Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Szeroki kąt na tegoroczne wakacje do Canona 550d ?

• ~Mieciuś
    06.07.2013, 09:50 | Zgłoś nadużycie

Witam. W tamtym roku byłem ze swoją lubą na wakacjach w górach z moim Canonem 550d z kitowym obiektywem i zdjęcia wychodziły moim zdaniem ładnie jak się postarałem. Niestety strasznie brakuje mi w moim aparacie większego pola widzenia. Zazwyczaj robiłem zdjęcia z dwóch ujęć i później je łączyłem w małą panoramę. Stąd wybór padł, że trzeba kupić nowy obiektyw, coś z większym polem widzenia. Poszukałem i poszperałem znalazłem taki obiektyw:

Samyang 8mm T3.8 VDSLR (robię też dużo filmów więc może ten model jest lepszy) oraz Samyang Fish-Eye 3,5 / 8 mm

Wiem, że oba mają manualny focus, ale w sumie ja i tak robię wszystko na manualu, pomału na spokojnie. Dlatego mam tutaj do was prośbę o doradzenie. Nie chcesz też dużo na niego wydawać max 1500 zł. Czy Fisheye jako zdjęcia z wakacji nie będzie kiczowaty ? Proszę o doradzenie bo bardzo mi na tym zależy. Cały sierpień chce poświęcić na różne wyjazdy w góry, morze, mazury..

• Heniek
    Heniek
    08.07.2013, 19:50|Zgłoś nadużycie

Przy 8 mm, oba obiektywy to "rybie oko", czyli będziesz miał zniekształconą perspektywę. Panorama jest chyba najlepszym rozwiązaniem. ;)

• ~MAXX
    08.07.2013, 22:10|Zgłoś nadużycie

Poszukaj sampli z lustrzanki APS. W tej opcji raczej nie będzie czarnych rogów a sposób odzwierciedlania przestrzeni .. może jednak warto upchnąć gdzieś w plecaku kita bo są plany które świetnie się nadają na rybie oko i takie które sfotografowane rybim okiem nie dają spektakularnego efektu. Fish Eye zwłaszcza o obrazowaniu kołowym trzeba traktować jako obiektyw efektowy którego używa się czasem a jeśli lubisz szerokie plany może lepiej jakiś szeroki zoom?.

• ~Mieciuś
    13.07.2013, 23:49|Zgłoś nadużycie

A co sądzicie o tym obiektywie ?
    http://allegro.pl/obiektyw-samyang-35mm-f-1-4-as-umc-sklep-lodz-i3382693576.html

Czy to szeroki kąt ?

• ~krang
    14.07.2013, 13:44|Zgłoś nadużycie

35 mm to nie szeroki kąt . Może pomyśl o obiektywie Sigmy 10-20mm f/4-5.6 ? (szeroki zoom jak wspomniał wcześniej kolega)

• MAXX
    MAXX
    14.07.2013, 13:44|Zgłoś nadużycie

Dla APS-C to standard 56mm. Im mniejsza matryca tym mniejsze szanse na fajny szeroki kąt. Zobacz sobie 17-40 F/4 L USM używkę dało by się kupić za około 2000. Teraz na portalu aukcyjnym jest licytacja i cena wynosi 1.8k ale na pewno jeszcze wzrośnie. Albo kup nowy. To wydatek raz na lata świetnie nada się do lustra FF. Za 2-3 lata to będzie standard w lustrzankach dla zaawansowanych amatorów.

• ~Mieciu
    14.07.2013, 15:20|Zgłoś nadużycie

Czyli ten Samyang 35mm F1.4 będzie się spisywał jako powiedzmy średni szeroki kąt dobrze, ale przy moim Canonie trzeba to mnożyć raz 1,6 co za tym idzie dostajemy tylko 56mm czyli już lepiej byłoby kupić Canona 50 mm za 300 zł w idealnym stanie z allegro tak ?

W takim razie najtańszym kosztem szeroki kąt to fajnych zdjęć wakacyjnych to SAMYANG 8 3.5 CS II. 8mm przy Canonie 550D z matrycą APS da nam jakieś 13 mm i to już jest fajna przestrzeń na zdjęciu. Wszystko będzie widoczne.

Tak, więc co radzicie ? Sigmy 10-20mm f/4-5.6 jak dla mnie za droga i dość ciemna, więc odpada. Proszę o jakiekolwiek wasze rady i pomocę bo w ciągu 2 tygodni chciałbym kupić już obiektyw.

• MAXX
    MAXX
    14.07.2013, 15:52|Zgłoś nadużycie

Nie bo Canona 50 mm też trzeba mnożyć przez 1.6. Dla Ciebie obiektywy szerokokątne to wszystko poniżej 20-25mm. Nie ma w tym zakresie obiektywu dobrego i taniego.

• ~Lenny
    14.07.2013, 21:57|Zgłoś nadużycie

Kup Sigmę 10-20mm f/4-5.6 - za nieco ponad 1000zł bez problemu znajdziesz używkę, za ok 1700zł masz nowe. Napewno będziesz zadowolony. Fish to bardzo specyficzne szkło, mało uniwersalne.

