Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Sprzęt do nauki filmowania.

• ~Organek
    05.01.2017, 19:55 | Zgłoś nadużycie

Witam,
    Chciałbym zacząć swoją naukę i zabawę z filmowaniem więc postanowiłem złożyć zestaw nie za drogi. O to co wybrałem : Nikon D3300 body, obiektyw Samyang 85mm f/1.4 Aspherical IF i mikrofon rode videomic rycote. Do tego dokupię jakiś statyw, ale jeszcze nie wiem jaki i pewnie akumulatory. Chciałbym Was prosić o ocenę tego zestawu, czy jest wystarczająco uniwersalny, a jeżeli nie to co można w nim zmienić itd. Bardzo proszę Was o pomoc, bo mam 17 lat więc jest to spory wydatek dla mnie, ale oczywiście mam zamiar dokupić więcej szkieł itd w razie potrzeby i możliwości.

Z góry dziękuję za pomoc
    Maciek.

• Hacz
    Hacz
    05.01.2017, 20:54|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

to jeszcze zależy co chcesz filmować, ale nie wybrałbym 85mm jako uniwersalnego szkła, weź pod uwagę ze przy mnożniku 1,5x da Ci to ogniskową ok 130mm. wez pod uwagę stabilizację, przy takiej ogniskowej drgania ręki będą bardzo widoczne, a ze statywu wszystkiego nie nagrasz.

szczerze wolałbym Sigmę 17-50mm, finansowo podobnie, ale zakres zupełnie inny.

• Jacob
    Jacob
    06.01.2017, 16:51|Zgłoś nadużycie

Jeśli jesteś w stanie dozbierać jeszcze trochę pieniążków to bierz chyba bezkonkurencyjnego do filmowania w tej półce cenowej Panasonic'a Lumix DMC-G7 (2349 zł) znanego po prostu jako G7 do tego na start np. Panasonic 25mm f/1.7 II Lumix G ASPH (849 zł), później np. Samyang 12mm f/2 NCS CS (1199 zł)
    Na YouTube znajdziesz dość dużo materiałów nagrywanych takim sprzętem. Jakość oceń sam. Dla mnie na start nic więcej nie potrzeba.

Osobiście nie posiadam tego aparatu, mówię tylko jaką decyzję podjąłbym na twoim miejscu.

• neo86
    neo86
    07.01.2017, 23:27|Zgłoś nadużycie

Tak typowo pod filmowanie z możliwością prawdziwego rozwoju na Twoim miejscu bym wybrał jakiegoś filmowego Canona. Załadował Magic Lantern http://www.magiclantern.fm/ włączył zapis do Wideo-RAW i ściągnął darmowe oprogramowanie do edycji RAW-Wideo np. DaVinci ReSolve https://www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve

Do Blackmagic Pocket Cinema Camera Cię nie namawiam bo one są bez sensu te kamerki. Jedna bateria w nich trzyma na jakieś 10-15 minut filmowania. Ogólnie dla początkującego strasznie kłopotliwy sprzęt a obraz z niego wcale aż taki zachwycający nie jest.

Jak dla mnie lepiej się sprawdza Canon + Magic Lantern lub jakiś ew. SONY (z minimum matrycą APS-C) z funkcją s-log.

• Jakubkazmierczyk

Wg mnie w przyzwoitej cenie nie ma lepszych aparatów do filmowania niż Panasoniki. G7/GX80 czy nawet starszy GX7. Sony z S-Logiem - ok, ale nie w takich pieniądzach.