Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Gdzie prezentować swoje zdjęcia?

 • ~Nick.
  24.05.2014, 13:54 | Zgłoś nadużycie

  Witam,
  Robię zdjęcia od niedawna, ale chciałbym się dalej doskonalić i móc prezentować gdzieś swoje prace.
  Początkowo publikowałem zdjęcia na chwalonym "FLOG.PL" jednak odkąd zmienili design i zasady, to zrobił się ostry śmietnik. Całe te wyróżnienia, zdjęcia dnia to wielka dziecinada. Moderatorzy uważają się za mistrzów. Ich ego jest tak wielkie, że jest podzielne przez 2 .
  W rzeczywistości gdyby ktokolwiek chciał skorzystać z ich usług fotograficznych to 90% przeszłaby obok nich obojętnie. Cała atmosfera wzajemnego lizodupstwa robi się nie do zniesienia, a użytkowników zaczyna im ubywać.

  Nie lepiej wygląda sytuacja na "DIGART.PL", który podobno wcześniej trzymał poziom. Zdobycie konstruktywnej krytyki graniczy z cudem, a patrząc na wylewające się szambo na forum, to odechciewa się zadać jakiekolwiek pytanie.

  Tak więc jaki serwis moglibyście jeszcze polecić? Czy lepiej skroić bloga na własną miarę i aktywnie uczestniczyć na forach i liczyć na cud?

  Pozdrawiam.

 • ~pbwi2p
  27.05.2014, 21:09|Zgłoś nadużycie

  Licząc na przychylność możesz się przeliczyć, wdając się w pyskówki możesz dostać bana... od "nich". Blog to dobry pomysł. Ja zacząłem od plfoto.com... poziom jest, natomiast można zostać zjechanym dość mocno bez znieczulenia, czasem słusznie, czasem bo ktoś ma taki humor...

 • matt90
  matt90
  28.05.2014, 12:13|Zgłoś nadużycie

  Skroić bloga ciekawego. Oprócz wspomnianego plfoto.com to np. też fotoferia.pl moze?
  A coś z nie tak polskich tez by mogło być?

 • ~kamil
  28.05.2014, 12:16|Zgłoś nadużycie

  Witaj,
  Przez ostatnich kilka lat przerobiłem praktycznie kilka portali, na których można zamieszczać swoje foty. Głównie, to są portale społecznościowe, gdzie wrzucasz swój dorobek, ogladają go inni, oceniają itp.

  W przypadku polskich portali zazwyczaj idea jest słuszna, bo dążenie do rozwoju swoich umiejętności, promowania fotografii, udzielania rad jak robić lepsze zdjęcia - życie jednak to weryfikuje i kończy się na ostatnio modnym hejtowaniu i braku konstruktywnej krytyki. Jeśli wrzucasz foty na takie portale to musisz się z tym liczyć i albo to akcpetujesz albo nie. Początkowo Cię to irytuje, później denerwuje i wdajesz się w bezsensowne dyskusje itp. Co do dupolizostwa to też musisz się z tym liczyć. Często jest tak że działa lub ludzie liczą na zasadę wzajemności - oceny pozytywne i komentarze w ilościach hurtowych mają wpłynąć na odzajemnioną pozytywną ocenę prac.

  Osobiście przerobiłem takie portale jak
  - plfoto.pl - tu są sami specjaliści i mało konstruktywnych komentarzy.
  - fanfoto.pl - ten portal już nie działa, strona padła i nikt nie wie czemu
  - digart.pl - jakoś nie przekonał mnie do siebie

  Jakieś 2 lata temu zaczepiłem się na portalu 500px.com - nie jest to polski portal, przyznam że pełna kultura, międzynarodowe towarzystwo, spore możliwości rozbudowy konta. Jestem zadowolony i polecam.

  Podobne do behance.net - tu w większości graficy publikują, ale foto też się pojawiają

  Jest jeszcze deviantart, ale tu się nie wypowiem bo nie znam.

  Tyle z mojej strony,
  Pozdrawiam.

 • ~gcw
  28.05.2014, 14:14|Zgłoś nadużycie

  Ja polecam zdecydowanie 500px. Jest tam bardzo dobry i moim zdaniem sprawiedliwy system ocen. Polskie portale mają to do siebie, że z racji małego środowiska foto w większości wszyscy się znają co wpływa źle na ocenianie prac.

