Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

wymiana aparatu D750

• Hacz
    13.09.2017, 01:09 | Zgłoś nadużycie

obecnie Nikon D750, planuję wymianę ze względu na przebieg/zużycie ok 200tyś zdjęć w dwa lata.
    czy jest sens wchodzić w półkę wyżej, tzn D810/D850 czy kupić znowu D750?

co fotografuję? Studio, plener, Chrzty (Kościół w dzień), kilka wesel w roku, kilkanaście imprez w nocy.

dodam, że nie interesuje mnie zmiana sytemu na Sony, Fuji czy inne marki ze względu na obiektywy oraz przywiązanie do systemu. W grę wchodzą te trzy modele.

Pozdrawiam.

• neo86
    neo86
    13.09.2017, 11:15|Zgłoś nadużycie

"czy jest sens wchodzić w półkę wyżej, tzn D810/D850 czy kupić znowu D750?"

Jest z tym, że dobrze sprawdzaj korpusy. Od kilku lat Nikon zalicza liczne wpadki jak Samsung Galaxy S-Series/Note Series i Apple iPhone czyli wady fabryczne które powstały na etapie produkcji korpusu. Czasem są od razu widoczne a czasem po jakimś czasie wychodzą. Prześledź na fotoblogii i na Nikon Rumors informacje jakie modele (prawie wszystkie współczesne) jakie mają wady i na co zwracać uwagę. Jak tylko newsy są o jakimś nowym modelu na Nikon Rumors to zawsze jest sporo pytań od ludzi "A co w nim nie działa?" - to daje do myślenia :D

• neo86
    neo86
    13.09.2017, 11:22|Zgłoś nadużycie

Jako ciekawostkę powiem Ci, że ostatnio koleżanka fotografka dziecięca to kupowała sobie D850. Jeszcze przed 50 000 zdjęć rozpadło się lustro (mechanizm unoszący lustro rozleciał się uszkadzając matrycę). Na razie ona czeka na naprawę robiąc zapasowym wysłużonym D700 który ma się na umarciu z przebiegiem grubo ponad 300 tys. zdjęć. Ale tak rozmyśla nad zmianą systemu na Sony albo Fuji. Bo jak stwierdziła skoro Profesjonalne Nikony rozpadają się jak amatorskie wersje to ona dziękuje.

• Hacz
    Hacz
    13.09.2017, 18:12|Zgłoś nadużycie

D850 to raczej nie kupiła, pewnie D750 lub D810...
    Mój D750 bezproblemowo zrobił prawie 200 tys. zdjęć. Wiec chętnie kupię drugi taki sam, z drugiej strony może warto kupić aparat ciut lepszy, lub właśnie najnowszy produkt D850?
    Tylko czy do reportażu potrzebne jest 36 lub 45 mln pikseli matryca?

• neo86
    neo86
    13.09.2017, 21:05|Zgłoś nadużycie

Racja pomyliłem. D810 miała. Cóż ja już świata Nikonów nie śledzę. Bo jak widzę, że każdy model ma jakiś problem to system nie wart uwagi. Po prostu Nikon jest wg. mnie do omijania szerokim łukiem jak bezlusterkowce Xioami i Szajsung. Canony stanęły z rozwojem już dawno. Ciągle mają jedną i ta sama matryce od wielu lat jedynie otoczka czyli procesor graficzny i inne takie tam bebechy nowsze ale szału nie ma. Za to przyglądam się bacznie Fujifilm który powoli dogania bezlusterkową konkurencję (SONY) i słyszałem, że mają wypuścić wkrótce model ze stabilizowaną matrycą. Oj na takiego będę miał smaka biorąc pod uwagę, że mam stałkę Fujinon 16mm F1.4 to w połączeniu z korpusem ze stabilizacją to będzie czyste cudo które pozamiata na łeb i na szyję nawet pełnoklatkowe topowe lustrzanki. Z resza miałem Canon 5D Mark I i Mark II i one nie dorastają do pięt bezlusterkowcom Fuji pod kątem jakości zdjęć prosto z puszki JPG bez bawienia się w fotoszopki i inne głupoty.

