Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Poradniki sprzętowe - czy są potrzebne?

• Krzysztof Basel
    22.07.2014, 10:44 | Zgłoś nadużycie

Cześć,

Chciałbym Was zapytać czy chcielibyście, abyśmy przygotowywali od czasu do czasu dłuższe teksty poradnikowy, przeglądowe dotyczące sprzętu. Jaką lustrzankę wybrać, który bezlusterkowiec się opłaca itp.

Proszę dajcie znać, jakie ew. tematy Was najbardziej interesują!

-- 

Redaktor naczelny Fotoblogia.pl, fotograf, pasjonat Internetu, nowych technologii i muzyki świata. Napisz do mnie: krzysztof.basel@fotoblogia.pl.

• MAXX
    MAXX
    22.07.2014, 11:46|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

Może praktyczne testy porównawcze 3-4 luster z tej samej półki? Już nie chodzi o jakość zdjęć bo to wiadomo trzeba by jakieś obiektywy referencyjne ale zwrócenie uwagi na czułości użyteczne, specyficzne funkcje które nie występują w innym sprzęcie, przydatność do poszczególnych rodzajów fotografii, charakterystyka "kitowych" obiektywów, dostępność, ceny i ocena tanioch jasnych stałek w wybranym systemie, jakość i łatwość filmowania .. .
    Bardzo dużo osób pyta o alternatywę dla lustra i tu przydały by się dwa artykuły. "Bezlusterkowiec może być tani i dobry" (to nie prowokacja :D) oraz aparaty segmentu "tiny pro" czyli zaawansowane kompakty z bardzo jasnymi obiektywami.
    Myślę, że każdy musi się uczyć a kto wie ten sobie przypomni. Przydał by się artykuł na przykład o metodach pomiaru ekspozycji. Ogólny wstęp mógłby się kończyć odnośnikami z poradami dla użytkowników konkretnych systemów.
    Potrzebny jest też (moim zdaniem) poradnik "Nie bój się wyłączyć zielonego programu" ze zbiorem informacji o podstawowych trybach, sytuacjach w jakich zielony program robi nam źle i sposobach poprawienia z użyciem choćby trybów preselekcji i korekcji ekspozycji. Warto by uświadomić zaczynającym zabawę z fotografią, że tryby półautomatyczne też ich wyręczają (w pewnym zakresie) z pomiaru ekspozycji a jednocześnie pozwalają decydować o strefach ostrości, zamrożeniu ruchu ... .
    Bardzo po macoszemu jest traktowana kompozycja obrazu. To nie sprzętowe ale potrzebne. Znając zasady kompozycji (i wiedząc, że są po to by je łamać) można robić niezłe zdjęcia na automacie. Ba nawet może się w głowie przewalić i chwalić się "jestę fotografę" :D.
    Sporo osób ma problemy z ogniskowymi i zależnością wynikowej ogniskowej od wielkości matrycy. Przydał by się obrazek jaki można znaleźć w internecie z wrysowanymi w siebie matrycami o rożnych wielkościach i przelicznikami dla nich. Przy okazji warto by dodać umiejętność czytania tych najbardziej podstawowych informacji jak ogniskowa i światło.
    Sporo osób chce "wejść na lustro" bardzo tanio. Myślę, że użyteczne było by pokazanie możliwości używania tanich obiektywów manualnych. Można by zacząć od systemów mocowań, konwerterów między systemowych, matówek i manualnego ostrzenia oraz kwestii kompatybilności obiektywów manualnych z cyfrą. Chyba trzeba by w podrozdziałach nakierować na 2 ważne działy które mogą sporo skorzystać na obiektywach manualnych (portret i jasne stałki oraz makro i obiektywy oraz ich stopień odwzorowania). Bardzo ciężki temat techniczny ale gdyby przeprowadzić go od "a" do "z" na 2-3 przykładach konkretnych puszek i konkretnych obiektywów to każdy by potem potrafił. Nam starym nie trzeba tłumaczyć ale młodzi muszą się skądś dowiedzieć, że dobre obiektywy nie są robione od 5 lat. W tym celu można pokazać sample z wiekowych Yashic, Zeissów i Pentaconów.
    Temat techniczny który wypłynął na forum przechowywanie zdjęć, kopie, tagowanie, prezentacja zdjęć w sieci - temat z pogranicza informatyki.

