Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

canon 6d vs nikon d610

• ~M.P
    06.01.2015, 22:24 | Zgłoś nadużycie

Witam!
    W najbliższym czasie planuję zmienić sprzęt. Postawiłam na pełną klatkę, ale mam bardzo duży dylemat między canonem 6d a nikonem d610. Który lepiej się sprawdzi w modzie i portretach a od czasu do czasu i w filmie?

• vanDark
    vanDark
    26.01.2017, 16:08|Zgłoś nadużycie

Witam, podepnę się pod watek, mam w sumie ten sam dylemat. Aktualnie jestem w C i planuję przejść na ff. W grę wchodzi 6D, ale wiele złego słyszałem o pracy AF w tym korpusie, dlatego wziąłem pod rozwagę zmianę systemu. do gry dołączają d610, może bym wykroił kasę na d750. Mam też ciekawą ofertę na D3. Tematem fotografii ma być portret, reportaż wraz z dynamicznymi ujęciami, mam tu na myśli imprezy sportowe. Zależy mi na bardzo dobrej jakości obrazka oraz szybkim i celnym AF. Wiele przemawia tu za D3, ale czy matryca da mi obrazek tak dobry jak d750 czy 610? 6D wymiata obrazkiem, ale użyteczność jednego punktu AF stawia go pod znakiem zapytania. Na 5dmklll braknie, jeżeli doliczę nawet podstawową optykę, z której chcę korzystać.

• lajdos
    lajdos
    27.01.2017, 20:26|Zgłoś nadużycie

D3 to już trochę leciwa matryca obrazek z niej do najgorszych nie należy ale jakościowo d750 będzie się najlepiej spisywał, jeżeli rozwarzasz 6d i d610 to tu nie ma jakiejś znacznej różnicy. Jeżeli już chcesz zmieniac system to ja bym celował w d750 jak nie to bierz 6d, z ww puszek d750 ma chyba najlepszy af.

• ~kaszotto
    28.01.2017, 00:40|Zgłoś nadużycie

lajdos
    jeżeli rozwarzasz 6d i d610 to tu nie ma jakiejś znacznej różnicy. Jeżeli już chcesz zmieniac system to ja bym celował w d750 jak nie to bierz 6d, z ww puszek d750 ma chyba najlepszy af.

Porównując Canona 6d i Nikona d610 jest duża różnica pomiędzy dwoma modelami np biorąc pod uwagę tylko matryce i nie wspominając o innych możliwościach które są dla niektórych istotne.
    Oba modele to tanie pełne klatki, ale i stare. Nowe modele tak niskich cen z pewnoscią nie będą miały.
    Trudno też porównywać Nikona 750 z tanimi pełnoklatkowcami gdzie różnica w cenie wynosi ponad 2000zł .

Ps. Najbardziej podobał mi się wpis lajdosa "z ww puszek d750 ma chyba najlepszy af"
    Tak, CHYBA ma, przynajmniej tak piszą w internetach wiec chyba będzie najlepszy :)

• lajdos
    lajdos
    28.01.2017, 02:06|Zgłoś nadużycie

Kaszotto sory nie miałem nigdy okazji fotografować d3 ale z pośród pozostałej 3 d750 ma napewno najlepszy af, a tak poza tym to też wiele zależy od szkieł jakich się używa :-).

• ac_dc
    ac_dc
    28.01.2017, 09:58|Zgłoś nadużycie

lajdos
    Kaszotto sory nie miałem nigdy okazji fotografować d3 ale z pośród pozostałej 3 d750 ma napewno najlepszy af, a tak poza tym to też wiele zależy od szkieł jakich się używa :-).

