Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Kompakt do tysiaka?

• ~basika
    27.06.2017, 12:02 | Zgłoś nadużycie

Możecie mi polecić jakiś aparat kompaktowy do tysiąca złotych z którego będę zadowolona? do tej pory miałam 8 lat fuji, zwykły bez bajerów i te zdjęcia robił bo robił :( chciałabym coś troszkę już bardziej profesjonalnego, żeby można było coś samemu pokombinować a nie tylko z automatu robić.

• Terel
    Terel
    27.06.2017, 12:26|Zgłoś nadużycie

Ja bym szukał używanego, kilkuletniego aparatu z wyższej półki cenowej, który z racji wieku zszedł z ceny. O żadnej profesjonalności nie będzie tutaj mowy, ale może to być wciąż przyzwoity aparat.
    Żeby móc pobawić się poza trybem automatycznym trzeba patrzeć, aby aparat miał pokrętło trybów z trybami oznaczonymi jako M, A, S, P lub w przypadku niektórych producentów M, Av, Tv, P, co oznacza kolejno tryb manualny, tryb priorytetu przysłony, tryb priorytetu czasu oraz tzw. program. Dobrym znakiem jest, jeżeli aparat ma tzw. gniazdo gorącej stopki do mocowania lampy błyskowej. Absolutnie nie należy odrzucać żadnego aparatu z powodu jej braku, ale jej obecność to taki pierwszy znak, że producent przewidział poważniejsze zastosowanie dla aparatu.
    Jak znajdziesz parę modeli mieszczących się w Twoim przedziale cenowym, to poszukaj w internecie specyfikacji, testów i zdjęć przykładowych z tych aparatów. Jeżeli będą to starsze konstrukcje, które kiedyś były pozycjonowane jako wyższe modele, to bez problemu znajdziesz coś na ich temat. Zwracaj uwagę na rozmiar matrycy, zachowanie na różnych czułościach ISO, zastosowany obiektyw, obsługiwane formaty plików (tutaj dobrym znakiem jest obsługa formatu RAW, chociaż znowu jej brak nie oznacza, że aparat będzie robił gorsze zdjęcia).
    Jeżeli aparat będzie miał dedykowany akumulator, sprawdź, czy można do niego dostać jeszcze taki akumulator. Jeżeli akumulator spęcznieje (co w starym akumulatorze może się zdarzyć), nadaje się wyłącznie do utylizacji zanim uszkodzi aparat.

-- 

Amator i nowicjusz.

+ rozpocznij nowy wątek

NAJCZĘŚCIEJ ODPOWIADAJĄ