Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Przesiadka z kompaktu

• ~autorx
    17.09.2016, 23:10 | Zgłoś nadużycie

Witam,

Mam bardzo stare pytanie, body czy obiektyw? Przesiadam się z cyfrówki i szukam jakiegoś dobrego zestawu body plus obiektyw. Budżet 4000-4500 max. Głownie fotografia krajobraz, motoryzacja, czasem portret i streetfoto. Mam na oku używany Fuji XT-1, ale jaki obiektyw? Może lepiej kupić tańsze body a droższy obiektyw, ale jakie? Jestem za bezlustrami. Proszę o radę! ;)

Dziękuję

• neo86
    neo86
    18.09.2016, 00:16|Zgłoś nadużycie

Jaki Obiektyw? Ja bym Ci proponował używany 23mm F1.4 ale i KIT 18-55 nie jest zły z tym, że nie sprawdza się przy naprawdę słabym świetle natomiast tym 23mm F1.4 to w każdych warunkach z ręki zrobisz dobrą nieporuszoną, ostrą fotkę. Wystarczy już światło ze świeczki przy stole.

Fujinon 23mm F1.4 da się dorwać za ok 1800-2000 zł Body od twego upragnionego X-T1 też za ok. tyle można dorwać i masz super zestaw a z czasem jako uzupełnienie do tego 23mm F1.4 możesz kupić sobie 18-135 i takim zestawem da się wyczarować wspaniałe foty.

• ~autorx
    18.09.2016, 00:34|Zgłoś nadużycie

A istnieję jakieś tańsze odpowiedniki tego obiektywu? Oczywiście o ile to możliwe nie tracić zbyt wiele na jakości.

• lajdos
    lajdos
    18.09.2016, 10:15|Zgłoś nadużycie

Tańsze odpowiedniki do szkieł systemowych znajdziesz prawie zawsze ale z reguły pod jakimś względem to będzie kompromis, albo będzie słaby af, nie będzie go wcale albo będzie słabszy optycznie albo będzie po prostu ciemniejszy. Wysokiej klasy jasna optyka jest po prostu droga i nie ważne na jaki system spojrzysz. W nikonie,canonie,pentaksie,sony itp itd... za podobne szkła zapłacisz podobne pieniądze w fotografii jest tak ze zazwyczaj jak chcesz mieć to co najlepsze to musisz wywalić furmankę gotówki. Powiem tak 2000 za dobre jasne i ostre szkło w fotografii to bardzo tanio i nie licząc chyba optyki typu Kit albo 50mm i ich odpowiednikow na cropy to ciężko znaleść coś konkretnego poniżej tej kwoty. Fotografia to po prostu drogie hobby/praca.

• Jacu
    Jacu
    18.09.2016, 10:17|Zgłoś nadużycie

Właśnie, jak trzeba iść na kompromis to zacznij od wyboru szkła, najlepszy wsp jakość cena, no ale trzeba kontrole jakości przeprowadzić na miejscu w sklepie (taki outsourcing), bo chyba na tym przyoszczędzili ;) to wybierz coś z http://samyang-foto.pl/pl/oferta/obiektywy-fotograficzne/ a potem dopasuj puszkę

• neo86
    neo86
    18.09.2016, 15:31|Zgłoś nadużycie

lajdos
    w fotografii jest tak ze zazwyczaj jak chcesz mieć to co najlepsze to musisz wywalić furmankę gotówki.

Ja lubię wtedy opowiadać anegdotkę z życia wziętą...

Byłem na grillu.

Trzymam w ręku zestaw: Fujifilm X-E2 (Made in Japan)+ Fujinon 23mm F1.4 (Made in Japan) a na nim filtr B+W X-S Pro Digital "Made in Germany" czyli zestaw hi-endowy a nie jakiś chiński szajs... i kolega mnie się pyta. "Ile dałeś za ten aparat?" A ja na to "tak około 4000 zł bo używany" a on na to "Nigdy bym nie dał tyle za sprzęt fotograficzny. A dodam, że kolega pali 1 paczkę mocnych Marlboro dziennie (paczka z tego co wygooglałem kosztuje jakieś 15 zł).

