Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

aparat sony, canon czy nikon?

• ~agnieszkar
    08.12.2016, 20:52 | Zgłoś nadużycie

Hej, planuje kupić lustrzanke i zastanawiam sie nad wyborem pomiedzy Sony a Nikonem (ewentualnie Canon). Do tej pory robiłam zdjęcia Nikonem D7100 pożyczonym od koleżanki, ale jest on dla mnie za duży, nieporęczny. Chcialabym cos mniejszego w podobnej cenie i o podobnych badz lepszych parametrach. Dodam, ze zdjęcia robie dla siebie i dla rodziny, poczawszy od makro, przez krajobrazy po portrety. Doradzcie cos :))

• ~piotrek1982
    08.12.2016, 21:31|Zgłoś nadużycie

a może jednak jakiś bezlusterkowiec? zdjęcia równie dobry. Mały więc ten warunek byłby spełniony :)

• ac_dc
    ac_dc
    08.12.2016, 21:57|Zgłoś nadużycie
  • neo86
    neo86
    09.12.2016, 18:35|Zgłoś nadużycie

Ostatnio widziałem w necie można dorwać pełnoklatkowy SONY RX1 nawet za 5 000 zł. Jakie zalety?

- Pełna Klatka 24MP.
    - Zintegrowany jasny markowy Obiektyw Carl Zeiss 35mm F2.0
    - Bardzo dobry silnik JPG przez co już same JPGi są cudowne a o RAWAch nawet nie wspomnę.

Podstawowe wady:
    - Brak wsparcia w nowe firmware (nie było ani jednej aktualizacji od premiery tego aparatu)
    - Brak wizjera optycznego (a doczepiany na gorącą stopkę jest potwornie drogi).
    - Brak uszczelnień przez co w byle mgle i mrozie może aparat odmówić posłuszeństwa.

O ile za tyle co kosztował za nowości czyli ok 17 000 zł to nijak nie opłacało by się go kupić to za używanego tak do max 6 000 zł to naprawdę niebywała okazja! Bo jakość obrazka z tego maleństwa jest fenomenalna!

• ac_dc
    ac_dc
    10.12.2016, 07:45|Zgłoś nadużycie

neo86
    Ostatnio widziałem w necie można dorwać pełnoklatkowy SONY RX1 nawet za 5 000 zł. Jakie zalety?

- Pełna Klatka 24MP.
    - Zintegrowany jasny markowy Obiektyw Carl Zeiss 35mm F2.0
    - Bardzo dobry silnik JPG przez co już same JPGi są cudowne a o RAWAch nawet nie wspomnę.

Podstawowe wady:
    - Brak wsparcia w nowe firmware (nie było ani jednej aktualizacji od premiery tego aparatu)
    - Brak wizjera optycznego (a doczepiany na gorącą stopkę jest potwornie drogi).
    - Brak uszczelnień przez co w byle mgle i mrozie może aparat odmówić posłuszeństwa.

O ile za tyle co kosztował za nowości czyli ok 17 000 zł to nijak nie opłacało by się go kupić to za używanego tak do max 6 000 zł to naprawdę niebywała okazja! Bo jakość obrazka z tego maleństwa jest fenomenalna!

Nawet za 4.800 zł ;) https://www.olx.pl/oferta/sony-rx1-CID99-IDj4cHr.html#02be0946fd
    Tylko kilka ale:
    1/brak wymiennej optyki
    2/duże szumy na wyższych ISO
    3/brak wbudowanego EVF
    bo faktycznie ten dodatkowy zabija ceną i łatwo go zgubić ;) https://www.morele.net/sony-fda-ev1mk-548370/
    4/BRAK USZCZELNIEŃ

Zdecydowanie w podobnej cenie wolałbym jednak uszczelnione APS-C np Fuji X-T1 http://fotozakupy.pl/product-pol-15132-FujiFilm-X-T1-1290zl-zwrotu-uniw.html?gclid=CPb29o6D6dACFY6HsgodjPgPgg

Magia pełnej klatki na mnie nie działa ;)

• neo86
    neo86
    10.12.2016, 10:52|Zgłoś nadużycie

ac_dc

2/duże szumy na wyższych ISO

Zdecydowanie nie miałeś go w rękach... To co tu piszesz jest bzdurą! Miałem to cudo w rękach i z resztą się zgodzę ale szum dopiero delikatny i ledwo widoczny pojawia się powyżej ISO 6400 podczas gdy w Fujifilm np. X-E2 identyczny mikroskopijny szum pojawia się przy ISO 1600/3200. I szczerze chętnie pozbędę się zestawu Fujifilm X-E2 + Fujinon 23mm F1.4 + Fujinon 18-135mm + 5 akku + mikrofon zewnętrzny byle by tylko mieć tego RX1. Bo miałem to cudo kiedyś w rękach i cudny jest oraz bije na łeb Fujifilm X-E2, T1 jakością obrazka.

• muad.dib
    muad.dib
    10.12.2016, 21:09|Zgłoś nadużycie

Hmm... może jakaś Leica? Nie napisałaś nic o budżecie!

• ~agnieszkar
    11.12.2016, 17:45|Zgłoś nadużycie

muad.dib
    Hmm... może jakaś Leica? Nie napisałaś nic o budżecie!

Maksymalnie 5000 zlotych ;)

• Jacu
    Jacu
    13.12.2016, 12:35|Zgłoś nadużycie

Mojej dziewczynie podoba się ten
    http://www.leicastore.pl/leica-d-lux-14176.html

Panasonic LX100 jest dokładnie taki sam w środku, ale z zewnątrz Leica bardziej jej się podoba i ma dodatkowo licencję na aplikacje Adobe.

• neo86
    neo86
    13.12.2016, 20:31|Zgłoś nadużycie

Jacu
    Mojej dziewczynie podoba się ten
    http://www.leicastore.pl/leica-d-lux-14176.html

Panasonic LX100 jest dokładnie taki sam w środku, ale z zewnątrz Leica bardziej jej się podoba i ma dodatkowo licencję na aplikacje Adobe.

Oj różnią się różnią nieznacznie ale różnią. Podstawowa i dosyć istotna różnica tych aparatów to, że Panasonic LX100 jest produkowany w Chinach a Leica D-LUX Typ 109 jest w 100% "Made in Japan". Co wyraźnie widać w sprzedawanych używkach. Używana Leica 109 wygląda jak nówka i to nawet po około 2 latach używania podczas gdy w Panasonicach bardzo szybko puszczają kleje trzymając gumę tą pod kciukiem oraz od frontu.

• neo86
    neo86
    13.12.2016, 20:37|Zgłoś nadużycie

Jakość obrazka i filmy te same tyle, że Panasonic szybciej się rozpada jakby to ująć... i wymaga nawet po pół roku używania podklejenia gum bo kleje puszczają.

Wystarczy popatrzeć sobie na aukcje. Ludzie sprzedają używane LX100 jeszcze na gwarancji nawet po jednym wakacyjnym wyjeździe a guma pod kciukiem i od frontu ma podwinięte rogi i odkleja się. Już nie jedn taki na aukcji widziałem z podwiniętymi rogami gum.

Podczas gdy w aparatach leica 109 w ani jednym nie widziałem takich objawów.

Oba te aparaty jednak mają spore problemy z balansem bieli i oddawaniem odcieni skóry ale to tylko w trybie JPG. Ale robiąc w RAWach można ładne fotki wyczarować a w filmach to po prostu walnąć profil tzw. "Flat Color" a potem poddać gradacji kolorystycznej w postprodukcji i ma się dobrej jakości a tanią kamerkę 4K.