• lajdos
    lajdos
    13.09.2017, 21:52|Zgłoś nadużycie

Jeżeli interesuje cię tylko nikon to dokup po prostu drugie d750 i zostaw sobie 2 korpusy jak w starym padnie migawka to wymień i ciesz się dwoma dobrymi korpusami a jak cię stać to poczekaj z pół roku aż d850 będzie dobrze przetestowany i dopiero wtedy się w niego pakuj patrząc po tym że d5 i d500 do tej pory nie miały żadnej wpadki to jest duża szansa że i d850 będzie bez wad ale niestety pozostaje w pamięci niesmak po innych wpadkach więc ja bym się nie pakował od razu by zostać beta testerem. Zresztą wybór korpusu to zawsze kwestia upodobań i jeżeli d750 dobrze ci się pracuje to po co pakować się w coś innego tym bardziej że w stosunku do d750 d850 jedyne co oferuje lepszego to af i rozdzielczość. Ja osobiście czekam ze zmianą zapasu na bezlustro nikona a d750 po sezonie i tak leci do serwisu bo mój się załapał na akcję serwisową czy mi to przeszkadza z całą pewnością nie a jak się okaże że musieli by wymienić w nim migawkę to tym bardziej :p

• Hacz
    Hacz
    14.09.2017, 08:45|Zgłoś nadużycie

migawkę też mam do wymiany w ramach akcji serwisowej.
    jeżeli używasz D750 to sam wiesz jakiej klasy jest to aparat. myślałem ze zamiast D850 Nikon pokaże najpierw D760 ;) wtedy wybór byłby prosty, ale podobno dopiero w przyszłym roku pokażą następce D750, a niestety nie mogę za bardzo czekać, i muszę kupić nowy aparat do końca października.

szczerze to szukam cały czas głosu popracia dla D810/D850, ale nie oferuje nic więcej co ma ma D750 a czego potrzebuje. brakuje mi jedynie migawki 1/8000, poza tym aparat zatysfakcjonuje mnie w 100%. Dlatego najprawdopodobniej skończy się na nowym D750 i ewentualnie jakieś nowe szkło :)

pozdrawiam.

• neo86
    neo86
    14.09.2017, 14:14|Zgłoś nadużycie

Hacz
    brakuje mi jedynie migawki 1/8000

Fujifilm X-T2 oraz X-Pro2 mają mechaniczną migawkę 1/8000 :-P oraz prawie każdy bezlusterkowiec Fujifilm ma jeszcze dodatkowo migawkę elektroniczną rzędu 1/32000 (bez efektu rolling shutter - przynajmniej ja w swoim X-E2 nie trafiłem jeszcze na ten problem).

• Terel
    Terel
    14.09.2017, 15:18|Zgłoś nadużycie

neo86
    Hacz
    brakuje mi jedynie migawki 1/8000

Fujifilm X-T2 oraz X-Pro2 mają mechaniczną migawkę 1/8000 :-P oraz prawie każdy bezlusterkowiec Fujifilm ma jeszcze dodatkowo migawkę elektroniczną rzędu 1/32000 (bez efektu rolling shutter - przynajmniej ja w swoim X-E2 nie trafiłem jeszcze na ten problem).

Hacz
    dodam, że nie interesuje mnie zmiana sytemu na Sony, Fuji czy inne marki ze względu na obiektywy oraz przywiązanie do systemu. W grę wchodzą te trzy modele.

Canony od xxD w górę jak i kilka innych marek też mają migawkę 1/8000 s, tylko co to ma do tematu?

-- 

Amator i nowicjusz.

