Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Mała głębia ostrości - wybór aparatu i obiektywu

• ~Ayo
    22.09.2013, 11:39 | Zgłoś nadużycie

Bardzo proszę o poradę.
    Mam aparat Fuji FinePix S 5500. Niestety nie mogę na nim osiągnąć efektów jakie bym chciała tzn. zdjęć o bardzo małej głębi ostrości ale żeby kadr był szeroki. Druga sprawa to makro - szeroki kąt 0,1m do 2m, a tele 0,9 m do 2 m. Chciałabym żeby głębia ostrości była mniejsza.
    Chcę kupić inny aparat, może lustrzankę właśnie do takich celów ale chciałabym też mieć obiektyw podobny czy lepszy od obecnego czyli tele 37mm do 370 mm - taki mi wystarcza.
    Bardzo proszę o poradę jaki aparat kupić. Czy to musi być lustrzanka, jaka firma najlepiej, jakie obiektywy są mi niezbędne i czy do makro też obiektyw specjalny czy może coś co się chyba nazywa adapter odwrotnego mocowania.

Chciałabym wydać nie więcej nić 4 tys. Im mniej tym lepiej ale mój priorytet to możliwość robienia zdjęć z małą głębią więc nad ceną aparatu mogę się zastanowić.

Widziałam zdjęcia właśnie takie robione Nikonem D700 z obiektywami 85mm i 35 mm f1,4. Ale potrzebuję porady żeby nie wydać niepotrzebnie pieniędzy.

Z góry dziękuję :)

• ~Rajnhold
    22.09.2013, 16:23|Zgłoś nadużycie

To nie kwestia body a kwestia obiektywu :)

• ~Ayo
    22.09.2013, 16:47|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

Ok. A możesz doradzić jakie te obiektywy i jaką firmę wybrać? Bo mój aparat nie ma wymiennego obiektywu. Żeby nie przepłacić bez sensu a dobrze wybrać? Będę wdzięczna :)

• ~Rajnhold
    22.09.2013, 17:55|Zgłoś nadużycie

Jakikolwiek korpus Canona (widomo ze im wyzsza polka tym wiecej uzytecznych mozliwosci) i obiektyw np. 50 mm f/1.4 albo najtanszy 50mm f/ 1.8mm ( mala glebia ostrosci ), do makro EF 100mm f/2.8 a do szerokiego kata Sigma 10-20 albo Canon 10-22.
    Pozostaje jeszcze kwestia obiektywu uniwersalnego czyli np. Sigma 18-50 f/2.8 Macro.
    Masz powiedzmy szeroki kat, powiedzmy macro i powiedzmy mala glebie ostrosci :)
    Niestety nie ma obiektywu uniwersalnego do wszystkiego a do tego o doskonalych mozliwosciach :)

• ~Ayo
    22.09.2013, 21:31|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

Dzięki za poradę :)
    posprawdzam ceny obiektywów i body.
    A jeśli chodzi o rodzaje matryc i zmiany ogniskowych w związku z tym to warto kupić aparat o jakimś konkretnym rodzaju matrycy?
    żeby nie zmienił mi ogniskowych? czy jak do tego podejść?

• anzelm
    anzelm
    23.09.2013, 09:10|Zgłoś nadużycie

~Ayo
    Dzięki za poradę :)
    posprawdzam ceny obiektywów i body.
    A jeśli chodzi o rodzaje matryc i zmiany ogniskowych w związku z tym to warto kupić aparat o jakimś konkretnym rodzaju matrycy?
    żeby nie zmienił mi ogniskowych? czy jak do tego podejść?

Z tym samym obiektywem mniejszą głębię ostrości masz przy mniejszym sensorze, więc - jeśli nie zalezy Ci *jednocześnie* na małym kącie to typowy korpus APS-C (mniejszy w skali 1.5 w porównaniu do filmu 35mm czy profesjonalnego pełnoklatkowego body cyfrowego) wystarczy w zupełności.

