Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Samsung NX

• ~earlgrey
    08.03.2015, 18:45 | Zgłoś nadużycie

Witam,

Czy jest tu ktokolwiek, kto używa systemu Samsung NX? Jakie macie z nim doświadczenia? Mam w planach kupić bezlusterkowca do swojego Lumixa LX7. Pod względem ceny Samsungi wypadają atrakcyjnie, ale w cenie 1500-2500 jest też wybór w Olympusie/Panasonic, Sony, Fujifilm.

Będzie używany do fotografii... wszystkiego. Wciąż szukam ulubionej kategorii dla siebie.

Dziękuje i pozdrawiam!

• ac_dc
    ac_dc
    08.03.2015, 19:23|Zgłoś nadużycie

Problem w tym, że nie istnieje jeden obiektyw "do fotografowania wszystkiego" :) I wcale nie jestem przekonany, że w systemie NX znajdziesz dokładnie taki obiektyw, którego potrzebujesz -> http://www.cyfrowe.pl/obiektywy,1,12/p/20/Samsung/scm.html Obecnie trudno wyrokować, że jest to przyszłościowy system a same korpusy nie tworzą systemu moim zdaniem.

• lajdos
    lajdos
    09.03.2015, 01:21|Zgłoś nadużycie

Ja używam nx 100 od 2 lat i muszę przyznać że jeżeli chodzi optykę samsunga to naprawdę dobre szkła nawet takie kitowe 20-50 kontrastowe i ostre ale niestety wolne jeżeli chodzi o af niestety mogę się wypowiadać tylko na podstawie nx100 który ma słabej jakości jpg i mały zakres tonalny ale obserwuje system i z każdym kolejnym body system idzie znacząco do przodu a szkła naprawdę są super. Największy mankament systemu to dostępność na polskim rynku obiektywów i innych akcesoriów dlatego zamierzam wejść w 2 system ale samsunga na pewno nie porzucę kupując takie nx30 albo nx300 dostajesz fajny mały korpus w którym masz świetną obsługę starych mankali za grosze czego nie będziesz miał kupując lustrzanki np nikona czy canona ale inne systemy bezlusterkowe mają tę samą zaletę z tym że samsungi po prostu są mocno nie doceniane i po prostu tanie a potrafią naprawdę cieszyć.

• Jakubkazmierczyk

Moim zdaniem System NX jest warty uwagi, ale wszystko zależy od konkretnego modelu, w który chciałbyś zainwestować. Jeśli chodzi o obiektywy to oferta jest całkiem szeroka, ale słyszałem że dość ciężko z ich dostępnością w Polsce, aczkolwiek tego nie mogę potwierdzić w 100%.

• lajdos
    lajdos
    09.03.2015, 14:18|Zgłoś nadużycie

Kuba jako posiadacz systemu ja mogę potwierdzić słabą dostępność szkieł i akcesoriów w zasadzie jedyne miejsce gdzie szkła do NX się pojawiają to aukcje internetowe i od czasu do czasu w jakiś sklepach sieciowych. Polityka Samsunga na Polskim rynku jest dla mnie co najmniej mało zrozumiała. Ale nie zmienia to faktu że jest to dobry i bardzo niedoceniany system za niewielkie pieniądze. Osobiście uważam że jest to dobry system dla ludzi z małym kapitałem, początkujących albo jako uzupełnienie do lustereczka.

• ~kisina
    12.03.2015, 10:28|Zgłoś nadużycie

Używam tego systemu tzn ( samsung nx10 18-55mm + raynox dcr250) do makrofotografii i mogę szczerze polecić ten system, zresztą sami oceńcie: https://www.facebook.com/macrokj/photos_stream Oczywiście nowe body dają dużo lepsze możliwości, ale z pierwszych modeli da się bardzo dużo wycisnąć, a co do szkieł, to chyba żaden problem zakupić na aukcjach internetowych :)

• ~Tymon
    12.03.2015, 19:53|Zgłoś nadużycie

Kupiłem NX2000 i naleśnika NX30 żeby mieć zestaw do kieszeni i sprawdza się super. I w zasadzie to chyba jak na razie jedyne połączenie matrycy aps-c i światła f/2 w naleśniku. 900 + 900 dało 1800 zł. Za A5000 dasz 1500zł Dorzucisz sigmę 30 f/2.8 za 600 zł i masz już 2100 za zestaw z minimalnie lepszą matrycą i wyraźnie gorszym światłem.

