Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Nikon D5300 + 18-105 VR czy Lumix FZ1000?

 • ~Pimpek
  27.05.2017, 17:01 | Zgłoś nadużycie

  Aparatu potrzebuje do robienia zdjęć wszelkiego rodzaju i do filmów. Nie wiem czy wybrać lustrzankę czy kompakt ;) Bardziej ciągnie mnie do lustrzanki. Czy oba te aparaty mają podobną lub identyczną jakość zdjęć? Który byłby dla mnie lepszy?

 • lajdos
  lajdos
  28.05.2017, 18:31|Zgłoś nadużycie

  to są dwa różne aparaty posiadająće odmienne cechy ale tak w specyficznych warunkach da się uzustać takie same rezultaty jednym i drugim ale w innych już nie. Te aparaty mają różnej wielkości matrycę oraz przedewszystkim inną optyke, do lustrzanki możesz podpiąć tani badziew i będziesz miał gorsze rezultaty niż ze średniej klasy smartfona ale możesz też kupić dobre szkło i cieszyć się pięknymi i ostrymi zdjęciami za to kompakt może mieć świetna optyke i większy sensor który będzie też dawał w rożnych warunkach dobre rezultaty. Który będzie lepszy dla ciebie hymm to jakie masz gusta i potrzeby chyba powinieneś wiedziec najlepiej chyba że wolisz żeby ktoś ci wcisną pierwszy lepszy kit że ten konkretny model zrobi za ciebie tak dobre zdjęcia jak fotograf z 10letnim starzem. 1. Inwestycja w więdzę, trochę lektury testów i będziesz wiedział najlepiej co się w twoich rękach najlepiej sprawdzi. 2. Szukając aparatu szukaj połączenia dobrej matrycy z dobrym szkłem

 • ~Pimpek
  28.05.2017, 21:13|Zgłoś nadużycie

  No dobra przykładowo wziąłbym tego D5300 z Nikorem 18-105 VR, dobry wybór? Nie znam sie na obiektywach ;)

 • Terel
  Terel
  28.05.2017, 21:41|Zgłoś nadużycie

  Poczytaj na Optyczne.pl, DPReview.com lub znajdź inne testy, które wyskoczą w Google'ach czy na YouTube'ie. Nie mamy żadnych konkretnych kryteriów żeby doradzić, co dla Ciebie będzie lepsze, a pytasz ogólnie o jakość zdjęć, którą można wyczytać ze wspomnianych wyżej testów.
  Na pytanie "czy D5300 z 18-105 VR to dobry wybór?" można odpowiedzieć zarówno "tak" jak i "nie".

  -- 

  Amator i nowicjusz.

 • ~Pimpek
  28.05.2017, 23:18|Zgłoś nadużycie

  Podasz argumenty za i przeciw? Bo na początku chciałem mieć lustrzankę, ale nie wiem czy będę inwestował w obiektywy (mało prawdopodobne)

 • lajdos
  lajdos
  29.05.2017, 00:01|Zgłoś nadużycie

  To szukaj dobrego kompaktu z jasnym szkłem i duża matrycą tylko myśląc duża nie chodzi mi o ilość piskeli tylko faktyczną wielkość. Poza tym aparat sam w sobie nie sprawi że bedziesz robić dobre zdjęcia wiec inwestuj w wiedzę a to zaprocentuje tym że bedziesz wiedział co kupic.

 • Terel
  Terel
  29.05.2017, 09:05|Zgłoś nadużycie

  Ja tylko dodam do wypowiedzi @lajdosa, że inwestowanie w wiedzę niekoniecznie wiąże się z pieniędzmi. Wszelkiej maści testy sprzętu dostępne są za darmo. Podobnie rożnego kalibru teksty około fotograficzne czy poradniki, jak i czym wykonywać danego typu zdjęcia.
  Wystarczy zainwestować trochę czasu na poczytanie tego i wiele dylematów, na które my nie jesteśmy w stanie za Ciebie odpowiedzieć, zniknie. Jeżeli nie chcesz inwestować w wiedzę związaną z fotografią, mogę tylko powiedzieć, że idąc dzisiaj do sklepu trzeba się naprawdę postarać żeby kupić zły aparat.

  Osobiście zaczynałem od kompaktu za 300 PLN, który oferował tryby manualne. Wciągnął mnie w temat, wielu rzeczy się na nim nauczyłem i kupiłem później starą lustrzankę za 800 PLN, która z dobrym obiektywem daje całkiem rozsądne rezultaty.

  -- 

  Amator i nowicjusz.

+ rozpocznij nowy wątek

NAJCZĘŚCIEJ ODPOWIADAJĄ