Co do makro: odwracanie obiektywu ma sens raczej tylko przy starszych obiektywach z ręcznym sterowaniem.

Zamiast tego dużo lepiej zaopatrzyć sie w pierścień makro - lepsze pierścienie potrafią przenieść elektroniczne i mechaniczne połączenia obiektywu a aparatem.

Oczywiście prawdziwy obiektyw makro (między 50mm a 180mm; zależy komu czy czemu robisz zdjęcia) jest dużo lepszy jakościowo - i poza tym dobrze nadaje się do portretów.

• anzelm
    anzelm
    23.09.2013, 09:12|Zgłoś nadużycie

Nie musi być lustrzanka, może być dobry bezlusterkowiec (któryś sony NEX, Olympus PEN, itp).

Lustrzanki są jednak bardziej ergonomiczne od bezlusterkowców.

• anzelm
    anzelm
    23.09.2013, 09:23|Zgłoś nadużycie

~Rajnhold
    Jakikolwiek korpus Canona (widomo ze im wyzsza polka tym wiecej uzytecznych mozliwosci) i obiektyw np. 50 mm f/1.4 albo najtanszy 50mm f/ 1.8mm ( mala glebia ostrosci ), do makro EF 100mm f/2.8 a do szerokiego kata Sigma 10-20 albo Canon 10-22.

Nie musi być Canon, chociaż zgadzam się, że to dobra opcja. Podobne możliwości, obiektywy itp znajdziesz też u Nikona, Pentaxa czy Sony.

~Rajnhold

Pozostaje jeszcze kwestia obiektywu uniwersalnego czyli np. Sigma 18-50 f/2.8 Macro.
    Masz powiedzmy szeroki kat, powiedzmy macro i powiedzmy mala glebie ostrosci :)
    Niestety nie ma obiektywu uniwersalnego do wszystkiego a do tego o doskonalych mozliwosciach :)

Z szerokich jeszcze tokina 11-16, tamron 10-24.
    Makro: jeszcze tamron 60, tamron 90, sigma 90, sigma 105

Sigma 18-50 - fajna jest - często ją trzymam na aparacie, ale makro tylko 1:3, na portret troche za krótka, na szeroki kąt trochę za wąska, na super-rozmycie troszkę za wolna (2.8 tylko, a stałoogniskowe 30mm, 35mm, 50mm, 85mm masz do 1.4, a w niektórych mocowaniach nawet do 1.2).

Poza tym ta Sigma troszkę delikatna jest - trzeba z nią jak z jajkiem :( .

• ~Ayo
    23.09.2013, 13:46|Zgłoś nadużycie

Wielkie dzięki za informacje :)

A jeszcze tak zapytam:
    Jeśli kupię obiektyw 18-105mm jako uniwersalny
    i 35 mm f 1,4 to wystarczy do moich celów?

• ~Ayo
    23.09.2013, 13:50|Zgłoś nadużycie

A jeszcze tak zapytam: jeśli kupię obiektyw 18-105mm jako uniwersalny
    i 35 mm f 1,4 plus pierścień do makro to wystarczy do moich celów?

• ~Ayo
    23.09.2013, 13:57|Zgłoś nadużycie

A jeszcze tak zapytam:
    jeśli kupię obiektyw 18-105mm jako uniwersalny

• ~Ayo
    23.09.2013, 13:59|Zgłoś nadużycie

Wielkie dzięki :)
    A jeszcze tak zapytam:
    jeśli kupię obiektyw 18-105mm jako uniwersalny

• gwyn
    gwyn
    23.09.2013, 15:01|Zgłoś nadużycie

Dobrze, że polecono pierścienie makro, bo to fajne rozwiązanie.
    Ale... nikt nie napisał, jak one działają :P

Pierścienie powodują skrócenie dystansu na jaki jest w stanie wyostrzyć obiektyw. Dlatego lepiej używać teleobiektywów (np. 100-200mm), które same z siebie mają minimalną odległość ostrzenia na poziomie 1-1,5 m.
    Po założeniu pierścienia będzie można ustawić ostrość np na 0,5 m.

