Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Tanie obiektywy do FUJIFILM X-T10

• bb99
    12.03.2016, 03:26 | Zgłoś nadużycie

Witam

Posiadam zestaw:
    FUJIFILM X-T10 +szkło XF 18-55 mm f/2.8-4.0 LM OIS Zoom

Z powyższego obiektywu jestem bardzo zadowolony ale chciałbym dokupić ze dwa obiektywy aby móc poeksperymentować, zwłaszcza chodzi mi o zdjęcia portretowe z rozmytym tłem, oraz zdjęcia architektury :)
    Mam obkrojony budżet, chciałbym zakupić jakieś używane szkła, wiem że jest ich ogromna ilość na rynku. Czy moglibyście mi polecić jakiś niedrogie warte uwagi obiektywy które spełniałyby moje oczekiwania?

Nie znam się na tym, ale jeżeli istnieją do mojego body dobre szkła z innych systemów także będę zainteresowany ich zakupem. Tylko jak zamontować je w moim body?

• bb99
    bb99
    25.03.2016, 02:06|Zgłoś nadużycie
  • lajdos
    lajdos
    25.03.2016, 10:03|Zgłoś nadużycie

Jeżeli sonar jest na m42 i z tym adapterem wszystko śmiga jak powinno to poszukaj w google informacji o tym konkretnym obiektywie i wspolpracy z adapterami. Jeżeli problem jest powszechny to na pewno znajdziesz szybko odpowiedz. Możesz też wstawic zdjęcie tego obiektywu i adaptera. Ale zakladam że to obiektyw prędzej będzie wymagał serwisu albo drobnej modyfikacji. Ewentualnie adapter.

• lajdos
    lajdos
    25.03.2016, 10:24|Zgłoś nadużycie

Sory nie zauważyłem że zdjecia już wstawiles. Ten bolec po wcisnieciu powoduje domknięcie przysłony do wybranej wartości. A obiektyw żeby dobrze ustawial ostrość musi być w odpowiedniej odleglosci od matrycy, wiec musi być dokrecony do konca. Ustaw przysłone dokrec dobrze obiektyw zobacz czy zdjecia są ostre. Jeżeli będą to wyznacz miejsce na adapterze gdzie jest ten bolec i zrób mały rowek albo przypiluj lekko bolec. Mniej destruktywna metoda ewentualnie to odkrecenie dupki obiektywu wyjecie bolca i zamiana na krótszy albo wyjecie bolca i przyklejenie kawałka tasmy w jego miejsce tak by powodowała blokadę mechanizmu do przymykania przesłony.

• lajdos
    lajdos
    25.03.2016, 11:13|Zgłoś nadużycie

Ok sory opisałem nie ten element :p brak snu daje o sobie znać. Tak jak wczesniej pisalem obiektyw musi być dokrecony do konca. Albo spilujesz ten wystajacy element albo modyfikujesz adapter.

• bb99
    bb99
    25.03.2016, 21:24|Zgłoś nadużycie

Dzięki lajdos spiłowałem plastikowy ząbek pilnikiem teraz pierścień działa bez zarzutu:)

• bb99
    bb99
    25.03.2016, 21:32|Zgłoś nadużycie

Mam jeszcze takie pytanie, ponieważ mój adapter jak widać na zdjęciach jest dość gruby:)
    Dlatego też siłą rzeczy obiektyw leży dalej od matrycy niż normalnie by do było gdyby wkręcić go bezpośrednio do korpusu.

Czy to oznacza że nie wykorzystuje teraz wypełni jego właściwości?

Czy mam ewentualnie zainwestować w jakiś inny? A czy znacie inne płaszcze modele mojego typu adaptera? Przyznam że ja takich nie znalazłem.

• Terel
    Terel
    25.03.2016, 23:56|Zgłoś nadużycie

bb99
    Mam jeszcze takie pytanie, ponieważ mój adapter jak widać na zdjęciach jest dość gruby:)
    Dlatego też siłą rzeczy obiektyw leży dalej od matrycy niż normalnie by do było gdyby wkręcić go bezpośrednio do korpusu.

Czy to oznacza że nie wykorzystuje teraz wypełni jego właściwości?

Obiektywy projektuje się z myślą o współpracy z sensorem w określonej odległości i jest to cecha obiektywu.
    Jeżeli obiektyw miał działać z lustrzanką, to trzeba było wziąć pod uwagę, że między sensorem a obiektywem będzie się znajdowała cała komora lustra o określonej długości. Obiektyw musiał więc działać (ustawiać ostrość do nieskończoności) w odległości nie mniejszej niż komora lustra, bo tylna soczewka mogłaby zahaczyć o podnoszone lustro. Lustro nie podniosłoby do końca i zdjęcie byłoby źle naświetlone. Obiektyw był więc zaprojektowany do współpracy z sensorem (matrycą lub innym materiałem światłoczułym) w tej właśnie odległości.
    Jeżeli Kolega ma bezlusterkowca, to nie ma on komory lustra. Bagnet znajduje się więc bliżej niż miałoby to miejsce w lustrzance, więc obiektywy systemowe także znajdują się bliżej sensora.
    Jeżeli używa Kolega w bezlusterkowcu obiektywu z lustrzanki, który projektowany był do współpracy z sensorem w odległości większej niż w bezlusterkowcu, to adapter musi wyrównać dystans między obiektywem a sensorem do tego, do jakiego zaprojektowany był obiektyw pierwotnie.

