Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Eizo 24'' ColorEdge CS2420-BK to dobry wybór ?

• ~karda
    13.10.2016, 12:32 | Zgłoś nadużycie

Poszukuje nowego monitora , według wielu osób najlepszym rozwiązaniem do fotografii będzie monitor Eizo.Czy model Eizo 24'' ColorEdge CS2420-BK do ceny ok 3000zł to najlepszy wybór ?

• lajdos
    lajdos
    13.10.2016, 14:59|Zgłoś nadużycie

Odpowiem krótko Tak.

• ~karda
    17.10.2016, 10:14|Zgłoś nadużycie

Przeglądając jakość obrazu z Eizo zauważyłem bardzo podbite kolory, na jakich ustawieniach powinniśmy obrabiać zdjęcia ?
    Druga sprawa to sprzedawca twierdził jakoby nie potrzebna była kalibracja nowego monitora , twierdził, że ten zabieg jest potrzebny dopiero po jakimś czasie od zakupu monitora.
    Jakie macie na ten temat zdanie ?

• lajdos
    lajdos
    17.10.2016, 13:21|Zgłoś nadużycie

Sprzedawca twierdzi że nie trzeba a producent zaleca dokonać kalibracji teraz sam wyciągnij wnioski. A kolory wydają ci się bardziej podbite bo pracowałeś na monitorach które mogły wyświetlać mniej informacji o kolorze.

• Jakubkazmierczyk

Co to za sprzedawca mówi, że monitora nie trzeba kalibrować?

• ~karda
    18.10.2016, 11:32|Zgłoś nadużycie

lajdos
    Sprzedawca twierdzi że nie trzeba a producent zaleca dokonać kalibracji teraz sam wyciągnij wnioski. A kolory wydają ci się bardziej podbite bo pracowałeś na monitorach które mogły wyświetlać mniej informacji o kolorze.

Dziękuje , za wiadomość :)
    Obecnie mam stary monitor z którego kolory są nieco inne w porównaniu do Eizo i jest mniej szczegółów . Porównałem kilka galerii internetowych jak i swoje zdjęcia na Eizo w sklepie i oczy aż bolały od jaskrawych kolorów .
    Do przeglądania i obróbki zdjęć powinienem ustawić opcje sRGB w monitorze ?
    Czy to wina podbitych kolorów dlatego bo monitor nie został skalibrowany ? a może kwestia osobistych ustawień ?

• ~karda
    18.10.2016, 11:33|Zgłoś nadużycie

Jakubkazmierczyk
    Co to za sprzedawca mówi, że monitora nie trzeba kalibrować?

To dziwne co mówił sprzedawca , bo zapytałem czy przy zakupie skalibrują mi monitor , po czym twierdził, że nowych monitorów nie ma sensu kalibrować .Sklep komputerowy , w kilku miejscach polecany , dziwne to , bo sam słyszałem aby przy zakupie domagać się kalibracji.

• lajdos
    lajdos
    18.10.2016, 12:02|Zgłoś nadużycie

Kalibracje najlepiej robic w miejscu gdzie monitor będzie pracował bo np jasnosc ustawiasz do warunków oświetleniowych w jakich pracujesz. Poszukaj sobie informacji o zarządzaniu barwa i o różnych przestrzeniach barwnych, co do jaskrawosci kolorow to jeżeli do tej pory pracowałeś nad zdjęciami na monitorze który obsługiwał np 70% przestrzeni srgb a teraz zacząłeś oglądać te zdjęcia na monitorze ktory obsluguje 100% srgb to te jaskrawe odcienie to te 30% informacji o kolorze których nie widziałeś. Co do użycia danej przestrzeni barwnej rgb czy srgb to zależy co dalej bedziesz robił ze zdjeciami. Jeżeli eksportujesz zdjecia po obróbce do przestrzeni srgb tylko bo publikujesz fotki głównie w necie to osobiście nie widzę sensu używania przestrzeni rgb, jeżeli robisz wydruki w domu albo w jakimś dobrym labie to lepiej pracowac w rgb. Kalibracji i tak mozesz zrobić parę różnych i korzystać wedle potrzeby.

