tam coś w internecie

 • lajdos
  lajdos
  02.06.2017, 04:10|Zgłoś nadużycie

  Tak z praktyki najwieksza różnica jest w evf bo odrazu widzisz zanim nacisniesz spust migawki jak zdjęcie będzie wyglądało. Trzeba się jednak liczyć z faktem że aparaty sa mniejsze i aku też a ze względu na to że elektronika dziala nontoper trzeba mieć wiecej zapasowych aku z drugiej strony dzięki temu że widzisz co wyjdzie robisz mniej zdjęć ale wiecej udanych. Z innych kwesti w zależności od modelu aparatu af jednak w slabszych warunkach oswietleniowych potrafi być mniej skuteczny ale za to dostajesz dodatkowe udogodnienia przy ostrzeniu manualnie. A tak pozatym to sprzęt najlepiej sprawdzać samemu i dobierać pod wlasne potrzeby. Tyle w temacie i powodzenia :-)

 • neo86
  neo86
  02.06.2017, 14:07|Zgłoś nadużycie

  Lajdosie ale w Fuji istnieje możliwość wyłączenia EVF. Można zrobić tak, że ekran LCD wyłączony, EVF wyłączony a sam EVF włącza się jedynie jak przystawisz oko do wizjera. Tak przynajmniej jest w X-E2 Firmware 4.01. Żywotność użytkowania na jednym Akku wzrasta momentalnie!

 • lajdos
  lajdos
  02.06.2017, 15:11|Zgłoś nadużycie

  1. Nie zmienia to faktu że aku zazwyczaj są mniej pojemne
  2. Evf to też monitor i ciągnie trochę więcej niż przy wizjeze optyczny
  3. Tak naprawdę dla mnie akurat ptk 1 i 2 maja małe znaczenie bo nawet przy lustrzankach mam dodatkowe aku i wymiana nawet częstsza nie jest dla mnie problemem. Skoro telefon laduje nieraz 2x dziennie to dodatkowy aku do aparatu i częstsze ich ładowanie to nie jest nic problematycznego ale dla kogoś innego może być dlatego neo zaznaczam to jako różnice pomiędzy lustrzanką a bezlustrem a to że aparaty mają możliwości konfiguracji pod kontem zużycia energii to obecnie norma w szczegulnosci w bezlustrach.
  Zwróć uwagę na zwykłe porownanie nikonowski en-el15 ma pojemność 1900 mAh a FujiFilm NP-W126S 1260mAh wiec kwestia żywotności to nie tylko zużycie prądu a po prostu mniejsza pojemność aku.

+ rozpocznij nowy wątek

NAJCZĘŚCIEJ ODPOWIADAJĄ