• Hacz
    Hacz
    14.09.2017, 16:59|Zgłoś nadużycie

Tak, bezlusterkowce są modne, ale nie wyobrażam sobie podczas dwugodzinnej imprezy wymieniać dwa razy baterie... nie mówiąc o ślubie, gdzie cztery baterie to minimum...
    Swoim D750 z gripem nie martwię się o zapas baterii przez cała noc i jeszcze następny dzień.

• lajdos
    lajdos
    14.09.2017, 17:02|Zgłoś nadużycie

dla mnie osobiście jedyny powód zmiany d750 na d850 była by chyba tylko rozdzielczość jeżeli była by mi potrzebna oraz fakt że jest to bardziej wytrzymały korpus ale ze względu że na cenę na tą chwilę prędzej kupił bym x-t2 z jakimś fajnym szkłem i używał razem ze starym d750 albo dokupił drugie d750 u mnie najbardziej prawdopodobne będzie że poczekam aż nikon wypuści jakieś bezlustro sensowne i wtedy mój zapas pójdzie na sprzedaż jak będzie lipa to połowicznie zacznę przechodzić na fuji. Nie będę ci uzasadniał słuszności przechodzenia na d850 bo to powinna być w twoim przypadku uzasadniona potrzeba a nie chęć po prostu zmiany dla mnie jak coś się sprawuje a nowe droższe nie wiele wnosi to wydatek jest bez sensu. a brak migawki i tak można zawsze zrekompensować filtrem ewentualnie rozszerzonym iso.

• Hacz
    Hacz
    15.09.2017, 10:43|Zgłoś nadużycie

niestety nie potrzebuje 47mln pikseli :) i nie wiem kto aż tyle potrzebuje :)

ok, decyzja zapadła, biorę drugiego D750!!

dziekuję za głosy dyskusji ;)

• Hacz
    Hacz
    15.09.2017, 10:47|Zgłoś nadużycie

Terel

Canony od xxD w górę jak i kilka innych marek też mają migawkę 1/8000 s, tylko co to ma do tematu?

chodzi o to, ze D750 ma tylko 1/4000s, a czasami mi brakuje możliwości zmniejszenia czasu do 1/8000s,fotografując obiektywem f1.4 przy pełnym słońcu jest to konieczność. W tej chwili niestety uciekam się do przymykania przesłony na f2.5-f4

• Terel
    Terel
    15.09.2017, 11:34|Zgłoś nadużycie

Hacz
    Terel

chodzi o to, ze D750 ma tylko 1/4000s, a czasami mi brakuje możliwości zmniejszenia czasu do 1/8000s,fotografując obiektywem f1.4 przy pełnym słońcu jest to konieczność. W tej chwili niestety uciekam się do przymykania przesłony na f2.5-f4

Odnosiłem się do innego posta ;-)

-- 

Amator i nowicjusz.

• lajdos
    lajdos
    15.09.2017, 19:57|Zgłoś nadużycie

Hach 1/4000 a 1/8000 to 1ev , kup sobie porządny fader o średnicy najwiekszego szkła i jakies redukcje do pozostalych. Albo korzystaj z roszezonych iso ale dobry fader i tak da ci więcej możliwości obcinania światła i będzie o wiele tańszy niż doplata do d850 bo za jego cenę masz praktycznie 2x d750

• neo86
    neo86
    15.09.2017, 23:45|Zgłoś nadużycie

lajdos
    kup sobie porządny fader o średnicy najwiekszego szkła i jakies redukcje do pozostalych

W coś podobnego się bawiłem i faktycznie trzeba mieć porządny fader. Minimum Zeiss lub B+W bo z innymi (np. HAMA czy HOYA) to mi osobiście pojawiał się od tych filtrów szpetny zafarb (jak używałem jeszcze Canona 5D z 24-70 F2.8L USM i w pełnym mega intensywnym słońcu F2.8 było za dużo dla Canona 5D który też jest ograniczony).