Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

D600 - kupić czy nie ?

• pavlo
    09.09.2013, 10:02 | Zgłoś nadużycie

Witam,

Zastanawiam się nad zakupem nikona d600, gdyż widziałem co ten aparat potrafi. Mam Jednak obawy co do standardowego problemu tego modelu jakim jest zabrudzona matryca po kilku tysiącach zdjęć. Wiem, że problem istnieje i, że ludzie oddają po kilka razy body do serwisu na czyszczenie. Zastanawiam się czy ten problem został już rozwiązany i czy w nowych d600 w dalszym ciągu występuje ten problem ?

Jeżeli ktoś wie coś na ten temat to będę wdzięczny...

Pozdrawiam,
    Pavlo

• Reed
    Reed
    09.09.2013, 15:23|Zgłoś nadużycie

A do jakich zastosowań ten aparat ma służyć? Czy wybór FF jest świadomy-czy po prostu zrobiłeś kilka zdjęć i się spodobał?
    Problem o ile wiadomo występuje w każdym nowszym nikonie(D800,D7100,D3200, D600), firma wie, poleca czyścic matryce i w sumie tyle-ogólnie totalny zlew tak jak z af w D7000 i odklejających sie okładzin w innych modelach.

• pavlo
    pavlo
    09.09.2013, 16:27|Zgłoś nadużycie

Jestem na etapie zmiany systemu i chcę kupić nowe body oraz szkła. Robiłem fotki d600 znajomego i mam porównanie do APS-C d90, d7000 i Sony SLT A57.

• ~Makduf
    09.09.2013, 17:08|Zgłoś nadużycie

Mam wrażenie, że problem brudzącej się matrycy został nieco rozdmuchany. Owszem, faktem jest, iż problem występował, a na pewno w pierwszym sorcie. Mój D600 ma na liczniku ponad 60 tys. i nic. Tydzień temu robiłem testy i matryca jest czysta. A fotografuję niemal wyłącznie w plenerze, 2 tygodnie spędzone nad morzem także nie wpłynęły negatywnie na jakość zdjęć. Moich dwóch znajomych ma większe przebiegi i aparat ani razu nie wylądował w serwisie. Jakość zdjęć jest oszołamiająca, jeśli jest szansa na kupienie go w dobrej cenie, to naprawdę warto.

• Reed
    Reed
    09.09.2013, 17:22|Zgłoś nadużycie

Pytam dlatego ze wiele osób kupuje pełną klatkę z myślą ze od razu będzie robić lepsze zdjęcia,a efekt jest często odwrotny, osobiście polecam Pentaxa, sam mam, używam codziennie, nigdy mnie nie zawiódł.
    Body d600 to aparat pełno klatkowy,ale z segmentu tzw Bieda-pełnych klatek,czyli będzie posiadał niektóre rozwiązania na poziomie aparatu dla zaawansowanego amatora-np migawkę 1/4000.Nie będzie też tak pancerny jak aparaty profesjonalne. Na pewno zyskasz na jakości zdjęć w kiepskim oświetleniu-na pewno będą mniejsze szumy.
    Do tego cena-jak dla mnie, jest o co najmniej 2tyś za wysoka jak na to co pucha oferuje, do tego odstraszała by mnie zła renoma ostatnich produktów nikona(wychodzę z założenia ze sprzęt ma działać tak jak powinien cały czas, a nie brudzić sensor po przestrzeleniu niewiele ponad 1000klatek bez zmiany obiektywu). Pamiętaj ze teoretycznie jeśli poziom produkcji wynosi milion sztuk, a skarży się około 1 proc użytkowników to jest to 10 tysięcy zachrzanionych korpusów.Pomimo ze sam miałem Nikona D90-obecnie bym nie kupił aparatu od N.

Jeśli jesteś koniecznie zdecydowany na FF i zmieniasz całkiem system-rozważ w takim razie Canona 6D albo lepiej 5D.

• pavlo
    pavlo
    23.09.2013, 02:03|Zgłoś nadużycie

Kurcze brałem uwagę tylko nikona na początku, ale im więcej czytam różne fora dyskusyjne oraz oglądając zdjęcia na Flickr i pixel'u i blogach zaczynam się skłaniać ku canonowi 5d. Dzięki reed za podpowiedź.

Zastanawia mnie tylko jedna rzecz. Ten canon 5d nie ma wbudowanej lampy błyskowej - tak tak wiem bo to jest profesjonalna lustrzanka...i używa się z zewnętrzną lampą...taką tez zamierzam nabyć. Tylko co w przypadku gdy musimy fotografować poźnymi godzinami wieczornymi i nie mamy przy sobie lampy? Jak sobie radzi ten aparacik?

• ~hsta
    23.09.2013, 11:04|Zgłoś nadużycie

Kwestia jest taka ze jesli cie stac na FF to powinno cie tez stac na zewnetrza lampe, dobre obiektywy itd bo w innym przypadku nie ma to sensu. Jesli zamierzasz oszczedzac na obiektywach to lepiej pozostan przy croopie.
    Ja osobiscie posiadam 6D, szkla serii L, 580ex II.
    Przesiadlem sie z 7D i jestem zachwycony 6D.
    Opowiesci o braku ergonomi, biednej pelnej klatce itd biora sie stad ze pisza o tym osoby ktore nigdy nie mialy tego aparatu w rece :) A kwestia braku wbudowanej lampy blyskowej i odchylanego ekranu wywoluje u mnie smiech :))) Do czego chcesz uzywac wbudowanej lamy???
    Przed zakupem pobawilem sie 6D I 5DIII I zdecydowalem sie na 6D.

