Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

D600 - kupić czy nie ?

• pavlo
    09.09.2013, 10:02 | Zgłoś nadużycie

Witam,

Zastanawiam się nad zakupem nikona d600, gdyż widziałem co ten aparat potrafi. Mam Jednak obawy co do standardowego problemu tego modelu jakim jest zabrudzona matryca po kilku tysiącach zdjęć. Wiem, że problem istnieje i, że ludzie oddają po kilka razy body do serwisu na czyszczenie. Zastanawiam się czy ten problem został już rozwiązany i czy w nowych d600 w dalszym ciągu występuje ten problem ?

Jeżeli ktoś wie coś na ten temat to będę wdzięczny...

Pozdrawiam,
    Pavlo

• gwyn
    gwyn
    23.09.2013, 17:59|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

Z tego co pamiętam lampy zewnętrzne są sterowane przebłyskami wbudowanej...
    Znowu cytat za canonem:
    " The flash on the camera can also be used as part of the exposure like a fourth flash group, but because the flash has to fire to instruct the slave flash units, the power output of the built in flash is reduced to a maximum Guide Number of approximately 4."

Wyzwalacze jak np. st-e2 działają na podczerwień, a dopiero najnowsza lampa 600exRT ma wbudowany sterownik radiowy.

W canonie nie sprawdzałem tego sterowania. Jak już pisałem, canon poskąpił tej funkcjonalności w FF, więc zostały mi zewnętrzne wyzwalacze.

W nikonie miałem kiedyś okazję się pobawić i nawet daje radę. Aczkolwiek trudno wyrobić sobie sensowną opinię w 2 godziny ;)

~dasfs
    Powiedzmy sobie szczerze ze wyzwalacz radiowy to nie majatek a eliminujemy przedblysk i blysk wspomagajacy np. w sytuacjach gdy nie chcemy oswietlac obiektu z przodu

Nieno, wiadomo, że to rozwiązanie nie jest idealne.

Ideałem byłby pocket wizzard z TTLem :P
    W studio centralna jednostka do regulacji mocy, do której wpięte są lampy :D

Ale często lampy zewnętrzne, szczególnie w plenerze, są wygodnym rozwiązaniem :)

• ~DarekD
    23.09.2013, 18:09|Zgłoś nadużycie

My Nikoniarze eliminujemy ten efekt zaslaniajac lampe np. panelem SG-3IR

• ~przemek610
    24.09.2013, 17:44|Zgłoś nadużycie

poczekaj na D 610 w przyszłym roku powinien się pokazać.

• ~Jaro
    25.09.2013, 08:33|Zgłoś nadużycie

Mam D600, fantastyczny aparat. Są oczywiście tradycyjne niedoróbki Nikona, czyli tandetne klapki na karty pamięci i akumulator. Reszta wygląda solidnie. Matryca bajka. AF szybki, a co najważniejsze celny. Zaczynałem od Olympusa E-300 (bardzo mile wspominam), mam D90, a teraz D600. Powiem tak - WARTO. Jest tylko jedno pytanie - do czego. Jeżeli ktoś chodzi fotografować ulicę, to może robić to praktycznie każdym aparatem. Kupując D600 trzeba mieć dobre szkła. D600 + sigma 35 mm f 1.4, to super narzędzie.

• ~jaro
    25.09.2013, 08:41|Zgłoś nadużycie

~hsta
    Kwestia jest taka ze jesli cie stac na FF to powinno cie tez stac na zewnetrza lampe, dobre obiektywy itd bo w innym przypadku nie ma to sensu. Jesli zamierzasz oszczedzac na obiektywach to lepiej pozostan przy croopie.
    Ja osobiscie posiadam 6D, szkla serii L, 580ex II.
    Przesiadlem sie z 7D i jestem zachwycony 6D.
    Opowiesci o braku ergonomi, biednej pelnej klatce itd biora sie stad ze pisza o tym osoby ktore nigdy nie mialy tego aparatu w rece :) A kwestia braku wbudowanej lampy blyskowej i odchylanego ekranu wywoluje u mnie smiech :))) Do czego chcesz uzywac wbudowanej lamy???
    Przed zakupem pobawilem sie 6D I 5DIII I zdecydowalem sie na 6D.

Jeżeli ktoś fotografuje na ulicy, to wbudowana lampa jest świetnym narzędziem do uzyskiwania ciekawych efektów, poza tym jeżeli ktoś wie jak ją wykorzystać, wbudowana lampa jest niezastąpionym narzędziem, w bardzo wielu sytuacjach. Tłumaczenie, że 5DIII nie ma wbudowanej lampy, bo to profesjonalny aparat jest śmieszne, D700, D800 to też profesjonalne aparaty i ją mają. Mam wrażenie, że i zawodowcy w swoich korpusach z najwyższej półki, czasami też chcieli by mieć wbudowaną lampę.

