Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

krystalicznie czyste zdjecia

• biker
    06.03.2015, 00:20 | Zgłoś nadużycie

Witam !! Mam pytanie ,moze banalne ale dla mnie wazne !! Jestem amatorem ale ciekawi mnie fotografia i chce dazyc do udanych i dobrych zdjec . A wiec do rzeczy : kiedy ogladam zdjecia na necie zrobione przez innych forografow widze ze sa one takie krystalicznie czyste , takie swiecace jak by byly wypolerowane . Jak takie cos uzyskac , czy jest to za sprawa programu do obrobki zdjec ,czy to moze ustawienia aparatu wchodza w gre . Sam uzywam Nikona D300 i obiektywu 24-70 2.8 f . Programu uzywam Capture One 7 Pro . Prosze o pomoc i jakies podpowiedzi w tym temacie , moze ktos z forumowiczow uzywa tego samego programu do edycji !! Pozdrawiam !!

• Krzysztof Basel

Warto pytać :) Mógłbyś podać kilka przykładów? Każdy może inaczej zrozumieć Twój opis zdjęć.

-- 

Redaktor naczelny Fotoblogia.pl, fotograf, pasjonat Internetu, nowych technologii i muzyki świata. Napisz do mnie: krzysztof.basel@fotoblogia.pl.

• Fotosz
    Fotosz
    06.03.2015, 12:15|Zgłoś nadużycie

Prawdopodobnie efekty o których piszesz to składowa kilku czynników. Oświetlenia, dobrego obiektywu, późniejszej obróbki...

-- 

Fotografia ślubna Kraków
    Blog - nie tylko ślubny

• ~maxxx
    06.03.2015, 18:05|Zgłoś nadużycie

.. wykorzystania niskiej czułości, stabilnego statywu znalezienia świetnej lokalizacji i wyczekania odpowiedniej chwili. Duża i nieprzepakowana matryca plus świetna optyka też swoje robi.

• biker
    biker
    06.03.2015, 19:06|Zgłoś nadużycie

Do Krzysztof Basel - niektóre zdjecia sa takie jakby pokryte mgła ale to jest w bardzo małym stopniu ale jesli spojrzymy na te krystaliczne to różnica jest bardzo widoczna. Napewno optyka swoje robi no ale chyba Nikon 24-70 2.8 F do złej nie należy , tak mi sie wydaje ??

• Jakubkazmierczyk

Akurat pokazałeś przykład bardzo złego zdjęcia zrobionego bardzo dobrym obiektywem. A na czyste zdjęcia składa się bardzo dużo czynników, więc dobrze by było gdybyś pokazał przykład czystego wg Ciebie zdjęcia.

• FM2
    FM2
    07.03.2015, 11:18|Zgłoś nadużycie

Hej ,
    Temat podobnej treści można znaleźć nawet na Fotoblogii żeby daleko nie szukać :)
    https://forum.fotoblogia.pl/obrobka-zdjec/83758,obrobka-zdjec-krajobrazowych
    Raczej od zespołu Fotobiologii niewiele się dowiesz :) bo jak poprzedzającym linku na zapowiedziach skończyło się i odpowiedzi brak.

Zacznijmy od tego że trafiłeś dobry egzemplarz obiektywu , który trafia w punkt i nie mydli .Kolejnym elementem sprawdzenia jest czy zdjęcie nie jest poruszone i nie stosujesz wysokiego iso.Jeśli wszystko to co wymieniłem jest ok , problem może dotyczyć obróbki zdjecia. Zdjęcia mogą być niedoostrzone lub przeostrzone , często przy nieumiejętnej obróbce zdjęcie rozsypuje się jak w nieodpowiedniej kolejności zmniejszasz , odszukasz , ostrzysz i poprawiasz kontrast .Inaczej zapisujesz zdjęcie do internetu inaczej do wydruku , zapisuj zdjecia w formacie RAW.Informacji podstawowych w necie jest dużo ale jak już chciałbyś coś więcej dowiedzieć się odpowiedzi jest niewiele .
    W sieci sporo jest zdjęć np z amatorskiego nikona d5200 i kitowego obiektywu a widziałem lepszej jakości zdjecia jak z pełnej klatki Nikona d610 ,podobnie z Canonem wiec wcale nie jest tak że obiektyw typu kit jest jak piszą niektóre osoby jest do niczego , zależy co się robi i wiemy jak go wykorzystać mimo ograniczeń .
    Canon 600d i podobnie o wiele lepszej jakości zdjecia jak z pełnej klatki 6d i co z tego że iso było wartości 100 i światło poranne jak w całej galerii autora dominowały słabej jakości foty .To wcale nie pojedyncze przypadki , zazwyczaj to właśnie obróbka zdjęć decyduje o finalnym efekcie .