• ~Lenny
    14.07.2013, 22:01|Zgłoś nadużycie| wpis edytowany

Samyang 35mm da Ci taki sam kąt widzenia jak obiektyw z zestawu na ustawieniu 35mm. Nie o to chodzi. Proponowany Canon 17-40mm f/4 L da subtelnie szersze pole widzenia od posiadanego 18-55mm, ale zmiana będzie symboliczna i właściwie niezauważalna. Jeszcze raz polecam Sigmę. Fish jest fajny jako zabawka, dodatek. W górach większość zdjęc zrobionych rybim okiem wygląda niestety bardzo podobnie i to robi się nudne.

• MAXX
    MAXX
    14.07.2013, 23:03|Zgłoś nadużycie

Zmiana kąta mała ale jakości olbrzymia 17-40 f4 L USM.
    10-20 (16-32) spoko. Naoglądałem się sampli i zaczynam żałować, że nie współpracuje z pełna klatką :).

• ~RRR
    15.07.2013, 12:31|Zgłoś nadużycie

Na croopie uzywałem Sigmę 10-20mm f/4-5.6, szkło ostre, bardzo dobra jakość obrazu POLECAM!!!

Teraz na FF używam Canona 17-40 f/4 L USM bardzo dobre dla FF pod croopa troszkę za wąskie :)

• ~Mietek
    16.07.2013, 20:18|Zgłoś nadużycie

Ta sigma to chyba dobry wybór, ale do cropa to trzeba mnożyć raz 1.6, więc nie będzie szeroko, a raczej tak jak w standardowym obiektywie.

• Alibaba
    Alibaba
    18.07.2013, 08:51|Zgłoś nadużycie

Fisheyem, jeśli nad nim zapanujesz można uzyskać świetne efekty i bardzo ciekawe zdjęcia, więc Samyang 8 mm, o którym pisałeś to moim zdaniem świetny wybór. Ja używam już od jakiegoś czasu i jestem z niego bardzo zadowolony.

• ~Mietek
    18.07.2013, 20:53|Zgłoś nadużycie

I tak zrobię. Kupuję 8 mm na wakacje, a po wakacjach kupię sobie 50 mm do portretów i później rozejrzę się za czymś 3 uniwersalnym.

• gwyn
    gwyn
    18.07.2013, 23:37|Zgłoś nadużycie

Wcześniej było to już poruszane, ale zapytam jeszcze raz... Zdajesz sobie sprawę, że fish-eye jest dość specyficznym obiektywem? ;)
    Daje bardzo fajne efekty, ale żeby było to szkło do wakacyjnego fotografowania to bym nie powiedział :P

Może lepiej kupić 14/2.8 od samyanga, z normalnym odwzorowaniem?
    Choć w dalszym ciągu najlepsza propozycja też już padała kilkukrotnie, sigma 10-20.

• ~Mietek
    19.07.2013, 16:54|Zgłoś nadużycie

Zainteresował mnie też model 16 mm 2.0 czyli dość jasny.

http://www.multifoto.pl/samyang-16mm-f-2-0-ed-as-umc-cs-canon,2,9619.html

Tak, wiem, że Fish to dość specyficzny jest, ale nie chce go tylko do zdjęć, ale też filmów z wakacji. Strasznie mi się podoba taki efekt. Jednak zastanawiam się też nad Sigmą oraz tym 16 mm. Model nowy pojawił się w tym roku i dość jasny. Proszę o jakieś doradzenie.

• ~Mietek
    19.07.2013, 17:04|Zgłoś nadużycie

Te 10 mm Simgy na Croppie da zdecydowanie większy kąt niż 18 mm Kitowca tak ?

• gwyn
    gwyn
    19.07.2013, 21:49|Zgłoś nadużycie

Tak, zdecydowanie.

Możesz tutaj sobie porównać różne ogniskowe.
    https://www.tamron-usa.com/lenses/learning_center/tools/focal-length-comparison.php

• ~Mietek
    20.07.2013, 01:30|Zgłoś nadużycie

Kurcze przeglądałem mnóstwo zdjęć z tych obiektywów w połączeniu z 550D i nadal nic nie wiem. Sigma wygląda świetnie, ale dla mnie dużym minusem jest ciemność tego obiektywu i to, że obiektyw potrzebuje za tydzień, a nic ciekawego używanego nie widzę. Przede wszystkim decyduje się na nowy obiektyw bo za każdy razem jak chcesz zrobić jakieś fajne zdjęcie swojej lubej czy nam oboje to za mało kadru się za nami mieści co mi przeszkadza bo zwiedzam wiele fajnych miejsc.

• aurora
    aurora
    21.08.2013, 12:55|Zgłoś nadużycie

Ja wiele zdjęć z samyanga 8mm nawet bym nie powiedziała, że są zrobione rybą. Kwestia ustawienia się pod dobrym kątem i horyzont prosty itp. Więc kwestia wprawy. A do tego jest pokryty fajnymi filtrami które sprawiają że niebo prawie zawsze jest cudne! jest może i specyficzny ale przecież dodatkowo masz kita jakby czegoś Ci brakowało. Ja posiadam tą rybkę i jestem zachwycona, choć przez pierwsze pół roku po zakupie jakoś nie mogłam się przekonać, a teraz nigdy go nie zostawiam w domu :)