 • ~Asik
  28.05.2014, 18:25|Zgłoś nadużycie

  ja nie polecam 500px - mimo świetnego interfejsu i ładnej oprawy ciężko o jakąkolwiek rzeczową opinię ze strony innych użytkowników a wszystko opiera się na bezsensownym podbijaniu popularności wrzuconych zdjęć - właśnie te najbardziej popularne są bardzo często beznadziejne a głosy zyskują tylko dzięki znajomości

 • ~Janusz
  28.05.2014, 20:53|Zgłoś nadużycie

  Bardzo niesprawiedliwa ocena. Moim zdaniem właśnie 500px jest jednym z najbardziej obiektywnych serwisów. Jeśli ktoś ma np. 1000 wejść na zdjęcie i 200 "lajków" to na pewno nie robią tego krewni i znajomi królika. A zdjęcie które wchodzi do popularnych musi prezentować przyzwoity poziom techniczny i artystyczny, nie wspominając o dostaniu się na pierwszą stronę.

 • matt90
  matt90
  28.05.2014, 21:43|Zgłoś nadużycie

  Na 500px warto zajrzeć w zakładkę Editors ' choice. W wspomnianych przez ~Asik popularnych to się różnie dzieje bywają prace nieco wątpliwe. Konstruktywnej krytyki tam nie znajdziesz - krytyką prac autora jest mała liczba 'lajków' - przynajmniej z moich obserwacji.
  Z nie polskich serwisów:
  http://www.artlimited.net/ http://www.photodom.com/

 • ~alf
  29.05.2014, 10:31|Zgłoś nadużycie

  Przerobiłem już trochę portali. Wszelkie digarty, plfoto i temu podobne są słabiutkie. Można się oczywiście dokopać do dobrych fot i ciekawych ludzi, ale to jest rzadkość. 500px jest kulturalniejsze i grzeczniejsze, ale merytorycznych opinii i dyskusji raczej się tam nie znajdzie - najczęstsze komentarze są w typie - "fajna fotka, zapraszam do siebie i liczę na rewanżyk"

  Z jedynych rozsądnych opcji jakie mi przychodzą do głowy to:
  a) 1x.com - moderowana galeria, jak fota trafi do serwisu to już jest jakieś wyróżnienie
  b) fora tematyczne
  c) stworzenie grupki znajomych fotografów, dołączenie do klubu fotografów "w realu"

 • ~jurek
  29.05.2014, 12:06|Zgłoś nadużycie

  "Całe te wyróżnienia, zdjęcia dnia to wielka dziecinada" - domyślam się, że nie dostałaś wyróżnienia :) odkąd Flog zmienił wygląd jest znacznie lepiej niż dotychczas - ubyło trolli w strachu przed nowością, zmienił się system wyróżnień i właśnie teraz jest więcej wyróżnionych prac zupełnie dotychczas nieznanych autorów :)

 • ~Nick.
  29.05.2014, 16:56|Zgłoś nadużycie

  To się źle domyślasz, bo akurat drugie zdjęcie jakie wrzuciłem zostało wyróżnione.
  Flog po zmianach w ogóle mnie nie przekonuje i to nie jest tylko moje zdanie. Jak tak dalej pójdzie, to skończą jak fotologer.
  Zdecydowałem się na 500px i plfoto. Dodatkowo postawię coś własnego na cargocollective oraz zaczynam udzielać się na forach.
  Na 500px zaczyna robić się ruch, a na plfoto o dziwo zostałem dobrze przyjęty.

  Dziękuję za wszystkie komentarze i życzę dobrych kadrów :)

 • paulina1855
  paulina1855
  29.05.2014, 20:02|Zgłoś nadużycie

  Ja osobiście polecam flickr.com, Dają 1 terabajt na początek za free.
  Oprócz tego polecam stworzenie bloga :)

 • ~smiena 8 M
  02.06.2014, 11:12|Zgłoś nadużycie

  Czy warto mieć konto na flogu ???

  Poniżej lista wybitnych moderatorów z ich rewelacyjnymi zdjęciami .

  http://www.flog.pl/forum/viewtopic.php?id=8191&topic=moderatorzy-i-jakosc-zdjec

  Czy takie osoby z takim dorobkiem fotograficznym powinny zajmować się ocenianiem innych , chyba NIE .

