Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Canon 100d czy 700d

• Ania32
    28.02.2017, 05:23 | Zgłoś nadużycie

Witam wszystkich mam pytanko zaczynam swoją przygodę z fotografią i stoję przed wyborem lustrzanki takiej do 2500 wpadły mi w oko canon 100d i 700d między nimi jest spora różnica cenowa ale czy warto dopłacać do 700d skoro parametry prawie identyczne

• Terel
    Terel
    28.02.2017, 14:03|Zgłoś nadużycie

700D ma trochę inny autofocus. Oba mają dostępne 9 punktów, ale w 100D tylko środkowy jest krzyżowy. Do tego 700D ma obracany ekran, większą baterię...

Dlaczego lustrzanka? Dlaczego akurat Canon? Co z obiektywem? Jakie zdjęcia? Co z rozbudową zestawu?

Canon 100D to - moim zdaniem - dość specyficzny aparat i powinien raczej być rozważany, jeżeli komuś zależy na małym aparacie. Wystarczy rzucić okiem na porównanie i widać, że ten aparat miał być możliwie nieduży.
    Na wymiary i wagę z reguły nikt w specyfikacji nie patrzy, a właśnie to miało w tym aparacie być istotne. Warto mieć na uwadze bo może to być jego wielka zaleta, ale może być też i wada.

-- 

Amator i nowicjusz.

• Ania32
    Ania32
    28.02.2017, 14:19|Zgłoś nadużycie

Odpowiem tak canon z polecenia a co do zdjęć jakie mają być robione to przede wszystkim uwiecznianie chwil rosnącego dziecka ale napewno też i do robienia zdjęć na różnych imprezach .
    Dlatego też proszę o opinie lub być może polecenie innego aparatu jestem amatorka która chciała by bardziej profesjonalnie podejść do tematu

• lajdos
    lajdos
    28.02.2017, 14:26|Zgłoś nadużycie

A ja napiszę tylko tyle że jeżeli ktoś zaczyna obecnie przygodę z fotografią to nie ma lepszej opcji niż bezlusterkowiec.
    1. W wizjeze elektronicznym odrazu widzisz jaki wpływ na ekspozycje ma zmiana poszczególnych parametrow.
    2. Są mniejsze i chętniej się je zabiera ze sobą na spacery i różnego rodzaju wycieczki.
    3. Jak się nie ma dużo kasy można kupować stare radzieckie manualne szkła za grosze i się nimi bawić.

Nie twierdzę oczywiście że lustrzanki są gorsze ale są mniej intuicyjne a dla mnie osobiście kupno lustra z pulapu poniżej 3000 to bezsens bo zazwyczaj oferują o wiele mniej niż jaki kolwiek bezlusterkowiec do 3000.

No i na sam koniec dochodzimy jeszcze do problematyki szkieł. Bez dobrej optyki nie zrobisz dobrego zdjęcia to szkło robi największą różnice a dobre szkla nie zależnie od systemu kosztują dużo! Dlatego zastanów się czy nie lepiej kupić dobry zaawansowany kompakt z dużą matrycą i dobrym jasnym obiektywem bo jakość zdjęć będzie o wiele lepsza niż z takiego 100d albo 700d z tanim kitem.

• Terel
    Terel
    28.02.2017, 15:31|Zgłoś nadużycie

Ania32
    Odpowiem tak canon z polecenia a co do zdjęć jakie mają być robione to przede wszystkim uwiecznianie chwil rosnącego dziecka ale napewno też i do robienia zdjęć na różnych imprezach .
    Dlatego też proszę o opinie lub być może polecenie innego aparatu jestem amatorka która chciała by bardziej profesjonalnie podejść do tematu

Jeżeli przez "imprezy" rozumiemy "u cioci na imieninach" lub coś w rodzaju urodzin dziecka albo Wigilii w zaciszu domowym i nie wchodzą tutaj w grę żadne zabawy w lokalach/remizach o przygaszonych dla atmosfery światłach, to kierowałbym się myślą: "obecnie nie ma złych aparatów".

Jeżeli nie masz zamiaru bawić się fotografią i rozwijać się na tym polu, to raczej szukałbym jakiegoś kompaktu z dużą matrycą (1" i więcej). Odpada wtedy, jak zauważył @lajdos, problem szkieł.
    Na domowych zgromadzeniach doświetlenie wbudowaną lampą powinno wystarczyć, żeby aparat sobie poradził.

Jeżeli chcesz wchodzić w fotografię jako hobby, to możesz wybrać coś z lustrzanek/bezlusterkowców, ale nie ma też najmniejszego problemu żeby potraktować wspomniany wyżej kompakt jako punkt wyjścia, bo to też potrafią być zaawansowane konstrukcje.

-- 

Amator i nowicjusz.

• Ania32
    Ania32
    28.02.2017, 17:56|Zgłoś nadużycie

Kurcze dziękuję za porady tak jak już pisałam chciałabym zająć się bardziej poważnie fotografia a na początku do ćwiczeń posłużą imprezy rodzinne komunie urodziny i wspólne wypady ale z czasem może coś więcej

• Ania32
    Ania32
    28.02.2017, 18:04|Zgłoś nadużycie

A jeżeli polecacie bezlusterkowiec to jaki lubędzie czym się kierować przy zakupie takiego aparatu

• lajdos
    lajdos
    28.02.2017, 21:34|Zgłoś nadużycie

ja w doborze aparatu kieruje się całokształtem sprawdzam czy system ma wszystko to co jest mi potrzebne do szczęścia oraz ergonomią czy będzie mi się wygodnie korzystało ze sprzętu. Sprzęt generalnie dobiera się do swoich potrzeb a jak ich nie znasz to kup najtańszy najprostrzy i najlepiej używany żeby okreslić czego ci w nim brakuje potem sprzedaj i zainwestuj w coś konkretniejszego. Ewentualnie możesz poszukać różnego rodzaju imprez typu road show produucentów albo pojechać na jakieś targi i potestować różne sprzęty.

• ac_dc
    ac_dc
    28.02.2017, 21:55|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

Ania32
    A jeżeli polecacie bezlusterkowiec to jaki lubędzie czym się kierować przy zakupie takiego aparatu

Obejrzyj sobie Fuji X-T10 http://www.cyfrowe.pl/aparaty/aparat-cyfrowy-fujifilm-x-t10-srebrny-i-ob-xc-16-50mm.html
    Osobiście to wczesniej używałem X-E1 a obecnie X-T2 i cały czas uważam, że nie ma sensu pchać się lustrzanki mając do dyspozycji solidne bezlustera

Można też rozważyć Olympusa"\:
    http://www.cyfrowe.pl/aparaty/aparat-cyfrowy-olympus-e-m10-mark-ii-i-ob-14-150-srebrny.html