Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Który Fuji jako używany wybrać X-E1 czy może X-T1 ?

• ~zowit
    07.09.2016, 00:09 | Zgłoś nadużycie

Który Fuji jako używany wybrać X-E1 czy może X-T1 ?
    Ponoć ciekawsze kolory są w modelu X-E1 ma ktoś doświadczenie z tymi aparatami ?

• Jakubkazmierczyk

XT1 jest nowszy i ja bym celował w ten model.

• ac_dc
    ac_dc
    07.09.2016, 08:07|Zgłoś nadużycie

To są dwa zupełnie różne aparaty....

W X-E1 jest inna struktura ziarna (delikatniejsze niż w X-T1) oraz inaczej oprogramowana matryca, bo na wyższych ISO nie ma tzw "woskowania twarzy" co występuje właśnie we wszystkich innych modelach po X-E1 na wyższych czułościach. Jest też znikoma różnica w kolorach (podobno) bo ja jej nie widziałem ;) Ale wystarczy dać odszumianie na -2, aby zniwelować ten efekt

Cała reszta na korzyść X-T1: najlepszy wizjer EVF na rynku (ten w X-E1 to słabo daje sobie radę), AF dzieła o niebo lepiej (AF w X-E1 to dramat). MZ różnica w cenie obydwu doskonale oddaje różnice pomiędzy nimi. BTW - jest jeszcze X-T19.

Fota z X-E1 http://www.dfv.pl/gallery/d/4287857-4/DSCF2153n1_m1.jpg
    No i z X-T1 http://www.dfv.pl/gallery/d/4417468-1/DSCF7893n11_m.jpg

• ac_dc
    ac_dc
    07.09.2016, 08:10|Zgłoś nadużycie

ac_dc

W X-E1 jest inna struktura ziarna (delikatniejsze niż w X-T1) oraz inaczej oprogramowana matryca, bo na wyższych ISO nie ma tzw "woskowania twarzy" co występuje właśnie we wszystkich innych modelach po X-E1 na wyższych czułościach. Jest też znikoma różnica w kolorach (podobno) bo ja jej nie widziałem ;) Ale wystarczy dać odszumianie na -2, aby zniwelować ten efekt

Cała reszta na korzyść X-T1: najlepszy wizjer EVF na rynku (ten w X-E1 to słabo daje sobie radę), AF dzieła o niebo lepiej (AF w X-E1 to dramat). MZ różnica w cenie obydwu doskonale oddaje różnice pomiędzy nimi. BTW - jest jeszcze X-T19.

Miało być: jest jeszcze przecież X-T10 o połowę tańszy od X-T1

• neo86
    neo86
    07.09.2016, 09:53|Zgłoś nadużycie

Fujifilm X-E1 nie posiada detekcji fazy (ma tylko detekcję kontrastu)! X-T1 ją już posiada detekcję fazy ale posiada także detekcję kontrastu co sprawia, że jest dużo szybszy niż X-E1. Typ trybów AF to zasadnicza różnica między tymi.
    Ja bym na Twoim miejscu zastanowił się nad używanym X-E2. Z obecnym firmware 4.01 z lipca 2016 to istna torpeda a AF jest niessamowity! Z jasnym szkłem takim jak któraś ze stałek 23/35 mm z F1.4 lub 56F1.2 to przy świetle z małej świeczki (podgrzewacza) na stole błyskawicznie ustawia ostrość na twarzy modelki.

• neo86
    neo86
    07.09.2016, 09:57|Zgłoś nadużycie

P.S. Fujifilm X-E2 posiada także detekcję fazy i kontrastu. W zasadzie nie widzę różnicy w szybkości działania jak w X-T1/X-T10 ale oczywiście z tym najnowszym firmware 4.01.

• ~zowit
    07.09.2016, 10:58|Zgłoś nadużycie

ac_dc

Dzięki , wydaje mi się że jest to plus dla osób wykonujące portrety i na wysokim iso ale jak głównym celem zdjęć będzie krajobraz , zdjęcia uliczne to czy będzie to widoczne ?
    Spotkałem się z opiniami osób które miały kiedyś X-E1 i żałowały po pewnym czasie , bo mimo nowszego modelu Fuji stary model miał mieć ciekawszy obrazek , wiec pytanie na ile i oprócz wymienionych przez Ciebie zalet czy są to jakieś bardziej ciepłe kolory , bardziej nasycone ? czy jeszcze coś innego i czy kolejne modele np E2 maja te same właściwości co E1

Pomijam, tutaj wygląd , funkcje aparatu bo bardziej zależy mi na efekcie końcowym zdjęcia ,choć X-T1 najbardziej by mi pasował z kolei X- 10 zupełnie mi nie leży .