  Przykładowe wyróżnione zdjęcia moderatorów :)

  http://fotoimpresje.flog.pl/wpis/7650646/wspomnieniowo--londyn-#w
  http://rowanbean.flog.pl/wpis/8856086/slowo-na-niedziele-#w
  http://pipolux.flog.pl/wpis/8870112/rozwalic-spokoj--rozwalic-dom--82#w

  Jeszcze do niedawna moderatorzy nie mogli glosować na siebie teraz już mogą co widać powyżej :)

  Na flogu żądzą układy koleżeńskie i kto komu daje plusika czy wpis. Zdjęcie dnia to po prostu nagroda za spam a nie za dobre zdjęcie.

  Dobre galerie które nie maja konta pro są często pomijane w wyróżnieniach , jest kilka bardzo dobrych galerii , pozostała większość to zupełna amatorka z pospolitymi pstrykami bez zastanowienia się nad zdjęciem.

  Poniżej ostatnio wyróżnione zdjęcia i chyba zgodzicie się ze mną że moderatorzy powinni zając się czymś innym jak ocenianiem fotografii.

  http://pawloski.flog.pl/wpis/8866441/ptasi-tandem-#w
  http://megizak.flog.pl/wpis/8867925/w-gorach-trzeba-byc-przygotowanym-na-kazda-pogode#w
  http://evidence.flog.pl/wpis/8889062/#w
  http://gapper.flog.pl/wpis/8880824/backstage-nb-675988895392344a#w

  Zapytać można gdzie w tych zdjęciach światło i odpowiednio zbudowany kadr no ale moderatorzy wiedza lepiej i administrator pozwala na takie zachowanie moderatorów , ważna jest ilość wejść nie jakość fotografii.

  Wystarczy sfotografować osobę niepełnosprawną czy bezdomną bez jej wiedzy oczywiście w tonacji czarno białej i już jest wyróżnienie.
  Krajobraz bez światła to też drobnostka dobrze jak jest przewalony Hdr.

  Jest jeszcze i str która wcześniej nie była wymieniana to

  http://www.fotoik.pl/

  Trafiłem tam całkiem niedawno , nie wiem co i jak , może ktoś ma jakieś doświadczenie z tym serwisem fotograficznym ?

 • MrSepo
  MrSepo
  02.06.2014, 14:15|Zgłoś nadużycie

  Digart i plfoto zdecydowanie odpadają. Na pierwszym dostajesz ostrzezenia za kulturalne i konstruktywne komentarze na 'wyróżnione digarty' (kółko wzajemnej adoracji itp.) a usunięcie konta jest możliwe tylko wysyłając listownie pisemną prośbę.

  na plfoto o konstruktywna krytyke jest tez ciezko. Nie wiem jak tam jest z usunięciem konta, ponieważ takiej opcji nie znalazłem. Usunąłem fotografie a konto sobie pewnie wisi do dnia dzisiejszego.

  patrząc na flog niczego sie tam nie da nauczyc a poziom fotografii jak dla mnie jest mierny.

  obecnie mam swój blog połączony z portfolio. Kiedyś miałem ownlog'a, ktory wymagał jednorazowej wplaty via sms. Nie wiem jak teraz. A o kwestie promocji bloga trzeba zadbać samemu.

  ogólnie rzecz ujmując o uprzejmość i konstruktywną krytykę jest moim zdaniem bardzo ciężko ze względu na powszechnośc fotografii i 'wyscig' lepszych i gorszych. Sam staram się uzasadniać swoje wypowiedzi i udzielać porad co zrobić aby coś poprawić/zmienić.

 • ~xyz
  08.06.2014, 15:59|Zgłoś nadużycie

  Flogusie zaczeli sie buntowac, wiec moze cos sie zmieni.

 • FM2
  FM2
  08.06.2014, 18:30|Zgłoś nadużycie

  Wątpię w to by nastąpiły jakieś zmiany , widać to po ilości zdjęć wyróżnionych w galeriach moderatorów floga .
  Flog sięga dna , bardzo często zdjęcia w poczekalni są bardziej wartościowe jak w zatwierdzonych do wyróżnienia .
  Moderatorzy floga do wymiany , brakuje im podstawowej wiedzy fotograficznej i uczciwego oceniania innych .