• ~wwww
    13.03.2015, 08:16|Zgłoś nadużycie

Pod Canon M jest świetny 22mm f2. Szerszy kąt i równie ostry, a af jest cichy. Samsung NX to niestety wcale nie jest tani system. Od czasu, gdy polscy serwisanci przestali na lewo sprzedawać obiektywy "bulk" z 3 miesięczną gwarancją 2x taniej atuty się skończyły. Rynkowe ceny szkieł są takie jak konkurencji- ba ostatnio nawet sporo droższe- np. kit Samsung 16-50, który jest prawdopodobnie kopią Sony 16-50 jest od sonowskiego dwa razy droższy. O nowych jasnych zoomach nawet nie ma co gadać- pare klocków. Największy problem to dostępnośc akcesoriów i sprzętu u nas, np do dziś nie ma w polskiej ofercie flagowca Nx1. Same aparaty wydawałoby się na papierze konkurencyjne, jednak z każdym korpusem coś nie tak- od Nx5, do Nx 20 beznadziejny bufor- po paru rawach aparaty zapychały się i przestawały reagować na komendy, a nowsze Nx300 i Nx 30 lubią się wieszać. Wszystkie korpusy odszumiają rawy przy dłuższych czasach naświetlania, a niektóre niższe modele odszumiają całkowicie rawy, czyli tak jakby ich nie było (nx3000) .

• ~Tymon
    13.03.2015, 12:18|Zgłoś nadużycie

~wwww
    Pod Canon M jest świetny 22mm f2. Szerszy kąt i równie ostry, a af jest cichy. Samsung NX to niestety wcale nie jest tani system. Od czasu, gdy polscy serwisanci przestali na lewo sprzedawać obiektywy "bulk" z 3 miesięczną gwarancją 2x taniej atuty się skończyły. Rynkowe ceny szkieł są takie jak konkurencji- ba ostatnio nawet sporo droższe- np. kit Samsung 16-50, który jest prawdopodobnie kopią Sony 16-50 jest od sonowskiego dwa razy droższy. O nowych jasnych zoomach nawet nie ma co gadać- pare klocków. Największy problem to dostępnośc akcesoriów i sprzętu u nas, np do dziś nie ma w polskiej ofercie flagowca Nx1. Same aparaty wydawałoby się na papierze konkurencyjne, jednak z każdym korpusem coś nie tak- od Nx5, do Nx 20 beznadziejny bufor- po paru rawach aparaty zapychały się i przestawały reagować na komendy, a nowsze Nx300 i Nx 30 lubią się wieszać. Wszystkie korpusy odszumiają rawy przy dłuższych czasach naświetlania, a niektóre niższe modele odszumiają całkowicie rawy, czyli tak jakby ich nie było (nx3000) .
    Tylko że EOS M ma matrycę o stosunkowo słabej dynamice tonalnej. Pod tym względem nx2000 spokojnie przebija mojego 7D (na ISO 100 jest łeb w łeb z 6d) i właśnie się zastanawiam czy jako zapas do pełnej klatki nie dorzucić np NX1. A tego w sprzedaży nie ma jeszcze nigdzie. Nie tylko w Polsce. Zoom 20-50 2.0-2.8 to jest konstrukcja jakiej w zasadzie nikt inny nie ma (Sigma ma 18-35 f/1.8 ale dla lustrzanek). Cena wysoka ale jaką masz alternatywę w pozostałych systemach? Który zoom tam jest tak jasny? Szybkość zapisu zdjęć rzeczywiście w moim nx2000 jest fatalna ale ja go mam do kieszeni a nie na zawody sportowe. Każdy musi wybrać system według własnych potrzeb. I jeszcze jedno. Moim skromnym zdaniem bezlusterkowce kupuje się dla mniejszych rozmiarów a nie dla taniości. Jeżeli porównamy możliwości w stosunku do lustrzanki FF to ta z reguły zawsze okaże się najtańsza.

