Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

aparat na potrzeby szkoły

• Lola
    14.01.2017, 20:11 | Zgłoś nadużycie

Mogę na potrzeby pracowni reklamy zakupić 2 aparaty (droższy i tańszy). Osobiście używam canona EOS 55D. Doradźcie proszę, po co mogę sięgnąć?

• lajdos
    lajdos
    15.01.2017, 11:12|Zgłoś nadużycie

Nikon d810, nikon d750, canon 5dsR, canon 5d mk3 i mk4, sony a7r i a7r mk II, sony a7, do tego jeszcze różne inne phase one, pentax, hasselblady, fuji itp itd.
    A tak poważnie to biorac sie za szkolenie dzieciaków to dobrze by było mieć jakieś podstawy i samemu się przeszkolic i poczytać trochę. Jaką wiedzę można komuś przekazać jak się nie wie jaki trzeba albo jaki mozna dobrać sprzęt do pracy?

• DanielS
    DanielS
    15.01.2017, 12:15|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

Pierwsza rzecz jaki masz budżet? Druga, do jakiego typu fotografii będzie aparat potrzebny? Rozumiem że fotografia reklamowa ale jakiego typu? Jak z wiedzą, doświadczeniem oraz jakie masz obiektywy? Żeby dobrze doradzić potrzebujemy troszkę więcej informacji.
    Edit: widzę ze drugiego postu że to ma być pracownia reklamy w szkole, więc zgadzam się z Lajdosem, najpierw wiedza potem nauka innych.

• Lola
    Lola
    15.01.2017, 16:56|Zgłoś nadużycie

Dziękuję za odpowiedź.
    Problem z dofinansowaniem z EFS polega na tym, że trzeba zaplanować i wyposażenie i szkolenia zanim posiada się wiedzę na określony temat. Innymi słowy: pretekstem do otrzymania sprzętu, oprogramowania do pracowni reklamy etc. jest zaplanowanie specjalistycznych szkoleń i kursów, tak dla nauczycieli, jak i dla uczniów, na których to będzie używać się sprzętu kupionego w ramach projketu.
    Bez elementarnej wiedzy trudno jest wyprzedzić coś, o czym nie ma się pojęcia. Jestem grafikiem komputerowym od lat 12 i to mnie zlecono urządzenie tej pracowni.

• Lola
    Lola
    15.01.2017, 17:01|Zgłoś nadużycie

lajdos
    Nikon d810, nikon d750, canon 5dsR, canon 5d mk3 i mk4, sony a7r i a7r mk II, sony a7, do tego jeszcze różne inne phase one, pentax, hasselblady, fuji itp itd.
    A tak poważnie to biorac sie za szkolenie dzieciaków to dobrze by było mieć jakieś podstawy i samemu się przeszkolic i poczytać trochę. Jaką wiedzę można komuś przekazać jak się nie wie jaki trzeba albo jaki mozna dobrać sprzęt do pracy?

W szkolnych realiach to zupełnie nierealna półka. My nauczyciele nwet do kredy i papieru toaletowego musimy się dokładać:)
    Na jeden aparat mogę przeznaczyć ok. 5500 zł, na drugi ok. 3000.

• ac_dc
    ac_dc
    15.01.2017, 19:45|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

Lola
    lajdos

W szkolnych realiach to zupełnie nierealna półka. My nauczyciele nwet do kredy i papieru toaletowego musimy się dokładać:)

No to tylko używane:
    1/Pełna klatka
    Canon 6D za 4,7k zł np. http://allegro.pl/interfoto-canon-eos-6d-9900-zdjec-gwarancja-wwa-i6676507016.html
    2/APS-C
    Canon 7D za 2,5k zł http://allegro.pl/listing/listing.php?order=d&bmatch=base-relevance-floki-5-ele-1-5-1018&price_from=2000&price_to=3000&search_scope=category-110667&string=7d No i pasować do niego będą szkła z mocowaniem EF-s, które już zapewne masz.

Niższych modeli bym nie ryzykował, bo trwałość nie będzie tak duża jak w seriach jednocyfrowych u Canona.

Naprawdę nie widzę potrzeby zmiany systemu jeśli ten jest już znany i ma bardzo przyjazne ceny dotyczące zakupu używanej optyki na rynku.

• DanielS
    DanielS
    15.01.2017, 20:38|Zgłoś nadużycie

Tylko pytanie czy aparaty muszą być nowe, czy mogą być używane? I druga sprawa, obiektywy są wliczone w ten budżet?
    Jak rozumiem uczniowie na nich będą uczyć się robić zdjęcia?

• lajdos
    lajdos
    16.01.2017, 02:03|Zgłoś nadużycie

Mi sie wydaje że przydała by się bardziej sprecyzowana informacja na temat budżetu i co on ma obejmować dokladnie oraz to czy sprzęt musi być nowy czy może być używany. Generalnie uczyć można na każdym sprzęcie ale sprzęt bardziej profesjonalny jest po prostu lepiej wyposażony i bardziej ergonomiczny. Do studia 6d raczej bym nie polecał wydaje mi się ze nawet leciwe 5d mk II było by dużo lepszym rozwiazaniem.

• ac_dc
    ac_dc
    16.01.2017, 09:17|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

lajdos
    Mi sie wydaje że przydała by się bardziej sprecyzowana informacja na temat budżetu i co on ma obejmować dokladnie oraz to czy sprzęt musi być nowy czy może być używany. Generalnie uczyć można na każdym sprzęcie ale sprzęt bardziej profesjonalny jest po prostu lepiej wyposażony i bardziej ergonomiczny. Do studia 6d raczej bym nie polecał wydaje mi się ze nawet leciwe 5d mk II było by dużo lepszym rozwiazaniem.