• ~karda
    18.10.2016, 17:23|Zgłoś nadużycie

lajdos
    Kalibracje najlepiej robic w miejscu gdzie monitor będzie pracował bo np jasnosc ustawiasz do warunków oświetleniowych w jakich pracujesz. Poszukaj sobie informacji o zarządzaniu barwa i o różnych przestrzeniach barwnych, co do jaskrawosci kolorow to jeżeli do tej pory pracowałeś nad zdjęciami na monitorze który obsługiwał np 70% przestrzeni srgb a teraz zacząłeś oglądać te zdjęcia na monitorze ktory obsluguje 100% srgb to te jaskrawe odcienie to te 30% informacji o kolorze których nie widziałeś. Co do użycia danej przestrzeni barwnej rgb czy srgb to zależy co dalej bedziesz robił ze zdjeciami. Jeżeli eksportujesz zdjecia po obróbce do przestrzeni srgb tylko bo publikujesz fotki głównie w necie to osobiście nie widzę sensu używania przestrzeni rgb, jeżeli robisz wydruki w domu albo w jakimś dobrym labie to lepiej pracowac w rgb. Kalibracji i tak mozesz zrobić parę różnych i korzystać wedle potrzeby.

Rożnicę sporą wydaje mi się było widać gdy oglądałem swoje zdjęcia na sklepowym monitorze,jestem pewien że stary monitor spore miał braki. Po zakupie na pewno na początku będę zdjęcia zamieszczał tylko w sieci później również skorzystam z labu.

• Jakubkazmierczyk

Monitor jest odpowiednio ustawiony w fabryce, ale niezaprzeczalnie wymaga kalibracji przy pomocy zewnętrznego czujnika i oprogramowania color navigator. Ustawiając sobie sRGB w OSD monitora obcinasz połowę jego możliwości - kalibrację sprzętową i szeroki gamut. A jeśli sprzedawca powiedział Ci, że nie trzeba go kalibrować, musiał się na tym absolutnie nie znać.

• ~karda
    21.10.2016, 10:57|Zgłoś nadużycie

Jakubkazmierczyk
    Monitor jest odpowiednio ustawiony w fabryce, ale niezaprzeczalnie wymaga kalibracji przy pomocy zewnętrznego czujnika i oprogramowania color navigator. Ustawiając sobie sRGB w OSD monitora obcinasz połowę jego możliwości - kalibrację sprzętową i szeroki gamut. A jeśli sprzedawca powiedział Ci, że nie trzeba go kalibrować, musiał się na tym absolutnie nie znać.

Ok , dzięki :)
    Teraz pytanie czy jeśli zakupie monitor w innym miejscu i sprzedawca skalibruje monitor w cenie monitora to jak długo nie będzie potrzeby powtórnej kalibracji ? Zastanawiam się czy amatorowi który nie zarabia na fotografii jest potrzebny dodatkowy czujnik ?
    Do monitora z tego co się orientuje dodawany jest ColorNavigator oprogramowanie do zarządzania kolorem czy to nie wystarczy ?

Co zrobić aby nie odcinać połowy jego wartości ? Jakich ostawień użyć by obraz z monitora miał najlepszą jakość do internetu ? to stratny sRGB o którym była mowa ? natomiast do labu RGB czy coś już pomieszałem ?

• Jakubkazmierczyk

Kurcze, widzę u ciebie brak podstaw. Oprogramowanie color navigator służy do tworzenia i zmiany profili kalibracji sprzętowej, którą robi się zewnętrznym czujnikiem. Nie zrobisz kalibracji bez czujnika, a jeśli tego nie zrobisz, to będziesz korzystał tylko z części możliwości monitora. To tak, jakby kupić ferrari i jeździć max do 3 tys. obrotów, czyli zupełnie nie ma sensu.