 • malika
  malika
  13.06.2014, 22:04|Zgłoś nadużycie

  Myślę, że na samym początku możesz prezentować swoje zdjęcie przede wszystkim na portalach społecznościowych, przecież to tam miliony ludzi spędzają swój wolny czas. Następnie warto założyć bloga i w końcu, jeśli robisz dobre zdjęcia ktoś Cię zauważy. Powodzenia

  -- 

  Ponadczasowe jeans lee do noszenia zawsze i wszędzie

 • ~Zenos
  16.06.2014, 14:07|Zgłoś nadużycie

  Chyba najlepszym miejscem do wystawiania swoich prac jest fotoferia.
  http://www.fotoferia.com/
  Jak na to chwile najlepszy strona dla poczatkujacych jak i doswiadczonych fotografow.

 • ~RadekS
  16.06.2014, 14:52|Zgłoś nadużycie

  ~smiena 8 M
  Czy warto mieć konto na flogu ???

  Poniżej lista wybitnych moderatorów z ich rewelacyjnymi zdjęciami .

  http://www.flog.pl/forum/viewtopic.php?id=8191&topic=moderatorzy-i-jakosc-zdjec

  Czy takie osoby z takim dorobkiem fotograficznym powinny zajmować się ocenianiem innych , chyba NIE .

  Przykładowe wyróżnione zdjęcia moderatorów :)

  http://fotoimpresje.flog.pl/wpis/7650646/wspomnieniowo--londyn-#w

  http://rowanbean.flog.pl/wpis/8856086/slowo-na-niedziele-#w

  http://pipolux.flog.pl/wpis/8870112/rozwalic-spokoj--rozwalic-dom--82#w

  Jeszcze do niedawna moderatorzy nie mogli glosować na siebie teraz już mogą co widać powyżej :)

  Na flogu żądzą układy koleżeńskie i kto komu daje plusika czy wpis. Zdjęcie dnia to po prostu nagroda za spam a nie za dobre zdjęcie.

  Dobre galerie które nie maja konta pro są często pomijane w wyróżnieniach , jest kilka bardzo dobrych galerii , pozostała większość to zupełna amatorka z pospolitymi pstrykami bez zastanowienia się nad zdjęciem.

  Poniżej ostatnio wyróżnione zdjęcia i chyba zgodzicie się ze mną że moderatorzy powinni zając się czymś innym jak ocenianiem fotografii.

  http://pawloski.flog.pl/wpis/8866441/ptasi-tandem-#w

  http://megizak.flog.pl/wpis/8867925/w-gorach-trzeba-byc-przygotowanym-na-kazda-pogode#w

  http://evidence.flog.pl/wpis/8889062/#w

  http://gapper.flog.pl/wpis/8880824/backstage-nb-675988895392344a#w

  Zapytać można gdzie w tych zdjęciach światło i odpowiednio zbudowany kadr no ale moderatorzy wiedza lepiej i administrator pozwala na takie zachowanie moderatorów , ważna jest ilość wejść nie jakość fotografii.

  Wystarczy sfotografować osobę niepełnosprawną czy bezdomną bez jej wiedzy oczywiście w tonacji czarno białej i już jest wyróżnienie.
  Krajobraz bez światła to też drobnostka dobrze jak jest przewalony Hdr.

  Jest jeszcze i str która wcześniej nie była wymieniana to

  http://www.fotoik.pl/

  Trafiłem tam całkiem niedawno , nie wiem co i jak , może ktoś ma jakieś doświadczenie z tym serwisem fotograficznym ?

  Wlasnie takich stron jak FLOG brakuje dla zwyklych "pstrykow" jesli ona ci nie odpowiada to jest wiele stron dla zawodowcow i tam mozesz wystawiac swoje prace. Pokazales kilka stron moderatorow moze przedstawisz swoja strone.

 • ~RadekS
  16.06.2014, 14:53|Zgłoś nadużycie

  Ja polecam FOTOFERIE i PLFOTO bardzo dobre strony.

 • joker88
  joker88
  16.06.2014, 20:18|Zgłoś nadużycie

  Najlepiej założyć swój blog i dodawać zdjęcia regularnie i go promować. Np. poprzez pozycjonowanie czy płatną reklamę. Do tego Fanpage itp. i jakoś się powinno kręcić :)

  the best of mulardy