No może niekoniecznie "dużo lepszym" ;) Jeżeli nie potrzebuje 1/8000 to nawet nie ma co się zastanawiać, lepiej 6D niż 5 d mk II - lepszy AF, nowsza matryca, gps, WIFI - bardzo przydatna sprawa, w studiu i w plenerze, laptop/tablet (te sprawy). Jeśli załozymy, że nikt nie będzie aparatem rzucać, topić w wodzie i strugach deszczu to się sprawdzi ;)

• lajdos
    lajdos
    16.01.2017, 15:00|Zgłoś nadużycie

ac_dc
    lajdos

No może niekoniecznie "dużo lepszym" ;) Jeżeli nie potrzebuje 1/8000 to nawet nie ma co się zastanawiać, lepiej 6D niż 5 d mk II - lepszy AF, nowsza matryca, gps, WIFI - bardzo przydatna sprawa, w studiu i w plenerze, laptop/tablet (te sprawy). Jeśli załozymy, że nikt nie będzie aparatem rzucać, topić w wodzie i strugach deszczu to się sprawdzi ;)

Co prawda to nie moje doświadczenie ale kolegi i niestety stwierdził ze 5d mk II w studiu u niego się spisuje o wiele lepiej niz 6d :-) ale jak już pisalem to nie moja opinia ja pracuje na nikonach :-) a jak aparat ma się przewinąć na zajeciach przez wiele rąk to lepiej żeby był bardziej wytrzymaly :-)

• DanielS
    DanielS
    16.01.2017, 15:33|Zgłoś nadużycie

Panowie wszystko ok, aparat musi być wytrzymały, ale też musimy czekać na budżet.
    Z tego co się orientuje w takich dofinansowaniach musi być sprzęt nowy, a jeszcze dochodzi kwestia szkieł. Więc i tak czy tak musimy czekać na szczegółowe informacje na ten temat.
    Ja osobiście pracuje na 6d i powiem szczerze że nadaje się.
    Ale w tym przypadku ze względu na ograniczony budżet i dopięcie sprzętu dodatkowego czy bym nie polecił coś na wzór 70d-80d. Niższa półka cenowa, do nauki wystarczy w zupełności, a wysokiego iso jakoś szczególnie w studiu nie potrzeba.

• Terel
    Terel
    16.01.2017, 19:45|Zgłoś nadużycie

DanielS
    [...]
    Z tego co się orientuje w takich dofinansowaniach musi być sprzęt nowy, a jeszcze dochodzi kwestia szkieł
    [...]

Z tego co pamiętam z takich akcji w szkole, to nie chodzi tyle o sprzęt nowy, co o konieczność otrzymania faktury VAT dla późniejszego rozliczenia się. Teoretycznie może być sprzęt używany ale sprzedawany przez kogoś, kto jest nam w stanie wystawić na niego fakturę.

Ja bym się zastanawiał, którą drogą pójść. Za 5,500 PLN będzie można kupić już jakąś pełną klatkę. Zastanawiałbym się, czy na drugi aparat wziąć jakieś APS-C od tego samego producenta, próbować znaleźć jakąś drugą pełną klatkę (coś starszego) czy iść w innych producentów dla porównania, żeby różnic było więcej niż w przypadku aparatów od jednego producenta. Można byłoby też pomyśleć o bezlusterkowcu ze względu na wizjer elektroniczny, ale w jego wypadku trzeba byłoby pomyśleć pewnie o większej liczbie akumulatorów i pamiętać o ich ładowaniu.

Ze względu na obiektywy, skłaniałbym się do jednego producenta. Można wyposażyć się w jedną szklarnię i bez najmniejszego problemu przepinać między body. Myślę też, że ciekawym dodatkiem byłby jakiś adapter np. na M42 (w przypadku bezlusterkowca także adapter na większy aparat), żeby pobawić się manualnymi obiektywami. Można też dorzucić pierścienie pośrednie, żeby nie kupować specjalnie obiektywów macro. W przypadku zabawy z macro może być ciężko bez statywu ze względu na znikomą głębię ostrości.

-- 

Amator i nowicjusz.

• Lola
    Lola
    17.01.2017, 20:51|Zgłoś nadużycie

ac_dc
    Lola
    lajdos

No to tylko używane:
    1/Pełna klatka
    Canon 6D za 4,7k zł np. http://allegro.pl/interfoto-canon-eos-6d-9900-zdjec-gwarancja-wwa-i6676507016.html
    2/APS-C
    Canon 7D za 2,5k zł http://allegro.pl/listing/listing.php?order=d&bmatch=base-relevance-floki-5-ele-1-5-1018&price_from=2000&price_to=3000&search_scope=category-110667&string=7d No i pasować do niego będą szkła z mocowaniem EF-s, które już zapewne masz.

Niższych modeli bym nie ryzykował, bo trwałość nie będzie tak duża jak w seriach jednocyfrowych u Canona.

Naprawdę nie widzę potrzeby zmiany systemu jeśli ten jest już znany i ma bardzo przyjazne ceny dotyczące zakupu używanej optyki na rynku.

Dzięki - to konkret, o jaki mi chodziło. Żadnego "wow", za to coś na miarę możliwości i potrzeb.
    Aparat będzie służył do szeroko pojętej grafiki reklamowej, więc właśnie chodziło o coś porządnego i w miarę uniwersalnego. Jestem zobowiązana.

• Lola
    Lola
    17.01.2017, 20:58|Zgłoś nadużycie

Dziękuję za konstruktywną wymianę zdań.
    Jeśli chodzi o budżet: ok. 8 tys. na 2 aparaty.
    Sprawa "nowy-używany" krótka - nowy, bo z dotacji dla szkół zawodowych.
    W szkole jak wspominałam jest już Canon EOS 550D.