Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Zmiana kolorów w różnych przeglądarkach po wywołaniu RAW do JPG

• ero
    ero
    07.03.2012, 23:25 | Zgłoś nadużycie

Witam .. Jak widać w temacie mam problem z kolorami zdjęć.. Wywołuje plik RAW w ACR potem dokonuje poprawek w PS, zapisuje zdjęcie jako JPG i otwierając je w przeglądarce systemu windows wygląda zupełnie inaczej niż w przeglądarce IrfanView.. w Irfan są bardziej naturalne kolory i zdjęcie jest mniej kontrastowe (efekt jaki chciałem uzyskać) natomiast w przeglądarce windows jest jaky duzo więcej czerni przez co psuje się cały efekt zdjęcia.. Jeśli w PS zmienię tryb na LAB i potem z powrotem na RGB to zdjęcia po zapisie wyglądają juz tak samo w obu przeglądarkach ale z efektem większej czerni tak jak było w przeglądarce windows.. Na czym polega problem? I czy po wywołaniu zdjęcia na papierze będzie wyglądało tak jak z Irfan czy z systemowej przeglądarki?

• Mazzieh
    Mazzieh
    08.03.2012, 09:57|Zgłoś nadużycie

namieszałeś coś z profilami kolorów

• ero
    ero
    08.03.2012, 10:51|Zgłoś nadużycie

To by oznaczało że przeglądarka systemowa windows odczytuje jakiś profil kolorów a Irfan odczytuje zdjęcie tak jakby było bez profilu ?? Więc jak będzie wyglądało zdjęcie po wydruku ?? Z przypisanym profilem czy bez ?

• ero
    ero
    08.03.2012, 10:52|Zgłoś nadużycie

A może ktoś opisze coś o profilach kolorów ?? jak je ustawić w ACR i PS tak aby zdjęcie wyglądało tak samo na monitorze jak i na papierze ??

• ~net_world
    09.03.2012, 10:11|Zgłoś nadużycie

Masz napewno ustawione przykładowo w Camera RAW profil sRGB a w Photoshop RGB. Ustaw ten sam profil i problem powienien zniknąć:)

• romes
    romes
    04.05.2012, 22:41|Zgłoś nadużycie

Szukam rozwiązania już trzeci dzień i nic. Opisany przez kolegę problem jest praktycznie taki sam jak u mnie. Odpalam Rawy z 5DII w ACR potem poprawki w PS i zapis w jpg. Oglądając surowe pliki w przeglądarce Windows 7 przez chwilę mam dobry podgląd, ale jest napis "trwa ładowanie" i po 3 sekundach obraz staje się ciemniejszy i wpada bardziej w zieleń. W irfanie zdjęcie wygląda ok. Rozumiem, że system dopisuje do pliku jakiś profil. Poza psuciem zdjęcia spowalnia to pracę, bo chcąc obejrzeć zdjęcie muszę czekać aż wgra się profil. Odpalając zdjęcie w ACR otwiera się ono z tym zielonkawym profilem. Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł co to może być będę bardzo wdzięczny za pomoc!

• Jakubkazmierczyk

W tym poradniku znajdziesz odpowiedź na pytanie :).
    https://fotoblogia.pl/2011/08/25/jak-przygotowac-zdjecia-do-publikacji-w-internecie-wideoporadnik

Po prostu pracujesz na Adobe RGB, którego nie czytają wszystkie przeglądarki. Np. Opera nie widzi tego profilu, a Safari bez problemu sobie z nim radzi. Otwieraj w sRGB i problem zniknie.

• romes
    romes
    05.05.2012, 12:19|Zgłoś nadużycie

Dzięki za odpowiedź. Chodziło mi jednak o przeglądarkę do podglądu zdjęć jaka jest w systemie Win 7, nie o Internet Explorer. Robiąc zdjęcia w sekwencji RAW+JPEG plik .jpg jest taki jak chcę i przełączając na rawa plik przez 2 sekundy jest ok i po chwili ciemnieje, głównie czernie tracą szczegóły i zdjęcie nabiera zielonkawy odcień wręcz zgniły. FastStone ImageViewer widzi RAWa w niezmienionych kolorach jak plik jpg. Mam również laptopa z Win 7 i tam rawy tylko lekko ciemnieją bez żadnego zabarwienia. Posprawdzałem wszystko w Panelu zarządzania - Zarządzanie kolorami i wszystko jest tak samo więc nie wiem czemu na stacjonarnym mam takie akcje. Dodam, że jpegi na monitorze komputera wyglądają jak rawy na monitorze aparatu. Jakiś czas temu wgrałem Lightrooma w celu sprawdzenia i nie wiem czy to się nie dzieje od tamtej pory. Odinstalowałem go, ale nic się nie zmieniło.