• ~wwww
    13.03.2015, 15:21|Zgłoś nadużycie

Hmm, 20 mpx Samsunga akurat dynamiką tonalną nie grzeszy, jest tylko trochę lepiej niż stara 18mpx Canona, ale co najwyżej podobnie jak w 70d. Matryce Sony są pod tym względem dużo lepsze, zwłaszcza w implementacji Nikona, Pentaxa i Fuji X. Prawdopodobnie nowy czujnik w Nx1 jest całkiem niezły, ale to tak na oko po przerobieniu paru rawów z netu. Jednak ten aparat wraz z kobyłą 16-50 f2-2.8 całkowicie zaprzecza idei o której pisałeś- rozsądnych rozmiarach. Gabarytowo i cenowo to już pułap d610, czy 6d z 24-70 f2.8, które to już grają w innej FF lidze...4k jako wabik to za mało by być konkurencyjnym do ww zestawów.

~Tymon
    ~wwww
    Tylko że EOS M ma matrycę o stosunkowo słabej dynamice tonalnej. Pod tym względem nx2000 spokojnie przebija mojego 7D (na ISO 100 jest łeb w łeb z 6d) i właśnie się zastanawiam czy jako zapas do pełnej klatki nie dorzucić np NX1. A tego w sprzedaży nie ma jeszcze nigdzie. Nie tylko w Polsce. Zoom 20-50 2.0-2.8 to jest konstrukcja jakiej w zasadzie nikt inny nie ma (Sigma ma 18-35 f/1.8 ale dla lustrzanek). Cena wysoka ale jaką masz alternatywę w pozostałych systemach? Który zoom tam jest tak jasny? Szybkość zapisu zdjęć rzeczywiście w moim nx2000 jest fatalna ale ja go mam do kieszeni a nie na zawody sportowe. Każdy musi wybrać system według własnych potrzeb. I jeszcze jedno. Moim skromnym zdaniem bezlusterkowce kupuje się dla mniejszych rozmiarów a nie dla taniości. Jeżeli porównamy możliwości w stosunku do lustrzanki FF to ta z reguły zawsze okaże się najtańsza.

• ac_dc
    ac_dc
    13.03.2015, 20:28|Zgłoś nadużycie

Poza wyżej wspomnianą "dostępnością" systemu w sklepach zwróciłbym uwagę na sprawność serwisu Samsunga: http://www.dfv.pl/forum/viewtopic.php?id=9180

• lajdos
    lajdos
    15.03.2015, 17:26|Zgłoś nadużycie

nie wiem czy na podstawie jednego przypadku można mówić o jakiejś niedołężności serwisu, a jeżeli pozostałe NX są tak samo niezawodne jak moje NX 100 to raczej bym się serwisem nie zamartwiał zbytnio ( 3 lata użytkowania jakieś 80tyś klatek i zero problemów). A nie chucham i nie dmucham jakoś zbytnio na niego ale też nim nie rzucam po ścianach. Aparat to nie młotek nie służy do wbijania gwoździ, tylko jest to narzędzie do rejestrowania obrazu.

