Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Blenda srebrna i biała czy srebrna i złota?

• johnieewalker
    05.01.2014, 19:12 | Zgłoś nadużycie

Zastanawiam się nad kupnem blendy.. fotografuje najczęściej w plenerze, często przy mocnym słońcu i zastanawiam się co kupić lepiej srebrną i białą czy złotą i srebrną? Czy może lepiej zakupić taką 5w1? i jaki rozmiar najlepszy?

• ~fruu
    06.01.2014, 12:08|Zgłoś nadużycie

widzę ze się nikt z odpowiedzią nie pali wiec ja się postaram.

- Po pierwsze: od koloru blendy zależy kolorystyka zdjęcia: złota - cieplejsze, srebrna-chłodniejsze, biała-bardziej naturalne i nie tak "mocne" odbicie jak przy pozostałych.

-Rozmiar: zależy... większa wypełni większy obszar, mniejsza jest za to bardziej poręczna, szczególnie jak sam fotografujesz. Polecam kupić i większą i mniejsza bo blenda to niewielki wydatek a jest niezbędna. Duża blenda, jeśli umiejętnie ja używasz, da ci większe możliwości manipulacji światłem.

Ja korzystam z blend przy prawie każdej sesji, gdyż wole wykorzystywać naturalne światło niż sztuczne. Najczęściej przy portretach korzystam z białej strony blendy bo daje miękkie, łagodne odbicie.
    Na twoim miejscu kopiłbym wiec 2 blendy, duza i mala.
    5w1 to moim zdaniem dobre rozwiązanie.

• Tarakum
    Tarakum
    23.01.2014, 14:07|Zgłoś nadużycie

5w1 to według mnie przekobinowane rozwiązanie. Sam posiadam taką i jeszcze nigdy nie użyłem nic innego poza srebną i złotą stroną i chyba raz tego dyfuzorka w środku.

Najbardziej użyteczny jest srebny kolor, pooglądaj sobie jakies filmiki na youtube. I polecam kupić kwadratową/owalną, nie okrągłą, bo taką mam i jest niewygodna i nieuzyteczna.

-- 

FOTOGRAFIA + GRAFIKA:www.facebook.com/TarakumPhotography
    BLOG FOTOGRAFICZNY: www.tarakum.blogspot.com
    GRAFIKA + FOTOGRAFIA:www.tarakum.deviantart.com/

• adek-to-ja
    adek-to-ja
    31.01.2014, 10:54|Zgłoś nadużycie

Absolutnie się nie zgadzam, takie blendy to rewelacyjne rozwiązanie. Złotym ocieplisz zdjęcie, srebrnym dodasz pazura, czarnym pogłębisz cienie, a zawsze możesz też użyć środka jako dyfuzora. Dla mnie blendy "all in one" są idealne, tylko warto posiadać kilka rozmiarów, bo nie do wszystkiego nadają się wszystkie. :) Najlepsza dla mnie jest blenda 50-60 cm i wszelkie trójkątne. :)