Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Sony czy Canon?

• rybaaaaa
    03.12.2016, 17:38 | Zgłoś nadużycie

Szanowni Forumowicze,

piszę ponieważ potrzebuję małej porady - tuż przed wyborem systemu. Do tej pory m4/3 i na pewno chcę wejść w FF. Fotografia na tą chwilę - portrety, życie, rodzina, przyjaciele, wyjazdy i krajobrazy, lecz nie ekstremalne. Może kiedyś - śluby lub beauty.

Finanse zebrane, mocno zastanawiam się na systemem w który się zaangażować - Sony vs Canon, dokładnie rozważam modele:

1) Sony A7(body ok. 4500 zł)

2) Canon 6D (body ok. 5500 zł)

Macałem oba, oba pasują - każdy jest inny ale oba mają plusy i minusy (Kompaktowe rozmiary i waga, odchylany ekran A7 vs lepsza ergonomia, trzymanie, bateria i wizjer w 6D... konfrontację można by mnożyć w nieskończoność. Dla mnie pod względem BODY jest REMIS (tzn. plusy i minusy się nawzajem redukują, tak, że ostatecznie rak ewidentnego zwycięzcy). Więc w moim przypadku nie body determinuje wybór, lecz OBIEKTYWY.

I tu pytanie do Państwa, doświadczonych:

1) Czy obiektywy Sony rodziny Zeiss (Sonnar 55 1.8, 85 1.8 Batis, Sonnar 35 2.8) są optycznie oraz pod innymi względami równie "dobre" jak obiektywy Canon serii "L" ? Czy jasne "L" Canona mimo podobnej ceny będą lepsze od tych nowych Zeisów pod Sony... Bo cenowo Zeissy będą na tym samym poziomie lub niestety wyżej...

2) Czy obiektywy rodziny Sony "bez Zeiss" oraz kit Sony 28-70 są na równym poziomie jak Canonowskie obiektywy do 2000 zł bez "L"?

Prośba o pomoc w temacie - z góry dziękuję!

• ac_dc
    ac_dc
    03.12.2016, 18:53|Zgłoś nadużycie

Sony jest bdb wyborem z jednym ale - wydasz majątek na szkła, które w systemie Canona kupisz za połowę ceny, lub nawet 1/3 Sony. Prosty przykład - w canonie masz do wyboru L-ki 70-200 f/4, 70-200 f/4 z IS, 70-200 f/2.8 oraz 70-200 f/2.8 z IS i należy dodać że dodatkowo niektóre z tych szkieł doczekały się MK II i III. Tak więc chociażby w tym zakresie możesz wybierać z kilku różnych wersji czego w Sony nie uświadczysz.

Bezlustro jest dobrym wyborem na dodatkowy system, ale jeśli zamierzasz nim robić wszystko - to szedłbym w lustro, czyli canona.

Inna sprawa, że praw fizyki nie przeskoczysz i dość że w Sony ceny szkieł będą wyższe od Canona to ich wielkość będzie podobna.

• rybaaaaa
    rybaaaaa
    03.12.2016, 19:51|Zgłoś nadużycie

Dziękuję za odpowiedź! Masz pewnie 100% rację, a przykład 70-200 pod tym względem jest bardzo trafiony, ale w moim przypadku - nawet nie myślałem o zakupie tego typu obiektywu, ponieważ w ogóle nie używam takich ogniskowych :) max 85-135mm. Natomiast tak jak piszesz, pewne jest, że w systemie Canona jest dużo większy wybór obiektywów... Chociaż pod względem cenowym te "topowe" kształują się podobnie w Canonie i Sony. I tutaj to "właściwe" pytanie jest cały czas nierozwiązane - jak szkła Sony Zeiss stoją względem Canonowskich "L"?

PS. Tutaj kolejny Twój trafiony argument dot. wielkości szkieł... Trudno się z tym nie zgodzić. W początkowych rozważaniach bardzo dużym plusem były dla mnie gabaryty Sony, ale biorąc pod uwagę, że i tak musisz podpiąć pod niego wielki, często ciężki obiektyw uświadamiam sobie, że kwestia gabarytów już traci pierwszoplanowe znaczenie... Niemniej w systemie Sony jest "pancake" 35/2.8 i z nim Sony to po prostu rewelacja do codziennego użytku,a przypinając duże jasne szkła ten sam aparat może "pracować"

Hmmm
    Prośba o opinię większej ilości Forumowiczów!

