Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Czym czyścić obiektywy - wilgotne ściereczki?

• ~Jenny
    03.07.2012, 19:57 | Zgłoś nadużycie

Co polecacie do czyszczenia obiektywów?

Czy warto kupować takie wilgotne ściereczki do czyszczenia obiektywów w supermarketach typu Media Markt, Saturn czy nawet Lidl? Obawiam się, że mogą co najwyżej rozmazać brud.

• Krzysztof Basel

Być może się sprawdzą, trudno powiedzieć. To zależy od konkretnej firmy. Generalnie jednak polecam wysokiej jakości szmatki do czyszczenia obiektywów. Kupisz jedną na długi czas.

-- 

Redaktor naczelny Fotoblogia.pl, fotograf, pasjonat Internetu, nowych technologii i muzyki świata. Napisz do mnie: krzysztof.basel@fotoblogia.pl.

• mwatracz
    mwatracz
    01.08.2012, 12:01|Zgłoś nadużycie

Miałem kiedyś takie, jeśli chodzi o czyszczenie to były w miarę ok, ale mimo szczelnego zamknięcia po jakimś czasie straciły swoją wilgotność.

Do czyszczenia polecam Ci skompletować taki zestaw:
    2x ściereczka z mikrofibry (lub inne jeśli uznasz za lepsze),
    roztwór alkoholowy do czyszczenia optyki (buteleczka (wielkości takiej jak spirytus salicylowy) przeznaczonego do tego celu nawet za 5 PLN),
    dobrej jakości pędzelek do pudru,
    duża gruszka do "czyszczenia otworów anatomicznych"/lewatywy (czyli takie coś, czym pomaga się niemowlakom opróżnić nosek :) ).
    Wszystko skompletujesz w hipermarkecie.

Pierwszą ściereczkę zwilżasz alkoholem, czyścisz wszelki brud i tłuszcz, potem polerujesz drugą, suchą ściereczką.
    Pędzelkiem wymiatasz pyłki i pyłeczki z zakamarków, gruszką wydmuchujesz je z powierzchni obiektywu.

Co do alkoholu w ekstremalnych przypadkach:
    Kiedyś wyczyściłem obiektyw AMOLEM i wacikami kosmetycznymi ;) Teraz praktycznie codziennie w ten sposób czyszczę tablet.
    Kuzyn (informatyk) do czyszczenia matrycy w swoim MacBook'u Pro używał właśnie takich ściereczek jak wspomniałeś, ale ostatnio używa ściereczki irchowej i... wódki. :)

• ~ewelina
    21.05.2017, 20:38|Zgłoś nadużycie

chusteczki do czyszczenia szkieł z marketu to zło, niszczą powłoki, doradzał mi optyk-miekka sciereczka