Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Początki z fotografią portretową

• nanozgon
    09.11.2014, 21:11 | Zgłoś nadużycie

Witam! Nie tak dawno zafascynowała mnie fotografia portretowa. Zdaję sobie sprawę, że mogę popełniać sporo błędów, dyskwalifikujących zdjęcia na starcie. Oczywiście sam nie potrafię ich wyłapać, ze względu na niewielkie doświadczenie. W związku z powyższym- będę bardzo wdzięczny, gdy znajdzie się ktoś, kto spojrzy na moje zdjęcia krytycznym okiem, oceni je i udzieli kilka wskazówek ;)
    Podrzucam link do mojego flickra- https://www.flickr.c.../126975005@N05/

• Reed
    Reed
    10.11.2014, 12:32|Zgłoś nadużycie

Link nie działa.

• nanozgon
    nanozgon
    10.11.2014, 13:38|Zgłoś nadużycie

Reed
    Link nie działa.

https://www.flickr.com/photos/126975005@N05/ Ten jest ok :)

• ~patka
    10.11.2014, 14:47|Zgłoś nadużycie

nie rozumiem zapytania wlaściwie :P każdy robi takie zdjęcia jak czuje. dla mnie są mało ważne przepalenia, nieostrość i inne pierdoły. robię tak mi się podoba :)

• ~Dawid
    10.11.2014, 15:29|Zgłoś nadużycie

Ja myślę, że troche zlotego podziału by się przydało na początek. Pełniejsze kadry. Bo czasem nad głową jest mnóstwo zbędnego miejsca. Co nie znaczy, że nie można w ciekawy sposób tych reguł łamać. Ale na początek to dobre rady. Chyba Kuba kiedyś robił o tym poradnik. Klimat sesji też jest ważny. Myślę, że nawet jesienną mało ciekawą pogode można wykorzystać w ciekawszy sposób.
    I jeszcze napisze coś co już tu padło za każdym razem przy okazji tego typu tematów. Praktyka, praktyka, praktyka. Nic Cie bardziej nie bedzie rozwijać niż fotografowanie ;)

Pozdrawiam.

• Reed
    Reed
    10.11.2014, 15:33|Zgłoś nadużycie

Teraz kojarzę ze już kiedyś założyłeś podobny temat-rady mogę mieć w sumie takie same-kadrowanie, reguła podziału, mocne punkty kadru. Do tego hmm może to moje subiektywne podejście ale większa selekcja zdjęć też nie zaszkodzi- 20 fotek tego samego modela/modelki na jedno kopyto nie wygląda dobrze.

• ~Peter
    10.11.2014, 16:31|Zgłoś nadużycie

Szukaj ciekawych lokacji i ciekawych twarzy. Bądź krytyczny wobec siebie. Oglądaj zdjęcia innych i szukaj inspiracji. Kup jakąś prostą lampę błyskową i dyfuzor do niej lub/i blendę i eksperymentuj nimi.

• ~bon1pl
    10.11.2014, 16:53|Zgłoś nadużycie

Nie słuchaj nikogo i rób jak potrafisz, to najlepszy sposób na własny styl!!! Nie ogladaj za duzo innych, Bo beda Ci pozniej mowic, ze sie na kims wzorujesz... Jak dla mnie fajne masz prace

• ~krytyczny
    10.11.2014, 20:19|Zgłoś nadużycie

Facet , jest OK. Robisz całkiem sympatyczne foty. Niczego nie zmieniaj. To już jest pewien twój osobisty styl. Z czasem dokupisz trochę dodatków do pracy ze światłem i będzie jeszcze lepiej.

• ~Czarek
    11.11.2014, 11:39|Zgłoś nadużycie

Wg mnie na wielu zdjęciach jest problem ze światłem. Jasne tło a twarz w cieniu. Korzystaj z blendy, doświetlaj lampą lub inaczej ustawiaj modeli względem naturalnego światła. Wiele kardów jest nijakich. Rób dużo zdjęć, publikuj tylko wybrane. Dużo oglądaj innych zdjęć, nie kopiuj, ale się inspiruj.

• ~Peter
    11.11.2014, 16:46|Zgłoś nadużycie

Pozwolę sobie wtrącić na temat "własnego stylu". To takie modne od jakiegoś czasu określenie, które rozumiane jest chyba nieco inaczej niż powinno. O "własnym stylu" mogą mówić bardzo nieliczni fotografowie, którzy w branży siedzą od kilkunastu/kilkudziesięciu lat. "Własny styl" jest kojarzony z danym artystą, "należy" do niego i to na nim wzorują się inni. Inspiracja pracami innych twórców to nic złego. Śmiem twierdzić, że nawet próba kopiowania innych może wyjść nam na dobre bo nauczymy się wtedy metodą prób i błędów używania świateł i modyfikatorów do nich, kompozycji, pracy z modelem i wielu innych rzeczy. Należy przy tym wspomnieć aby nie ukrywać tego, że praca, którą wykonaliśmy była zainspirowana zdjęciem innego fotografa. Co innego porównywanie się do innych. To odradzam bo może wpłynąć negatywnie na postrzeganie siebie i własnych umiejętności. Nie wyklucza to jednak samokrytyki. Z sesji wybieraj 3-4/max 5 najlepszych zdjęć. Pamiętaj o podstawach kompozycji i nie przestawać praktykować.

• Jasna
    Jasna
    25.10.2016, 19:14|Zgłoś nadużycie

Zdjęcia są fajne, ale ja nie jestem specjalistą. Jeśli jednak naprawdę interesuje Cię ten temat i chciałbyś się rozwijać w tym kierunku, to warto może wybrać się na jakieś warsztaty fotografii portretowej, które na pewno pozwolą Ci nabrać pewności siebie, zdobędziesz wiedzę, umiejętności, dowiesz się czegoś nowego. Takie może https://www.akademianikona.pl/masterclass/55/fotografia-beauty-i-portret-dla-zaawansowanych-z-michalem-korta/ Myślę, że takie warsztaty mogą bardzo wzbogacić.

• marcin wuu
    marcin wuu
    28.10.2016, 10:18|Zgłoś nadużycie

Jakie portrety, przecież tam nie ma portretów, to zwykłe kotlety są? Czy ja źle coś klikam?

• ~kejti121
    07.02.2017, 21:01|Zgłoś nadużycie

Bardzo fajny artykuł o o początkach fotografii, wynalezienie aparatu fotograficznego, ma duży związek z kinem i Camerą Obscur, tutaj więcej https://www.foto4u.pl/porady,pierwsze-filmy-czyli-poruszone-fotografie

• ~Gosć1
    09.02.2017, 21:55|Zgłoś nadużycie

A jak dla mnie, jak by każdy tak zaczynał z fotografią portretową to by było nieźle.
    Ale tak jak ktoś wcześniej mówił... selekcjonuj bardziej zdjęcia, wybieraj te najlepsze. Pokaż komuś i pogadaj dlaczego według niego to a nie inne. Niestety często zaczynając przekłada się emocje związane z danym kadrem na kadr i wybiera czasami te wcale nie najlepsze.

• Gyuza
    Gyuza
    30.09.2017, 22:48|Zgłoś nadużycie

W praktyce tematyka, jaką jest portret wymaga ogromnych nakładów pracy. Nie każdy ma świadomość, że uwiecznianie ludzi w kadrze może w praktyce być tak trudne. Dla doświadczonego fotografa to oczywiście żaden problem, ale wszystko sprowadza się do zdobytego doświadczenia. Lata nauki w końcu musza zaprocentować.