• ~Tymon
    17.03.2015, 20:11|Zgłoś nadużycie

~wwww
    Hmm, 20 mpx Samsunga akurat dynamiką tonalną nie grzeszy, jest tylko trochę lepiej niż stara 18mpx Canona, ale co najwyżej podobnie jak w 70d
    Widzisz. Problem polega na tym, że punktacja w serwisach DXO jest przyznawana za dynamikę tonalną na ISO 100. I teraz porównując matrycę z a5000 do tej z NX2000 na ISO 100 mamy 0.7EV różnicy. Na każdej kolejnej czułości różnica jest mniejsza choć przez cały czas sony jest wyżej. Jednakże przy założeniu naleśnika możemy być w systemie Samsunga za każdym razem (z wyjątkiem ISO 100) o 1EV niżej z czułością. W tym momencie cała lepszość matrycy znika. No może poza sytuacją gdy ktoś robi krajobrazy ze statywu zawsze na ISO 100. Uważam że to dobry przykład na to jak często dajemy się zwieść marketingowi i powierzchownym ocenom.

• ~wwww
    18.03.2015, 08:43|Zgłoś nadużycie

Widzisz, problem polega na tym, że zdecydowanie zbyt wiele uwagi wiele osób przykłada do cyferek DXO, które często rozmijają się z rzeczywistością. Ich pomiary nie są naukowe i nie brak przejrzystej metodologii. W przypadku DR jeszcze jakoś obleci, ale inne punkty, zwłaszcza za ISO są od czapy. Należy samemu powyciskać ileś rawów z różnych aparatów, by wyrobić sobie opinię.
    A co do samego Samsunga- nie trafiona jest uwaga co do kompensowania możliwości matryc po podpięciu jaśniejszego obiektywu. Do a5000 można podpiąć sel 35 f1.8, albo jak ktoś ma rozmach jeszcze jaśniejszy FE 35 f1.4 ZE i co z tego?

• ~Lucas1981r
    19.03.2015, 00:04|Zgłoś nadużycie

Smialo sam zastanawiam sie od dluzszego czasu na NXem - na szkla sa OK - na dpreview mozesz poczytac porownania do szkiel Sony - i Samsungowe lepiej wypadaja.
    NX1 genialna puszka a sama matryca i AF sa w NX500 - ja czekam az troche stanieje bo nowosc i sam bede bral ta puszke ;)

• ~wwww
    19.03.2015, 09:15|Zgłoś nadużycie

@Lucas
    "Samsungowe lepiej wypadaja" A te informacje to opieramy o co, o stałkę 16mm sprzedawaną z pierwszym Nexem 3 ? :D Kolega chyba przespał ostatnie 3 lata, a w tym czasie Sony zbudowało praktycznie kompletny system pod bagnet E produkując naprawde highendowe obiektywy, oczywiście cenowo nie dla każdego. Więc pobawmy się :) Jakie szkła Samsunga wypadają lepiej niż : Sony E 24 f1.8, Zeiss Touit 12 f2.8, Sony FE 55 f1.8, FE 35 f1.4, FE 16-35 f4, Sony FE 70-200 mm f/4G, Sony FE 90 mm f/2.8 Macro ? Już pomijając fakt, że takie uogólnianie nie ma sensu, bo Samsung nie ma w ogóle szkieł pokrywających te zakresy, no ale to nie ja zacząłem... Nawet porównując ofertę bardziej budżetową, to Sony wygląda bardzo przyzwoicie- Sony 35 f1.8 nie jest w żadnym razie słabsza niż 30 f2 Samsunga, a ma stabilizację, 50 f1.8 nie jest słabszy niż 45 f1.8 i ma również stabilizację, Sony 20mm f2.8 jest zdecydowanie lepszy niż Samsung 20mm f2.8, a szeroki kąt- Sony 10-18 jest bezdyskusyjnie lepszy optycznie, szerszy i solidniejszy, niż rozpadający się w rękach 12-24 Samsunga. Samsung ma tak naprawdę jedynie dwie perełki w swoim systemie - 85 f1.4 i 16-50 f2-2.8. Z tą genialnością NX1 również bym nie przesadzał. To gabaryty i cena 6d i d610 - a w Af i jakości obrazu im nie dorównuje.