Zarządzanie barwą to bardzo złożony temat i nie idzie go wytłumaczyć na forum. Tu potrzeba solidnej lektury i sporo czasu. Zerknij w poniższe artykuły:

https://fotoblogia.pl/9364,eizo-cs2420-test https://marcindobas.fotoblogia.pl/8771,gamut-sramut-poradnik https://fotoblogia.pl/8126,nie-mozesz-poradzic-sobie-z-kolorami-na-zdjeciach-pomozemy-ci-je-okielznac-poradnik https://fotoblogia.pl/9299,5-krokow-do-swietnych-wydrukow-podpowiadamy-jak-poradzic-sobie-z-kolorami

• ~karda
    21.10.2016, 23:12|Zgłoś nadużycie

Jakubkazmierczyk
    Kurcze, widzę u ciebie brak podstaw. Oprogramowanie color navigator służy do tworzenia i zmiany profili kalibracji sprzętowej, którą robi się zewnętrznym czujnikiem. Nie zrobisz kalibracji bez czujnika, a jeśli tego nie zrobisz, to będziesz korzystał tylko z części możliwości monitora. To tak, jakby kupić ferrari i jeździć max do 3 tys. obrotów, czyli zupełnie nie ma sensu.

Zarządzanie barwą to bardzo złożony temat i nie idzie go wytłumaczyć na forum. Tu potrzeba solidnej lektury i sporo czasu. Zerknij w poniższe artykuły:

https://fotoblogia.pl/9364,eizo-cs2420-test https://marcindobas.fotoblogia.pl/8771,gamut-sramut-poradnik https://fotoblogia.pl/8126,nie-mozesz-poradzic-sobie-z-kolorami-na-zdjeciach-pomozemy-ci-je-okielznac-poradnik https://fotoblogia.pl/9299,5-krokow-do-swietnych-wydrukow-podpowiadamy-jak-poradzic-sobie-z-kolorami

Dzięki za linki , przejże w wolnym czasie , ale te wykresy , obliczenia troszkę mnie to przeraża .Zakup dodatkowego czujnika to kolejne spore koszty , dodatkowo obawiam się , gdy będzę miał ten czujnik też można pewnie niezłe pokrzanić ustawienia jak ktoś zawodowo się tym nie zajmuje.Gdybym się decydował na monitor Eizo może i ktoś mi to skalibruje w sklepie ale tak jak wcześniej wspomnieliście , kalibracje dokonuje się w domu a tego pewnie sprzedawca nie oferuje .Czy nie ma jakiegoś innego rozwiązania np monitorów które nie wymagają kalibracji i nie są strasznie drogie ? może inny monitor np BenQ SW2700PT 27 ?
    https://fotoblogia.pl/7690,benq-sw2700pt-27-calowy-monitor-dedykowany-dla-fotografow
    Boje się , że kupując chwalony Eizo wpuszczę się w maliny i zamiast dobrego monitora będę miał problem . Bo nie skalibrowany , bo brak zewnętrznego czujnika do kalibracji i dodatkowo jak znajdę kogoś kto w domu kalibruje to dodatkowe duże koszty , wiec pytanie czy dla amatora warto się w to bawić ? czy może wybrać jakiś monitor ogólnego zastosowania i np z 4K

• lajdos
    lajdos
    22.10.2016, 02:18|Zgłoś nadużycie

Nawet jak kupisz nowe eizo i go odrazu nie skalibrujesz to będziesz w o wiele lepszej sytuacji chociaż lepiej ją zrobic. Co do samej kalibracji to odpalasz monitor czekasz 30 minut żeby się rozgrzal odpalasz colornavigatora podlanczasz kalibrator i odpalasz kalibracje i lecisz krok po kroku zgodnie z wyswietlanymi instrukcjami. Sam colornavigator ma zapisane predefiniowane ustawienia do kalibracji w zależności od tego czym się zajmujesz a na dodatek można się zapisać na pierwszą kalibracje http://www.eizo.pl/pierwsza-kalibracja/ i zrobić ją zdalnie ale kalibrator i tak byś musiał od kogoś pożyczyć albo kupic. Oczywiście piszę o najbardziej podstawowej kalibracji bo teori jak powinno sie wszystko ustawiać jest tyle że mozna by bylo zrobić doktorat albo habilitacje.