Zdjęcia które zamieściłeś trudno do siebie porównać czy miałbyś zdjęcia tego samego motywu ? różnice byłyby bardziej widoczne.

• ~zowit
    07.09.2016, 11:13|Zgłoś nadużycie

neo86
    Fujifilm X-E1 nie posiada detekcji fazy (ma tylko detekcję kontrastu)! X-T1 ją już posiada detekcję fazy ale posiada także detekcję kontrastu co sprawia, że jest dużo szybszy niż X-E1. Typ trybów AF to zasadnicza różnica między tymi.
    Ja bym na Twoim miejscu zastanowił się nad używanym X-E2. Z obecnym firmware 4.01 z lipca 2016 to istna torpeda a AF jest niessamowity! Z jasnym szkłem takim jak któraś ze stałek 23/35 mm z F1.4 lub 56F1.2 to przy świetle z małej świeczki (podgrzewacza) na stole błyskawicznie ustawia ostrość na twarzy modelki.

Przy zakupie serii E i pobraniu nowego firmware ,czy zdjęcia będą identyczne ? mam nadzieje że zmienia się szybkość , filtry efektowne itp. ?

Teraz jeszcze jedno , czy zamiast stałek firmowych Fuji mógłbym za niewielkie pieniądze poszukać coś z manuali równie dobrych jeśli tak to jakich ?
    Do zdjęć zastanawiam się z obiektywem Fuji 10-24 /4 opinie w testach są dobre ale jak jest na co dzień czy lepiej stałke Samyanga i Fuji 18-55 ?

• neo86
    neo86
    07.09.2016, 14:47|Zgłoś nadużycie

Nowy firmware 4.01 względem tego 1.0 co jest zwykle w aparacie z pudełka (mówię tu o zwyczajnym Fujifilm X-E2) daje przede wszystkim elektroniczną migawkę 1/32000, odblokowane HD i Full-HD wideo 24p (tryb kinowy) a tak poza tym jest 60p/50p/30p/25p w rozdzielczościach HD i Full-HD, nadzwyczajnie ulepszone działanie AF oraz ulepszone i bardziej wyczulone ostrzenie manualne (focus peaking). W zasadzie niczym nie różni się Firmware od tego co jest w X-E2s oraz X-T10 i nieznacznie różni się od tego z X-T1 co do jakości zdjęć to jak przyglądałem się samplom z sieci temu całkiem staremu X-E1 to daje znacznie ostrzejsze zdjęcia a na wysokim ISO nie "pasteluje". Obraz jest ostry a ziarno pojawia się w okolicach ISO 6400 i nie jest brzydkie tylko przypomina te "analogowe". Co do cen używanych X-E2 to sprawdzaj na allegro ja swojego rok temu kupiłem z obiektywem KITowym 18-55 F2.8-4.0 i pamięcią Sandisk 32GB 90MB/s oraz torbą Tenba DNA8 za około 3000 zł. Teraz sprzedaję 18-55 bo był dla mnie za ciemny a stabilizacja obrazu nawet nic nie dawała w pewnych sytuacjach. Prosty przykład zdjęcia w ZOO we Wrocławiu w dziale z nocnymi zwierzętami (bardzo ciemno tam jest) ISO max na 6400 na szerokim kącie 18mm F2.8, stabilizacja włączona i nie potrafiłem "z ręki" zrobić ostrego zdjęcia. Teraz mam Fujinon 23mm F1.4 i nie ma problemu w takich sytuacjach. Ba! nawet ISO wystarczy nie większe niż 800-1600 w takich sytuacjach co się przekłada na jakość zdjęć. Co do samego obiektywu KIT 18-55 to zły nie jest ale ja lubię robić fotki bez lampy a w przypadku scenerii ubogich w światło niestety ale ten KIT przy zdjęciach "z ręki" się NIE sprawdza.

• neo86
    neo86
    07.09.2016, 15:06|Zgłoś nadużycie

Dla zainteresowanego: http://allegro.pl/fuji-x-e2-made-in-japan-i6462662138.html - tu widzę jakieś Body X-E2 za 1800 zł potem wystarczy tylko dokupić obiektyw i jazda!

• ~zowit
    07.09.2016, 18:53|Zgłoś nadużycie

Dzięki za wyjaśnienie .