• ~Tymon
    19.03.2015, 12:22|Zgłoś nadużycie

Testy DXO są jak najbardziej naukowe. Ich punktacja za to nie jest. Więc nie ma nic złego w opieraniu się o ich pomiary. Pomiary a nie punkty które przyznali za pomiar. Oczywiście warto też zdawać sobie sprawę jak wygląda to na zdjęciu w rzeczywistości. Nie chce mi się sprawdzać wszystkiego ale większość rzeczy które, Lucas, wymieniasz nie mają pokrycia z rzeczywistością. Tekst linka Nie dość że 35 1.8 nie jest lepszy to w dodatku nie jest na natywnym bagnecie. W dodatku samsung ma pokrycie dla większości ogniskowych o których mówisz. Ale spoko. Świat jest piękny bo można wybrać to co komu odpowiada. Ja przez długi czas rozważałem Sony i uważam że to świetny system. Wybrałem samsunga z prozaicznych powodów i mi ten wybór odpowiada. Tobie nie? Trudno. Wybierz inaczej. :)

• Axles
    Axles
    07.04.2017, 20:56|Zgłoś nadużycie

Witam panowie i panie.
    Chciałem zasięgnąć porady jaki teleobiektyw do Samsunga Nx polecić możecie czy tylko NX 50-200mm czy może coś w podobnej cenie od Samayang?

• lajdos
    lajdos
    10.04.2017, 09:13|Zgłoś nadużycie

Jako były użytkownik tego systemu niestety muszę stwierdzić że to jest już martwy system w ktory raczej szkoda inwestować kasę, o tyle o ile szkła i cały system był względnie dobry to dostępność szkieł zawsze w polsce była marna i teraz nie będzie lepsza a zakup czego kolwiek będzie się wiązała ze znaczną stratą przy odsprzedaży w przyszłości o ile uda ci sie w ogóle coś odsprzedac zamiast szukać tele radził bym zmienić system ewentualnie jeżeli nie chcesz wydac duzo kasy to kup adapter na m42 i szukaj starych manuali typu tair, helios, jupiter.

• Axles
    Axles
    10.04.2017, 19:24|Zgłoś nadużycie

Dzięki za odpowiedź. Poczytam coś o tych szkłach i adapterze, ale ogólnie to są do ostrzenia manualnie i automatyka Samsunga nie da rady automatycznie wyostrzać na żądanym celu?
    Ewentualnie mógłbyś polecić jakiś system zamiast NX, nie za drogi do rozbudowy no i nie gorszej jakości, chodzi mi oczywiście o bezlusterkowcach, lustrzanki to dla mnie za ciężkie.

• lajdos
    lajdos
    10.04.2017, 21:04|Zgłoś nadużycie

jedyny system obecnie do którego można podłączać szkła z innego systemu poprzez adapter i mieć autofocus to sony ale dobry adapter kosztuje tyle co obiektyw klasy 50mm 1.8 w lustrzance i do tego sprawdza się to dobrze tylko w najnowszych modelach z górnej półki cenowej czyli z zakresu 6000zł w górę czyli od modelu sony a6300 i wyżej posiadającymi czujniki detekcji fazy a szkła w zasadzie można i tak tylko podpinac z systemu canona i ze starego bagnetu sony alfa. co do samego wyboru systemu to masz z producentów bezluster Sony, Fuji, Olympusa, Panasonica i canona każdy z nich ma w swojej ofercie dobre aparaty ja osobiście skupił bym się na 2 pierwszych a jeżeli zależny ci naprawdę na kompaktowych rozmiarach to na kolejnych 2 czyli systemie micro 4/3, w canonie jedyny względnie porządny aparat to m5 więc wybór nie wielki a dedykowanych szkieł też jest nie za wiele. Jak zawsze pozostaje kwestia potrzeb i budżet fotografia to nie tanie zajęcie, pasja, hobby, praca.