Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Kompakt czy lustrzanka na wyjazdy

• ~Kompakt
    30.01.2016, 12:46 | Zgłoś nadużycie

Witam,
    posiadam lustrzankę(canon), z obiektywami, ale przy wyjazdach często męczy mnie dodatkowa torbą, którą trzeba nosić i pilnować.
    Czy po zakupie kompakta do 1,3k mogę liczyć na zadowalającą jakość zdjęć?
    Czy jednak ze względu na jakość zdjęć, warto się poświęcić i nosić ze sobą lustro?
    Jeśli jednak kompakt to z obsługą raw czy bez? (na codzień przerabiam rawy, ale nie wiem jak wyglądają rawy z kompaktu).
    Zależy mi na czymś poręcznym, żeby robiło w miarę zdjęcia z wakacji, podróży.
    Co bardziej doświadczeni fotografowie możecie doradzić?

• lajdos
    lajdos
    30.01.2016, 13:14|Zgłoś nadużycie

Jak kupisz dobry kompakt z dużą matrycą i jasnym szkłem to jakość będziesz mieć porównywalną. Kwestia w jakich warunkach będziesz focic na wakacjach ale zakładając że raczej w dobrych to tak kompakt wystarczy. A jak chcesz coś więcej to zainwestuj w małego bezlusterkowca np coś z fuji albo micro4/3 tylko uważaj bo po wakacjach jeszcze może się okazać ze lustro jest zbędne :-). Co do rawow zawsze lepiej je mieć niż nie mieć, tym bardziej że co raz częściej są dostępne nawet w smartfonach, a co do różnic między rawami z lustra a kompaktu to może być w ilości informacji w pliku może dac się wycisnąć więcej bądź mniej.

• Krzysztof Basel

Sprawdź Sony RX100

https://fotoblogia.pl/2174,sony-cyber-shot-rx-100-pierwsze-wrazenia-i-zdjecia

Mimo że to dosyć leciwy sprzęt to możesz go kupić za ok 1400-1500 zł i nadal masz świetną jakość zdjęć w kieszonkowym sprzęcie. To bardzo dobra cena za taki sprzęt.

-- 

Redaktor naczelny Fotoblogia.pl, fotograf, pasjonat Internetu, nowych technologii i muzyki świata. Napisz do mnie: krzysztof.basel@fotoblogia.pl.

• ac_dc
    ac_dc
    30.01.2016, 13:39|Zgłoś nadużycie

Sony RX100 jak najbardziej polecam. Jeśli jednak zależy Tobie na jakości zdjęć i zamierzasz w przyszłości nieco inwestować w sprzęt foto - to polecam bezlustra Fuji:
    X-M1 z kitem XC 16-50 za 1300
    http://forum.fujiklub.pl/viewtopic.php?f=20&t=17170
    albo http://forum.fujiklub.pl/viewtopic.php?f=20&t=16859

Zamiast matrycy o rozmiarze 1 cala (RX100) zyskujesz APS-C oraz możliwość dokupienia w przyszłości Fuji XC 50-230 mm f/4.5-6.7 OIS za 410 http://forum.fujiklub.pl/viewtopic.php?f=20&t=17127

• Jakubkazmierczyk

Ja bym polecał RX100 za takie pieniądze. Malutki, dość jasny obiektyw i dobra jakość zdjęć. Wg mnie najlepszy wybór w tych pieniądzach do takich zastosowań.

• amarynt7
    amarynt7
    30.01.2016, 22:56|Zgłoś nadużycie

Najlepszy będzie bezlusterkowiec! Rozmiar komaktu, jakość lustrzanki :)

• ~kompakt
    31.01.2016, 22:36|Zgłoś nadużycie

Dziękuje wszystkim za odpowiedź.
    Akurat zwracałem uwagę na sony Rx100 już przed napisaniem postu.
    Bezlusterkowce odpadają ze względu na dalszą rozbudowę systemu, więc musiałbym zainwestować 2k+.

Tylko jeszcze jedno pytanie, czy taka zamiana na wakacje (kompakt zamiast lustra) jest opłacalny? Czy różnica w jakości zdjęć nie będzie za drastyczna (w przypadku słabszego światła)?

• neo86
    neo86
    01.02.2016, 08:36|Zgłoś nadużycie

amarynt7
    Najlepszy będzie bezlusterkowiec! Rozmiar komaktu, jakość lustrzanki :)

Czy ja wiem... Np. takiego X-E2 + KIT 18-55 F2.8-4.0 nie wsadzisz do choćby większej kieszeni.
    Ja bym polecił jakiegoś dobrego kompakta ze stałym obiektywem. Np. nadchodzący Fujifilm X70. Masz tam matrycę APS-C X-Trans oraz obiektyw odpowiadający ogniskowej 28mm no i jest tak mały i płaski, że mieści się w kieszeni spodni (na upartego). Takich podobnych rozmiarów jest już stary wysłużony Nikon CoolPix A. Fujifilm X100s lub nowsze X100T też są małe i kompaktowe ale już mają zbyt bardzo wystający obiektyw by wcisnąć do spodni. Mówię oczywiście o normalnych spodniach Jeansowych nie pedalskich rurkach (bo w takie to nic nie wciśniesz).

• Jakubkazmierczyk

Jeśli kupisz aparat z matrycą min. 1" to jakość nie będzie znacząco gorsza. Poza tym wiele zależy od tego z jaką lustrzanką chcesz porównywać :)

• ~Kompakt
    01.02.2016, 12:15|Zgłoś nadużycie

Nawet z lustrzanką z najniższych serii z obiektywami średnio-półkowymi ;)
    Nawet teraz rozglądając się widzę różnice.
    Czy przy założeniu budżetu do 2k (biorąc pod uwagę nowe kompakty), jest coś innego sensownego od sony RX100? np wersja II?
    Czy warto do niej dopłacać 500 zł ( ze względu na BSI)?