Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Bezlusterkowiec do 2500.

• ncts
    18.08.2016, 12:54 | Zgłoś nadużycie

Po dwóch latach z D3300 postanowiłem przesiąść się na coś mniejszego, co pozwoli mi na lepszą współpracę z M42 i innymi manualnymi obiektywami.

Myślałem nad X-E2/X-T10, lub OM-D E-M10 (oczywiście używane), ale co do tego drugiego-trochę boję się tej maciupkiej matrycy.

Macie jeszcze jakieś propozycje? Ktoś używa M42 na powyższych systemach i może się wypowiedzieć?

• Jakubkazmierczyk

m4/3 się nie bój :), ale X-T10 to też bardzo ciekawy aparat. Co do używania obiektywów manualnych to w bezlusterkowcach generalnie działa to bardzo dobrze, szczególnie jeśli wyposażony jest w peaking. Z jednego i drugiego aparatu będziesz zadowolony, ale jeśli chodzi o e-m10 to celowałbym w wersję mkII.

• Terel
    Terel
    18.08.2016, 20:26|Zgłoś nadużycie

Na Mikro Cztery Trzecie różnie może być z sensem używania obiektywów M42. Standardowy Helios 58/2 da ekwiwalent 116 mm. Standardowy ekwiwalent dałyby obiektywy w okolicach 25 mm, ale to już jest szeroki kąt i taki stary, pełnoklatkowy obiektyw może nie być najostrzejszy w centrum. W przypadku M42 Fujifilm powinien być lepszym wyborem, bo standardowy Helios da bardziej moim zdaniem praktyczny ekwiwalent 85-90 mm, a obiektywy 24 mm ciągle stosunkowo szerokie 35-40 mm. Można też stanąć dwa razy dalej i to rozwiązałoby problem cropa, ale nie zawsze ma się drugi dystans za plecami.
    Ja mam 3 obiektywy na M42: 24/2.8, 58/2 i 135/2.8. Na cropie 1.62x (APS-C Canona) używałem właściwie tylko dwóch pierwszych, bo 135/2.8 było dla mnie zbyt wąskie. Na małym obrazku z niego korzystam, ale na cropie zbyt rzadko mam pomysł na jego wykorzystanie i przestałem go nosić.

Nie mówię, że Mikro Cztery Trzecie to zły wybór. Są po prostu dostępne szkła projektowane z myślą o mniejszej matrycy (np. Mitakony z mocowaniem tym lub Fujifilmu), które powinny się sprawdzić lepiej od M42.

-- 

Amator i nowicjusz.

• lajdos
    lajdos
    19.08.2016, 03:55|Zgłoś nadużycie

Zgadzam sie z terelem jeżeli chcesz używać szkieł m42 to lepszym wyborem jest fuji który ma cropa 1,5 a nie 2x. Co prawda do olka sa przejściówki zmniejszające cropa ale one raczej są bardziej dostępne pod szkla na bagnet canona i nikona czy są na m42 to nie wiem ale takie konstrukcje w budowie mają dodatkową soczewke i nawet jak byś znalazł taką tanią przejscowke na m42 do m43 to mogę się założyć że mocno degradowala by jakość obrazu a droższe i lepsze zapewne były by w cenie nowego obiektywu.

• ncts
    ncts
    19.08.2016, 14:51|Zgłoś nadużycie

Fakt, macie rację. Choć nie wiem, czy przy w miarę dobrej dostępności szkieł z pełnego 4/3 bawiłbym się w M42 na Olku. Czyli decyzję pewnie rozstrzygnie kwestia ergonomii.

• ~zorka
    21.08.2016, 00:27|Zgłoś nadużycie

Ale Oli ma stabilizowana matryce tylko Fuji ma zupełnie inny obrazek i matryce jak masz możliwość to sam sprawdź :)
    Może forum poniżej Ci pomoże :) Tam zdobędziesz na pewno więcej informacji :)
    http://forum.nikoniarze.pl

/forum.php?s=7bc9d6143fe882b2a7bc904a80afbed3

• ac_dc
    ac_dc
    21.08.2016, 08:58|Zgłoś nadużycie

Ze swojej strony zdecydowanie polecam Fuji X-T10 do pracy z manualami i nie piszę tego bezpodstawnie, bo bardzo dobrze mi się fotografuje fujikami z manualnymi szkiełkami http://forum.fujiklub.pl/viewtopic.php?f=46&t=15972

Zdecydowanie wolę matrycę APS-C bez stabilizacji niż mikro 4/3 ze stabilizacją, bo umówmy się bokeh z matrycy APS-C z przelicznikiem cropa x1.5 to całkiem inna bajka niż x2 :)

Ale jeśli komuś jednak bardziej zależy na ostrości w całym kadrze to faktycznie może iść w stronę mikro 4/3 :)

Mój wybór to Fuji :)

• Krzysztof Basel

Polecamy nasz test grupowy.

https://fotoblogia.pl/7703,bezlusterkowiec-do-3000-test

Wprawdzie do 3000 zł, ale jest sprzed roku, zatem sporo z aparatów już potaniała. Niebawem przygotujemy nowe zestawienie.

-- 

Redaktor naczelny Fotoblogia.pl, fotograf, pasjonat Internetu, nowych technologii i muzyki świata. Napisz do mnie: krzysztof.basel@fotoblogia.pl.

• ~Mariusz
    22.08.2016, 13:48|Zgłoś nadużycie

Wybrał bym SONY A6000

• ~Martini.l
    22.08.2016, 14:35|Zgłoś nadużycie

Sony A6000 ew. używany NEX7 - najlepszy wybór za rozsądną kaskę

• ~Darek
    22.08.2016, 15:13|Zgłoś nadużycie

A może GX7 z 20 mm?

• ~XTr
    22.08.2016, 17:49|Zgłoś nadużycie

Krzysztof Basel
    Polecamy nasz test grupowy.

https://fotoblogia.pl/7703,bezlusterkowiec-do-3000-test

Wprawdzie do 3000 zł, ale jest sprzed roku, zatem sporo z aparatów już potaniała. Niebawem przygotujemy nowe zestawienie.

Zrobilibyście lepiej porównanie jakiego jeszcze nie było na Fotoblogii np do 5000zł

• ncts
    ncts
    22.08.2016, 20:39|Zgłoś nadużycie

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi-wybrałem Fuji.