Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Pierścienie makro

• jarek_81
    12.08.2013, 20:35 | Zgłoś nadużycie

Witam

Jestem zainteresowany zakupem pierścieni makro, wersji która przenosi pełną automatykę obiektywu.
    Chodzi mi jednak o zastosowanie ich nie do fotografii makro i nie jestem pewien czy dadzą mi one spodziewany efekt.
    Z informacji jakie wyczytałem w internecie dowiedziałem się, że umożliwiają one uzyskanie ostrości przy mniejszej odległości przedmiotu od obiektywu oraz, że zwiększają skalę odwzorowania.

Zastanawiam się jak takie pierścienie zachowywały by się przy współpracy z obiektywami o dużej ogniskowej 200 - 300 mm. Czy dawały by one efekt "zoomu" czyli zwiększały by one w pewien sposób ogniskową obiektywu? Czy nie było by problemu z ustawieniem ostrości na obiekty znajdujące się w dużej odległości od aparatu? Jak będzie się zachowywała głębia ostrości takiego zestawu?
    Nie mam kompletnie żadnego doświadczenia z takimi pierścieniami, a nie chcę ich kupować w ciemno, gdyż może okazać się, że będą dla mnie całkowicie nieprzydatne.

Pozdrawiam
    Piotr

• gwyn
    gwyn
    12.08.2013, 21:13|Zgłoś nadużycie

Pierścienie makro zwiększają skalę odwzorowania poprzez skrócenie minimalnej odległości ostrzenia. W efekcie uniemożliwiają wyostrzenie na nieskończoność, a głębia ostrości robi się mniejsza. Dlatego właśnie są stosowane w makrofotografii, gdzie nie ma potrzeby ostrzenia na nieskończoność ;)

Do efektu, który opisujesz potrzebny jest telekonwerter. W skrócie jest to układ soczewek, który powoduje "wydłużenie" ogniskowej x1,4 lub x2. Odpowiednio zabierają 1EV lub 2EV z maksymalnego otworu względnego obiektywu.