Dlatego 35/1.4 średnio się nada ;)

• anzelm
    anzelm
    23.09.2013, 16:28|Zgłoś nadużycie

gwyn
    Dobrze, że polecono pierścienie makro, bo to fajne rozwiązanie.
    Ale... nikt nie napisał, jak one działają :P

Pierścienie powodują skrócenie dystansu na jaki jest w stanie wyostrzyć obiektyw. Dlatego lepiej używać teleobiektywów (np. 100-200mm), które same z siebie mają minimalną odległość ostrzenia na poziomie 1-1,5 m.
    Po założeniu pierścienia będzie można ustawić ostrość np na 0,5 m.

Dlatego 35/1.4 średnio się nada ;)

Zgadzam się. Przy teleobiektywie zależy jednak, jaką odległość ostrzenia on ma oryginalnie. Niektóre mają metr, a niektóre cztery czy pięć - te ostatnie się gorzej nadają.

35mm to za krótko do pierścienia, natomiast pięćdziesiątką już się można pobawić, jeśli możesz obiekt mieć blisko obiektywu.. Nawet dość ekstremalnie (patrz zdjęcie), chociaż to już była przesada - powiększenie jak mikroskop (łapałem jednokomórkowe stworki na szybie), ale używalne pole widzenia też jak w mikroskopie i jakość słaba. Dwusetką było lepiej :)

• ~dsgsdg
    23.09.2013, 16:45|Zgłoś nadużycie

Dobrym rozwiazanie tak jak wspominaliscie sa pierscienie z przeniesieniem automatyki + 50mm 1.8

• ~Ayo
    23.09.2013, 17:15|Zgłoś nadużycie

Spójrzcie na to zdjęcie. Chodzi mi żeby móc robić takie szerokie kadry a z jednocześnie tak małą głębią:
    http://www.clickinmoms.com/cmprodaily/wp-content/uploads/2013/08/sofiepath2.jpg
    i tu:
    http://3.bp.blogspot.com/-vYbdHH6OGEE/UgQd3banFhI/AAAAAAAABuM/Sp0a6IURMJg/s1600/bordeaux_mammamija_07.jpg
    i tu:
    http://www.clickinmoms.com/cmprodaily/wp-content/uploads/2013/06/DSC_6625-Edit.jpg
    i:
    http://www.clickinmoms.com/cmprodaily/wp-content/uploads/2013/06/DSC_6556.jpg
    Dlatego myślałam czy nie kupić tego obiektywu 35 f 1,4 lub 50 f 1,4. plus taki uniwersalny 18-105mm bo jeśli dobrze patrzę u Nikona są w cenie umiarkowanej. Chyba że źle patrzę.. I wtedy ten pierścień do tego 18-105mm mógłby być?..
    A makro to chodzi mi np o coś takiego:
    http://www.clickinmoms.com/cmprodaily/wp-content/uploads/2013/02/DSC2170-Edit.jpg
    lub jakieś owady

• gwyn
    gwyn
    23.09.2013, 17:24|Zgłoś nadużycie

@anzelm.
    Dlatego podałem ogniskowe 100-200 mm, zwykle mają minimalną odległość ostrzenia około 1-1,5 m. Dalej też się da, zależy jak blisko/daleko obiektu chce się fotografować :)

@Ayo.
    Skąd wiesz, że te zdjęcia były robione "szerokim" obiektywem?
    Wystarczy 50-85mm i trochę większa odległość od tematu i też kadr będzie "szeroki" ;)

Może na początek zakup 18-105. Porób nim trochę zdjęć i wtedy będziesz wiedziała czy bardziej będzie Ci odpowiadał 35/1.4 czy 50/1.4 albo nawet 85/1.8.

