Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

komputer do Lightrooma

• miszyzm
    11.09.2016, 23:01 | Zgłoś nadużycie

Posiadam stacjonarkę, która genialnie radzi sobie z Lightroomem.
    Niestety buda komputera zajmuje dużo miejsca i ciężko ją transportować.

Jaki laptop lub netbook najbardziej nadawałby się do pracy z takimi programami jak Lightroom, Adobe Premiere Elements?

Warunki:
    1. programy muszą działać płynnie
    2. praca na zewnętrznym monitorze
    3. sprzęt im mniejszy tym lepszy
    4. Fajnie gdyby matryca nie przekłamywałaby zbyt mocno kolorów w pracy w terenie.

• neo86
    neo86
    12.09.2016, 00:29|Zgłoś nadużycie

Wszystko zależy też jaki masz aparat. Bo ja kiedyś jak działałem na oldschoolowej lustrzance Canon 300D (6MP) to w zupełności mi wystarczał netbook z prockiem jednordzeniowym Intel Atom 1,6GHz oraz 2GB RAM no i tradycyjnym dyskiem dależowym i grafiką Intel GMA 950. Działało płynnie i bez zacięć.

• neo86
    neo86
    12.09.2016, 00:29|Zgłoś nadużycie

neo86
    dależowym

* talerzowym

• miszyzm
    miszyzm
    12.09.2016, 06:19|Zgłoś nadużycie

Działam na Olympus OMD E5mark2. No i wiadomo, LR głównie pracuje na RAW

• neo86
    neo86
    12.09.2016, 06:47|Zgłoś nadużycie

miszyzm

To zdecydowanie coś mocniejszego musi być. Popatrz za jakimiś biznesowymi wersjami laptopa choćby z leasingu. Myślę, że taki minimum z prockiem i3 lub i5, 6 lub 8GB RAM oraz grafiką minimum Intel 3000/4000 powinien wystarczyć. Takim sprzętem to i film zmontujesz jakiś nawet z tego bezlusterkowca a nawet timelapse. Jeśli będziesz miał taką możliwość patrz za takim z matową matrycą (zwykle biznesowe wersje DELL takie wypuszczały).

• miszyzm
    miszyzm
    12.09.2016, 10:24|Zgłoś nadużycie

I taki Dell da radę z zewnętrznym monitorem?

• neo86
    neo86
    12.09.2016, 13:33|Zgłoś nadużycie

Moja mama ma starego biznesowego DELLa (Core2Duo, 6GB RAM...) i poprzez Display-Port bez problemów idzie obraz na drugi ekran (a w razie czego jest stary dobry VGA port). Ja tam mam już znacznie lepszy sprzęt 2 letniego laptopa i już nie dawali w nim Display-Port a HDMI. Jakbyś nie wiedział czym jest Display-Port to jest to coś zanim wymyślili w laptopach HDMI. Jakość ta sama tyle, że Display-Port nie posyła w tym samym kablu audio (trzeba osobno podpiąć pod Stereo-Jack) a w HDMI masz obraz i fonię. Tak przynajmniej to działa w linuksie nie wiem jak na Windowsie. Niby windowsa mam gdzieś w zakamarkach dysku ale wolę linuksa.

• ~Kroma
    16.09.2016, 22:49|Zgłoś nadużycie

Witam,
    Kupiłem rok temu polisingowego DELL M4600 i mogę z czystym sumieniem polecić. Matowa matryca full HD oddaje ok 95% sRGB. Po skalibrowaniu do fotografii wystarczy.
    Jeśli szukasz laptopa pod fotografię to szukaj z dobrym wyświetlaczem. HP montowało do niektórych swoich laptopów matryce oznaczone Dream Color i to jest wypas.
    Jeśli chodzi o parametry do procesor i5 i 6-8 Gb ramu, zintegrowana grafika intela wystarczy.

• ~Cimel
    17.09.2016, 17:52|Zgłoś nadużycie

Mac mini plus Eizo monitor np Cs 240

• ~ProLock
    17.09.2016, 17:59|Zgłoś nadużycie

neo86
    ...Jakbyś nie wiedział czym jest Display-Port to jest to coś zanim wymyślili w laptopach HDMI. Jakość ta sama tyle, że Display-Port nie posyła w tym samym kablu audio (trzeba osobno podpiąć pod Stereo-Jack) a w HDMI masz obraz i fonię. Tak przynajmniej to działa w linuksie nie wiem jak na Windowsie. Niby windowsa mam gdzieś w zakamarkach dysku ale wolę linuksa.

Standard HDMI jest starszy od Display-Port. Oba potrafią przesyłać dźwięk i to w takiej samej jakości, przy czym DP nie posiada zwrotnego kanału audio (ale przy typowych zastosowaniach jest to nie potrzebne). Dodatkowo HDMI obsługiwać może sieć ethernet po kablu.
    Jednak do DP jest standardem szybszym, pozwalającym na podłączenie urządzeń pracujących z wyższą rozdzielczością przy szybszym odświeżaniu lub też kliku monitorów (chyba do 4 w zależności od parametrów przesyłanego obrazu). Ponadto obsługuje transmisję USB 3.0 po kablu. Dodatkowo standard DP można przesyłać przez standard USB typu C.

• ~Mazi
    17.09.2016, 19:21|Zgłoś nadużycie

neo86
    miszyzm

To zdecydowanie coś mocniejszego musi być. Popatrz za jakimiś biznesowymi wersjami laptopa choćby z leasingu. Myślę, że taki minimum z prockiem i3 lub i5, 6 lub 8GB RAM oraz grafiką minimum Intel 3000/4000 powinien wystarczyć. Takim sprzętem to i film zmontujesz jakiś nawet z tego bezlusterkowca a nawet timelapse. Jeśli będziesz miał taką możliwość patrz za takim z matową matrycą (zwykle biznesowe wersje DELL takie wypuszczały).

