Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Kalibracja monitora.

• DZNornik
    07.10.2017, 18:39 | Zgłoś nadużycie

Kupiłem monitor iiyama Pro Lite XUB2792QSU-B1 i nie wiem kalibrować czy nie ? Tak czytam, czytam na różnych forach i im więcej czytam tym bardziej jestem skołowany. Nie neguję tego, że piszący na forach znają dobrze zagadnienie. Jedni twierdzą, że popsuję kalibrację fabryczną, ale przecież ten model nie ma 3D LUT w monitorze czyli jest możliwa tylko kalibracja programowa za pomocą np. Color Munki lub x-Ritei1 Display Pro i o takiej jest tu mowa w artykułach. Wielkich różnic pomiędzy kolorami na monitorze oraz jasnością i kontrastem (zmniejszyłem Jasność 10, kontrast 50) nie ma ale drobne są, muszę korygować to w PS CS6. Fotografuję hobbystycznie i czasami mam koleżeńskie zamówienia od znajomych.
    Może tutaj uzyskam rzetelną odpowiedź czy skalibrować ten monitor czy nie ?
    Doradzają mi abym kupił monitor typu NEC PA241W lub Eizo na co obecnie mnie nie stać.

• lajdos
    lajdos
    14.10.2017, 02:05|Zgłoś nadużycie

Jeżeli monitor nie ma 3d lut to tak naprawdę zmieniasz tylko taką kalibracja ustawienia karty graficznej w niektórych przypadkach taka kalibracja może przynieść więcej szkody niż pożytku. Co do samych monitorów to takie dobre budżetowe minimum obecnie to nec ea245wmi i jeżeli zależy ci jednak na jakości to poniżej tego modelu bym nie schodził. Poza tym pamiętaj że niezwykle istotnym czynnikiem przy pracy ze zdjęciami jest odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy i jego oświetlenie gdzie niezwykle istotny jest wysoki współczynnik cri oraz barwa światła. Jeżeli bedziesz pracował na obróbka w pokoju gdzie sciany będą w jaskrawych barwach będzie to wplywalo na postrzegany przez ciebie kolor i z dużą dozą prawdopodobienstwa bedziesz korygować coś czego niema. Ogolnie mówiąc kalibracja to nie tylko monitor.

• DZNornik
    DZNornik
    14.10.2017, 08:56|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Kupiłem x-Ritei1 Display Pro i spróbuję skalibrować ten monitor. 3D LUT oczywiście ten monitor nie ma i tak się zastanawiam czy jeżeli zmienię ustawienia karty to jej nie zepsuję ?
    Wydaje mi się jednak, że jeżeli nawet coś pójdzie nie tak to kartę można zresetować, nie wiem tylko jak to się dokładnie robi. Ale może tak być że zmiany 3D Lut karty są nieodwracalną opcją ?
    Mam zamiar kupić ea245Wmi- BK- CT (2130 zł) dopiero w listopadzie.
    Jest też do sprzedania na allegro NEC PA271W poleasingowy jednak poczytałem jak to jest z monitorami poleasingowymi sprowadzanymi z zagranicy i dlatego pomimo że jest sporo tańszy trochę się boję. Może coś podpowiesz. Co do oświetlenia to dwa światła 4000K ustawiłem za monitorem i świecą na szarą ścianę z wyłożoną kamieniem dekoracyjnym, także monitor nie jest oświetlony bezpośrednio. W opisie dotyczącym pomiarów oświetlenia kalibratorem to jest tam napisane, że można uwzględniać światło do oceny wydruków i tego nie rozumiem. No bo tak zdjęcia obrabiam z oświetleniem takim jak piszę. Na wysokości ok. 80-90 cm mam kinkiet z dwoma żarówkami specjalnymi 13W 4000K i nie wiem czy w czasie pomiarów i ustawień kalibratora zapalać je czy nie ?
    Przepraszam za przydługą odpowiedź, ale krócej się nie dało tego opisać.

• lajdos
    lajdos
    14.10.2017, 15:41|Zgłoś nadużycie

Jak już pisalem najważniejsze jest by oswietlenie było odpowiedniej jakości najlepiej 5000k z odpowiednio wysokim cri powyżej 90 niestety w polsce żarówki na oprawę e27 o takich parametrach sprzedaje tylko jeden sklep a 1 sztuka to obecnie koszt 200zl. Ustawienia karty oczywiście da się zresetować a nie mając 3d lut przed kalibracja musisz manualnie w monitorze ustawić odpowiednie parametry czyli temperaturę barwowa i jasność wtedy ingerencja w karte nie powinna być duża. Bez 3d lut w monitorze robisz po prostu kalibracje softwarowa a każda kalibracja jest odwracalna.

• DZNornik
    DZNornik
    14.10.2017, 18:26|Zgłoś nadużycie

Dzięki za zrozumiałą i zwięzłą odpowiedź. Co do oświetlenia to kupiłem w takim specjalistycznym sklepie internetowym po 65 zł e27 i po 80 zł E14. Na pewno odbiegają od tych o których piszesz, ale jest o niebo lepiej niż zwykłe mleczne. Monitor ustawiłem od razu bo fabryczne ustawienia były nie do przyjęcia jasność biła po oczach. Na pewno liniowość nie jest najlepsza. Mam jasność ma 0 i kontrast na 80 oraz Red , Green, Blue troszkę zmniejszone, co ciekawe przy tych ustawieniach to co jest na monitorze nie odbiega zbyt mocno od wydruków, może kolory muszę trochę poprawiać i drukować z PS.Drukuję na papierze Ilford Galerie Premium Lustre tylko nie mam do niego profilu, ale ustawiam Semigloss Ilford i nie jest źle.
    Drukarka to Epson L805.