Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Jaki/a lustrzanka/bezlusterkowiec

• Plmvskyy
    10.02.2017, 18:00 | Zgłoś nadużycie

Witam, borykam się z pewnym problemem, chcę kupić kolejną już lustrzankę tym razem pół-profesjonalną, a wybór jest naprawdę trudny gdyż jak dobrze wiemy każdy producent swoimi spotami/informacjami chce przyciągnąć klienta dlatego proszę o pomoc wyborze apartu do ok.5500-6000 zł. Mam na oku dwa modele od różnych producentów, jeśli jest konstrukcja lepsza od tych tutaj to prosiłbym o podanie jej :-)
    -Canon EOS 80D + 18-135 IS USM NANO f.3.5-5.6
    -Panasonic Lumix G80 + 14-140
    W moim budżecie znajduje się również Sony A7, ale z tego co czytałem nie opłaca się go kupować gdyż przy modelu A7 v2 jest to konstrukcja dość przestarzała. Fotografuję głównie krajobrazy, robię zdjęcia w mieście i poza nim, czasami zdarza mi się zrobić jakieś zdjęcie portretowe. Z góry dziękuję.

• lajdos
    lajdos
    10.02.2017, 18:59|Zgłoś nadużycie

Ogólnie jakością obrazu a7 będzie znacznie lepszy od wyżej wymienionych kwestia tylko doboru dobrego szkla a te tanie nie będzie. Poza tym to konstrukca z konca 2013r wiec to nie przepaść mimo wszystko. Aparat sie dobiera pod swoje potrzeby i możliwości finansowe to tylko środek do uzyskania pożądanego efektu kupno drogiego aparatu nie zagwaratnuje uzyskania lepszego efektu, zainwestuj w wiedzę a może się okazać że tym co masz zrobisz lepsze zdjęcia niż tylko inwestujac w nowy sprzęt. A aparat to body i obiektyw wydasz masę kasy na body i kupisz slabe szkło i bedziesz mieć słabsze efekty niz przy dobrym szkle i tanszym body.

• Plmvskyy
    Plmvskyy
    10.02.2017, 20:53|Zgłoś nadużycie

No z pewnością masz rację, ale obecnie zostałem tylko z EOS'em 750D bo sprzedałem swój główny aparat z myślą na zakup nowego, trochę bardziej zaawansowanego, może jeśli do kwietnia ukaże się Nikon DD7300 to wtedy kupiłbym właśnie jego, ale nie sądzę by tak się stało. Pooglądam sobie tego A7 może to właśnie na niego padnie wybór.

• Terel
    Terel
    11.02.2017, 00:47|Zgłoś nadużycie

Jak tak patrzę na Flickrze na zdjęcia zrobione EOS-em 750D, to nie wiem, czy 80D byłby tutaj jakoś znacząco lepszy. Zwłaszcza z kitowym obiektywem.

To ciągle będzie matryca APS-C, która z tym samym obiektywem da rezultaty raczej zbliżone wizualnie. Może szum będzie mniejszy, może rozdzielczość będzie wyższa, dynamika tonalna większa, ale złe zdjęcie dalej będzie złym zdjęciem.

750D to nie jest zły aparat i jeśli czymś szczególnym Cię nie denerwuje jakoś bardzo, to lepiej moim zdaniem zainwestować w swój warsztat lub jakiś fajny obiektyw. Przejrzyj najpierw, jakie ludzie robią zdjęcia Canonami xxxD (na Flickrze wystarczy zmieniać numerki w wyszukiwarce i całkiem trafnie sobie z tym radzi). Nawet ze zwykłym 50/1.8 można dostać ładne zdjęcia portretowe. Do tego jakiś obiektyw w stylu 24/2.8 czy 40/2.8 może być dobrą opcją na miasto. Jeśli krajobrazy są robione przy dobrym świetle, to szerokie (choć ciemne, dlatego zwracam uwagę na światło) obiektywy też się znajdą.

Zastanowiłbym się też, czy taki pół-profesjonalny aparat na pewno jest dla mnie, jeżeli materiały prasowe utrudniają mi wybór. To wydaje się być znak, że nie do końca wiesz, czego szukasz.

Polecam zacząć od odpowiedzenia sobie na pytanie, czy nowy aparat na pewno jest potrzebny. Czasami dopadają fotografów takie uczucia, że potrzebuje nowego sprzętu, ale może to być bardziej efekt znużenia i chęci posiadania nowej zabawki niż faktycznej potrzeby.

-- 

Amator i nowicjusz.

• lajdos
    lajdos
    11.02.2017, 03:05|Zgłoś nadużycie

Terel dobrze prawisz polać mu :p
    A tak na poważnie najpierw wiedza i praktyka a potem inwestycje a tak jak wielokrotnie kuba pisał tu na forum obecnie nie ma złych aparatów a ja dodam że jest tylko brak wiedzy i umiejętności.

• Plmvskyy
    Plmvskyy
    11.02.2017, 11:51|Zgłoś nadużycie

No cóż, Terel mnie chyba przekonał. Mam na oku fajną Sigmę i jednego Canona myślę więc, że zamiast kupować aparat, kupię po prostu obiektywy ale dobrej jakości.

• ac_dc
    ac_dc
    12.02.2017, 10:12|Zgłoś nadużycie

Plmvskyy
    No cóż, Terel mnie chyba przekonał. Mam na oku fajną Sigmę i jednego Canona myślę więc, że zamiast kupować aparat, kupię po prostu obiektywy ale dobrej jakości.

No i całkiem słusznie :)
    Obiektyw to podstawa i do portretu nawet w APS-C pomyślałbym o nowym, lub używanym canonie EF 85 f/1.8. To moją ulubiona portretówka i lepszej w zestawieniu cena/jakość nie znajdziesz.

Jeśli kiedyś jednak pomyślisz znowu o bezlusterkowcach to radzę spojrzeć na ofertę Fuji, bo warto ;)

• Plmvskyy
    Plmvskyy
    12.02.2017, 13:57|Zgłoś nadużycie

AC_DC, właśnie tak patrzyłem na jakiejś stronie chyba właśnie tutaj na fotoblogii i widziałem jakiś fajny aparacik i to był chyba właśnie Fuji, ale zapomniałem jak się nazywa i potem go już nie widziałem, popatrzę sobie na ten obiektyw bo mam na oku też inny z f.1.8