Nie zgodze sie sam mam vo prawda iMaca 21.5 z 2014 roku z 8 gb ram i karta graficzna intela zdaje sie musial bym w domu byc teraz i sprawdzic, i LR lata mi strasz ie wolno a foce w raw na Sony a6000

• ~Norbi
    17.09.2016, 22:04|Zgłoś nadużycie

Patrz na parametry, ja mam lapka na i7, 16GB ram, tylko mały dysk miałem ;) ale teraz wymieniłem i każdemu polecam SSD :) ja mam teraz 1 tera SSD , jest miodzio, wszystko chodzi płynnie i szybko ( mam Della) no i lapek to lapek, musisz zewn monitorek jakiś załatwić !

• ~Piotr
    17.09.2016, 22:15|Zgłoś nadużycie

Zdecydowanie Mac Book Pro!
    Mam najwyższy model z końcówki 2014 roku (Retina) obrabiam zdjęcia z Nikona D810 (36mp) bez żadnego problemu.
    Wszystko się robi "teraz". Super szybki I bezawaryjny.
    Od 12 lat precuję na Mac'ach i nie przesiadł bym się na PC nawet jak by mi płacili

• ajarosz
    ajarosz
    17.09.2016, 22:23|Zgłoś nadużycie

~Cimel
    Mac mini plus Eizo monitor np Cs 240

Zależy na jak dużym komforcie pracy komuś zależy. Posiadam maca mini z 2012, czyli ostatniego z 4 rdzeniami. 16gb ramu plus ssd 256gb. Intel HD4000. Moim zdaniem nie zapewnia komfortu pracy przy plikach raw.
    Celuj w coś z mocniejszym prcesorem.

• ~Daw
    17.09.2016, 23:33|Zgłoś nadużycie

Mac'i lepiej radzą sobie z zażądaniem barwą przez co mają przewagę nad zwykłym PC.

I7 + min. 16 Gb ram + ssd + odpowiedni monitor :)

• neo86
    neo86
    18.09.2016, 15:43|Zgłoś nadużycie

~Daw
    Mac'i lepiej radzą sobie z zażądaniem barwą przez co mają przewagę nad zwykłym PC.

Większych głupot nie słyszałem. Porównaj sobie konfigi PC i MACa. I w jednym i w drugim są procesory Intel, i w jednym i w drugim są karty graficzne Intel, NVidia lub Radeon. Niczym się nie różnią! Mac od PC skończył się różnić w okolicach 2004/2005 roku kiedy to wyszły ostatnie procesory Power PC Power G5 a Apple przeszło na platformę procesorów Intel. :D

• ajarosz
    ajarosz
    18.09.2016, 16:38|Zgłoś nadużycie

neo86
    ~Daw

Większych głupot nie słyszałem. Porównaj sobie konfigi PC i MACa. I w jednym i w drugim są procesory Intel, i w jednym i w drugim są karty graficzne Intel, NVidia lub Radeon. Niczym się nie różnią! Mac od PC skończył się różnić w okolicach 2004/2005 roku kiedy to wyszły ostatnie procesory Power PC Power G5 a Apple przeszło na platformę procesorów Intel. :D

"Magia" zarządzania barwą w macach nie wynika ze sprzętu, tylko z systemu. Więc żadna głupota tylko prawda. Windows nie ma globalnego zarządzania barwa czy zmiany profilu monitora w locie.

• Jakubkazmierczyk

Zarządzanie barwą w Macu jest bardziej przystępne. Włączasz jedną opcję, wybierasz profil i wszystko działa. W winowsie trzeba się niemiłosiernie naklikać i rzeczywiscie działa to słabiej, ale też działa.

• neo86
    neo86
    19.09.2016, 07:53|Zgłoś nadużycie

Jakubkazmierczyk
    Zarządzanie barwą w Macu jest bardziej przystępne. Włączasz jedną opcję, wybierasz profil i wszystko działa.

W darmowym linuksie profile IIC też funkcjonują bardzo dobrze. I działają tak samo jak w OSX idealnie.

Linki:
    - https://www.adobe.com/support/downloads/iccprofiles/iccprofiles_linux.html
    - https://encrypted.pcode.nl/blog/2012/01/29/color-management-on-linux/
    - https://help.gnome.org/users/gnome-color-manager/stable/color-import-linux.html.en
    - https://scottlinux.com/2010/10/31/install-adobe-icc-profiles-in-linux/

Dobrze poprzeglądaj i poczytaj zanim znowu głupio odpowiesz.

• miszyzm
    miszyzm
    19.09.2016, 08:39|Zgłoś nadużycie

Dzięki za odpowiedzi, ale chyba wybiorę jakiegoś macbooka, bo...
    Nigdy nie pracowałem na macu i chętnie wyrobię swoją własną opinie.
    Dodatkowo wydaje mi się, że pracując na windowsie system z czasem zwalnia. Miałem już parę laptopów i zawsze po 2, 3 latach wszystko tak zwalniało, że pomimo formatu, LR działał strasznie wolno.
    Ciekawe jak to wygląda na OS.

Dodatkowo lubię pracować na ładnych rzeczach i jest to dla mnie ważne :)

• ajarosz
    ajarosz
    19.09.2016, 08:40|Zgłoś nadużycie

Wszystko się zgadzam, z tym, że na Linuxa nie ma natywnego LR i PS, a na tym autorowi wątku zależy. Można uruchomić maszynę wirtualną, ale jednak to nie to samo.