• Jacu
    Jacu
    03.12.2016, 21:33|Zgłoś nadużycie

Żeby nie było tak różowo, to co sie stanie jak za pomocą adaptera podłączysz szkła Canona do body Sony?

• ac_dc
    ac_dc
    03.12.2016, 22:03|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

Jacu
    Żeby nie było tak różowo, to co sie stanie jak za pomocą adaptera podłączysz szkła Canona do body Sony?

odpowiedź była w innym wątku -> https://forum.fotoblogia.pl/sprzet-fotograficzny/592431,jak-zyc-bezlusterkowiec-rozbudowa-czy-powrot-na-lustro

• ac_dc
    ac_dc
    03.12.2016, 22:13|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

A wracjąc do tematu to MZ jedynym rozsądnym rozwiązaniem byłby wybór nie A7, ale dopiero A7 II https://fotoblogia.pl/7102,sony-a7-ii-pelna-stabilizacja-wysokiej-jakosci-test Bo jakoś nie widzę żadnej przewagi starej A7 bez stabilizacji w korpusie nad Canonem 6D.

ps.
    Przewaga A7 II nad A7
    5-osiowy system stabilizacji obrazu
    Szybszy system AF
    większe możliwości filmowe
    Bardziej wytrzymały korpus
    Lepszy uchwyt

Tyle tylko, że dalej pozostaje kwestia szkieł a tutaj Canon MZ deklasuje w zakresie możliwości i ceny szkła Sony w przypadku nie tylko L-ek, bo ma tanie i bdb portretówki typu EF 85 f/1.8 (która jest u mnie od zawsze) albo L-kę 135 f/2 itp

• rybaaaaa
    rybaaaaa
    03.12.2016, 22:48|Zgłoś nadużycie

A7II już jest droższa - nawet od Canona 6D. Niestety.

A wracając do porównania obiektywów - Sony ma tani kit FE 28-70, FE 50/1.8 i 28/2.0 (ok. 1000 zł każdy używka), czy w tej cenie w Canonie zakupię lepsze obiektywy - odpowiedniki tych w Sony? To ważne pytanie, bo na podstawie tych trzech tanich obiektywów można zbudować w miarę ciekawy zestaw, pytanie tylko jakiej jakości są to obiektywy? Czy odpowiednik Canona za 500 zł nie będzie od nich lepszy...

A jeszce taka dygresja:
    Rzeczywiście w przypadku ogniskowej 85 mm Canon deklasuje Sony (ilość obiektywów, cena, jakość)... bezdyskusyjnie. Ale inne ogniskowe? Powiem szczerze, zdjęcia z Sonnara 55 1.8 z powłoką T mają coś w sobie... te kolory i realizm. 35/2.8 Zeiss również robi esencjonalne obrazki, chociaż posiada wady optyczne i nie jest zbyt jasny, pytanie czy w systemie Canona w cenie do 2.5 tys znajdę lepszą stałkę 35 mm?

Niestety trafil mi się ciężki orzech do zgryzienia.

PS. A jak wg Was ma się sama jakość obrazka z puszki Canon vs A7/A7II?

• ac_dc
    ac_dc
    03.12.2016, 23:14|Zgłoś nadużycie

rybaaaaa
    A7II już jest droższa - nawet od Canona 6D. Niestety.

A wracając do porównania obiektywów - Sony ma tani kit FE 28-70, FE 50/1.8 i 28/2.0 (ok. 1000 zł każdy używka), czy w tej cenie w Canonie zakupię lepsze obiektywy - odpowiedniki tych w Sony? To ważne pytanie, bo na podstawie tych trzech tanich obiektywów można zbudować w miarę ciekawy zestaw, pytanie tylko jakiej jakości są to obiektywy? Czy odpowiednik Canona za 500 zł nie będzie od nich lepszy...