• gwyn
    gwyn
    23.09.2013, 12:20|Zgłoś nadużycie

Jedyny sens wbudowanej lampy to sterowanie innymi lampami ;)
    Aczkolwiek wtedy i tak trzeba zakupić co najmniej 1-2 zewnętrzne lampki i jeszcze mieć pomysł jak to wykorzystać.

Właśnie za to canonowi należy się duuuuży minus... bo ani 6d ani 5d3 nie mają tych wbudowanych kukułek :/

Autor rozważa zakup sprzętu używanego? Teraz w niezłych cenach można dostać zarówno d700 jak i 5d2.
    Wybór systemu bardziej bym uzależnił od atrakcyjności cenowej pożądanych obiektywów.

• pavlo
    pavlo
    23.09.2013, 13:31|Zgłoś nadużycie

Mam w planach zakupienie też lampy. Jestem tylko ciekawy jak ten canon radzi sobie w trudnych warunkach.

• ~sfasg
    23.09.2013, 14:01|Zgłoś nadużycie

gwyn
    Aczkolwiek wtedy i tak trzeba zakupić co najmniej 1-2 zewnętrzne lampki i jeszcze mieć pomysł jak to wykorzystać.

Właśnie za to canonowi należy się duuuuży minus... bo ani 6d ani 5d3 nie mają tych wbudowanych kukułek :/

Autor rozważa zakup sprzętu używanego? Teraz w niezłych cenach można dostać zarówno d700 jak i 5d2.
    Wybór systemu bardziej bym uzależnił od atrakcyjności cenowej pożądanych obiektywów.

gwyn ty sterujesz zewnetrzymi lampami poprzez wbudowana przez fotocele??? no niezle po co komu e-ttl :))))

• ~dfer
    23.09.2013, 14:04|Zgłoś nadużycie

gwyn ty sterujesz zewnetrznymi lampami poprzez wbudowana??? kwestia obiektywu to kwestia jakosci a nie ceny :))) po co komu aparat za np. 8000pln a tanmdetny obiektywy za 1000pl :)))
    Widze ze nie porownywales fokusa w akcji w 5DII a np.6D :)

• ~sfsaf
    23.09.2013, 14:12|Zgłoś nadużycie

Ty sterujesz zewnetrznymi lampami poprzez fotocele ??? :))) w sumie po co transmitter, e-ttl :))) Kwestia szkiel to kwestia jakosci a nie ceny :)
    Porownaj na zywo jak dziala AF w 6D I 5DII :)))

• ~adam123fd
    23.09.2013, 14:14|Zgłoś nadużycie

Ty sterujesz zewnetrznymi lampami poprzez fotocele ??? :))) w sumie po co transmitter, e-ttl :))) Kwestia szkiel to kwestia jakosci a nie ceny :)
    Porownaj na zywo jak dziala AF w 6D I 5DII :))))

• gwyn
    gwyn
    23.09.2013, 14:56|Zgłoś nadużycie

(@up... spam, spam, spam)

Czy gdzieś napisałem o wyzwalaniu przez fotocelę? :>
    Proponuję się dokształcić, dopiero później bić pianę ;)
    https://support.nikonusa.com/app/answers/detail/a_id/9520/~/nikon-creative-lighting-system-(cls) http://cpn.canon-europe.com/content/education/infobank/flash/speedlite_transmitter.do

pavlo
    Mam w planach zakupienie też lampy. Jestem tylko ciekawy jak ten canon radzi sobie w trudnych warunkach.

AF zależy też od obiektywu i jego jasności, szczególnie kiedy światła jest mało. Poza tym lampy systemowe założone na aparat wyświetlają "siatkę" wspomagającą AF.
    Są filmy na yt pokazujące różnice między 5d2, 6d, d600 itp... obejrzyj i oceń ;)

• ~sfasfsf
    23.09.2013, 16:12|Zgłoś nadużycie

Sam sie doksztalc gwyn cytuje twoje slowa:
    Chyba ze to taki sarkazm jak tez w wypadku cytuje ponownie:

• ~sggsg
    23.09.2013, 16:13|Zgłoś nadużycie

Jesli chodzilo ci o zintegrowany transmitter to nie pisz o wbudowanej lampie :)))))

• gwyn
    gwyn
    23.09.2013, 17:33|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

Widzę, że nie raczyłeś/łaś zajrzeć do linków... więc wyłożę łopatologicznie...
    Nikon od dawna, canon dopiero od niedawna (nie wiem jak inni producenci) udostępnią w niektórych aparatach możliwość sterowania lampami zewnętrznymi przy użyciu kukułki. Tak, działa to podobnie do sterownika np. st-e2 czy funkcji master w 580EXII i nie potrzebuje fotoceli.
    Cytując za canonem: "It acts as a master control unit in the same way that the Speedlite 580EX II flashgun can be used to optically control wireless slave units".

Bura canonowi należy się za to, że z uporem maniaka nie daje kukułek z taką funkcjonalnością do aparatów FF. Nikonowe d600 itp od dawna mają taki ficzer ;)

• ~fdfsfs
    23.09.2013, 17:44|Zgłoś nadużycie

Ale to nie lampa wbudowana przesyla informacje e-ttl tylko wspomaga.

• ~Roman
    23.09.2013, 17:47|Zgłoś nadużycie

gwyn sprawdzales to w praktyce jestem ciekawy jak to funkcjonuje.

• ~gsdgsdg
    23.09.2013, 17:53|Zgłoś nadużycie

ok przeczytalem twoje linki gwyn :)

• ~dasfs
    23.09.2013, 17:58|Zgłoś nadużycie

Powiedzmy sobie szczerze ze wyzwalacz radiowy to nie majatek a eliminujemy przedblysk i blysk wspomagajacy np. w sytuacjach gdy nie chcemy oswietlac obiektu z przodu