Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Jaki system do 20tys?

• Jacu
    07.09.2016, 20:18 | Zgłoś nadużycie

Cześć,
    Chciałbym zmienić swój obecny system, fotografuję krajobrazy, architekturę, często z długimi czasami naświetlania, z filtrami szarymi.
    Od niedawna portrety. Szukam kompletnego zestawu, na ten moment wystarczy nowa pucha (max 2 letnia) i dwa obiektywy
    pierwszy 11-24mm +-5mm najlepiej zoom
    drugi stałka do portretów
    Zależy mi na najlepszej jakości w zakładanym budżecie. Zależy mi na waszej pomocy, bo nie mam przeglądu rynku i doświadczeń między systemami. Komunikacja puszki z aplikacją na tablecie lub smartfonie mile widziana.
    pozdro Jacu

• _pw_
    _pw_
    07.09.2016, 21:32|Zgłoś nadużycie

Nie zamierzasz poczytać dpreview.com, tylko kupisz co Ci tutaj ktoś przypadkiem napisze? Może weź coś pierwszego lepszego ze sklepu, to przy kolejnym zakupie będziesz lepiej wiedział na czym Ci zależy.

-- 

Galerie

• lajdos
    lajdos
    07.09.2016, 22:10|Zgłoś nadużycie

Dobrze by było jak byś napisał z czego obecnie korzystasz i co ci w tym systemie przeszkadza. Wybór generalnie jest spory ja do tego typu fotografii w tym budżecie bym ci polecił np nikona d810 + Nikkor 14-24 F2.8 + nikkor 85 1.8G Ewentualnie nikona d750 zamiast D810 i starczy ci jeszcze na np sigmę art 35mm 1.4.

• Jacu
    Jacu
    07.09.2016, 22:43|Zgłoś nadużycie

Czytam dpreview i inne portale, mam swoje typy.
    Wziąłem coś pierwszego lepszego ze sklepu na 2 dniowe testy. To była Leica Q czego mi brakowało? uszczelnienia, oraz wciąż biję się z myślami czy jeden obiektyw mi wystarczy bo 28mm jest świetny, ale czasami chciałbym szerzej, a innym razem do portretu było zbyt szeroko.
    Ciekawe są szkła Voigtlaendera, tylko na puszkę z mocowaniem M nie pozwala budżet, można zacząć od TL i zmieścić się w budżecie ale to crop.

Dawno temu miałem analogową Minoltę, a od 8 lat Nikon, który technologicznie się zestarzał, brakuje rozdzielczości i przeszkadza mi ciężar kompletu gdy lecę samolotem lub jadę na wycieczkę... ale biorę pod uwagę D750 i D810, wtedy na pewno Nikkor 14-24 F2.8

• neo86
    neo86
    07.09.2016, 23:57|Zgłoś nadużycie

Moja podpowiedź.... Poczekaj do korpusu Fujifilm X-T2. Do tego 2x ultra szybka karta pamięci UHS-II (korpus umożliwia używanie 2x kart SDXC UHS-II) + Grip i masz zestaw do szybkiej fotografii (11 FPS). Oraz oczywiście komplet szkieł:

- Fujinon 14mm F2.8 (bardzo szeroki kąt)
    - Fujinon 16-55mm F2.8 (jako spacerowy zoom)
    - Fujinon 23mm F1.4 (odpowiednik jasnej "reporterskiej" 35-ki)
    - Fujinon 56mm F1.2 (odpowiednik portretówki)
    - Fujinon 50-150 F2.8 (odpowiednik krótkiego jasnego tele)

Z racji możliwości kręcenia w 4K no to jeszcze mikrofon jakiś dobry np. Rode Stereo Mic?

Nie wiem chyba się uzbiera te ok. 20 000 zł :/

• Jacu
    Jacu
    08.09.2016, 10:05|Zgłoś nadużycie

Czuję odpowiedź dilera Fudżi, no ale ok, nie spełnia zoomu szerokątnego bo jak wspomniałem najczęściej focę w zakresach 11-24mm a kolega proponuje zabawę od 24mm - 82,5mm, dalej nie potrzebuję 11FPS bo robię zdjęcia statyczne i z długim czasem naświetlania, nie pstrykam sportu i ptaszków, FPS nie jest żadnym parametrem dla mnie. Z Fudźi to kolega mógłby mi zaimponować designem X-A3 ale to wersja amatorska, jak zrobią wersję pro to puszka załapie się do rozważań i testów, no i powinien być szerokokątny zoom.

