Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Dojrzałem do zmiany leciwego C 40D... Bezlusterkowiec krok w tył?

• Y3lloW
    10.01.2017, 23:16 | Zgłoś nadużycie

Witam wszystkich, tak jak w tytule po około 8 latach dojrzałem do zmiany mojego Canona 40D.
    Aparat dobrze mi służył lecz już chyba czas na zmianę... Przez ten czas mój plecak fotograficzny trochę przytył a zawartość w nim zdążyła się trochę postarzeć. Obecnie na moim wyposażeniu znajdują się:

2 Obiektywy Tamrona 24-70mm f/2.8 Di VC USD oraz 70-300mm f/4-5.6 Di VC USD
    Sigma 18-50 mm f/3.5-5.6 DC
    Dwie lampy YongNuo, YN-568EX oraz 560 IV
    Wyzwalacze bezprzewodowe YongNuo.
    Blendy/Softboxy reporterskie/Parasolki.

Posiadany sprzęt różnie wykorzystywałem, głównie w użyciu był Tamron 24-70mm f/2.8 czasami na zawodach sportowych używałem 70-300mm.
    Fotki jakie zdarzało mi się wykonywać tym sprzętem były różne, głównie był to krajobraz, ostatnio mocno plener "strobist", lubię również robić zdjęcia nocne z dłuższymi naświetlaniami.

Wracają do sedna sprawy od pewnego czasu mocno zastanawiam się nad kupnem bezlusterkowacka głównie patrzę na olympusa jeden z dwóch modeli OM-D E-M10 Mark II albo E-M5 Mark II.

Model OM-D E-M10 Mark II biorę bardziej pod uwagę ze względu na jego cenę nawet kosztem braku uszczelnień bo tak naprawdę czy są one mi tak potrzebne przy moim użytkowaniu...? Obraz z obydwóch modeli jest praktycznie taki sam.
    E-M10 Mark II biorę również mocniej pod uwagę dlatego że nie chcę od razu pozbywać się systemu canona stąd mniejsze fundusze na nową puszkę.
    Czy może lepiej od razu wyzbyć się systemu Canona i kupić Olympusa E-M5 II?

Bardziej obawiam się kompletowania obiektywów chociaż i w tej kwestii myślę że mogę iść na kompromis i na początek kupić z 2 dobre manualne szkła z dobrym światłem... Po filmach jakie widziałem w sieci ustawianie MF idzie bardzo sprawnie w takich "nowych" puszkach
    Drugą sprawą o którą się obawiam to zdjęcia plenerowe z lampami reporterskimi, zdążyłem już przeczytać że można przerobić wyzwalacze YN pod olympusa, trybów TTL wiadomo nie używałem więc tutaj mała strata więc nie wygląda to tak źle chyba...

Właśnie za małe kompaktowe rozmiary i świetny wygląd jestem skłonny zmienić system na olympusa, mam trochę dosyć noszenia wielkiego plecaka oraz uginającej się szyi na której wisi wielka i już poczciwa lustrzanka.
    Olympus to jednak nowsza puszka dająca mi więcej opcji i udogodnień choćby głupie WiFi, możliwość nagrywania filmów, różne tryby fotografowania, np wbudowany tryb timelapse... itd / itp...

Czy sądzicie zwariowałem? Czy może jest w tym trochę prawdy?

• ac_dc
    ac_dc
    11.01.2017, 20:17|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

Bezlustra to raczej krok do przodu ;)
    BTW - coś się uparł na Olka/Panasa z copem x2 ?
    Toć masz Fujii z APS-C z doskonałą szklarnią z f/1.2 nawet oraz Sony z Full Frame z zylionem szkieł (niezależnych firm na ten przykład).

Nie mam nic do Olka poza tym, że lubię małą GO a tego w nim nie uzyskam a i zakup szkieł za 6k zł z f/1.2 po to aby otrzymać w efekcie końcowym GO równe f/2,4 w FF niespecjalnie mnie kręci. Używam Fuji j jest fajnie ;)

• Y3lloW
    Y3lloW
    11.01.2017, 22:05|Zgłoś nadużycie

No właśnie obawiam się tą głębią ostrości przy tak małej matrycy... Co do obiektywów to w systemie micro 4/3 sporo jest stałek z dobry światłem, np od panasa... Muszę dokładniej sprawdzić jak wyglądają fotki z plenerów czy ta głebia naprawdę jest taka duża.

Co do fuji patrzyłem na xt10 i wydaje mi się mniej "ergonomiczny" muszę iść do jakiegoś sklepu i "wymacać" Fuji i Olympusa. Co do samego wykonania to w Fuji korpus z tego co wyczytałem jest wykonany z tworzywa pokryte folią/farbą imitujący metal, czy to prawda? Olek jednak ma korpus metalowy to też na duży plus...