A jeszce taka dygresja:
    Rzeczywiście w przypadku ogniskowej 85 mm Canon deklasuje Sony (ilość obiektywów, cena, jakość)... bezdyskusyjnie. Ale inne ogniskowe? Powiem szczerze, zdjęcia z Sonnara 55 1.8 z powłoką T mają coś w sobie... te kolory i realizm. 35/2.8 Zeiss również robi esencjonalne obrazki, chociaż posiada wady optyczne i nie jest zbyt jasny, pytanie czy w systemie Canona w cenie do 2.5 tys znajdę lepszą stałkę 35 mm?

Niestety trafil mi się ciężki orzech do zgryzienia.

PS. A jak wg Was ma się sama jakość obrazka z puszki Canon vs A7/A7II?

Zakup A7 bez stabilizacji to MZ bezsens

Ale że co z tym Sony FE 28-70 mm f/3.5-5.6 ? Przecież w tym zakresie masz pełno L-ek u Canona i to używanych

Czyli:
    EF 24-70 mm f/4L IS USM
    EF 24-70 mm f/2.8L USM oraz EF 24-70 mm f/2.8L II USM
    EF 24-105 mm f/4L IS USM oraz EF 24-105 mm f/4L IS II USM
    EF 17-40 mm f/4.0L USM
    EF 17-35 mm f/2.8L USM
    EF 16-35 mm f/2.8L I / II i III USM

50 f/1.4 i 35 f/1.4 to jednak bym wolał kupić Sigmy serii Art ;)

• rybaaaaa
    rybaaaaa
    03.12.2016, 23:38|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

Chyba się nie zrozumieliśmy :) Chodziło mi o to, czy do 1000 zł kupię w Canonie lepsze szkło niż p. FE 28/2.0 czy FE 50/1.8 u Sony, oraz czy do 1000 zł kupię lepszy zoom.

A jeśli chodzi o Sigmę Art, to wolałbyś je porównując do których obiektywów? :)

z góry dzięki za odp!

• ac_dc
    ac_dc
    04.12.2016, 00:05|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

rybaaaaa
    Chyba się nie zrozumieliśmy :) Chodziło mi o to, czy do 1000 zł kupię w Canonie lepsze szkło niż p. FE 28/2.0 czy FE 50/1.8 u Sony, oraz czy do 1000 zł kupię lepszy zoom.

z góry dzięki za odp!

podałeś Sony FE 28-70 mm f/3.5-5.6 OSS (nowy 2.100 zł) http://www.cyfrowe.pl/aparaty/obiektyw-sony-28-70-mm-f-35-56-oss.html
    Jak chcesz kita w canonie to masz też 24-105 mm f/3.5-5.6 IS STM http://www.cyfrowe.pl/aparaty/obiektyw-canon-24-105-f-35-56-is-stm.html
    i używanego za 1000 zł
    http://allegro.pl/listing/listing.php?bmatch=base-relevance-floki-5-uni-1-5-1025&search_scope=closed&string=Canon%2024-105%20mm%20f%2F3.5-5.6%20&price_from=800&price_to=1100

używane można znaleźć w tej cenie:
    24 mm f/2.8 EF
    Canon 24 mm f/2.8 EF-S STM
    Canon 28 mm f/1.8 EF USM http://allegro.pl/listing/listing.php?string=Canon%2028%20mm%20f%2F1.8%20&search_scope=closed&bmatch=base-relevance-floki-5-ele-1-5-1018&price_from=800&price_to=1000
    Canon 28 mm f/2.8 EF IS US

Tylko jest jedno ale... Za niewiele więcej w Canonie dostaniesz świetne używane L-ki - to po kiego zamykać się w kwocie 1000 zł i szukać "KITOWYCH" szkieł ?????

No ale to Twoja sprawa, bo ja wybrałbym Canona z uwagi na L-ki tańsze niż w innych systemach i z pewnością nie szukałbym na siłę szkieł do 1000 zł

• ac_dc
    ac_dc
    04.12.2016, 00:13|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

ac_dc
    rybaaaaa

z góry dzięki za odp!