Jak jesteśmy przy cropie, to mogę poczekać na nową Leicę TL i trochę szkieł Leica/Voigtlander i zmieszczę się w budżecie, ale czy to najlepsza droga do sprzętu, który pozwala drukować fotki krajobrazów na blejtramach? Poczekam, wypróbuję, sprawdzę i podejmę decyzję.

• lajdos
    lajdos
    08.09.2016, 10:48|Zgłoś nadużycie

W zasadzie to możesz rozważyć jeszcze pentaxa k1 albo sony a7r II przy Sony spokojnie wykorzystasz przez adapter szkła z systemu leica m chociaż z dedykowanymi szerokimi zumami może być problem. A w pentaxie znowu na ff nie ma zbyt wiele nowych szkieł ale za to body jest uszczelnione i ma też stabilizację :-). Ale i tak uważam że chyba d810 + 14-24 to dla ciebie najlepsza opcja jeżeli nie stać cie na leice :-)

• Jacu
    Jacu
    08.09.2016, 13:14|Zgłoś nadużycie

lajdos
    sony a7r II przy Sony spokojnie wykorzystasz przez adapter szkła z systemu leica m chociaż z dedykowanymi szerokimi zumami może być problem.

Słyszałem o problemie konstrukcyjnym Sony (mały otwór mocowania E vs szerokość matrycy FF) przy szerokich kątach.

Czy ktoś bawił się takim szkłem?: Leica Super-Vario-Elmar-T 11-23mm f/3.5-4.5 ASPH zakup poniżej 1000$ ekwiwalent 17-35mm

• neo86
    neo86
    08.09.2016, 18:15|Zgłoś nadużycie

Jacu
    Czuję odpowiedź dilera Fudżi, no ale ok, nie spełnia zoomu szerokątnego bo jak wspomniałem najczęściej focę w zakresach 11-24mm a kolega proponuje zabawę od 24mm - 82,5mm.

Nie nie jestem dilerem. Nie ćpam, nie palę, piję, nie jestem fanboyem oprogramowania komercyjnego (wolę wszystko co na bazie linuksa i GNU/Open Source) i nic z tych rzeczy. Szkoda pieniędzy na takie pierdoły...
    Obiektyw Fujinon 10-24 istnieje: http://www.ceneo.pl/31192999 ale nie uwzględniłem go bo jest ciemny bo F4.0 a ten 14mm nie jest zły! To bardzo szeroki kąt!

• lajdos
    lajdos
    08.09.2016, 20:40|Zgłoś nadużycie

neo ale odkąd focisz fuji jesteś fanboyem fuji :p a 14mm w fuji to ekwiwalent 21mm więc nie tak bardzo szeroko wbrew pozorom.

• Jacu
    Jacu
    08.09.2016, 21:20|Zgłoś nadużycie

Diler wcale nie korzysta ze swojego towaru, bo uzależniłby się i przestałby sprzedawać ;)
    Obiektyw fajny, światło F4 nie jest problemem, nie rozumiem tej ceny i podobno ma problemy z dystorsją i sporym winietowaniem.
    Odnośnie bardzo szerokich kątów to robię też zdjęcia na 10mm :)
    1mm różnicy to bardzo dużo, dlatego chodzi mi o szerokokątny zoom - fotka przykładowa na przysłonie f/14 z czasem 5sek

• neo86
    neo86
    08.09.2016, 22:57|Zgłoś nadużycie

lajdos
    neo ale odkąd focisz fuji jesteś fanboyem fuji

Wydaje Ci się... nie jestem fanboyem. Gdybym miał wolnej gotówki tyle co założyciel tematu pozbyłbym się Fuji, zdradzając system Fuji i wybrał Leica Q. Miałem to cudo w rękach i aparat jest przecudowny! Moje marzenie ale nie stać mnie na niego. Nawet używanego. Widziałem na allegro ktoś kiedyś sprzedawał z ok 14 000 zł sztukę z przebiegiem kilkuset zdjęć.

• ~Wojtas
    09.09.2016, 20:19|Zgłoś nadużycie

Polecam dobry monitor do 10tyś do tego 6d canona lub coś w tym przedziale nikona szkiełko sigmę 35 f1,4 i 16-35f4 L canona ale raczej już nie starczy pozdrawiam

• ~foto52
    09.09.2016, 22:12|Zgłoś nadużycie

Jeśli mam wyrazić swoje skromne zdanie, to doradzam sprzęt zawodowy nie amatorski. Korpusy zawodowe to zero problemów z awariami i gwarantowane przebiegi migawki rzędu 400 tys.uruchomień lub więcej ... np. Nikon D4s lub D3s plus Nikkor 24-70/2.8 i 70-200/2.8. Satysfakcja gwarantowana !