• ac_dc
    ac_dc
    11.01.2017, 23:36|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

Y3lloW
    No właśnie obawiam się tą głębią ostrości przy tak małej matrycy... Co do obiektywów to w systemie micro 4/3 sporo jest stałek z dobry światłem, np od panasa... Muszę dokładniej sprawdzić jak wyglądają fotki z plenerów czy ta głebia naprawdę jest taka duża.

Co do fuji patrzyłem na xt10 i wydaje mi się mniej "ergonomiczny" muszę iść do jakiegoś sklepu i "wymacać" Fuji i Olympusa. Co do samego wykonania to w Fuji korpus z tego co wyczytałem jest wykonany z tworzywa pokryte folią/farbą imitujący metal, czy to prawda? Olek jednak ma korpus metalowy to też na duży plus...

Sorki, ale jakbym słyszał: "Słuchacze pytają: Czy to prawda, że na Placu Czerwonym rozdają samochody? Radio Erewań odpowiada: tak, to prawda, ale nie samochody, tylko rowery, nie na Placu Czerwonym, tylko w okolicach Dworca Warszawskiego i nie rozdają, tylko kradną."

Może seria fuji X-A1 itp jest plastikowa, ale serie X-E1,2, X-T1,T2, X-PRO 1,2 to najwyższa jakość ;)

A macaj sobie Waszmość ile wlezie, tylko delikatnie zwróciłbym uwagę, że: "Najważniejszy element aparatu znajduje się 12 cali za nim" Ansel Adams ;) Osobiście wolę aparaty z duszą i nie wierzę w reklamy, że mikro 4/3 jest najlepszym wyborem w chwili obecnej ;)

• lajdos
    lajdos
    12.01.2017, 03:56|Zgłoś nadużycie

Ja bym rozważał olka tylko jako 2 system w posiadaniu albo jak bym się zajmował architekturą i fotografią wnętrz chociaż problemem mógł by być brak szerokości :-) a tak naprawdę to sprzęt trzeba dobierac pod własne potrzeby wiesz co ci nie pasuje w C i co ci się podoba więc szukaj sprzętu który będzie miał te same zalety i zniweluj wady.
    Poza tym canon powoli zaczyna doganiac innych bezlusterkowych graczy wypuścili już m5 który już jest całkiem niezłym korpusem a według plotek niebawem może się ukazać jakaś bardziej uproszczona i tańsza wersja.
    To co mine zniechęca do m43 to jednak crop 2x wiec w tym przypadku faktycznie bardziej bym spoglądał na fuji, sony i obecnie również na canona, no i pozostaje też kwestia dostępności dodatkowych bajerów jak lampy wyzwalacze itp. Gdzie przy canonie chyba nie powinno być żadnego problemu, przy sony jest coraz mniejszy no a olek i fuji chyba jeszcze narazie leżą i kwicza. Zachwyt systemem kończy się wtedy gdy dowiadujesz się że jest coś ci potrzebne a okazuje się ze tego nie ma wiec bym dobrze analizował i sprawdzał wszystkie opcje :-)

• Y3lloW
    Y3lloW
    12.01.2017, 11:42|Zgłoś nadużycie

ac_dc
    Y3lloW

Sorki, ale jakbym słyszał: "Słuchacze pytają: Czy to prawda, że na Placu Czerwonym rozdają samochody? Radio Erewań odpowiada: tak, to prawda, ale nie samochody, tylko rowery, nie na Placu Czerwonym, tylko w okolicach Dworca Warszawskiego i nie rozdają, tylko kradną."

Może seria fuji X-A1 itp jest plastikowa, ale serie X-E1,2, X-T1,T2, X-PRO 1,2 to najwyższa jakość ;)

A macaj sobie Waszmość ile wlezie, tylko delikatnie zwróciłbym uwagę, że: "Najważniejszy element aparatu znajduje się 12 cali za nim" Ansel Adams ;) Osobiście wolę aparaty z duszą i nie wierzę w reklamy, że mikro 4/3 jest najlepszym wyborem w chwili obecnej ;)

Nie wiem dlaczego twierdzisz że ergonamia i chęć macania body przed kupnem jest taka zła... Napisałem wyżej że pójdę do sklepu wezmę Olka i Fuji do ręki i sprawdzę który lepiej leży mi w dłoni i jak wygląda sprawa z przyciskami, nie wiem dla mnie też to jest ważne... Nie faworyzuje Olka akurat tak się składa że po długiej kilku letniej przygodzie z fotografią analogową, swoją przygodę z fotografią cyfrową zacząłem właśnie od kompaktu Fujifilm FinePix S5600 później fuji s9500 więc pewny sentyment mam do Fuji i nie skreślam tego systemu...

