Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Stary Canon na bezlusterkowca

• Sahriel
    05.08.2016, 15:36 | Zgłoś nadużycie

Witam,
    Chciałbym zasięgnąć porady, a mianowicie jestem aktualnie w posiadaniu:
    1. Canon 40D
    2. Canon 85 f/1.8
    3. Canon 50 f/1.8 STM
    4. Canon 24 f/2.8 STM
    5. Canon 430 EX II
    Dylemat mam taki, że chciałbym go zamienić na coś nowego, najchętniej coś z bezlusterkowców. Brałem pod uwagę Olympusa OM-D E-M10 ponieważ jedna funkcja mi się bardzo spodobała (wiem, że nie tylko w nim jest taka możliwość) wybieranie punktu AF za pomocą dotyku na monitorze. W Canonie korzystam z joystika, super sprawa, ale według mojego odczucia lepiej mi się pracowało na dotykowym monitorze. Gdyby sprzedał cały dobytek i coś jeszcze dorzucił to za około ~3tys. można taki model kupić z kitem i 45mm f/1.8. Niestety, ale nie wiem jak to by się miało do generowanego obrazka, czy mógłbym uzyskać na matrycy m4/3 podobny obrazek jak z ASP-C Canona? porównując 45mm 1.8 olka z 50 1.8 stm Canona? Często robię fotografię dziecka lub psów w biegu, także czy AF w Olku by nadążył? 85mm USM daje radę przy "szybkich" obiektach. Również zależy mi na Bokeh, jaki generuje 50 STM czy 85 USM, czy Olek jest w stanie mi coś podobnego oddać na zdjęciach? Okazjonalnie również zdarza mi się wykonywać zdjęcia na komunii, chrztach czy imprezach w pomieszczeniu czy są dostępne do Olympusa odpowiednie lampy reporterskie?
    Poniżej zdjęcia przykładowe zdjęcia jak głębia (kwiatek: 85mm USM), Bokeh (Para w parku: 50 STM), szybkość AF (skaczący pies: 85mm USM)

• th_stary-canon-na-bezlusterkowca_384.jpg
    • th_stary-canon-na-bezlusterkowca_385.jpg
    • th_stary-canon-na-bezlusterkowca_386.jpg
  • ~PEN
    06.08.2016, 20:37|Zgłoś nadużycie

Witam. Nie wspominasz nic o budżecie, który mógłbyś przeznaczyć na nowy sprzęt na dzień dzisiejszy, bez sprzedawania tego, który aktualnie posiadasz. Zakładam więc, że kwestia jest otwarta. Masz bardzo uniwersalną "szklarnię", której nie pozbywałbym się na twoim miejscu, a tym samym rozważyłbym pozostanie w systemie canona. Jeśli budżet ci na to pozwoli, rozważ korpus EOS 760D. Jest to aparat skierowany do amatorów, lecz nieco bardziej zaawansowany od np. 100D lub 1xxxD o bardzo przyzwoitej ergonomii. Jest również wyposażony w dotykowy ekran. Taka moja sugestia bo szkoda byłoby tracić możliwości, które już masz dzięki posiadanym obiektywom.

• Sahriel
    Sahriel
    06.08.2016, 22:22|Zgłoś nadużycie

Pisałem w temacie, ze po sprzedaniu sprzętu, miałbym ~3tys. A tak to kwestia pozostaje otwarta, jesli mam wymieniać na nowe body, to jednak na cos na poziomie ergonomii 40d lecz o wyższym używalnym ISO. Dużo czytałem opinii ze np 7d generuje gorszy obrazek na ISO 1600 aniżeli 50d, porównując zdjęcia, to mialem wrażenie ze jednak tak nie jest :P ale nie mając w ręku tych dwóch aparatów to ciężko jest mi to stwierdzić. Nie powiem, ze zależałoby mi na wyższym używalnym ISO, chociaż na 1600

• stdanielo
    stdanielo
    07.08.2016, 00:15|Zgłoś nadużycie

Mam 50D, 5DMk3, a z bezlusterkowców Panasa GH2, a ostatnio dokupiłem sobie SONY A600, jak dla mnie ten ostatni to rewelacja, nie ma co prawda dotykowego ekranu, ale AF jest rewelacyjny, matryca 8% większa niż w 40D, więc plastyka nieco lepsza. Kolory i rozpiętość tonalna świetne, małe to to i lekkie. Wczoraj przyleciał z Chin adapter Commelite EF E więc wszystkie moje 8 obiektywów Canona śmiga teraz na soniaku, af nie powala ale działa, a w razie czego są inne super opcje na fajne ostrzenie. Naturalnie nie jest to sprzęt idealny, ale w tej cenie nie ma konkurencji. 11 lat robiłem w raw, a na soniaku przełączyłem po paru dniach na jpg, bo jest naprawdę świetnie. Ja zdecydowanie polecam, kitowe szkło naprawdę niezłe, z powalającym szybkością AF.

• Sahriel
    Sahriel
    09.08.2016, 09:27|Zgłoś nadużycie

również myślałem nad SONY ale jednak dotykowy ekran to dla mnie pierwszorzędna rzecz ;) jak na moje potrzeby, bardzo wygodna rzecz do wybierania obszaru AF. Nie wiem czy ma funkcję "focus peaking" również świetna rzecz do manualnych szkieł

• lajdos
    lajdos
    09.08.2016, 10:41|Zgłoś nadużycie

Jeżeli czujesz że te opcje są ci niezbędne do poprawienia swojego warsztatu i ułatwią ci życie to bierz olka i się nie zastanawiaj. Tylko na twoim miejscu dołożył bym do omd em10 mk2 bo ma stabilizację obrazu. Jakość zdjęć w m43 napewno nie będzie gorsza niz w 40d a w m43 jest trochę fajnych szkielek.

