Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Zdjecia portretowe, jaki obiektyw do Canona

• ~KasiaJ
    13.07.2013, 10:07 | Zgłoś nadużycie

Witam, mam pytanie. Mam Canona 650D, i zastanawiam sie nad obiektywem 50-1.4 a 85-1.8. Przyznam, ze od niedawna robie swiadomie zdjecia, przedtem pstrykalam. Chce robic zdjecia corce, i...uslyszalam, ze tym drugim nie bede mogla robic portretow-zdjec w domu. Ktory obiektyw wybrac? Zdjecia chce robic i w plenerze i w domu, a bardzo podoba mi sie rozmyte tlo. Obrabiac zdjec z PS nie mam ochoty...Prosze o porade i z gory dziekuje.

• Alibaba
    Alibaba
    18.07.2013, 08:47|Zgłoś nadużycie

Kwestia robienia zdjęć w domu, to w zasadzie wyłącznie kwestia miejsca do odejścia. Jeśli masz niewiele przestrzeni to lepiej pomyśleć o 50mm, ale jeśli tylko wnętrze jest bardziej przestronne, to możesz brać 85 mm.

Mogę Ci też polecić 85 mm f/1.4 Samyanga -> http://bit.ly/12N8TuE Jak na tą ogniskową i światło to myślę, że to bardzo dobra cena. Pewnym minusem tych obiektywów jest niestety brak autofocusa, ale stąd też wynika w dużej mierze ich atrakcyjność pod względem cenowym :)

• aurora
    aurora
    18.07.2013, 08:51|Zgłoś nadużycie

Alibaba mnie uprzedził :) Oba obiektywy są fajne zależy czego potrzebujesz i jaki masz budżet jeśli niewielki to propozycja Alibaby jest zbawieniem :P Ja mam 50 mm ale do portretu zaczyna mi już brakować długości a dodam, że też robię dużo zdjęć w domu. Masz teraz jakiś obiektyw? Nawet kitowy? Sprawdź jakie długości były by dla Ciebie dobra i wtedy zdecydujesz czy 50 czy 85.

• MAXX
    MAXX
    18.07.2013, 11:55|Zgłoś nadużycie

85 x 1.6 to 136 więc wąsko trzeba się oddalić na 3-4 metry. Do lustrzanki Full Frame 85 (np 1.2L) jest idealne ale w APS-C nie zawsze się sprawdza. Coś między 45 a 55 mm będzie najlepsze.

• gwyn
    gwyn
    18.07.2013, 23:56|Zgłoś nadużycie

85/1.8 ostrzy z większej odległości i będzie miał mniejsze pole widzenia (szczególnie na APS-C), więc zdjęcia trzeba robić z większej odległości. Poza tym nie ma za bardzo przeszkód, żeby używać go w domu ;)

50/1.4 też będzie bardzo dobry, a nawet wygodniejszy w użyciu w pomieszczeniach niż 85/1.8.

Ja bym natomiast zaproponował sigmę 30/1.4. Będzie co prawda trochę droższa od dwóch poprzednich obiektywów, ale sprawi najmniej problemów w domu.

ps. Manualne obiektywy do fotografowania dzieci są wg mnie totalną pomyłką. Szczególnie w połączeniu z aparatami z z małym wizjerem, jaki ma 650D.

• ~Lenny
    19.07.2013, 00:03|Zgłoś nadużycie

Kwestia tego, co rozumiesz przez portret. Jeśli zamierzasz robić zdjęcia całej sylwetki - wybierz 50mm. Jeśli zamierzasz robić portrety ciaśniej kadrowane ( kadry np. jak zdjęcia legitymacyjne), to zdecydowanie lepiej sprawdzi się 85mm.
    30mm to zdecydowanie za mało nawet do zdjęć całej sylwetki, a przy ciaśniejszych kadrach będą bardzo wyraźne przerysowania. Czyli więcej problemów niż korzyści.

Możesz kupić 85/1.8, a dodatkowo jakieś manualne 50mm na m42 z adapterem :)