Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

jupiter 37A jako obiektyw do portretu

• ~turek
    14.12.2016, 22:22 | Zgłoś nadużycie

jak w temacie, czy jupiter 37A 135 mm będzie dobrym wyborem jako obiektyw do portretów, przy matrycy APS-C ? kusi mnie jego ostrość i bokeh, trochę odstrasza to jaką ogniskową uzyskam po cropie, ale może jednak? dodam że to nie ma być obiektyw uniwersalny, a konkretnie portretówka

• lajdos
    lajdos
    15.12.2016, 08:45|Zgłoś nadużycie

Nie jest to drogie szkło więc najlepiej samemu sprawdzić czy ci się będzie sprawdzalo. Jak dla mnie to bardzo fajne szkło.

• ~Turek
    15.12.2016, 09:17|Zgłoś nadużycie

Właśnie widziałem sample z tego obiektywu i wydaje się być ok, tylko jak się sprawdzi taka ogniskowa przy aps-c? Po cropie to da ponad 200mm, stąd pytanie czy taka ogniskowa nadaje się do portretu?

• Terel
    Terel
    15.12.2016, 13:48|Zgłoś nadużycie

Zależy od upodobań, więc tutaj nie będzie uniwersalnej odpowiedzi.
    Znajomy używa jakiegoś Jupitera 135/3.5 na APS-C i jest zadowolony przy portrecie. Dla mnie z kolei trochę to zbyt długie jako jedyna portretówka na APS-C i używałbym tej ogniskowej wyłącznie do dość wąskich kadrów (mniej więcej głowa z ramionami) robionych z i tak trochę większej odległości. Ostatnio przez godzinę robienia zdjęć portretowych nie zdjąłem z aparatu standardowej 50/1.8 i 135/2.8 leżała cały czas w torbie, bo wolałem podejść bliżej lub wycropować później kadr niż przekładać obiektywy na pojedyncze zdjęcia.
    Kwestia upodobań. Ja bym chętnie zamienił 135 mm na 85 mm (jeśli mowa o APS-C), bo bardziej pasuje pod moje odległości pracy z ludźmi. Znajomy z kolei jest zadowolony z pracy ze swoją 135 mm. Na YouTube'ie trafiłem kiedyś fotografa, który robił portrety obiektywem 300 mm na FF. Robił tak portrety, ale stał już dobrych kilka metrów od obiektu.

Polecam aplikację Photo Tools (od hcpl), jeśli korzystasz z Androida. Ma między innymi kalkulator pola widzenia. Wystarczy wybrać format matrycy i ogniskową i dostaniesz informację, w jakiej odległości powinieneś się znajdować, żeby zmieścić w kadrze daną powierzchnię. Zobaczysz, w jakiej odległości powinieneś stać żeby zmieścić w kadrze całą sylwetkę lub jakieś węższe ujęcie.

-- 

Amator i nowicjusz.

• ~turek
    15.12.2016, 14:34|Zgłoś nadużycie

Okej! Dzięki bardzo, właśnie na taką odpowiedź czekałem, w takim razie możliwe, że zakupię tego jupitera ;)

• ac_dc
    ac_dc
    15.12.2016, 21:37|Zgłoś nadużycie

Jeśli 135 to pomyślałbym jednak o Sonnarze Zeissa f3.5 które naprawdę można w miarę tanio kupić https://www.olx.pl/oferta/mc-sonnar-3-5-135-carl-zeiss-jena-CID99-IDj7ENd.html#6f897b1655
    Mam i sobie chwalę :) Fantastyczne szklo, ostre od pelnej dziury, plastyczne, dajace przepiekne, żywe kolory, i przede wszystkim niepodatne na flary pod światło czego w szkłach made in CCCP raczej nie unikinesz ;)