Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

M42 dla Nikon M42 - jaki adapter..??

• Tarakum
    20.11.2013, 21:43 | Zgłoś nadużycie

Witam

Moja kochana dziewczyna przywiozła mi pewnego słonecznego dnia od dziadka 4 obiektywy na M42 i Zenita TTL:

Albinar Special MC Auto 35mm f/2.8
    Ricoh Auto-Rikenon 50mm f/1.7
    Albinar Special MC Auto 135mm f/2.8
    Pentacon Auto MC 200mm f/4
    Albinar Pierścienie Makro M42 10mm, 20mm. 30mm

Zenita TTL na pewno użyje i poćwiczę, ale chciałbym te obiektywy podłączyć do swojego Nikona D80. Przeglądałem trochę internetu w poszukiwaniu informacji. Na allegro znalazłem informacje o adapterach z soczewką i bez, ale znalazłem również takie z chipem które dają coś... tylko co... Adaptery bez soczeki nie ostrza na nieskonczoność, kosztują 20-30 zł. Adaptery z soczewką daja ostrzenie na nieskończoność co daje pełne wykorzystanie sprzętu.
    Doczytałem że "podobno" nikon z adapterem z soczewką daje potwierdzenie ostrości. Cena około 50-60 zł. Na allegro są również takie adaptery za 250 zł z chipem, co one dają...?? Podobno możliwość ustawienia przysłony przez aparat a nie na obiektywie. Ale co brac najlepiej... Wydaje mi się że te zwykłe z soczewką powinny wystarczyć... Wyprowadzcie mnie z błedu, jeśli się myle, liczę na wasze opinie...

PS. W końcu mam fanpage...: https://www.facebook.com/TarakumPhotography

-- 

FOTOGRAFIA + GRAFIKA:www.facebook.com/TarakumPhotography
    BLOG FOTOGRAFICZNY: www.tarakum.blogspot.com
    GRAFIKA + FOTOGRAFIA:www.tarakum.deviantart.com/

• Tarakum
    Tarakum
    23.11.2013, 12:41|Zgłoś nadużycie

ponawiam zapytanie....

-- 

FOTOGRAFIA + GRAFIKA:www.facebook.com/TarakumPhotography
    BLOG FOTOGRAFICZNY: www.tarakum.blogspot.com
    GRAFIKA + FOTOGRAFIA:www.tarakum.deviantart.com/

• ~macem
    30.12.2013, 15:36|Zgłoś nadużycie

ja narazie zakupilem sama przejsciowke slim za 15zl i Heliosa 44M4, mozesz kupic z soczewka ale podobno mydli na pelnej diurze i musisz przymykac obiektyw, mozna tez wyjac soczewke i bedzie git. Co do ostrzenia manualnego to ciezko jest na sama kropke, mi w D90 nie zawsze dobrze pokazuje, przydalby sie okular powiekszajacy lub matówka z klinem. Ja troche pocwiczylem z Heliosem i powiem ze ostrosc, odwzorowanie kolorow jest nieporownywalne z kitowym obiektywem Nikona, to jest całkiem inna półka, teraz poluje na 135mm i 35mm :).

• ~Mumin
    02.02.2015, 23:09|Zgłoś nadużycie

Ja polecam adapter bez soczewki ale z blokadą. Ciężko taką znaleźć bo wszystkie są przeważnie bez blokady na Nikona. Kupiłem w tym sklepie i jestem zadowolony: http://primefoto.pl/glowna/17-adapter-m42-nikon.html
    co prawda nie ostrzy mi aż do nieskończoności ale w większości zdjęć i tak się jej nie wykorzystuje.

• lajdos
    lajdos
    04.02.2015, 02:16|Zgłoś nadużycie

Jeżeli chodzi o adaptery z chipem to adapter z tak zwanym dandelionem który służy do potwierdzania ostrości. Jeżeli chodzi o to czy adapter jest z soczewką czy bez, to jak już koledzy pisali w nikonie adapter bez soczewki i bez dandelionu nie będzie ostrzyć na nieskończoność i nie będzie potwierdzał ostrości. Jak chcesz mieć możliwość potwierdzenia ostrości i móc ostrzyć na nieskończoność to adapter musi mieć chip i soczewkę, niestety jeżeli chodzi o adapter z soczewką to jest to dołożenie kolejnego elementu optycznego który powiedzmy delikatnie nie wpływa zbyt korzystnie na jakość obrazu, w przypadku zakupu adaptera z soczewką raczej bym nie oszczędzał bo po prostu dostaniesz marnej jakości szkiełko. Na nieszczęście dla posiadaczy nikonów to nie jest zbyt dobry system do podpinania starych szkieł na m42. Tu więcej szczęścia mają posiadacze bezlusterkowców bo adaptery są tanie jak barszcz nie wymagają soczewki ani dandelionu bo z reguły ma się w korpusie dostępną opcję focus peakingu, nikony po prostu mają zbyt głęboko umieszczoną matrycę.

• ~Anita
    22.04.2015, 09:20|Zgłoś nadużycie

Czytam wasze komentarze i szczerze mówiąc już się pogubiłam ;) Zakupiłam Heliosa 44M do Nikona, ale potrzebuję jeszcze adapter by ta para dobrze funkcjonowała. Mam problem z wyborem bo chciałabym żeby wszystko działało dobrze; oczekuję ostrego obrazu po środku, malowniczego bokeh...Super by było gdyby potem obiektyw ostrzył w nieskończoność...

Czy możecie mi poradzić jaki adapter kupić?

• Reed
    Reed
    22.04.2015, 10:47|Zgłoś nadużycie

Adapter M42-Nikon z soczewką, powlekaną. Generalnie w miarę dobry kosztuje około 60 zł. Zależnie od tego jakiego masz Heliosa- to adapter z blokadą bolca,lub bez(droższe zazwyczaj mają blokadę). Albo przerobisz sama żeby był preselekcyjny(2 minuty roboty).