Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Jakie obiektywy do zdjęć modelingowych

• marcelph
    29.09.2016, 22:26 | Zgłoś nadużycie

Witam,

Jestem świeżakiem jeśli chodzi o fotografię. Zawsze mnie to interesowało więc postanowiłem kupić sprzęt. Wybrałem Canona 6D - mam nadzieję, że to dobry wybór jeśli miałbym się zajmować fotografia na poważnie. Chciałbym robić zdjęcia modelingowe i portretowe (aczkolwiek przydałaby się jakaś optyka na wyjazdy). Mam do przeznaczenia 6 tys zł na obiektywy. Polecilibyście stałki czy obiektywy zmiennoogniskowe? Oryginalne Canona czy np Sigma ?

• lajdos
    lajdos
    30.09.2016, 07:20|Zgłoś nadużycie

Skoro piszesz że jesteś świeżak to zacznijmy od podstaw co do podejścia zoom vs stałka każde z nich ma swoje wady i zalety, zoomy są zazwyczaj ciemniejsze i mniej ostre niż stałki za to stałki zazwyczaj mają wolniejszy af i co jest oczywiste do dyspozycji masz tylko jedną ogniskowa. A który typ wybrać no cóż ilu fotografów tyle dostaniesz opini co jest lepsze najlepiej samemu wypracowac swoje podejscie w tej kwesti.
    Czy stosować zamienniki szkieł systemowych są konstrukcje lepsze i gorsze i tu patrz punkt wyżej ilu fotografów tyle samo otrzymasz opini. Moim skromnym zdaniem warto a takie szkła jak np sigmy z lini art tym bardziej, każde szkło ma inny charakter i najlepiej wybierac to co ci sie podoba, niektóre właściwości szkieł dla jednych są wadą dla innych zaletą.
    Co do ogniskowych używanych w portrecie i modelingu to zakres od 35mm do 200mm przy czym najczęściej używane ogniskowe to chyba zakresy gdzieś po środku tych wymienionych czyli 85mm, 105mm, 135mm ale to już też kwestia gustu i pożądanego efektu.
    Podsumowując to co napisałem to nie sugeruj sie opiniami forumowiczów tylko kieruj się własnym gustem i ewentualnie oglądanymi inspiracjami w doborze własnego sprzętu

• Jacu
    Jacu
    30.09.2016, 19:44|Zgłoś nadużycie

Jakie? jasne i ostre...
    Carl Zeiss Milvus 85 mm f/1.4 ZE Canon może znajdziesz za 6tys, możesz też obniżyć cenę przez zejście do 50mm ten sam model.
    Obecnie najlepszy w rozsądnej cenie, wyciąga wszystko co możliwe z matrycy.
    https://www.dxomark.com/Reviews/Zeiss-Milvus-1.4-85-ZF.2-Nikon-review-The-quintessential-portrait-lens

• marcelph
    marcelph
    01.10.2016, 18:50|Zgłoś nadużycie

lajdos a Ty jakich obiektywów używasz i jakiego typu zdjęcia robisz?
    Lepiej kupić jeden obiektyw za tą kwotę jeśli jeszcze nie mam żadnego czy dwa?

• lajdos
    lajdos
    01.10.2016, 20:01|Zgłoś nadużycie

Ciężko mi radzić tobie jakieś konkretne szkło bo operuje na nikonach, a sam najczęściej fotografuje reportaże i portrety. Ja do portretu najczęściej używam nikkorow 85mm 1.8g 50mm 1.4 g i przerobionego na bagnet nikona starego heliosa 1.8 który jest moim ulubionym szkłem jak nie muszę się spieszyć :-) czasami zdarza mi się jeszcze używać nikkora 35mm 2d jak chce zrobić szerszy plan. Więc jak widzisz ja akurat preferuje stałki. Ale jak nie wiesz co wybrać to kup sobie np 24-70 f2.8 + np 50mm 1.8 i będziesz miał w miarę uniwersalny zakres z jasną 50. A jak będziesz już wiedział czy wolisz stałki czy zoomy to już dalej będziesz wiedział w co inwestowac, czy np dokupic 70-200 albo wymienic 24-70 na np 85mm albo jasne 105mm. Przede wszystkim trzeba robić zdjęcia a sprzęt dobierać do swoich potrzeb i upodobań a nie na odwrót upodobania do sprzętu.

• watemborski
    watemborski
    03.10.2016, 12:59|Zgłoś nadużycie

@marcelph
    Cześć! Podobnie jak Ty, używam systemu Canona i też do fotografii modelingowej. Obiektywy zmiennoogniskowe są wygodne, ale ciężkie i dosyć drogie, jeśli zależy Ci na jasnych. Stałki są często tańsze, jakość generowanego obrazka jest po prostu lepsza. minusem jest to, że czasem trzeba się nażonglować, ale przy fotografii modelingowej czas na zmianę obiektywu nie stanowi problemu ;)

6 tysięcy to całkiem sporo - jeśli odpowiednio poszukasz możesz spokojnie zainwestować w 35/1.4 od Sigmy, nawet używaną - jest świetna do szerszych, modowych ujęć. Ewentualnie 28 mm f/1.8 - to dość stary obiektyw, ale jest tańszy, a zniekształcenia, które generuje nadają charakteru zdjęciom.

Ja do testów wykorzystuję często 50 mm f/1.8 Mark II (tak, tą najtańszą plastikową i daje radę!). Do portretu polecam na początek 85 mm f/1.8 z Canona. To świetne szkło. Zostanie Ci dość dużo kasy przy tym zestawie. A jeśli chciałbyś doinwestować w obiektyw portretowy - sprawdź 135 mm f/2 L - to chyba mój ulubiony ze szklarni Canona ;) Powodzenia!

