Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Ekspozycja - o co chodzi?

 • ~amatorr
  28.09.2013, 12:20 | Zgłoś nadużycie

  Witam,

  Mam do Was pytanie odnośnie ekspozycji - http://pl.wikipedia.org/wiki/EV_%28fotografia%29

  Na podanej stronie mamy piękną tabelę, która przedstawia nam wartości ekspozycji dla poszczególnych czasów i przysłon. Ale mam jedno pytanie - jak to jest z tymi ujemnymi wartościami ekspozycji?

  Skoro przy naświetlaniu przez 1 sekundę przy przysłonie f/1 mam 0EV, to czemu przy zwiększeniu czasu naswietlania do 2 sekund( czyli zwiększeniu ilości światła ) i pozostaniu przy takiej samej wartości przysłony mam ujemną wartość ekspozyji? Zdjęcie wtedy powinno być trochę prześwietlone a nie niedoświetlone?

  Oświećcie mnie proszę bo zgłupiałem...
  Pozdrawiam,

 • gwyn
  gwyn
  28.09.2013, 14:18|Zgłoś nadużycie

  A patrzyłeś na angielską wersję? ;)
  http://en.wikipedia.org/wiki/Exposure_value

 • ~MAXXi
  28.09.2013, 20:38|Zgłoś nadużycie

  Też jest kopnięta im dłuższy czas tym większe niedoświetlenie.

 • gwyn
  gwyn
  29.09.2013, 00:10|Zgłoś nadużycie

  Jejku jej... Jeśli chodzi o Tabelę nr 1.

  1. 0 EV zostało przyjęte za punkt odniesienia.
  2. Jeżeli mamy scenę doświetloną mocniej lub słabiej odpowiednio krócej/dłużej ją naświetlamy, lub domykamy/otwieramy przesłonę.
  3. Jeżeli mamy scenę z mniejszą ilością światła od punktu odniesienia, np. jest ciemniej o -2EV to musimy ją naświetlać... 4 razy dłużej.
  Podobnie w przypadku prześwietlenia, skracamy czas naświetlania.

  Dlatego specjalnie zasugerowałem przeczytanie strony angielskiej, gdyż pojawia się tam magiczna "Tabela nr 2.". Znajdują się w niej "przykładowe" wartości EV, do których można sobie dobrać parametry ekspozycji z "Tabeli nr 1.". Oczywiście to tylko teoria, która nie musi mieć wiele wspólnego z praktyką i poprawnie naświetlonym zdjęciem. Ale mimo wszystko daje jakąś sugestię jak odczytać "Tabelę nr 1." ;)

 • pawelratajczak

  Najlepiej nie patrzeć na papier tylko pstrykać fotki. I to na manualu. Wtedy zrozumiesz czym jest ekspozycja i jak jest zależna od pozostałych parametrów.

 • ~amatorr
  29.09.2013, 12:36|Zgłoś nadużycie

  pawelratajczak: ja wiem o tym i dlatego też tak robię :) Ale po prostu stwierdziłem, że dobrze by było trochę teorii liznąć i dlatego też jestem zdziwiony tym co w tej tabeli jest przedstawione.

  Pozdrawiam,

 • pawelratajczak

  ~amatorr
  Ale po prostu stwierdziłem, że dobrze by było trochę teorii liznąć i dlatego też jestem zdziwiony tym co w tej tabeli jest przedstawione.

  Teoria wynika z praktyki ;) nie na odwrót. Ćwicz, a żadne tabele nie będą Ci potrzebne.

 • ~MAXXi
  29.09.2013, 16:53|Zgłoś nadużycie

  Cała teoria którą trzeba znać to dla danego oświetlenia/iso/sposobu pomiaru światła konkretnej sceny istnieje kilka par czas + przysłona dających prawidłowe naświetlenie i sami decydujemy czy wybieramy opcję z krótkim czasem dla zamrożenia ruchu czy opcję z otwartą przysłoną dla małej głębi .... . Można sobie zrobić jakiś motyw wykorzystując wszystkie pary i popatrzeć na kolory ... na przykład nieba i wyciągnąć wnioski. Nie trzeba działać manualnie można na preselekcji decydując o czasie lub przysłonie druga wartość (jeśli istnieje taka para dająca prawidłowe naświetlenie) zostanie dobrana automatycznie. Sami też decydujemy czy zrobimy + 1 EV czy -1/3 :).

 • anzelm
  anzelm
  30.09.2013, 06:55|Zgłoś nadużycie

  Ev to (z definicji) logarytm dwójkowy stosunku dwóch naświetleń:

  * światła, które wpadłby na sensor przy naświetlaniu z czasem 1s przy przysłonie f/1, oraz
  * światła, które wpada w sensor w badanej sytuacji

  -- oba w tych samych warunkach zewnętrznych. Jeśli światła jest więcej (dłuższy czas albo szybsze szkło), to stosunek jest mniejszy od jedności, a więc jego logarytm jest ujemny.

  Tabelka w wikipedii jest troszkę niedokładna - powinno być 64, 32 i 16 sekund, zamiast 60, 30 i 15 - ale to zaniedbywalna różnica - a czasy 15 i 30 to typowe standardowe szybkości w wielu aparatach.W drugą stronę też precyzyjniej byłoby 1/16, 1/32, itd aż do 1/4096 i 1/8192 sekundy.