• biker
    biker
    08.03.2015, 02:23|Zgłoś nadużycie

Jakub jeśli mozesz pokaz według twojego uznania krystaliczne czyste zdjecie , chce zobaczyc czy to jest to o co mi chodzi!! Dzieki!! Tak na marginesie to sie juz pogubiłem!!

• FM2
    FM2
    08.03.2015, 12:19|Zgłoś nadużycie

Krystaliczne czyste zdjęcia , proszę :)
    Zdjęcie nr 2 Canon EOS 6D
    Zdjęcie nr3 Nikon d3100
    http://vvptm.35photo.ru/photo_772057/ http://id2066392.35photo.ru/photo_605292/ http://marianna-p.flog.pl/wpis/9551847/sloneczny-listopad#w

Widać różnice w jakości i świadczące to co wcześniej pisałem że nie wystarczy super sprzęt i super optyka , potrzeba również umiejętności.
    Tak na szybko odszukane :)
    Dobrze jak czytelnicy mogliby przesłać np 1 surowe i 1 obrobione zdjęcie.
    Redaktorzy po swojemu dokonaliby zmian w np Ligtroomie i pokazali jakie autor zdjecia popełnia błędy i co wykonuje nieprawidłowo.Wydaje mi się że taka forma mogła być najlepsza na zaistniałe problemy.

• FM2
    FM2
    08.03.2015, 12:22|Zgłoś nadużycie
  • Fotosz
    Fotosz
    08.03.2015, 18:18|Zgłoś nadużycie

Zdjęcie nr 1 - Światło, światło i jeszcze raz światło. Nawet gorszym sprzętem jesteś w stanie wykonać takie zdjęcie. Dodatkowo kontrast z umiarem i mamy taki efekt.

Musisz zrozumieć, że "krystaliczne" zdjęcia nie są zasługą tylko sprzętu.

Zdjęcie nr 2 - Ja tutaj nie widzę nic krystalicznego. Powiedział bym więcej zdjęcie jest stonowane, delikatne.

Zdjęcie nr 3 - robione lekko pod słońce, które jest nisko nad horyzontem. Dzięki temu koń oświetlony jest kontrowo. To może dać efekt krystaliczny...

Tak jak pisali koledzy wcześniej. Umiejętności są ważne, dobór odpowiedniego światła... Sprzętem powinno się przejmować jak już mamy technikę i doświadczenie. Wtedy przynajmniej wiemy czego nam brakuje.

-- 

Fotografia ślubna Kraków
    Blog - nie tylko ślubny

• Fotosz
    Fotosz
    08.03.2015, 18:22|Zgłoś nadużycie

PS.

biker
    Jakub jeśli mozesz pokaz według twojego uznania krystaliczne czyste zdjecie , chce zobaczyc czy to jest to o co mi chodzi!! Dzieki!! Tak na marginesie to sie juz pogubiłem!!

Zamieszczone przez Ciebie zdjęcie jest po prostu ostre i robione na niskiej przesłonie. Niestety autor ma spory problem z balansem bieli...