• lajdos
    lajdos
    22.10.2016, 02:30|Zgłoś nadużycie

A i nie ma monitorów ktorych nie trzeba kalibrowac jeżeli sie pracuje z kolorem. Skalibrowac mozesz nawet klape w laptopie ale nie jest to tak efektywne jak kalibracja monitora graficznego. Sprawa jest prosta chcesz miec dobrej jakosci wydruk to musisz miec dobrej jakości monitor bo potem siedząc w lr albo ps tak jak kuba pisał korygujesz błędy które wprowadza slaby monitor a nie błędy zdjęcia.

• Jakubkazmierczyk

Nie ważne czy to będzie Eizo, Nec czy Benq, zawsze jest dobrze zrobić taką kalibrację, a właściwie grzechem jest jej nie zrobić. Poczytaj artykuły i dopiero wróć z dalszymi rozkminkami.

• ~gri
    23.10.2016, 18:51|Zgłoś nadużycie

jest jeszcze NEC P242w, zaletą jest możliwość całkiem niezłego ustawienia za pomocą MultiProfiler.

• Jakubkazmierczyk

Tu nie problemem jest monitor, a brak umiejętności jego pełnej obsługi i szerszego pojęcia o zarządzaniu barwą. Tu inny sprzęt nie pomoże.

• ~karda
    25.10.2016, 16:33|Zgłoś nadużycie

Jakubkazmierczyk
    Tu nie problemem jest monitor, a brak umiejętności jego pełnej obsługi i szerszego pojęcia o zarządzaniu barwą. Tu inny sprzęt nie pomoże.

Przymierzam się do zakupu ,wiec nie posiadam wiedzy na temat monitora Eizo , którego nigdy wcześniej nie miałem .To zupełnie inna klasa monitora jak ten który mam teraz i ma ok 12 lat.
    Wiec skoro monitora Eizo nigdy nie miałem prosiłem o podstawowe porady jak na szybko w sklepie ustawić prawidłowo. Dla amatora wydatek 3000zł na monitor i dodatkowo nowy komputer to duże koszty.Do tego dochodzi zewnętrzny kalibrator którego koszt to dodatkowe prawie 700zł.
    Zanim cokolwiek kupie najpierw pytam a to że sprzedawca okazał się niekompetentny to myślałem że dowiem się znacznie więcej z forum fotograficznego.Wiec na etapie sprzętowego rozeznania nie jest mi konieczna wiedza z kalibracji i umiejętności z tym związanych,co nie znaczy , że temat jest mi obojętny , bardziej będę zgłębiał wiedze jak już dokonam zakupu i z tym się mocno wstrzymuje ze względu na cenę i dodatkowe drogie akcesoria jak kalibrator.Trzeba pamiętać o tym by nie porównywać fotografa zawodowca który zarabia na fotografii i amatora bo jednak amatorowi ten zakup się nie zwróci , oby tylko zobaczył różnice która go zadowoli bo i narzekania na Eizo w tańszych modelach również pojawia się .

• lajdos
    lajdos
    25.10.2016, 21:35|Zgłoś nadużycie

Jak się zajmujesz fotografią to takie akcesoria jak kalibrator są przydatne nie ważne czy kupisz eizo czy coś innego różnica jest taka że jak kupisz dobry graficzny monitor z kalibracja sprzętowa to rezultaty po kalibracji będą lepsze niż przy monitorze ktory nie posiada takiej opcji. Sama kalibracja nie jest niby niczym skomplikowanym a informacji jak ją zrobic we właściwy sposób na internecie jest sporo wiec wystarczy tylko poświęcić trochę czasu i poczytac.