• Sahriel
    Sahriel
    09.08.2016, 10:55|Zgłoś nadużycie

Akurat e-m10 MK I również posiada stabilizację, tyle że zamiast 5-osiowej, ma 3-osiową, także po przesiadce z body i obiektywów, które w ogóle tego nie posiadały, to dla mnie będzie nawet wystarczające :) a ja kieruje się, że lepiej kupić trochę gorsze body, ale zainwestować w lepsze obiektywy. Czy znacie może jakąś dobrą manualną portretówkę między 80mm a 100mm? oczywiście biorę pod uwagę stare szkła, które wymagają przejściówki

• lajdos
    lajdos
    09.08.2016, 14:45|Zgłoś nadużycie

Ja tak się zakochałem w swoim Heliosie 50 1.8 że jak przesiadlem się z samsunga nx na nikona to oddalem go do przerobienia na bagnet f. Pamiętaj że m43 to 2x crop wiec 50mm daje ci ekwiwalent 100mm. Z czystym sumieniem mogę ci polecić heliosa 77 m4 50mm 1.8mm dla mnie obiektyw jest magiczny :-)

• Sahriel
    Sahriel
    09.08.2016, 22:27|Zgłoś nadużycie

Akurat posiadam w szafie Helios 44m-4 58mm 2.0 oraz Carl Zeiss Tevidon 25mm 1.4, takze na początek zabawy juz coś mam ;)

• Sahriel
    Sahriel
    24.08.2016, 12:44|Zgłoś nadużycie

Witam,
    Chciałem poinformować, że zdecydowałem się jednak na Olympusa M10 Mark II. Wspaniały aparat, niesamowicie mały i wybór pola AF to bajka, działa jak Touch Pad w laptopach :) Jeszcze nie mam do niego obiektywu, ale szykuje się na 25mm 1.7 panasonica na start oraz adapter K&F pod M42, mam nadzieje, że również i mi będzie się dobrze robiło zdjęcia manualami dzieki Focus Peaking :)

• Y3lloW
    Y3lloW
    19.01.2017, 19:00|Zgłoś nadużycie

Sahriel możesz coś już napisać po tych kilku miesiącach przesiadki z 40D na Olka??
    Warto? bo mam ten sam dylemat...

Pozdr.

• Sahriel
    Sahriel
    19.01.2017, 21:47|Zgłoś nadużycie

Y3llow,
    Odpowiadając na twoje pytanie, to owszem, jestem zadowolony z przesiadki. Jako ze wykonuje okazjonalnie zdjęcia, nie zajmuje się tym zawodowo, to zmiane uważam za dobra. Z obiektywem 25mm Olka super się sprawuje, szybki i celny, nie wspominając już o ostrości :) co do GO to pomiędzy aps-c a m4/3 nie ma tak dramatycznej przepaści, to nawet tego nie odczuwam, jestem zadowolony ze swoich zdjęć. Często fotografuje Heliosem 44m-4 58mm f/2 to ostrzenie manualne jest bajka, można poczuć namiastkę fotografowania starymi analogowymi aparatami :) focus peaking to świetna sprawa. Natomiast wybór AF za pomocą ekranu jest o niebo wygodniejszy aniżeli joystickiem. Do tego zbliżenie w czasie fotografowania bardzo pomaga aby wyostrzyć tam gdzie chcesz. Na koniec dodam to wielkość i waga sprzętu który się dźwiga, chodząc cały dzień z aparatem, nie będziesz go odczuwać na koniec dnia. Co do baterii to fakt, jest największa bolączką, Canon z nowa bateria potrafił wytrzymać nawet 1200 zdjęć, natomiast w Olympusie bateria wytrzymuje między 350 a 550 zdjęć. Najlepiej zaopatrzyć się w dodatkowa baterie i nie musi to być oryginalna, dobre są zamienniki :) do tego polecam prosta lampkę nawet metz 24 do mieszkań jest jak dla mnie zupełnie wystarczające :) a nowa nie zrujnuje budżetu :P

• ac_dc
    ac_dc
    21.01.2017, 09:49|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

Przepraszam, ale Sahriel zadał konkretne pytanie:
    "czy mógłbym uzyskać na matrycy m4/3 podobny obrazek jak z ASP-C Canona? porównując 45mm 1.8 olka z 50 1.8 stm Canona?"

Konkretna odpowiedź brzmi: NIE

A to z tej prostej przyczyny, że crop w Olku jest x2 co daje nam GO (głębia ostrości) ca f/3,6 (czyli w zasadzie f/4) a w Canonie x1,6 co daje nam f/2,8

Do tego dochodzi odległość od fotografowanego obiektu w kontekście tła za obiektem. Żeby pole widzenia w systemie m4/3 było przykładowo identyczne dla formatu FF, trzeba albo użyć 2x krótszej ogniskowej albo odpowiednio zwiększyć odległość fotografowania. I wówczas staje się jasne, że jeśli autorowi zależ na małej GO (a chyba jednak zależy, bo używa jasnych szkieł f/1.8) to w mikro 4/3 jej nie otrzyma.