Tylko potwierdzę słowa kolegi "lajdos" - 6D i zapewne D610 w fotografii mody i portretach jak najbardziej się sprawdzą i nie jest do tego potrzebny AF z hipernapędem nadprzestrzennym bo fotografowałem długo ww tematy 5D oraz 5D II i jakoś nigdy nie miałem z tym problemu - sprawdzały się idealnie. Osobiście nie filmuję, ale z tego co pamiętam to 5D II kręcono nawet niektóre seriale filmowe to chyba 6D też się da ? I wcale nie jest do tego potrzebny AF ;)

• ac_dc
    ac_dc
    28.01.2017, 10:44|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

[quote="~Stiwi"Szklarnie czy ma wieksza Canon ? Bardzo watpie ! Bo EFs nie mozna podpiac do FF canon za to obiektywy DX do nikona bez problemu i kto ma wieksza szklarnie do dyspozycji ?[/quote]

A nie ma ???? :p
    Proponuję się zapoznać najpierw z tematem vide: http://global.canon/en/c-museum/series_search.html?t=lens&s=ef a potem kombinować ;)

Istotny jest też fakt, że wiele szkieł produkowanych jest w wersjach f/2.8 oraz f/4 z IS-em, lub bez. Co pozwala każdemu wybrać interesująca go półkę cenową.
    Np. EF 70-200
    f/2.8L USM
    f/2.8L IS USM
    f/2.8L IS II USM
    f/4L USM
    f/4L IS USM

No i poza tym jest spory wybór nie L-ek w niższej cenie http://global.canon/en/c-museum/series_search.html?t=lens&s=ef&s2=telephotozoom&a=E

W portretówkach każdy może dobrać szkło do zasobności swojej kieszeni http://global.canon/en/c-museum/series_search.html?t=lens&s=ef&s2=standard&a=E
    Osobiście jestem od dawna użytkownikiem szkła EF 85 mm f/1.8 i MZ nie ma lepszego szkła w innych systemach z takim przełożeniem jakości i ceny, którą trzeba za niego zapłacić.

Również rynek szkieł używanych w systemie Canon EF to jeden z najtańszych na rynku, gdzie szkła tzw. L-ki można dostać w najlepszej cenie - całkowicie nieosiągalnej w innych systemach http://allegro.pl/zakonczone?string=Canon%20EF%2070-200%20mm%20%20L%20USM&bmatch=base-relevance-floki-5-uni-1-5-1025&order=d&price_from=1500&price_to=3000 gdzie za 1.500 zł można kupić profesjonalne i uszczelnione szkło CANON EF 70-200mm f/4L USM. Pokaż mi inny system oferujący profesjonalne obiektywy w kwotach 1.5k zł...

• ac_dc
    ac_dc
    28.01.2017, 11:14|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

Jakubkazmierczyk
    Waldek, co to za problemy D610 z AF? Nie słyszałem o nich.

Coś o tym było https://www.dpreview.com/forums/post/52550283
    Osobiście bardziej obawiałbym się tego, czy udało im się poprawić wady poprzednika. W D600 wadliwa okazała się konstrukcja migawki, która podczas pracy ścierała się i pyliła prosto na sensor, co oczywiście było widoczne na zdjęciach. Mimo że nie wszystkie egzemplarze miały ten mankament, zły PR pozostał (a było jeszcze sporo szumu o chlapanie olejem) http://digitalcamerapolska.pl/strefa-sprzetu/947-nikon-d600-dozywotni-serwis-brudnej-matrycy
    Co ciekawe jakoś nigdy podobnych problemów nie miałem z lustrzankami Canona a kilka miałem :)

• vanDark
    vanDark
    29.01.2017, 20:02|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

Dziękuję za poświęcony mi czas i odpowiedzi. Zależy mi zarówno na dobrym obrazku jak i celnym i szybkim AF. Spotkałem się z wypowiedziami osób używających d610 i d750 i wiele na plus było dla tego drugiego.Wiem że do statyki każdy z tych korpusów wystarczyłby w zupełności, czasem jednak będę chciał fotografować nieco szybszą akcję. Opcja filmowania właściwie mnie nie interesuje.