Na przykładzie stałoogniskowych obiektywów:
    ostrzenie manualne działało na zasadzie przybliżania/oddalania (poprzez obracanie pierścienia ostrości) całego układu soczewek - czyli de facto (z perspektywy sensora) całego obiektywu.
    Gdyby obiektyw znajdował się dalej od sensora (np. zamontowanie tulei), to z jego perspektywy ostrość byłaby ustawiona na inną odległość niż wskazywałaby na to skala na obiektywie. Nie dałoby się dostać takiego samego zakresu ostrości, więc obiektyw byłby dużo mniej użyteczny, bo mógłby np. ostrzyć tylko do jednego metra.
    Tę właśnie metodę tulei wykorzystuje się w fotografii macro. Montuje się dodatkowe tuleje, które zwiększają dystans obiektywu do sensora. Obiektyw nie jest w stanie wyostrzyć sensorowi obrazu dalej niż na kilkadziesiąt centymetrów lub parę metrów, ale ostrzy z bardzo bliskiej dla niego odległości.
    (Kiedy obiektyw ustawiony na nieskończoność jest najbliżej sensora. Im bliżej ostrzymy, tym dalej odsuwamy go od sensora.)

-- 

Amator i nowicjusz.

• bb99
    bb99
    26.03.2016, 01:45|Zgłoś nadużycie

Dzięki Terel , dużo mi to wyjaśniło, mam te szkła zaledwie od paru dni i naprawdę w tym czasie dużo się od was dowiedziałem, jak i sam miałem okazję zauważyć różnicę w działaniu po między poszczególnymi obiektywami, które mam teraz trzy, a obecnie czekam na czwarty jak już pisałem.
    Muszę przyznać że sporo muszę się namęczyć aby manualnie poustawiać parametry i trzeba mieć sporą wiedzę :)

Nasuwa mi się kolejne pytanie, czy szkła ze współczesnych systemów, mogę podpiąć do mojego body tak aby działały w pełni z moim aparatem jak oryginalny obiektyw, który miałem w zestawie? Mam namyśli całą te elektronikę, af ,stabilizacje obraz, itd…?

I czy starsze szkła z mojego systemu też mogą działać w ten sposób od czego to zależy?

• lajdos
    lajdos
    26.03.2016, 02:16|Zgłoś nadużycie

Aby działał af i cala reszta elektroniki musiał byś mieć odpowiedni adapter który by to wszystko przenosil obecnie takie adaptery są tylko do systemu sony gdzie odpowiedni adapter umożliwia podpinanie nowszych szkieł canona nikona albo z bagnetu a sony.Taki adapter ma jeszcze olimpus umożliwiający podpinanie obiektywów z systemu 4/3 do micro4/3. Ale koszt adaptera np do sony to co najmniej 500zł no i musisz mieć jeszcze w miarę nowe szkła a żeby to jeszcze w miarę działało dobrze to musisz mieć aparat z odpowiednim układem af opartym na detekcji fazy. Pobabisz się trochę manualnie nabierzesz wprawy to zobaczysz ze nie jest tak źle :-)

• Iskawa
    Iskawa
    03.09.2017, 11:17|Zgłoś nadużycie

Hej Panowie! Podepnę się pod wątek z pytaniem na temat obiektywu Helios 44-2 58mm. Orientujecie się czy będzie pasował do Fujifilm X-T10? A jeśli tak jakiego rodzaju przejściówki należałoby użyć?
    (zaznaczam z góry, że jestem całkiem zielona w temacie, więc będę niesamowicie wdzięczna za podpowiedź, a wdzięczna do kwadratu jeśli ta odpowiedź będzie możliwie jak najprostsza ;))

• neo86
    neo86
    03.09.2017, 15:51|Zgłoś nadużycie

Iskawa
    Hej Panowie! Podepnę się pod wątek z pytaniem na temat obiektywu Helios 44-2 58mm. Orientujecie się czy będzie pasował do Fujifilm X-T10? A jeśli tak jakiego rodzaju przejściówki należałoby użyć?

Dobrego markowego adaptera nie z Chin... i broń Boże nie Pixco! Musi być to adapter m42 ==> Fujifilm X. Co do Heliosa tak bez problemów pasuje. W sumie każdy m42 pasuje jak masz dobry adapter.

Co do tanich obiektywów do portretu mi się podoba MIR 1B 37mm F2.8 z odwróconą przednią soczewką. Daje niesamowity efekt idealny do portretu (jak dla mnie):

image

Mam ten obiektyw, przerobiłem go i kocham go! Dobra stara konstrukcja Radziecka a nie chińskie wydmuszki z plastiku pokroju Meike i inne takie badziewia...

• neo86
    neo86
    03.09.2017, 15:56|Zgłoś nadużycie

ac_dc
    Z Takumarami przy potomku to bym uważał ;) To jedne najbardziej radioaktywnych szkieł na rynku (...)

Bez przesady...

image

• Iskawa
    Iskawa
    13.09.2017, 16:27|Zgłoś nadużycie

~neo86 wielkie dzięki za odpowiedź :) A mógłbyś jeszcze pls zerknąć czy chodzi o coś w tym stylu?

http://allegro.pl/adapter-m42-na-fx-fujifilm-x-mount-x-pro1-x-e1-x-t-i6759616294.html
    albo
    http://allegro.pl/kecay-adapter-m42-na-fujifilm-x-mount-fx-i5961920777.html

• neo86
    neo86
    13.09.2017, 21:10|Zgłoś nadużycie
  • Iskawa
    Iskawa
    13.09.2017, 21:24|Zgłoś nadużycie

Dzięki, to teraz wszystko jasne :)