• Krzysztof Basel

Ja pracuję na Maku, ale znajomy skarżył się na podobny problem na swoim pececie. Ktoś pomoże?

-- 

Redaktor naczelny Fotoblogia.pl, fotograf, pasjonat Internetu, nowych technologii i muzyki świata. Napisz do mnie: krzysztof.basel@fotoblogia.pl.

• romes
    romes
    11.05.2012, 17:34|Zgłoś nadużycie

Ja nadal mam ten problem. Pracowałem na CS4 i ACR otwierał Rawy z tym brzydkim profilem. Ściągnąłem trial CS6 i ACR 7 odpala w lepszych kolorach. Niby wszystko tak samo poustawiane, ale jednak gdzieś jest coś nie tak. Na laptopie również mam Win 7, ale tam systemowa przeglądarka zdjęć inaczej "widzi" rawy. Po otwarciu tylko lekko ciemnieją, ale co najważniejsze bez tego zielonkawego-zgniłego zafarbu. Jeżeli ktoś poradzi sobie z tym problemem to niech napisze.

• ~zaltoszi
    13.06.2012, 09:21|Zgłoś nadużycie

ja wszystko na sRGB. Photoshop, Lightroom, 3ds Max.

I wszystkie barwy prawidłowe, zgodne.

• Jarosh
    Jarosh
    13.06.2012, 10:39|Zgłoś nadużycie

Ja mam pytanie odnośnie samego photoshopa( w moim wypadku CS4)
    Edytowane pliki w ACR, są w przestrzeni sRGB.
    Po otworzeniu ich w PS CS4 , nie widać znacznej różnicy, ale jednak pracujemy na przestrzeni RGB/8( w moim wypadku)
    Jest możlwość zmiany tego trybu ?
    Obraz/tryb ->
    z rozwiniętego menu posiadam tylko:
    - LAB
    -CMYK
    - SZARY
    -RGB itd...
    nie ma niestety sRGB.
    Ktoś może wie :) ?

• ~Joker
    13.06.2012, 11:28|Zgłoś nadużycie

Miałeś pomóc, a nie pisać, że u Ciebie jest dobrze :/

• Jakubkazmierczyk

Otwierajac zdjęcia z ACR w PS pracujesz na przestrzeni, którą wybrałeś z poziomu ACR :).

• ~Adam
    13.06.2012, 12:40|Zgłoś nadużycie

Więc tak:
    Jak masz już gotowe zdjęcie, zmieniasz z 16 bit na 8 w Obraz>Tryb>8 bit. (W pasku tytułu zauważysz zmianę na Adobe Photoshop CS"wersja"-nazwa pliku RGB i masz 8*. Ta gwiazdka wskazuje na to że masz normalnie RGB, a powinno być sRGB. To tylko tak informacyjnie napisałem, tym się nie przejmuj tam tylko widać zmiany).
    Teraz dajesz Obraz>Tryb>CMYK, i następnie Obraz>Tryb>RGB. (w pasku tytułu zauważysz brak gwiazdki). Zapisujesz do JPG i musi działać.

• Jarosh
    Jarosh
    13.06.2012, 15:46|Zgłoś nadużycie

Mam rozumieć Adamie, że pracujesz na głębi 16 bitowej ?, a plik do publikacji w sieci zapisujesz w .jpg/ 8bit ?

Kuba:
    W takim razie, otwierając zdjęcie( na poziomie samego ACR'a) na dole mi się wyświetla profil np.:
    sRGB 8 bit
    -Po otwarciu go w photoshopie w zakładce , wyświetla mi się, że obraz jest jest w (RGB/8).

A co do samego wywoływania plików raw/nef.
    Jak każdy wie, surowe pliki zawierają o wiele więcej danych niż format .jpeg.(więc grzechem jest nie skorzystać z tego)

Jak przygotowywujęcie swoje zdjęcia po obróbce w photoshopie?( wywołane z rawa/nefa)

Chodzi mi o to w jakiej kolejności w jakich formatach po kolei zapisujecie np. do wydruku w formacie .tiff, jeżeli się nie mylę ?
    Czy pozostawiacie plik .psd , który potem ew. w razie potrzeby otwieracie i odpowiednio zapisujecie. ?

