Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

DYLEMAT: 7D i Fuji x100s, 6D, a może Olympus ?

• ~piotreksz
    23.09.2013, 23:44 | Zgłoś nadużycie

Aktualnie korzystam z Canona 7D, który oceniam generalnie bardzo pozytywnie. Mimo, że jest to aparat z 2009 roku AF działa bardzo sprawnie, aparat jest wygodny, świetnie się go obsługuje. Niestety nie spełnia w 100% moich wymagań. Powyżej ISO 1600 mocno szumi, nie ma funkcji robienia cichych zdjęć (jest głośny), wieczorem AF kiepsko sobie radzi, i niestety jest to APS-C, który przy moich preferencjach (landscapy i street) średnio się sprawdza. Z APS-C nie mam możliwości posiadania jasnej 35'ki, co również mocno daje mi się we znaki. Jeśli chodzi o obiektywy, które posiadam to: sigma 35 /1.4, 10-22, 50mm /1.4 i kitowy obiektyw do 7'ki (jak widać mam ich mało, mogę się ich pozbyć). Zaznaczam, że głównie chcę się skupić na streecie więc moja koncepcja zmian sprzętowych wygląda tak:

1: zostać przy 7d + dodatkowo kupić Fuji x100s, stałka 35mm, dobrze wygląda, poręczna, cicha, nie rzuca się w oczy, robi naprawdę niezłe zdjęcia.

2: kupić canona 6d, martwi mnie AF (szybkość, ilość punktów), ale poza tym aparat wydaje się być niedocenionym. Mały, lekki, cichy, czuły pinkt centralny, dobrze toleruje ISO, iść w FF ?

3: kupić Olympusa om-d em1: już poprzednik wzbudzał moje zainteresowanie, ten ma być jeszcze lepszy. Stabilizacja obrazu, spora ilość obiektywów (wreszcie mógłbym kupić Voigtlandera f/0.95). Nie przepadam za EVF, ale ten ma sporą ilość pixeli. Lekki, mały, tak samo jest ze szkłami. Wydaje się być naprawdę niezłym apratem.

Jest późno, z pewnością o czymś zapomniałem ;) Co wybrać, może macie jakąś inną koncepcję ? Zapraszam do dyskusji ;)

PS jeśli chodzi o budżet, to jakiś jest, mogę go lekko nadwyrężyć, ważne żebym był przekonany co do słuszności zakupu ;)

• gwyn
    gwyn
    24.09.2013, 10:38|Zgłoś nadużycie

Zapomniałeś o ostatniej opcji... 24/1.4 z 7d da Ci pole widzenia ~35mm na FF ;)
    No i nie znajdziesz nic jaśniejszego z takimi ogniskowymi.

• ~piotreksz
    24.09.2013, 11:12|Zgłoś nadużycie

24 f/1.4 waży 650g i jest dość duży, jeśli chodzi o ulicę to skłaniałbym się w stronę czegoś bardziej dyskretnego. 50'ka (wbrew powszechniej opinii uważam, że 50mm jest dobrą ogniskową do zdjęć na uicy) jest o połowę krótsza i lżejsza, dlatego też rozważam FF. Dodatkowo ciche zdjęcia i czuły AF.

Jak porównują się nowe bezlusterkowce do lustrzanek typu 7,6 D ?

• gwyn
    gwyn
    24.09.2013, 12:24|Zgłoś nadużycie

Wiesz, zawsze zostaje mały i dyskretny naleśnik 40/2.8 ;)

Poza tym nie oszukujmy się, lustrzanka pokroju 7d czy 6d zawsze będzie się rzucała w oczy, niezależnie czy podepniesz do niej 24/1.4 czy 40/2.8.

• ~TZ87
    24.09.2013, 13:57|Zgłoś nadużycie

Jesli bierzesz pod uwagę Fuji X100S i rozważasz przy tym jeszcze EM1 to jeszcze bym się zastanowił nad bezlusterkowcem Fuji - XM-1. Jest mały, bardzo zgrabny, a z obiektywem Fuji 27mm naprawde tworzy bardzo zacny zestaw. Świetny jako podręczny aparat a na dodatek ma genialną matrycę.

Pozdrawiam,

• ~piotreksz
    24.09.2013, 14:59|Zgłoś nadużycie

x100s ma OVF i f/2, dodatkowo nieźle wygląda ;)

Co myślicie o zastąpieniu lustrzanki Olkiem em1 ?

• ~bla
    25.09.2013, 00:30|Zgłoś nadużycie

Zostaw 7d kup uwaga - teraz mnie zjecie :P - konica hexar r lub contax g2 na KLISZE :P i masz idealne aparaty na street photo. Nie ma nic lepszego jak te aparaty na ulice. Male, ciche, niezawodne i nie rzucajace sie w oczy. Dodatkowo kapitalna jakosc i plastyka z kliszy np ilford hp5

• gwyn
    gwyn
    25.09.2013, 09:14|Zgłoś nadużycie

Eee tam... ja bym jeszcze dodał do wyboru canoneta ql17 i yashice electro 35 :D
    A nawet jakakolwiek lustrzanka analogowa np. eos 50e czy 33 z naleśnikiem 40/2.8 też będzie odpowiednia :)

Olek się pewnie nada na zastępstwo. Poszukaj zdjęć na necie, jest tego od cholery i będzie co porównać do 7d.

• ~Szyper6
    25.09.2013, 10:34|Zgłoś nadużycie

A co sadzicie o Leice V Lux 4?

• gwyn
    gwyn
    25.09.2013, 12:01|Zgłoś nadużycie

~Szyper6
    A co sadzicie o Leice V Lux 4?

Panasonic FZ200 ;)

• ~myś
    26.09.2013, 23:58|Zgłoś nadużycie

Sam lubię, i robię street photo. A dylemat mam podobny, z tym, że chcę kupić coś na miejsce 40d. 6d + 50ka to chyba optimum. Jednak zamiast canona 50/1.4, zastanawiam się nad obiektywem zeiss planar 50/1,4. Ostrzenie manualne, ale biorąc pod uwagę, że ten obiektyw jest do tego stworzony nie jest to wada. Poza tym odpada nerwowy wybór punktu af, tudzież łapanie ostrości punktem centralnym, i przekadrowywanie.

• ~heniu
    27.09.2013, 10:17|Zgłoś nadużycie

do streeta to aparat powinien byc maly, nie rzucajacy sie w oczy, dykretny i cichy a takim aparatem na pewno nie jest 6d... Jeszcze te nowe paski na szyje ze wspanialym czystym bialym napisem Canon widoczne z 50m :P

• ~MAXXi
    27.09.2013, 15:51|Zgłoś nadużycie

Flektogon 2.8/20 MC Carl Zeiss + 7D ostrość hiperfokalna po lekkim przymknięciu nie szukał bym nic lepszego.