No to tyle jak się schłodzi pomyślę więcej :).

• dr.kamil
    dr.kamil
    22.07.2014, 14:14|Zgłoś nadużycie

Niepotrzebne, pełno tego na innych stronach.

• Gerald88
    Gerald88
    23.07.2014, 01:30|Zgłoś nadużycie

Miło było by zobaczy poradnik o zakupie akcesoriów foto. Np obiektywów. U mnie zakup to zawsze "coś wielkiego" ;) emocje, podniecenie i szczęście przy zakupie wymarzonego obiektywu sprawiają, że nie zauważamy niekiedy szczegółów. Jak przetestować sprzęt w sklepie, na co zwracać uwagę itp, tak aby doświadczony sprzedawca nie wcisnął nam najgorszej sztuki ;)
    Przegląd filtrów foto też był by przydatny. Czy zawsze najlepszy jest najdroższy? Którą firmę wybrać a której unikać, co do czego . Ogólnie jakieś ciekawe akcesoria które ułatwią nam życie a nie tylko zaśmiecą torbę ze sprzętem. Najważniejsze aby było opisane jak ich używać a nie tylko jak działają ;)

• ~lennykrawiec.eu
    19.08.2014, 16:39|Zgłoś nadużycie

Moim zdaniem zamiast artykułów podchodzących pod testy aparatów, czy obiektywów powinniście pokazać przykładowe zestawy na początek do konkretnych zastosowań w konkretnych cenach. Czyli co można kupić za kwotę np 3500zł? Przyzwoitą lustrzankę cropa z podstawowym obiektywem, używaną lustrzankę FF, najtańszą lustrzankę z zestawem obiektywów takich i takich itd...

• squier
    squier
    19.08.2014, 17:20|Zgłoś nadużycie

ja prosiłem Jakuba Kazimierczyka o przetestowanie bracketów do lamp błyskowych , po 3 prośbach zrezygnowałem bo po co...jak i tak olał temat

• ~P.S.
    19.08.2014, 17:35|Zgłoś nadużycie

Witam.

Z chęcią zobaczyłbym artykuł powiedzmy pt. "Jaki system wybrać. Wady i zalety systemów bez lustra". Czyli przegląd systemów bez lustra, jakość, opłacalność, rozwojowość, obiektywy, akcesoria, cechy szczególne itp. itd. Następnie skonfrontowanie tych systemów z systemami lustrzankowymi i "zwykłymi" kompaktami:).
    Pozdrawiam. P.S.

• ~jan
    19.08.2014, 20:03|Zgłoś nadużycie

Wolałbym żeby poradniki prezentowały się troszkę inaczej jak na innych portalach, czasem wygląda to tak jak by redakcje reklamowały sprzęt jednej marki i faworyzowała tylko jedna firmę .
    Moim zdaniem warto więcej poświecić czasu na ukryte wady i słabostki sprzętu.
    Często brak rzetelnych informacji w poradnikach , testach i dopiero po zakupie okazuje się co i jak .

Malo mówi się np o tym ze niektóre modele nikona posiadają zielonkawa dominantę i na zdjęciach i ciężko jest to usunąć nawet w programie graficznym a ustawienia balansu bieli niewiele dają , że obraz z canona jest dużo bardziej przyjemny i kolory są bardziej naturalne jak w nikonie .

Porównania do testów powinny odbywać się na aparatach np. trzech firm canona , nikona , sony jednej klasy aparatów i można porównywać testy obiektywów np ultra szerokokątnych , makro czy tele oddzielny test z aparatami z wyższej półki np pełnej klatki i podobne z obiektywami nie było by tego że jest tylko jedna firma super a pozostałe słabe albo jak to czasem bywa z obiektywami niezależnych producentów z jedną firmą działa dobrze z inną tak sobie.
    Kolejne testy można przeprowadzić na cyfrowych lustrzankach i obiektywach manualnych np test ostatnio bardzo popularnego starego ob Pentacona 50 /1.8 jak zachowa się z aparatem z mała klatka i pełna rożnych producentów.