• ~Benio
    25.09.2013, 09:21|Zgłoś nadużycie

Prosze podaj nazwiska zawodowcow ktorzy uzywaja wbudowanej lampy :)))

• ~sfsfsf
    25.09.2013, 09:23|Zgłoś nadużycie

Ciekawe efekty z liczba przewodnia 12(iso100) zwlasza na ulicy w nocy.

• ~Kasia43
    25.09.2013, 09:25|Zgłoś nadużycie

Ja uzywam do macro wbudowanej lampy i swietnie sie sprawdza. Do portretow zreszta tez.

• ~Marek
    25.09.2013, 09:30|Zgłoś nadużycie

~Benio

Moj kolega jest zawodowcem robi zdjecia na slubach i uzywa tylko wbudowanej lampy.

• ~ccc
    25.09.2013, 12:36|Zgłoś nadużycie

Odpowiedz na twoje pytanie jest prosta kup D600

• ~Jaro
    25.09.2013, 17:08|Zgłoś nadużycie

~Benio

Np. Joe Mcnally, żeby daleko nie szukać. Chyba wiesz kto to jest ? Poczytaj jego książki. Czy chociażby nasi rodzimi fotograficy. Gdy bedziesz miał okazję być na warsztatach prowadzonych przez nich, to zobaczysz jak czesto to robią. Jeżeli ktoś ma wiedzę to mu żaden sprzęt nie przeszkadza, po prostu wykorzystuje się go jak pozwala sytuacja.

• ~Jaro
    25.09.2013, 17:12|Zgłoś nadużycie

~sfsfsf

Rozumiem, że w tym zdaniu pobrzmiewa ironia. Nie mam tego za złe, po prostu nie wiesz o czym mowa.

• ~Benio
    25.09.2013, 23:57|Zgłoś nadużycie

~Jaro
    ~sfsfsf

Rozumiem, że w tym zdaniu pobrzmiewa ironia. Nie mam tego za złe, po prostu nie wiesz o czym mowa.

Jaro skoro jestes takim znawca obytym w swiecie fotografii to podziel sie z nami swoimi pracami. Nie jest to z mojej strony sarkazm jestem po prostu ciekawy efektow, napewno sie czegos od ciebie naucze.
    Wskaz mi zdjecia wykonane swieczka w portfolio Joe McNally :) Te ze swiatlem z boku czy z ciaglym oswietleniem :)

• Reed
    Reed
    26.09.2013, 10:16|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

O ile mnie pamięć nie myli to w swoich książkach MacNally pokazuje użycie głównie lamp systemowych i płaszczyzn albo światła ciągłego trzymanego przez asystentów, mam dwie jego starsze książki-i nie kojarzę z nich zdjęć z użyciem lampy wbudowanej. Na warsztatach które jakiś czas temu były w sieci na żywo transmitowane w ramach chyba akademii Adobe to MacNally latał po sali wykładu z lampą systemową z parasolką na statywie i Nikosiem D3 i D7000.

• ~Benio
    26.09.2013, 12:04|Zgłoś nadużycie

Reed
    O ile mnie pamięć nie myli to w swoich książkach MacNally pokazuje użycie głównie lamp systemowych i płaszczyzn albo światła ciągłego trzymanego przez asystentów, mam dwie jego starsze książki-i nie kojarzę z nich zdjęć z użyciem lampy wbudowanej. Na warsztatach które jakiś czas temu były w sieci na żywo transmitowane w ramach chyba akademii Adobe to MacNally latał po sali wykładu z lampą systemową z parasolką na statywie i Nikosiem D3 i D7000.

Dokladnie tak jak piszesz Reed ale pojawiaja sie takie osoby jak Jaro ktory chce oswietlac wszystko swieczko I wyzywa od nieukow hahahahaha

• Brodzik
    Brodzik
    26.09.2013, 13:38|Zgłoś nadużycie

Kupuj D600, przewertowałem cały internet co do D600 i wszystkich zagranicznych forach polecają ten model. A zrobiłem to ponieważ, na początku października też kupuje ten model ;) Seria modeli z tą wadą została już usunięta lub wyprzedana.

• ~zaciekawiony
    27.09.2013, 10:06|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

..."Brodzik" Seria modeli z tą wadą została już usunięta lub wyprzedana"...

możesz podaćźródło tej informacji ? ;>

• tofik
    tofik
    01.10.2013, 20:36|Zgłoś nadużycie

Reed

Spoojrzałem na książkę "Z pamiętnika lampy błyskowej" i jest tam tylko jedno miejsce gdze McNally opisuje użycie lampy wbudowanej do sterowania lampą SB900. Jeden jedyny przypadek w książce. Reszta to raczej rozbudowane rozwiązania z kilkoma lampami. Jakby co polecam rozwiązanie sterowania systemem Odin firmy Phottix. Jedyna wada to cena rozwiązania.

• ~Malwina
    09.10.2013, 15:04|Zgłoś nadużycie

Nie kupuj NIKONA kup SSONY. Stabilizacja w korpusie I super aparacik.