• neo86
    neo86
    09.09.2016, 22:53|Zgłoś nadużycie

~foto52
    Jeśli mam wyrazić swoje skromne zdanie, to doradzam sprzęt zawodowy nie amatorski. Korpusy zawodowe to zero problemów z awariami...

Pewnie bo awarie sa już fabryczne... Aparaty Nikon D600, D610, D700, D750 każdy z nich jest wypuszczany z wadami fabrycznymi (pogooglaj sobie). Przez takie coś nie ufałbym Serii D4, D5... ciekawe co w nich nie działa?!

• lajdos
    lajdos
    10.09.2016, 00:13|Zgłoś nadużycie

Bo nowy model nikona się kupuje rok po premierze :-)

• Jakubkazmierczyk

Ja bym w tej cenie chyba wziął A7R + Batis 85 + Sony Zeiss 16-35/4

• Jacu
    Jacu
    10.09.2016, 19:35|Zgłoś nadużycie

Monitor miałem CS240 ale przepadł i mam trochę słabszy PA248Q, w planach 4k za jakiś czas.

Podsumowując:
    Nikonów nie biorę już pod uwagę bo gabarytowo mam dość, choć rozważałem D4, D4S, (za mało Mpx) D810 (prawie ideał) szkoda, bo jest świetne szkło szerokokątny zoom.

Leica, bdb model Q, brak uszczelnienia (zrobilem swoje sample i widać mega podatność na zabrudzenia pył itp) i jedno szkło wyklucza ten świetny aparat. Wypuszczają na Photokinie nowy T (crop) zobaczymy. Inne za drogie.

Sony, wykluczałem modele wcześniejsze od wersji II, dzięki Kuba za zwrócenie uwagi na A7R patrzyłem na wersje firmware i widzę 14bit ale nie wiem czy mają bezstratną kompresję RAW, fajnie że jest pomiar centralnie ważony szczególnie do zdjeć pod światło czy nocnych a okazuje sie ze RII tego nie ma(?!). Nie przeszkadza mi brak detekcji fazy, uważam ze nie ma to wiekszego znaczenia w bezlusterkowcach oprócz czasu ostrzenia, stabilizacji nie potrzebuje, bo mam dobry statyw :) przetestuje go z Loxią 21mm, podobno najlepszy zoom ma się w nogach, gorzej gdy jest to klif ;)

Co mi jeszcze doskwiera w moim starym aparacie? Silny banding kolorów w załączeniu wczorajsze zdjęcie z Krakowa, fajne ale...

• Jacu
    Jacu
    12.09.2016, 11:10|Zgłoś nadużycie

Trudno trzeba iść na kompromis i zaakceptować stratną kompresję ARW 2.3.1 (lossy delta-compression) i czekać, może wypuszczą upgrade firmware z kompresją bezstratną jak w A7RII.

Faworyt:
    A7R - ok. 5tys używany, 6,5tys nowy
    Loxia 21mm - 6,2tys nowa
    Batis 85mm - 4tys używany, 5,2tys nowy
    Metabones z Nikon F - 1tys do starego tele Nikona 70-200, Samyanga 10mm i Nikona 35mm

suma ok. 18tys

Zdjęcie, które się wcześniej nie załączyło, a na którym doskwiera mi banding ze starej puszki 12bit (niebo wyciągnięte z prześwietleń przy zachodzie słońca).

Puszka będzie służyć do hobbistycznego zarabiania pieniędzy (krajobrazy, architektura, zdjęcia stockowe, wydruki).

• th_jaki-system-do-20tys_400.jpg
  • ~arturb13
    13.09.2016, 07:56|Zgłoś nadużycie

A ja proponuję Fujifilm X-T1 lub X-T2 + Samyang 8mm + Samyang 12mm + Samyang 50mm 1.2. Są to świetne obiektywy ale manualne (sam mam jeszcze fujinon 16-55 ale teraz głównie się kurzy). Szczególnie polecam ten 12mm ponieważ nie jest to rybieoko i ma gwint na filtry.

• neo86
    neo86
    13.09.2016, 21:29|Zgłoś nadużycie

~arturb13
    Samyang 8mm + Samyang 12mm + Samyang 50mm 1.2

Takie szkła ja proponuję tylko i wyłącznie od "Cichego" z allegro (on sprzedaje tylko sprawdzone obiektywy pod kątem ostrości). W przeciwnym razie jest to rosyjska ruletka bo w tym chińskim szkle jest więcej mydła niż diamentu.