Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Blenda srebrna i biała czy srebrna i złota?

 • johnieewalker
  05.01.2014, 19:12 | Zgłoś nadużycie

  Zastanawiam się nad kupnem blendy.. fotografuje najczęściej w plenerze, często przy mocnym słońcu i zastanawiam się co kupić lepiej srebrną i białą czy złotą i srebrną? Czy może lepiej zakupić taką 5w1? i jaki rozmiar najlepszy?

 • ~fruu
  06.01.2014, 12:08|Zgłoś nadużycie

  widzę ze się nikt z odpowiedzią nie pali wiec ja się postaram.

  - Po pierwsze: od koloru blendy zależy kolorystyka zdjęcia: złota - cieplejsze, srebrna-chłodniejsze, biała-bardziej naturalne i nie tak "mocne" odbicie jak przy pozostałych.

  -Rozmiar: zależy... większa wypełni większy obszar, mniejsza jest za to bardziej poręczna, szczególnie jak sam fotografujesz. Polecam kupić i większą i mniejsza bo blenda to niewielki wydatek a jest niezbędna. Duża blenda, jeśli umiejętnie ja używasz, da ci większe możliwości manipulacji światłem.

  Ja korzystam z blend przy prawie każdej sesji, gdyż wole wykorzystywać naturalne światło niż sztuczne. Najczęściej przy portretach korzystam z białej strony blendy bo daje miękkie, łagodne odbicie.
  Na twoim miejscu kopiłbym wiec 2 blendy, duza i mala.
  5w1 to moim zdaniem dobre rozwiązanie.

 • Tarakum
  Tarakum
  23.01.2014, 14:07|Zgłoś nadużycie

  5w1 to według mnie przekobinowane rozwiązanie. Sam posiadam taką i jeszcze nigdy nie użyłem nic innego poza srebną i złotą stroną i chyba raz tego dyfuzorka w środku.

  Najbardziej użyteczny jest srebny kolor, pooglądaj sobie jakies filmiki na youtube. I polecam kupić kwadratową/owalną, nie okrągłą, bo taką mam i jest niewygodna i nieuzyteczna.

  -- 

  FOTOGRAFIA + GRAFIKA:www.facebook.com/TarakumPhotography
  BLOG FOTOGRAFICZNY: www.tarakum.blogspot.com
  GRAFIKA + FOTOGRAFIA:www.tarakum.deviantart.com/

 • adek-to-ja
  adek-to-ja
  31.01.2014, 10:54|Zgłoś nadużycie

  Absolutnie się nie zgadzam, takie blendy to rewelacyjne rozwiązanie. Złotym ocieplisz zdjęcie, srebrnym dodasz pazura, czarnym pogłębisz cienie, a zawsze możesz też użyć środka jako dyfuzora. Dla mnie blendy "all in one" są idealne, tylko warto posiadać kilka rozmiarów, bo nie do wszystkiego nadają się wszystkie. :) Najlepsza dla mnie jest blenda 50-60 cm i wszelkie trójkątne. :)