Czyli policzmy 1x paczka Marlboro za 15 zł x 30 dni w miesiącu to jest 450 zł puszczone z dymem miesięcznie. Natomiast rocznie bezpowrotnie spala i puszcza z dymem 5400 zł !!! Za 5400 zł można śmiało kupić używany pełnoklatkowy kompakt SONY RX1 (mark I)!

Myślę, że dobrze to zobrazowałem. I co jest bardziej opłacalne? Spalenie 5400 zł w gotówce rocznie czy kupienie sobie dobrego aparatu? Wasz wybór drodzy palacze!

A jakby jeszcze dodać do tego wydanie pieniądze na głupi alkohol w barze łooo...

• neo86
    neo86
    18.09.2016, 15:35|Zgłoś nadużycie

Jacu
    wybierz coś z http://samyang-foto.pl/pl/oferta/obiektywy-fotograficzne/ a potem dopasuj puszkę

To jest chiński szjs. Kwestia ostrego obiektywu to rosyjska ruletka. Jak kupować chińskie badziewia to tylko u "Cichego" z allegro. On ma zawsze sprawdzone i wyselekcjonowane sztuki.

• Jakubkazmierczyk

neo, znowu brednie opowiadasz. Miałem do czynienia z wieloma samyangami nie od cichego i były naprawdę ok.

• neo86
    neo86
    18.09.2016, 15:47|Zgłoś nadużycie

Jakubkazmierczyk
    neo, znowu brednie opowiadasz. Miałem do czynienia z wieloma samyangami nie od cichego i były naprawdę ok.

Znowu nie czytasz ze zrozumieniem. Przecie pisałem, że jak kupować zamienniki to tylko i wyłącznie od "Cichego" który sprawdza każdy obiektyw który sprzedaje a w razie potrzeby poddaje własnoręcznej kalibracji a nie ze sklepu czy od samego producenta mamiącego potencjalnego klienta bzdurami.

• Jakubkazmierczyk

Wszystkie Samyangi, z którymi miałem do czynienia nie były od Cichego i były ok.

• ~autorx
    18.09.2016, 22:40|Zgłoś nadużycie

A ten Cichy z allegro sprzedaje coś do Fuji? Bo ciężko to znaleźć.

• neo86
    neo86
    19.09.2016, 07:46|Zgłoś nadużycie

Jakubkazmierczyk
    Wszystkie Samyangi, z którymi miałem do czynienia nie były od Cichego i były ok.

To miałeś niebywałe szczęście. Ja byłem w Foto-Master we Wrocławiu to ani jeden z Samyangów 21mm F1.4 nie trzymał ostrości. Trzeba było domykać do F2.0 by stawał się jako-tako ostry a to się mija z celem. Jakieś 1500 zł chcieli za niego. Natomiast kupiłem za jakieś ok. 2000 zł oryginalny "Made in Japan" a nie jakiś byle chińczyk używany w idealnym stanie Fujinon 23mm F1.4 i ostrość jak skalpel od samego F1.4.

~autorx
    A ten Cichy z allegro sprzedaje coś do Fuji?

Sprzedawał sprawdzone i wyselekcjonowane ostre sztuki Samyang 12mm F2.0 ale wyślij maila a na życzenie sprawdzi Ci jakiegoś samyanga i wystawi. Jak pytałem się go o Samyang 21mm F1.4 to mi odpowiedział, że za 1450 zł + koszt przesyłki i nie ma problemu ale na horyzoncie zobaczyłem licytację Fujinon 23mm F1.4 i wolałem oryginała za niewiele więcej za to prawdziwego Japońca do tego z AF.

• Terel
    Terel
    19.09.2016, 12:56|Zgłoś nadużycie

neo86
    ani jeden z Samyangów 21mm F1.4 nie trzymał ostrości. Trzeba było domykać do F2.0 by stawał się jako-tako ostry a to się mija z celem. Jakieś 1500 zł chcieli za niego. Natomiast kupiłem za jakieś ok. 2000 zł oryginalny "Made in Japan" a nie jakiś byle chińczyk

Samyang jest koreański i obiektywy też produkują w Korei.
    Jeśli dla Ciebie Korea i Chiny to to samo, to nie widzę żadnej wartości dodanej w "Made in Japan", bo to taka sama chińszczyzna. Przecież to Azja i to Azja...
    Nazywanie Samyanga "chińskim" jest zwykłą brednią.