podałeś Sony FE 28-70 mm f/3.5-5.6 OSS (nowy 2.100 zł) http://www.cyfrowe.pl/aparaty/obiektyw-sony-28-70-mm-f-35-56-oss.html
    Jak chcesz kita w canonie to masz też 24-105 mm f/3.5-5.6 IS STM http://www.cyfrowe.pl/aparaty/obiektyw-canon-24-105-f-35-56-is-stm.html
    i używanego za 1000 zł
    http://allegro.pl/listing/listing.php?bmatch=base-relevance-floki-5-uni-1-5-1025&search_scope=closed&string=Canon%2024-105%20mm%20f%2F3.5-5.6%20&price_from=800&price_to=1100

używane można znaleźć w tej cenie:
    24 mm f/2.8 EF
    Canon 24 mm f/2.8 EF-S STM
    Canon 28 mm f/1.8 EF USM http://allegro.pl/listing/listing.php?string=Canon%2028%20mm%20f%2F1.8%20&search_scope=closed&bmatch=base-relevance-floki-5-ele-1-5-1018&price_from=800&price_to=1000
    Canon 28 mm f/2.8 EF IS US

Tylko jest jedno ale... Za niewiele więcej w Canonie dostaniesz świetne używane L-ki - to po kiego zamykać się w kwocie 1000 zł i szukać "KITOWYCH" szkieł ?????

No ale to Twoja sprawa, bo ja wybrałbym Canona z uwagi na L-ki tańsze niż w innych systemach i z pewnością nie szukałbym na siłę szkieł do 1000 zł

Czyli zdecydowanie wolałbym kupić L-kę Canona EF 24-105mm f/4 L IS USM za 1.300 zł niż kitowe szkiełko Sony FE 28-70 mm f/3.5-5.6 OSS
    http://allegro.pl/listing/listing.php?price_from=800&price_to=1300&bmatch=base-relevance-floki-5-ele-1-5-1018&search_scope=closed&string=Canon%2024-105

• rybaaaaa
    rybaaaaa
    04.12.2016, 01:18|Zgłoś nadużycie

i tutaj się z Tobą zgadzam. rzeczywiście nie ma sensu.
    Powoli ukierunkowuje się na Canona.

• lajdos
    lajdos
    04.12.2016, 03:14|Zgłoś nadużycie

Wybierając między a7 i 6d raczej kierował bym się w stronę 6d canona ale mogąc dołożyć do a7 II wolał bym sony ze względu na stabilizację a dokupując np sigmę mc-11 można spokojnie korzystać ze szkieł sigmy z lini art z bagnetem canona oraz można spokojnie pracować z większością ww szkieł canona czyli teoretycznie nawet jeżeli wybierzesz 6d i rozbudujesz szklarnie pod canona nie zamknie ci to drogi do przejścia w przyszłości na sony chyba że rozbudujesz system c o inne akcesoria i nie będziesz się chciał pozbywać np lamp błyskowych na canonowską stopkę :p

• ac_dc
    ac_dc
    04.12.2016, 08:08|Zgłoś nadużycie

Tak mała dygresja z mojej strony :)
    1/Mając jeden system bezlusterkowy niekoniecznie wchodziłbym w kolejny

2/mając zamiar coś zmienić w tej kwestii nie pchałbym się model A7 (dlaczego - pisaliśmy wcześniej A7, A7S i A7SII bazują tylko na detekcji kontrastu, natomiast A7II ma aż 399 punktów detekcji fazy)

3/jeśli nie masz kasy (a chyba nie). Bo widzę chęć zakupu szkieł kitowych do 1000 zł maks. to w ogóle nie widzę sensu takich zmian.
    Zacytuję: "system Sony A7 do tanich nie należy. Obiektywy oferowane przez Sony, Zeissa czy produkowanych kooperacji są absolutnie świetne, ale ich ceny są wysokie. Oczywiście — płacimy za jakość, ale nie każdy może pozwolić sobie na wymianę popularnej 50-tki f/1.4 Canona na Sony Zeiss 55 mm f/1.8 za 3800 zł. Do tego uwielbiana przez wielu ogniskowa 35 mm w Sony kosztuje 6700 zł (f/1.4), podczas gdy rewelacyjna Sigma Art 35 mm f/1.4 kosztuje niespełna połowę tej kwoty. Jest tylko jeden szczegół - nie ma mocowania FE" Ale o tym też już pisałem.