Optymalnym zestawem na początek wydają mi się obiektywy:
    Canon EF 28 mm f/1.8 USM - ok. 1900 złotych
    Canon EF 50 mm f/1.8 STM - ok. 500 złotych
    Canon EF 85 mm f/1.8 USM - ok. 1500 złotych

• marcelph
    marcelph
    03.10.2016, 19:24|Zgłoś nadużycie

@watemborski

Dzięki za obszerną i rzeczową odpowiedź.
    Mam jeszcze kilka pytań:

Na pewno chciałbym jeden obiektyw zmiennoogniskowy.
    Co myślisz o zestawie:
    Canon 50 mm /1.8 STM
    Canon 85 mm /1.8 USM
    Canon 24-105 mm / 4L IS USM?

Czy ostatni nie będzie za ciemny? Czy nada się?

Jakie masz zdanie o obiektywach Canona, a jakie o obiektywach Sigmy? Czy jest sens lecieć na Sigmie o podobnych parametrach do Canona czy tylko niektóre Canony o wyższym budżecie zamieniać na Sigmy?

• ~PEN
    03.10.2016, 21:45|Zgłoś nadużycie

Jeśli chcesz robić zdjęcia portretowe i/lub modelingowe to zapewne będziesz je sobie oświetlał błyskiem. Jeśli tak to nie martw się o jasność obiektywu bo w warunkach studyjnych i tak będziesz go przymykał do okolic z przedziału f5.6-f8. Oczywiście są wyjątki od reguły - filtry ND jeśli zależy ci na wąskiej GO itp. 85mm f1.8 to dobra portretówka na start z pełną klatką. Z czasem sam zobaczysz czy jesteś zadowolony z efektów czy może będziesz potrzebował czegoś pokroju 85mm f1.2 L.

• Jakubkazmierczyk

Mając 6k kupiłbym Sigmę 35 Art, Canona 50/1.8 STM lub ewentualnie f/1.4 i Canona 85/1.8. Ja większość takich zdjęć ogarniam tymi trzema ogniskowymi. A co do filtrów ND - nowe lampy spokojnie schodzą z mocą tak nisko, że praca na f/1.8 nie jest problemem :).

• ~RS Fotografia
    04.10.2016, 06:54|Zgłoś nadużycie

Ja co prawda działam czysto hobbystycznie, ale uwielbiam moje szkło Samyang 85 1.4 - kupisz je za około 1200 zł, a efekty są mega, tyle, że jest to pełen manual, więc zdjęcia robisz spokojnie, bez pośpiechu, na statywie, z LCD View Finder. Ja zdecydowanie polecam taki sposób, trochę mi to przypomina dawne czasy analogowe i naprawdę pozytywnie wpływa na jakość kadru i samego zdjęcia ;-) A do szybkich akcji też mam Canona 50 1.8 STM i jeszcze 70-200 f4 L na jakiś żużel czy inny sport ;-)

• ~Kranc
    04.10.2016, 06:58|Zgłoś nadużycie

CANON 35mm f2 IS
    SIGMA 85m f1.4 art
    Wyjdzie nówki 6500pln

• watemborski
    watemborski
    04.10.2016, 07:47|Zgłoś nadużycie

@marcelph
    Szczerze mówiąc nowe obiektywy sigmy (seria Art, C i S) są naprawdę wysokiej jakości. Stojąc przed wyborem 35-tki u mnie padło na Sigmę - była tańsza a obrazek jest naprawdę bajeczny. Co do 50/1.4 Sigmy - uważam, że jest za droga - nie przepadam też za tą ogniskową i dlatego używam 50/1.8 mkII - wg mnie w systemie Canona nie ma DOBREJ 50-tki, a nie widzi mi się wydawanie ponad 4k na Sigmę ;)

85/1.8 jest bardzo spoko, używałem tego szkła do czasu zakupu 135/2 L - wtedy puściłem je na sprzedaż, bo zwyczajnie leżało w kącie i się kurzyło ;)

Co do filtrów ND, o których pisali koledzy - jestem przeciwnikiem ich stosowania - znacznie obniżają właściwości optyczne obiektywów. Faktycznie - jeśli chcesz błyskać na niskich przysłonach - po prostu kup słabszą lampę :)

Powodzenia!

• watemborski
    watemborski
    04.10.2016, 07:49|Zgłoś nadużycie

@marcelph

Wybacz zapomniałem o 24-105/4 L - Nie warto wg mnie. To L na końcu w przypadku tego obiektywu to pomyłka. Strasznie stara konstrukcja, słaba optycznie i ciemność - chociaż tu raczej myślałbym o głębi ostrości, bo z ISO w 6D bez problemu sobie poradzisz.

• marcelph
    marcelph
    04.10.2016, 11:44|Zgłoś nadużycie

Dzięki za pomoc. Dam znać jak mi poszło i oczywiście pewnie będę mieć więcej pytań.

Jeszcze jedno pytanie:

Jaki obiektyw zmiennoogniskowy moglibyście polecić, który sprawdziłby się w tego rodzaju bojach?

• marcelph
    marcelph
    04.10.2016, 11:49|Zgłoś nadużycie

@watemborski

135 mm zastąpiło 50 i 85? daje radę?

• ~PEN
    04.10.2016, 16:10|Zgłoś nadużycie

Zoom do portretu itp. powiadasz? Coś typu 70-200mm na pełnej klatce na pewno da radę. Najtańsza opcja to jakiś używany cannonowski 70-200 f4 L bez is. Trochę ciemnawy ale 6D bardzo ładnie radzi sobie z wysokimi iso więc można nadrobić relatywnie krótkim czasem. Konstrukcja już nie najnowsza ale za to co kosztuje daje naprawdę dobre efekty.