Nurtowało mnie zawsze jeszcze jedno pytanie...

Jeżeli pracuję nad zdjęciem w przestrzeni RGB( zawsze pracuję na 8 bitach, (ponieważ z tego ci mi wiadomo między 8/16 gołym okiem nie ma różnicy). Jednak co jeżeli chce to samo zdjęcie przygotować tak samo w przestrzeni CMYK?( do wydruku, po przejsciu w ten tryb kolorystyka na zdjęciu zmienia sie)
    Spotkałem się z takim labem gdzie posiadają maszynę która drukuje odbitki zgodne z profilem sRGB( jednak do pewnej wielkości)

Od zawsze mam problem od tej strony technicznej.

Jeżeli nieco odbiegłem od tematu to przepraszam.

• ~Adam
    13.06.2012, 16:24|Zgłoś nadużycie

Tak pracuję na 16 bitach dopiero gdy zdjęcie jest gotowe zmieniam na 8 i publikuję.

• ~PRZMO
    13.06.2012, 16:45|Zgłoś nadużycie

w irfanie wchodzisz w OPCJE \ USTAWIENIA dalej w WYSWIETLANIE i tu wybierasz profil monitora albo profil w którym też pracujeż w PSie / ACRze

• Jarosh
    Jarosh
    13.06.2012, 16:58|Zgłoś nadużycie

Podobny przykład z ostatniej chwili :)

Pracowałem nad zdjęciem i przy wyostrzaniu przeszedłem w tryb LAB, aby wyostrzyć lekko zdjęcie.

Efekt w oknie Photoshopa był zadowalający, jednak w przeglądarce systemowej oraz internetowej już nie....
    http://img51.imageshack.us/img51/9487/szaryszary.jpg

Obraz po lewej ( ten ciemniejszy ) to ten ktory wyswietla się w przeglądarce systemowej, irfanwiev czy też przeglądarce internetowej( mozilla firefox). A ten wewnątrz photoshopa to oczekiwany efekt końcowy.

Dziś jednak otworzyłem jeszcze raz to zdjęcie i postanowiłem zmienić z trybu (Szary/8) po prostu na RGB.

Efekt? :

http://img854.imageshack.us/img854/6782/rgbrgb.jpg

Zdjęcie jest takie jak oczekiwałem.

Odpowie mi ktoś dlaczego tak jest?

Pierwszy raz od dawna wyostrzałem na trybie LAB.

Zmienilem tryb na LAB, otworzyłem na kanalach JASNOŚĆ i tam wyostrzałem maską.

I tutaj mam problem bo nie pamiętam już sam czy przełączylem na tryb Szary czy RGB.
    Nawet jeżeli to zdjęcie jest monochromatyczne czy powinienem powrócić do tryby RGB ?

Mam nadzieję, że nie robię offtopa.

• Mr.Grey
    Mr.Grey
    14.06.2012, 14:35|Zgłoś nadużycie

Profile to olbrzymia dziedzina wiedzy i krąży wokół tego tematu wiele nieporozumień. Z tego co wiem to każdy program kożysta z jakiegoś profilu do wyświetlania grafiki. W PSie ustawia się osobno profil dla obrazów w kolorze, a osobno do tych w skali szarości. Jeżeli w programie nie ma możliwości ustawienia profilu, to korzysta on z tego samego profilu co windows. Ważne jest żeby ustawić we szystkich programach i w windowsie ten sam profil. U siebie kalibruje monitor raz na miesiąc.Później ustawiam ten profil do wyświetlania we szystkich programach i w windowsie. Nie wiem czy jest to droga właściwa, ale raczej nie skarże się na odjazdy kolorystyczne a monitor mam raczej badziewny.

• Krzysztof Basel

Sam miewałem podobne przypadki i w sumie do końca nie wiem o co w tym chodzi. Potrzebny nam tu spec od profili :) Jest tu taki? :) Zapraszamy

-- 

Redaktor naczelny Fotoblogia.pl, fotograf, pasjonat Internetu, nowych technologii i muzyki świata. Napisz do mnie: krzysztof.basel@fotoblogia.pl.