Jak bym był uparty na tego Olka to bym w ogóle nie pisał tutaj tylko poszedł od razu do sklepu po swój egzemplarz ;)
    Potrzebuje pomocy więc piszę do was na forum.

• ~nunc
    12.01.2017, 14:02|Zgłoś nadużycie

Fuji X-T10 jest bardzo solidnie wykonany- górny i dolny panel są z metalu, środek pokryty bardzo przyjemną i dobrze trzymającą gumą. M43 mają pewne atuty- małe gabaryty, dużą responsywność, wiele ciekawych technologicznych smaczków i ciekawych funkcji( time lapsy, live bulb, live composite, el. migawka i inne). Poza tym najszybszy single af wśród bezlusterkowców, a może i wśród dslr z entry level i średniej półki. Oympus ma najlepszą stabilizację na rynku, a Panas video i nawet w średniej klasy modelach ma 4k.

• ac_dc
    ac_dc
    12.01.2017, 20:59|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

Y3lloW
    ac_dc
    Y3lloW

Nie wiem dlaczego twierdzisz że ergonamia i chęć macania body przed kupnem jest taka zła... Napisałem wyżej że pójdę do sklepu wezmę Olka i Fuji do ręki i sprawdzę który lepiej leży mi w dłoni i jak wygląda sprawa z przyciskami, nie wiem dla mnie też to jest ważne... Nie faworyzuje Olka akurat tak się składa że po długiej kilku letniej przygodzie z fotografią analogową, swoją przygodę z fotografią cyfrową zacząłem właśnie od kompaktu Fujifilm FinePix S5600 później fuji s9500 więc pewny sentyment mam do Fuji i nie skreślam tego systemu...

Jak bym był uparty na tego Olka to bym w ogóle nie pisał tutaj tylko poszedł od razu do sklepu po swój egzemplarz ;)
    Potrzebuje pomocy więc piszę do was na forum.

Pomysł macania owszem nie jest zły. Ale od razu napiszę, że wiele z niego nie wyniesiesz. Większość bezlusterkowców ma bardzo małe uchwyty na rekę - a raczej mnie ma ich wcale. I dlatego używając X-Fuji X-E1 a później X-T1 od razu kupowałem grip dzięki któremu mogłem bardzo wygodnie trzymać aparat palcami całej dłoni. Niekoniecznie szedłbym w stronę gripów producenta, bo w necie jest mnóstow doskonałych i tańszych zamienników http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2047675.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.TRS0&_nkw=Metal+Hand+Grip+Vertical+Bracket+For+FUJIFILM&_sacat=0

oraz http://photomadd.com/fujifilm-x-t1-grip-arca-swiss-plate-kit/
    http://photomadd.com/wp-content/uploads/photomadd-fujifilm-xt1-grip-arca-swiss-plate-black-1_2x_grande.jpg
    Pozdrawiam! :)

• Y3lloW
    Y3lloW
    12.01.2017, 21:30|Zgłoś nadużycie

ac_dc możesz jeszcze napisać co za szkla polecasz do fuji, mogą być tez jakieś tanie stałki na początek, wiem co do olka już bym ew kupił za szkła w fuji nie mam porównania cenowo jak to wychodzi..

• ac_dc
    ac_dc
    12.01.2017, 22:22|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

Y3lloW
    ac_dc możesz jeszcze napisać co za szkla polecasz do fuji, mogą być tez jakieś tanie stałki na początek, wiem co do olka już bym ew kupił za szkła w fuji nie mam porównania cenowo jak to wychodzi..

Ale cóż z tego, że polecę Tobie to czego np. używam :) XF 56 f/1.2 XF 35 f/1.4 XF 18-55 :) Bo Ciebie będą interesować całkiem inne ogniskowe np :)

A jakie szkła są w systemie to tutaj: http://fujifilm-x.com/pl/lenses/

No i Zeiss też robi szkła pod Fuji z AF http://www.foto-net.pl/sklep/kategoria,777,895,9,Zeiss-Fuji-X.html

Jest też LOXIA Zeissa https://fujixman.com/2015/05/16/loxia-zeiss-for-fuji-x/

A bez AF to Samyang http://www.foto-net.pl/sklep/kategoria,777,554,9,Samyang-Fuji-X.html

Jak również bez AF-a Meike http://www.foto-net.pl/sklep/kategoria,777,1489,9,Meike-Fuji-FX.html

Mitakony https://fujixman.com/2015/01/28/mitakon35/

itp, itd

A ogniskową i półkę cenową to sobie sam musisz wybrać :)

• Milo85
    Milo85
    16.01.2017, 19:39|Zgłoś nadużycie

A ja mam takie szybkie pytanie brać starszą wersję Olympusa OM-D E-M5 czy może nowego OM-D E-M10 II ??