-- 

Amator i nowicjusz.

• neo86
    neo86
    19.09.2016, 16:36|Zgłoś nadużycie

Terel
    (...)

Chiny i Korea to jedno i to samo oba produkują sprzęt zwyczajnie kiepski. Gdyby tak nie było to by każdy obiektyw Samyang był ostry przynajmniej jak żyletka a tak nie jest skoro sprawdzałem kilka sztuk w skepie i ani jedna nie była ostra na F1.4 tylko trzeba było ją domykać. W Japońskim Fujinonie nie muszę nic domykać. Ostry jest już od F1.4 i to jak skalpel!

• lajdos
    lajdos
    19.09.2016, 19:57|Zgłoś nadużycie

Ja odnoszę wrażenie Neo że po prostu nie kupiłeś samyanga i dla tego teraz każdy jest ble dla ciebie, bo tu na forum wszystkie twoje wypowiedzi wyglądają tak: jak czegoś nie masz albo nie korzystasz to jest to szajs na kółkach a jeżeli z czegoś korzystasz to jest to hiper mega wypas i najlepiej brać z 5 szt od razu na zapas :-)
    Rozjazd jakościowy optyki bywa u każdego producenta nawet u fuji choć w dużo mniejszym stopniu niż w przypadku innych producentów. Ale zakładam że to kwestia skali produkcji.

• neo86
    neo86
    19.09.2016, 20:12|Zgłoś nadużycie

lajdos
    Ja odnoszę wrażenie Neo że po prostu nie kupiłeś samyanga i dla tego teraz każdy jest ble dla ciebie

Zgadza się nie kupiłem bo na co mi obiektyw który jest fabrycznie jest od F1.4 ale używalny jest dobiero od F2.0? No zastanów się! Jeszcze Samyang za 1500 zł podczas gdy gdybym chciał mieć obiektyw ostry na F2.0 to bym raczej kupił za ok. 1000 Fujinon 18mm F2.0 bo tańszy. Skoro chciałem mieć funkcjonalny obiektyw gdzie od F1.4 będzie ostry to tylko oryginalny systemowy wchodzi w grę a nie jakiś Koreański kundel...

• Terel
    Terel
    19.09.2016, 20:17|Zgłoś nadużycie

neo86
    Chiny i Korea to jedno i to samo oba produkują sprzęt zwyczajnie kiepski. Gdyby tak nie było to by każdy obiektyw Samyang był ostry przynajmniej jak żyletka a tak nie jest skoro sprawdzałem kilka sztuk w skepie i ani jedna nie była ostra na F1.4 tylko trzeba było ją domykać. W Japońskim Fujinonie nie muszę nic domykać. Ostry jest już od F1.4 i to jak skalpel!

Może by tak było, gdyby Samyang z założenia nie był firmą, która produkuje manualne obiektywy w przystępnej cenie. Niestety na Twoje nieszczęście Samyang z założenia właśnie takie obiektywy robi.
    Może nie zdajesz sobie sprawy, ale porównujesz Samyanga kosztującego 1,400 PLN za nowy egzemplarz z Fujinonem, który nowy kosztuje 3,400 PLN. To trochę jakby 250% różnicy w cenie i na podstawie tego porównania twierdzisz, że Samyang jest do niczego. Nawet jedyny używany egzemplarz Fujinona na Allegro kosztuje 2,900 PLN, co ciągle jest ponad dwukrotnością ceny nowego Samyanga. Rozumiem, że nie spełniał Twoich wymagań, ale w takim razie był to Twój błąd, że po niego sięgałeś w nadziei na jakiś jakościowy cud.
    Twierdzenie, że Koreańczycy produkują kiepski sprzęt na podstawie jednej firmy produkującej tani sprzęt jest zwyczajnie ignorancją (bo nawet do generalizowania to się nie nadaje) lub rasizmem (bo przecież Japończycy muszą być lepsi od Koreańczyków i Chińczyków).

-- 

Amator i nowicjusz.