• anzelm
    anzelm
    23.09.2013, 18:45|Zgłoś nadużycie

~Ayo
    Spójrzcie na to zdjęcie. Chodzi mi żeby móc robić takie szerokie kadry a z jednocześnie tak małą głębią:
    http://www.clickinmoms.com/cmprodaily/wp-content/uploads/2013/08/sofiepath2.jpg
    i tu:
    http://3.bp.blogspot.com/-vYbdHH6OGEE/UgQd3banFhI/AAAAAAAABuM/Sp0a6IURMJg/s1600/bordeaux_mammamija_07.jpg
    i tu:
    http://www.clickinmoms.com/cmprodaily/wp-content/uploads/2013/06/DSC_6625-Edit.jpg
    i:
    http://www.clickinmoms.com/cmprodaily/wp-content/uploads/2013/06/DSC_6556.jpg
    Dlatego myślałam czy nie kupić tego obiektywu 35 f 1,4 lub 50 f 1,4. plus taki uniwersalny 18-105mm bo jeśli dobrze patrzę u Nikona są w cenie umiarkowanej. Chyba że źle patrzę.. I wtedy ten pierścień do tego 18-105mm mógłby być?..
    A makro to chodzi mi np o coś takiego:
    http://www.clickinmoms.com/cmprodaily/wp-content/uploads/2013/02/DSC2170-Edit.jpg
    lub jakieś owady

Pierwsze zdjęcie - czarnobiała dziewczynka - ładne, ale tu efekt jest bardziej od ciekawego światła a nie od głębi ostrości. Rozmycie wygląda na dorobione komputerowo po fakcie - właściwie widać kanciasty kontur zaznaczenia, na zewnątrz którego było dodatkowe rozmycie.

Drugie (na ulicy) i trzecie (plaża) - oba wyglądają na obiektywy dłuższe niż 50mm, zwróć uwagę na skrócenie perspektywy.

Czwarte (dziecko brodzące w wodzie) - rozmycie jest z photoshopa, albo z jakiegoś egzotycznego filtra nakręconego na obiektyw. Zobacz, jak ostre są fale zaraz za plecami dziewczynki - przy prawdziwej małej głębi ostrości tam byłoby bardzo silne rozmycie.

Makro trawki - spokojnie w zasięgu sigmy 18-50 czy pięćdziesiątki z pierścieniem. Sigma do kwiatków czy większych owadów jest zupełnie wystarczająca (p. niżej).

• ~Ayo
    24.09.2013, 22:01|Zgłoś nadużycie

Bardzo wszystkim dziękuję za porady :)
    Co nieco już wiem. Pozdrawiam :)

• ~Pablo
    26.09.2013, 15:51|Zgłoś nadużycie

wielkość matrycy nie ma żadnego wpływu na głębię ostrości, już nie chce mi się ludziom tego tłumaczyć więc:
    http://www.fotografuj.pl/Article/Glebia_ostrosci_w_lustrzankach_cyfrowych/id/38

• anzelm
    anzelm
    26.09.2013, 18:11|Zgłoś nadużycie

~Pablo
    wielkość matrycy nie ma żadnego wpływu na głębię ostrości, już nie chce mi się ludziom tego tłumaczyć więc:
    http://www.fotografuj.pl/Article/Glebia_ostrosci_w_lustrzankach_cyfrowych/id/38

Przy założeniu, że *odpowiednio zmienisz obiektyw*, to się oczywiście zgadzam. Natomiast tu chodziło o to, jaka będzie głębia (w stosunku do wielkości klatki) przy konkretnym obiektywie. Wtedy - oczywiście - zależy od wielkości klatki.

Inaczej: 30mm/1.4 przy APS-C daje taką głębię jak 50mm/1.4 przy FF.

Ale odpowiedź na pytanie "jaką głębię daje 85/2.8?" zależy od rozmiaru sensora.

:)