A co myślę ja i inni o kupowaniu bezlustra FF i kitowych tanich szkieł do 1000 zł to też już pisałem ;)

• ac_dc
    ac_dc
    04.12.2016, 08:17|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

lajdos
    Wybierając między a7 i 6d raczej kierował bym się w stronę 6d canona ale mogąc dołożyć do a7 II wolał bym sony ze względu na stabilizację a dokupując np sigmę mc-11 można spokojnie korzystać ze szkieł sigmy z lini art z bagnetem canona oraz można spokojnie pracować z większością ww szkieł canona czyli teoretycznie nawet jeżeli wybierzesz 6d i rozbudujesz szklarnie pod canona nie zamknie ci to drogi do przejścia w przyszłości na sony chyba że rozbudujesz system c o inne akcesoria i nie będziesz się chciał pozbywać np lamp błyskowych na canonowską stopkę :p

Małe sprostowanie, bo ktoś już sprawdzał, że adapter działa tylko ze szkłami sigmy.

Cytuję: "MC-11 jest konwerterem tylko do obiektywów SIGMY. Jest to wspólne dzieło SIGMY i SONY. Korzysta z oprogramowania obiektywu i jest do niego zoptymalizowany" także o szkłach Canona do MC-11 raczej zapomnijmy. A jest tak dlatego, że podmienia soft a nie jestem interfejsem jak metabones.

• rybaaaaa
    rybaaaaa
    04.12.2016, 09:21|Zgłoś nadużycie

Dzięki za podpowiedzi i zaangażowanie w temat. Juz mogę powiedzieć ze bardzo mi pomogliscie i sprawa sie powoli klaruje :)
    Odpowiadając:
    1) mój obecny system bezlustra idzie do lamusa :) zostawię sobie e-pl1 z kitem do zdjeć podręczno-awaryjno-użytkowych

2) małe sprostowanie: broń Boże nie planuje zakupu bezlustra ff by podłączyć do niego kita :) pytanie raczej było w stronę czy w canonie dostanę lepsze obiektywy (np. Zamienniki lub trochę starsze) w cenie kitowych/podstawowych w Sony. I tutaj z waszych podpowiedzi wywnioskowałem (np. Sigma 35 1.4 lub używka 24/105L) ze tak!
    Wiec jak najbardziej to stanowi plus i skłania mnie ku canonowi

2) wstępny wybór był A7, ponieważ A7II za duzo wiecej pieniędzy oferuje stosunkowo "niewiele" wiecej (stabilizacja+autofocus). Jeśli chodzi o autofocus, próbowałem oraz czytałem i w a7 nie jest źle. Canon 6D ma tylko jeden pkt centralny, wiec pod względem autofokusa jest trochę lepiej niż w 5D mkIi, natomiast jak autofokus 6d ma sie do autofokusa a7? Ktory lepszy porównując ?

3) piszemy o A7II i jego lepszym AF... Natomiast podpinajac przejściówki Sigmy i szkieł art lub metabones z canonem, czy z tego świetnego AFu nie zdegradujemy sie na poziom a7/6D lub jeszcze niżej ??? Bo jeśli tak to tu kolejny plus na korzyść canona....

• lajdos
    lajdos
    04.12.2016, 20:51|Zgłoś nadużycie

ac_dc
    lajdos

Małe sprostowanie, bo ktoś już sprawdzał, że adapter działa tylko ze szkłami sigmy.

Cytuję: "MC-11 jest konwerterem tylko do obiektywów SIGMY. Jest to wspólne dzieło SIGMY i SONY. Korzysta z oprogramowania obiektywu i jest do niego zoptymalizowany" także o szkłach Canona do MC-11 raczej zapomnijmy. A jest tak dlatego, że podmienia soft a nie jestem interfejsem jak metabones.

Nie wiem kto sprawdzał i twierdzi ze mc11 działa tylko z obiektywami sigmy ale Jason Lanier w ostatnich tygodniach wstawił co najmniej kilkanascie filmów testujac różne szkla canona na a7r II i a6300 między innymi podpinając je pod mc11 i jedyna różnica jest taka że ze szkłami sigmy działa automatyczne ustawianie ostrości na oku a ze szklami canona nie ale w zasadzie wszystkie inne tryby af działają dobrze. Czyli arty dają te same możliwości pod względem dostępności trybów af co natywne szkła sony a przy szklach canona nie masz chyba tylko 2 trybów czyli eye detection i funkcji af z podgladem focuspeaking z tym drugim nie jestem pewien ale tak to zrozumiałem wczesniej ogladajac te testy.

image