• lajdos
    lajdos
    19.09.2016, 21:16|Zgłoś nadużycie

sęk w tym neo że ty wyciągasz wnioski na podstawie jednego rodzaju szkła przetestowanego na jednej partii która trafiła do jednego sklepu a na dodatek nikt nie wie jak wyglądało twoje sprawdzanie ostrości.
    Twierdzisz że wszystkie samyangi są nie ostre nie zależnie od ogniskowej a to bzdura, osobiście miałem kiedyś przyjemność jeszcze na NXsie testować 35mm, 85mm i rybie oko i każdy z nich był przynajmniej dla mnie ostry od pełnej dziury i nie były to szkła od cichego, normalnie szczęściarz ze mnie dostałem do ręki 3 szkła i były ostre a nie powinny być przecież, Poza tym manualnie trzeba jeszcze umieć ostrość ustawić :-).

• neo86
    neo86
    19.09.2016, 23:11|Zgłoś nadużycie

lajdos
    nikt nie wie jak wyglądało twoje sprawdzanie ostrości. (...) Twierdzisz że wszystkie samyangi są nie ostre nie zależnie od ogniskowej a to bzdura (...) Poza tym manualnie trzeba jeszcze umieć ostrość ustawić :-).

Tak wszystkie Samyangi w jednym sklepie były ostre ale dopiero od F2.0 a NIE od fabrycznego F1.4. Ostrość sprawdzałem poprzez zdjęcie kartki w kratkę z notesu. Ostrzyłem z użyciem Focus Peaking gdyż mam słaby wzrok. Obraz ostry stawał się dopiero na F2.0 w całej partii obiektywów dostępnych w sklepie. Na fabrycznym F1.4 było mydło. Mimo, że Focus Peaking pokazywał punkt ostrości to linie z kartki były rozmyte. Z racji tego, że F1,4 ani nawet F1.8 nie było używalne podziękowałem i poszedłem. Co do manualnego ostrzenia to się nie drocz... wychowałem się na aparacie ZENIT E i chyba nie muszę mówić jak tam ustawia się ostrość?

• Hacz
    Hacz
    20.09.2016, 08:59|Zgłoś nadużycie

neo86
    lajdos
    w fotografii jest tak ze zazwyczaj jak chcesz mieć to co najlepsze to musisz wywalić furmankę gotówki.

Czyli policzmy 1x paczka Marlboro za 15 zł x 30 dni w miesiącu to jest 450 zł puszczone z dymem miesięcznie. Natomiast rocznie bezpowrotnie spala i puszcza z dymem 5400 zł !!! Za 5400 zł można śmiało kupić używany pełnoklatkowy kompakt SONY RX1 (mark I)!

Reporter na ulicy pyta przechodnia:
    - Pali pan?
    - Palę.
    - Wie pan, że to niezdrowe?
    - Wiem
    - Ile pan ma lat?
    - Sześćdziesiąt.- Od jak dawna pan pali?
    - Zacząłem już w wieku dwunastu lat.
    - Proszę pana. Czy zdaje pan sobie sprawę, że gdyby pan te pieniądze, które przez ten czas, który pan pali i wydał na papierosy, zaoszczędził. To teraz przykładowo kupiłby pan za nie np. tego Mercedesa SLK, który tam stoi?
    - A pan pali?
    - Nie.
    - A ma pan taki samochód?
    - No... nie mam.
    - No widzi pan. A ja palę i to jest mój Mercedes.

nie ma reguły niestety ;)

• Jacu
    Jacu
    20.09.2016, 11:54|Zgłoś nadużycie

Cofam tego linka z Samyangiem, mimo że mam ostrą sztukę 10mm kupioną w sklepie bez jakiś ceregieli ze sprawdzaniem.

W budżecie, który proponujesz oraz z umiejętnościami jakie posiadasz w obsłudze kompaktów, zostałbym w kompakcie, po jaką cholerę Ci jakaś wymienna optyka, tylko same problemy z tym.

Kupuj Panasonic LX15 i będzie Pan zadowolony! świeżutki, najnowszy

+ rozpocznij nowy wątek

NAJCZĘŚCIEJ ODPOWIADAJĄ