-- 

Fotografia ślubna Kraków
    Blog - nie tylko ślubny

• FM2
    FM2
    08.03.2015, 19:42|Zgłoś nadużycie

Co zdjęć krajobrazu to i bez światła powstają wspaniałe foty a światło popsułoby efekt .W portrecie i światło raczej jest niezbędne do uzyskania dobrego zdjecia.
    Zdjęcia które podlinkowałem to tylko pierwsze jest tak naprawdę jak to ujął biker "krystaliczne ", trzecie również mimo że z amatorskiego sprzętu znacznie lepiej prezentuje się jak z pełnej klatki i tym dałem do zrozumienia że nie tylko dobry obiektyw i super sprzęt zrobią dobre zdjecia.
    Reasumując nawet z obiektywów typu kit można wybrać dobre modele do określonych zadań choć jak twierdzą niektóre osoby takimi aparatami zdjęć nie powinno się robić :)
    Światło w większości przypadków jest niezbędne ale zdarzają się sytuacje kiedy światło jest niepożądane
    http://favim.com/image/40408/
    Nawet z takiego sobie zdjecia dzięki manipulacjom w Photoshopie możemy uzyskać piękne efekty , tylko na pewno nie prawdziwe ale cieszące oczy niektórych oglądających :) choć osobiście tego nie pochwalam.
    Bardzo duże znaczenie ma obróbka a szczególnie przy zapisie Raw

Biker na Twoim miejscu zacząłbym nieco bardziej używać programu który już masz ewentualnie ściągnij bezpłatną trialową wersie Photoshopa czy Lightrooma i wypróbuj .

• Jakubkazmierczyk

Różnica w zdjęciach "krystalicznie czystych" i tych bez tego efektu wynika przede wszystkim z oświetlenia i obróbki. Nie ważne czy robisz zdjęcie pełną klatką za 20k czy bezlusterkowcem za 1,5k, bez problemu uzyskasz taki efekt. Trzeba tylko ogarnięcia w obróbce i oświetleniu sceny :)

• Psession
    Psession
    23.01.2016, 23:07|Zgłoś nadużycie

Ja dodam jeszcze że ważne jest aby odpowiednio dostosować czas otwarcia przysłony do fotografowanej sytuacji, często super ostry obiektyw nie pomoże jeśli akcja dzieje się zbyt szybko i nie jesteśmy w stanie odpowiednio zamrozić ruchu poprzez błędnie ustawiony czas otwarcia migawki.

• motylmodraszek

Według mnie to też kwestia światła i obróbki

• ~Albert
    01.10.2016, 06:03|Zgłoś nadużycie

A jiffy bag para que es el medicamento llamado ciprofloxacino BEIJING/HONG KONG - China reiterated its opposition on Thursday to a European Union plan to limit airline carbon dioxide emissions and called for talks to resolve the issue a day after its major airlines refused to pay any carbon costs under the new law.
    ibuprofeno comprimido 600 mg bula
    It's apparently the first time Queen Bey has rocked a hairdo that dramatically short. In the past she's flirted with shoulder length bobs, and in films like "Cadillac Records" and "Austin Powers: Goldmember" the singer donned afros and short wigs.
    prozac prise de poids The 95,000-barrel-per-day pipeline, which has been shut since March after spilling about 5,000 barrels of Canadian crude in Mayflower, Arkansas, will remain shut until it can be restarted safely, a spokesman for the U.S. Pipeline and Hazardous Materials Safety Administration said.
    suhagra tablets The last few years have been difficult for Islamic funds asa whole, with Western firms pulling out as they were hurt by theglobal financial crisis and as slumping equity markets reducedinvestor interest. In total, 88 Islamic funds have beenliquidated globally in the last two years.
    keflex oral Rehema Katusime knows this contrast as well as anyone. She was breastfeeding her 1-year-old daughter, Amina, in a bed in the university’s study ward. Three days earlier, on a Tuesday, Katusime had brought Amina to the clinic because she was vomiting, feverish, and had an unusual dark yellow color to her urine. Amina tested positive for malaria and qualified for the study, which provided her with the antimalarial drug Coartem. By Friday afternoon, Amina’s temperature had receded and she was keeping down her food. Katusime expressed her happiness at Amina’s recovery.
    motrin mg/kg "I think it's a bit silly because Blue Origin hasn't evendone a suborbital flight to space, let alone an orbital one. Ifone were to extrapolate their progress, they might reach orbitin five years, but that seems unlikely," he said.