Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Olympus E-M1 Mark II vs. Nikon D500

• kamiltun
    09.05.2017, 21:40 | Zgłoś nadużycie

Tak jak w temacie. Co według Was byłoby lepsze na pierwszy bardziej profesjonalny aparat. Interesuje mnie każda informacja/opinia.
    -
    Teraz korzystam z Nex'a 5.

• lajdos
    lajdos
    10.05.2017, 04:00|Zgłoś nadużycie

Zastanów się czego ci najbardziej brakuje w obecnym i co ci najbardziej przeszkadza a potem wybierz taki który ogranicza te wady do minimum. Poza tym to nie aparat robi zdjęcia tylko fotograf a to fotograf musi wiedziedz jakie narzędzie będzie najlepsze do realizacji jego wizji. Sama zmiana sprzętu nie sprawi że zdjęcia będą bardziej profesjonalne może to tylko sprawić tyle że wydasz kasę a nie będzie progresu. Co do powyższych aparatów oba mają swoje zalety i swoje wady a dla jednych wady jednego będą dla drugiego zaletami czyli jak chcesz mieć jasność który dla ciebie będzie lepszy to wypożycz jeden potem drugi i sam zdecyduj który ci bardziej leży ewentualnie jak nie chcesz wydawać kasy na wyporzyczanie to pojedz na jakieś roadshow albo targi, zlot i tam testuj. Albo po prostu poprawiaj swój warszta wciskając ostatnie soki z tego co już masz.

• kamiltun
    kamiltun
    11.05.2017, 09:44|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

A co z matrycą? Czytałem wiele opinii, że M4/3 nie radzi sobie na wysokim iso. Czy taki dajmy na to D500, dawałby radę?

• lajdos
    lajdos
    11.05.2017, 11:03|Zgłoś nadużycie

Ostatnio na pewnym wykładzie dotyczącym akurat tematyki fotagrafii ślubnej usłyszałem takie inspirujace słowa "jezeli dla fotografa użyteczne iso rzędu 3200 to za mało to problem nie jest z aparatem tylko z fotografem :-). " Więc teraz pytanie jaką fotografię ty uprawiasz że potrzebne ci jest wysokie iso. Bo może lepiej by było wydać trochę kasy albo poświęcić trochę czasu na to by nauczyć się w pełni wykorzystywać to co już posiadasz. A druga kwestia nie mniej istotna jest taka że ludzie ciągle nie rozumieją że na aparat trzeba patrzeć zawsze przez pryzmat zestawu obiektyw + body bo mozesz mieć najlepsze body ale mając słabe szkło nigdy nie wykorzystasz w 100% jego możliwości za to mając dobrą szklarnia nawet słabszym korpusem zrobisz lepsze zdjęcie niż w pierwszym przypadku. Wysokie iso to nie lekarstwo na wszystko trzeba uczyć się pracy ze światłem.

• neo86
    neo86
    12.05.2017, 07:49|Zgłoś nadużycie

Ja bym Ci radził kupić sobie jakieś jasne szkło. Bo z ciemnym KITem to można latać ale u ciotki na imieninach lub na wakacjach w słoneczną bezchmurną pogodę. Ja jestem z ręki w stanie robić fotki w świetle zastanym latarni ulicznej lub bez latarni a w księżycową noc przy ustawieniach nie wyższych niż ISO 640-800 no ale ja używam obiektywu "stałki" o jasności F1.4 japońskiej produkcji przy matrycy APS-C...

• neo86
    neo86
    12.05.2017, 07:51|Zgłoś nadużycie

Generalnie unikam sytuacji z ISO wyższym od wartości 1600-2000 a już 3200 prawie w ogóle nie używam...

• kamiltun
    kamiltun
    29.05.2017, 09:59|Zgłoś nadużycie

neo86
    ...ale ja używam obiektywu "stałki" o jasności F1.4 japońskiej produkcji przy matrycy APS-C...

Można wiedzieć jaki to obiektyw? Chodzi mi o firmę.