Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Obiektyw zmiennoogniskowy fuji xt-1

• Newbie
    07.08.2017, 01:22 | Zgłoś nadużycie

Witam,

Poszukuję obiektywu o zmiennej ogniskowej do mojego XT-1. Firma nie ma znaczenia. Ma być dobry i jak najbardziej uniwersalny. Do tej pory leciałem na obiektywach M42 i czas to zmienić.

Pozdrawiam

• lajdos
    lajdos
    07.08.2017, 05:07|Zgłoś nadużycie

Rozumiem że pragniesz by na tym wymarlym forum znalazł się jakiś jasnowidz który się domyśli jaki masz budżet i do jakiego zastosowania ma być ten obiektyw? Bo jak by mi się chciało to mogę ci wyszukać szeroką listę optyki wyprodukowanej przez ostatnie 30-40 lat nadających się do zaadaptowania na fuji x tylko czy pomoże ci to w wyborze szczerze wątpię. No i dodam że najłatwiej zacząć od sprawdzenia oferty fuji na ich stronie.

• kamiltun
    kamiltun
    07.08.2017, 10:10|Zgłoś nadużycie

lajdos
    Rozumiem że pragniesz by na tym wymarlym forum znalazł się jakiś jasnowidz który się domyśli jaki masz budżet i do jakiego zastosowania ma być ten obiektyw? Bo jak by mi się chciało to mogę ci wyszukać szeroką listę optyki wyprodukowanej przez ostatnie 30-40 lat nadających się do zaadaptowania na fuji x tylko czy pomoże ci to w wyborze szczerze wątpię. No i dodam że najłatwiej zacząć od sprawdzenia oferty fuji na ich stronie.

Właśnie, co się stało z tym forum? Od kilku tygodni pojawia się chiński spam i zaburza pracę forum. Kontaktowałem się w tej sprawie z redakcją, ale nikt nie odpisuje... Wiesz co się dzieje?
    Pozdrawiam

• lajdos
    lajdos
    08.08.2017, 13:29|Zgłoś nadużycie

stało się to że jedynym redaktorem który do tej pory zaglądał na forum był Jakub a obecnie z pewnością ma na tyle dużo pracy że nie ma na to czasu. Niestety Redakcja Olała forum bo jest na nim zbyt mały ruch bo ludzie teraz częściej z pytaniami i problemami przenoszą się na FB na grupy co niestety mocno widać bo wielu nie chce się już nawet wejść w google i poszukać odpowiedzi na pytanie łatwiej jest czekać aż ktoś uprzejmy na grupie powie ci co trzeba zrobić :p

• neo86
    neo86
    20.08.2017, 12:36|Zgłoś nadużycie

lajdos
    Rozumiem że pragniesz by na tym wymarlym forum(...)

Fanzolisz jak pobity. Jakie wymarłe? Ja tu zaglądam często tylko ostatnio w nim brak profesjonalizmu ze strony niby redakcji bo bardzo często jest zalew tsunami chińskich spamerów i nie da się nic dowiedzieć z forum. Po prostu kiepsko jest zabezpieczone i zbudowane to forum...

• neo86
    neo86
    20.08.2017, 12:41|Zgłoś nadużycie

Co do obiektywu zmiennoogniskowego to zależy do czego potrzebuje autor wątku? No i jaki budżet. Ja tylko sugeruję by unikać obiektywów 16-50 oraz 50-230 z systemu Fujifilm X. Bo to wydmuszki zlecone chińczykom do wykonana. Całe z plastiku (poza soczewkami szkieł). Nawet bagnety mają z plastiku (które łatwo się łamią) - więc szajs! Jak coś to może być KIT 18-55 lub Premium KIT 16-55 ze stałym światłem F2.8 co do tele (dla APSC) to mamy tu do wyboru dwa 55-200 oraz bardzo drogi 50-140. Ale prawdę powiedziawszy wg. mnie najlepsze są stałki od Fuji które są po prostu cudowne! Zestaw 16mm F1.4 + 56mm F1.2 i to wg. mnie wystarcza do większości zastosowań przy zachowaniu maksimum jakości.

• neo86
    neo86
    20.08.2017, 12:48|Zgłoś nadużycie

Ze zmiennoogniskowych do Fuji X to jest jeszcze 18-135 (miałem go ale pozbyłem się po 2-3 miesiącach użytkowania). Dobry jest jako tzw. travel zoom ale tylko do zdjęć. Podczas filmowania zauważyłem, że gubi strasznie ostrość (używałem go z korpusem X-E2 z firmware 4.01) więc nie nadaje się do filmowania. Generalnie przez prawie wszystkie obiektywy przeszedłem z systemu Fujifilm Fujinon X. Jedynie nie miałem w rękach 50-140 ale to ze względu na cenę... nawet używane są ponad moją kieszeń. A Jakiś tam Samyangów czy Mitakonów i innych takich fikimików nie sprawdzałem bo unikam nieoryginalnego sprzętu.

• neo86
    neo86
    20.08.2017, 13:01|Zgłoś nadużycie

lajdos
    Niestety Redakcja Olała forum bo jest na nim zbyt mały ruch bo ludzie teraz częściej z pytaniami i problemami przenoszą się na FB na grupy co niestety mocno widać bo wielu nie chce się już nawet wejść w google i poszukać odpowiedzi na pytanie łatwiej jest czekać aż ktoś uprzejmy na grupie powie ci co trzeba zrobić :p

Szanująca się redakcja podchodząca do swej pracy profesjonalnie wspiera "stare formaty pomocy" czyli forum i inne takie. Prosty przykład z fanami systemu Debian. Istnieją dwa prężnie działające fora dyskusyjne (debian.pl oraz dug.net.pl) a nawet u nich działa pomoc 24/h na niby archaicznym IRCu! Na co komu Zasrajbook? A fotoblogia no cóż daleko im do profesjonalizmu. Bo nie każdy używa zsrajbooka.

• neo86
    neo86
    20.08.2017, 13:06|Zgłoś nadużycie

Poza tym Zasrajbooka (Facebooka) nie uruchomisz na kalkulatorze a IRCa tak! :-P

Tu przykład: https://www.cemetech.net/img/projects/gcn/ircbridge.jpg

I nawet w pracy w biurze uzyskasz szybko pomoc techniczną od profesjonalnych redaktorów debiana :-P

• lajdos
    lajdos
    21.08.2017, 18:04|Zgłoś nadużycie

No neo to jest nas 2 czyli wielki tłum :p a to że ty albo ja wiemy co to IRC albo Debian nie znaczy że każdy musi wiedzieć i kożystać z takich archaizmów niestety FB obecnie to najszybszy (nie koniecznie nalepszy )kanał do pozyskiwania informacji i wymiany poglądów z innymi użytkownikami internetów nie bedącymi nerdami zafiksowanymi na punkcie metod komunikacji z ubiegłej dekady.