Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Pierwszy aparat głównie do filmów

• cineek
    27.08.2017, 12:11 | Zgłoś nadużycie

Witam.
    Chce zacząć przygodę z fotografią i zamierzam kupić pierwszy lepszy aparat. Miałem oczywiście do tej pory aparaty ale to zwykłe tanie kompakty. Zamierzam robić sporo zdjęć ale głównie zamierzam nagrywać tym sprzętem. Jestem amatorem chociaż już nie kompletnie bez wiedzy.
    Szukam czegoś na początek, jakiś używany sprzęt do 1500 zł. Wiem że to mało ale myślę że jak na początek bez sensu wydawać duże pieniądze do nauki. Czyli priorytetem jest nagrywanie filmów (głównym założeniem jest tworzenie filmików związanych z motoryzacja), ale i do robienia ciekawych zdjęć.
    Przejrzałem rynek, recenzje, wpisy na forum i powiem szczerze ze jeszcze bardziej nie wiem co kupić niż wcześniej. Nie mam pojęcia czy lepiej lustrzankę czy bezlusterkowca. Cena którą podałem jest ostateczna ale nie biorę pod uwagę ewentualnych obiektywów, które w razie potrzeby dokupie w późniejszym czasie.

Potrzebuje porady kogoś kto się na prawdę zna. Z góry dziękuję za pomoc.

• neo86
    neo86
    27.08.2017, 13:45|Zgłoś nadużycie

Japońskiej produkcji z obiektywem o jasności F1.4 na szerokim kącie Lumix LX7 i na początek Ci starczy. Mały, poręczny a dzięki jasnemu obiektywowi na szerokim kącie to piękne ujęcia w nocy da się nim filmować i focić. Ma też obsługę zdjęć w RAW i gorącą stopkę. Jedynie gniazda na mikrofon zewnętrzny nie ma ale ten wbudowany nie jest nawet taki zły. Do tego jak dobierzesz zapas kilku akku + pojemne i szybkie karty pamięci na poziomie 90/95MB na sekundę to będziesz miał fajny poręczny zestaw. Sam aparat używany leci w okolicach 700-800 zł a reszta akcesoriów i masz za tyle co wyznaczyłeś limit.

• neo86
    neo86
    27.08.2017, 13:57|Zgłoś nadużycie

Wpisz sobie na YouTube "Panasonic LX7" i pooglądaj sample wideo.

• cineek
    cineek
    27.08.2017, 14:29|Zgłoś nadużycie

Faktycznie jakoś jest zadowalająca tego Panasonica. Bo ja się zastanawiałem nad Sony Alpha a5000. Wydaje mi się że ma lepsze parametry tylko czy opłaca się dopłacać ?

• neo86
    neo86
    27.08.2017, 17:59|Zgłoś nadużycie

Sony Alpha a5000 za 1500? A co z obiektywem. No chyba, że jedynie ten "naleśnikowy" 16mm F2.8 (one akurat tanie bo za ok 400-500 zł sam obiektyw) bo ten kit zoom 16-50 - to tylko do kosza się nadaje (wg. mnie) a do filmów to się nie nadaje. Światło masz F3.5 - F5.6 więc wieczorem/nocą komfortowo nie pofilmujesz. No chyba, że podbijałbyś ISO. Nie mówiąc o tym, że aż do modelu A6000 to bezlustra SONY miało poważny problem przy przegrzewaniu się i w upalne lato po kilku minutach filmowania albo sam się wyłączył albo uległ spaleniu. SONY dopiero w A6300 nie ma jako takich problemów z gorączką a A6500 jest wprost stworzony do filmowania z tego co testowałem sobie mając to cudo w rękach godzinkę albo dwie.

• cineek
    cineek
    27.08.2017, 22:25|Zgłoś nadużycie

A lumix ma wymienny obiektyw ?

• neo86
    neo86
    28.08.2017, 01:28|Zgłoś nadużycie

Nie to jest zwyczajny kompakt. Ale z serii premium.

• matpol7
    matpol7
    30.08.2017, 17:09|Zgłoś nadużycie

A może canon 60D i dozbierać do 50 1.8 STM? Jakość z tego lx7 przy dobrych warunkach oświetleniowych jest dobra i spokojnie da się nią coś nagrać, przy gorszych warunkach oświetleniowych spisuje się już gorzej. Jeśli wymiary i waga się dla ciebie liczą to sony czy panasonic będą ok, jeśli nie interesuje cię waga i wielkość to rozważ 60D.

• Terel
    Terel
    30.08.2017, 18:19|Zgłoś nadużycie

matpol7
    A może canon 60D i dozbierać do 50 1.8 STM? Jakość z tego lx7 przy dobrych warunkach oświetleniowych jest dobra i spokojnie da się nią coś nagrać, przy gorszych warunkach oświetleniowych spisuje się już gorzej. Jeśli wymiary i waga się dla ciebie liczą to sony czy panasonic będą ok, jeśli nie interesuje cię waga i wielkość to rozważ 60D.

Myślę, że nie jest to najlepszy pomysł z dwóch powodów:
    1. kupowanie canona bez Dual Pixela wydaje mi się niezbyt dobrym pomysłem, jeżeli mówimy głównie o kręceniu filmów. Jasne, wiele świetnych materiałów powstało bez niego, ale moim zdaniem to jest teraz główny powód żeby rozważać zakup canona do filmów
    2. sama jedna 50/1.8 to mało uniwersalny zestaw. Zwłaszcza że mówimy o wersji STM przystosowanej specjalnie do pracy z DPAF. Będzie to poza tym nie najlżejszy zestaw z dość długim obiektywem i bez żadnej formy stabilizacji obrazu

-- 

Amator i nowicjusz.

• bartkoowy
    bartkoowy
    12.09.2017, 14:04|Zgłoś nadużycie

neo86
    ...a A6500 jest wprost stworzony do filmowania z tego co testowałem sobie mając to cudo w rękach godzinkę albo dwie.

Całkowicie się zgadzam