Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Aparat i obiektyw

• MonikaSupera
    16.01.2016, 19:28 | Zgłoś nadużycie

Witam, za tydzien chce kupic swoja pierwsza lustrzanke. Zastanawiam sie nad nikonem d5200 a d3300. I tu pierwsze pytanie. Czy jedna z nich jest jakos zdecydowanie lepsza od drugiej? Czy nie ma miedzy nimi wielkiej roznicy? Drugie pytanie dotyczy obiektywu. 1.8g czy d? Chcialabym wydac tak 2500zl. I nie wiem co kupic. Czy d3300 z kitem i dolozyc do drugiego obiektywu 1.8g (2450zl) czy kupic d5200 z kitem i kupic 1.8d (2550zl) bo te dwie opcje mieszcza sie w mojej kwocie. A moze kupic d5200 tylko z 18-105 (2400zl) i z czasem uzbierac na 1.8.. szczerze mowiac to sie nastawilam na ten d5200 sama nie wiem dlaczego. Chyba przez ten ekran. Niech mnie ktos sprowadzi na ziemie bo jestem komplernie zielona. Z gory dziekuje.

• lajdos
    lajdos
    16.01.2016, 23:51|Zgłoś nadużycie

Co do obiektywów w wersji d to przy obu tych korpusach to zapomnij bo nie będziesz miec autofocusu do wersji d potrzebny jest napęd af w korpusie więc minimum to seria d7xxx. Obrazkowo z jednego i drugiego uzyskasz mniej wiecej to samo różnice są w ergonomi ja bym rozważał d5300 bo jak dobrze kojarzę to jest chyba trochę nowsza matryca. Ale decyzja jest twoja ja bym poszedł do sklepu pobawił bym się 20min jednym potem drugim i zdecydowal który lepiej leży w dłoni. Co do szkieł to na start brał bym sam korpus dokupil nikkora 35mm 1.8 wersja dx i 50mm 1.8g ewentualnie jeżeli potrzebujesz czegoś szerokiego to kit + jeden z wymienionych wyżej. Wybór szkieł zależy od tego co fotografujesz np do streetphoto i portretu te 2 stalki ci wystarczą. Jak ci nie zależy na jasności a bardziej na szerszym i bardziej uniwersalnum obiektywie to bierz 18-105, ale ja bym rozważał raczej zestaw typu nikon d5300+ tamron albo sigma 17-50 f2.8 + nikkor 50mm 1.8g ale trochę byś chyba musiała naciągnąć budżetu.

• MonikaSupera
    MonikaSupera
    17.01.2016, 00:37|Zgłoś nadużycie

Niestety budzet nie pozwala na drozszy. Czyli te wyzej wymienione z obiektywem 50mm 1.8g Af-s beda dobre? Bo juz nie wiem czy zrozumialam. Wtedy kupilabym d3300 +18-55 + 50mm 1.8g Af-s. Chodzi glownie o portrety. Ale taki zwykly kit tez sie przyda na jakies rodzinne imprezy. Jesli sie myle to napiszcie po prostu jakie inne obiektywy beda kompatybilne z tymi korpusami. Boje sie ze w sklepie mi nie doradza w tej kwestii, wiec wole tu dostac pewniaka i po prostu to kupic.

• lajdos
    lajdos
    17.01.2016, 10:15|Zgłoś nadużycie

Tak 50 1.8g będzie ok ale i tak radził bym poszukać dobrze i na start dołożyć trochę i kupić np. d5200 + tamrona 17-50 f.2.8. Dostaniesz dobry ostry i jasny standard ze stałym światłem a 50 możesz później dokupić. A 18-55 jest prawie nic nie warty przy odsprzedaży, walory optyczne też ma raczej bardzo przeciętne i potem raczej będzie ci ciężko się go pozbyć. Ewentualnie możesz poszukać używanego tamrona bo chodzą w dość dobrych cenach ale nie zaryzykował bym kupna bez sprawdzenia. A jak będziesz robić głównie portrety to tak jak pisałem wcześniej zestaw z dwoma stalkami 50 i 35 powinien zmieścić się w budżecie i powinien spełnić twoje wymagania co prawda będzie brakowało bardzo szerokiego kąta ale będziesz mieć jedną w miarę uniwersalna jasną ogniskową nadającą się na imprezy rodzinne i do portretu a drugą do bliższych portretów.

• MonikaSupera
    MonikaSupera
    17.01.2016, 14:31|Zgłoś nadużycie

Dziekuje Ci bardzo za odpowiedzi :) Zycze pomyslnosci w nowym roku! :)

• Jakubkazmierczyk

Ja mogę się tylko podpisać pod tym, co napisał Lajdos.

• Krzysztof Basel

Polecam nasze testy obu lustrzanek, zobaczysz czym się różnią :)

https://fotoblogia.pl/602,nikon-d3300-test https://fotoblogia.pl/1789,nikon-d5200-mala-wielka-lustrzanka-wideotest

-- 

Redaktor naczelny Fotoblogia.pl, fotograf, pasjonat Internetu, nowych technologii i muzyki świata. Napisz do mnie: krzysztof.basel@fotoblogia.pl.