Najważniejsze by nie KOPIOWAĆ i WKLEJAĆ tego co już inni napisali na innych serwisach fotograficznych bo takie testy najczęściej można spotkać.
    Pozdrawiam

• konti
    konti
    20.08.2014, 20:19|Zgłoś nadużycie

Popieram w stu procentach użytkownika ~jan

• AldoS
    AldoS
    20.10.2014, 15:58|Zgłoś nadużycie

Jak najbardziej jestem za, ale jak powyżej napisano, na unikalnych treściach, obiektywnych, z których będzie mógł skorzystać też laik.

• ~q12
    10.11.2014, 02:31|Zgłoś nadużycie

A może by tak dołożyć rubryke o obiektywach, oczywiście z możliwością zamieszczania ocen przez uczestników forum. Wielu nowych użytkowników lustrzanek którzy przechodzą z aparatów kompaktowych nie zdaje sobie sprawy jakie znaczenie ma dobry obiektyw. Kupują lustrzankę z obiektywem kitowym i sa rozczarowani bo ich kompakt robił lepsze zdjęcia.Wiec zrobienie rankingu na podstawie ocen użytkowników pozwoli na racjonalny dobór szkieł

• Reed
    Reed
    10.11.2014, 09:56|Zgłoś nadużycie

Poszedł bym dalej-opisy ulubionych obiektywów przez użytkowników z mozliwoscia dodawania fotek z tego szkła, wielu forumowiczów ma pewnie jakaś manualna perełkę która chętnie się pochwali, albo swój ulubiony obiektyw systemowy z którym sie nie rozstaje.

• ~Marek
    11.11.2014, 17:49|Zgłoś nadużycie

Poradniki sprzętowe - czy są potrzebne?

Wydaje mi się że nie są potrzebne bo tego wszędzie pełno i wiele z tego to reklamowanie konkretnej firmy oczywiście redakcje nie robią tego za darmo .

Zadać można pytanie czy fotoblogia to serwis prezentujący tylko portret i studio czy jednak również inne rodzaje fotografii .
    Nie można doczekać się nowych wideoporadnikow choć zainteresowanie jest spore np z obróbki krajobrazu , na forum odgrzewane są tematy które gościły pomad rok temu wiec nie wiem czy poradniki sprzętowe maja służyć jako tzw zapychacz i kopiowanie tego co piszą inni ? bo brak ciekawych nowych informacji tylko przedruki to co można spotkać na innych serwisach .
    Po co to ? są serwisy które robią na profesjonalnym poziomie i tam można zasięgnąć informacji.

• Sordon
    Sordon
    26.04.2015, 09:14|Zgłoś nadużycie

Wg mnie brakuje czegoś tego typu:
    https://fotoblogia.pl/5087,kupujemy-najtansza-lustrzanke-nikona
    - bardzo rozsądnie to było napisane, można odkurzyć. Mnie np. brakuje takiego wątku -JEDNEGO - w którym byłoby trochę informacji poza korpusem, właśnie o jakimś ekonomicznym lepszym od kitowego obiektywie, w artykule przeze mnie wspomnianym jest informacja o 35 i 50mm, teraz jeszcze warto byłoby wspomnieć o jakimś zoomie + lampie o podobnych możliwościach choćby do sb600.
    Takie moje zdanie :)

• Marzena1984
    Marzena1984
    30.04.2015, 14:54|Zgłoś nadużycie

Bardzo chętnie bym zobaczyła taki poradnik. Dla początkującego jak znalazł :)

• MAXX
    MAXX
    30.04.2015, 22:36|Zgłoś nadużycie

Zdecydowanie poradnik jak najlepiej wydać 1 000, 2 000, 3 000, 4 000, 5 000 z uwzględnieniem wymagań dla fotografii okolicznościowej, turystycznej.

• wojtiii
    wojtiii
    29.04.2016, 13:44|Zgłoś nadużycie

poradniki zawsze są potrzebne i na pewno dla kogoś będą przydatne choć istnieje pewna lgrupa ludzi dla których jest to nie przydatne