Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Aparat do nagrywania wideo (m.in. teledysków)

• ~BattleShot
    31.03.2013, 15:20 | Zgłoś nadużycie

WItam.

Jestem nowy w tych sprawach, lecz poczytałem to i owo na tym forum o lustrzankach do nagrywania wideo.
    Z tego co przeczytałem to w moim budżecie (czyli 2500zł) pasuje Canon EOS 550D i Canon EOS 600D.

Teraz pytanie, który lepszy ? 600D jest o 400 zl tańszy od EOS 550D a zbytnio patrząc na specyfikacje niczym się nie różni. Więc dlatego pisze tutaj na forum w myslą że użytkownicy/fachowcy jacy tutaj sa będa w stanie odpowiedziec mi na takie pytanie.

Dodam może jeszcze że poszukiwałbym też obiektywów do nagrywania w ciemnych pomieszczeniach i w nocy, jak i w dzień dlatego podanie odpowiednich obiektywów jest też mile widziane.
    Jak już mówiłem jestem zielony w tych sprawach, więc wysłucham każdego i wszystko zapamietam.

Pozdrawiam, Robert. Licze na pomoc.

• ~nikt
    02.04.2013, 17:47|Zgłoś nadużycie

Nie znam sie na aparatach o ktore pytasz, ale jesli chodzi o obiektywy i mozliwosc zblizenia sie do jakosci filmowej (kinowej) naprawde polecam Canon 85/1.2L II USM - taki z czerwonym paskiem. Bierz go i mozesz krecic dziela sztuki. Pozdrawiam.

• Jakubkazmierczyk

600D jest tańszy niż 550D? Jeśli tak - nic tylko brać 600D, który ma uchylany wyświetlacz, co z kolei jest świetnym rozwiązaniem przy filmowaniu.
    Szkła: Najlepiej jasne stałki, ale nie muszą być najwyższej jakości (seria L). Polecałbym Sigmę 30/1.4, Canona 50/1.4 lub f/1.8, Canona 85/1.8 i jako szeroki kąt Samyanga 14/2.8 :)

• ~endrju
    03.04.2013, 16:07|Zgłoś nadużycie

Do filmów polecam sony ze stałym lustrem (półprzepuszczalnym) Lepiej radzi sobie z ostrością. Poza tym obiektywy ze stabilizacją trochę hałasują. W teledyskach może to nie mieć znaczenia i tak zewnętrzny mikrofon musi być. Radzę najpierw popracować nad techniką, wielokrotne filmowanie różnych ujęć tego samego utworu, montaż itd...

• ~kuba159
    03.04.2013, 16:24|Zgłoś nadużycie

w nagrywaniu lustrzanką nie używa się AF !!! Jedzie się tylko na manualu wiec głośność AF nie ma znaczenia

• Krzysztof Basel

~kuba159
    w nagrywaniu lustrzanką nie używa się AF !!! Jedzie się tylko na manualu wiec głośność AF nie ma znaczenia

I tu Sony ma przewagę - można spokojnie korzystać z AF filmując modelami SLT.

-- 

Redaktor naczelny Fotoblogia.pl, fotograf, pasjonat Internetu, nowych technologii i muzyki świata. Napisz do mnie: krzysztof.basel@fotoblogia.pl.

• Krzysztof Basel

Canon 600D to dobra propozycja w tej cenie. Brałbym, jeśli możesz go kupić w dobrej cenie.

-- 

Redaktor naczelny Fotoblogia.pl, fotograf, pasjonat Internetu, nowych technologii i muzyki świata. Napisz do mnie: krzysztof.basel@fotoblogia.pl.

• ~endrju
    04.04.2013, 00:06|Zgłoś nadużycie

Filmowanie na żywo (reportaż, ruchome obiekty) z ręcznym ostrzeniem? współczuję do tego konieczne ręczne operowanie przysłoną i nie wyobrażam sobie bez zoomu. Tylko teledyski reżyserowane z wielokrotnym filmowaniem. Według mnie jedyna zaleta to GO, i niska cena sprzętu. Wady kompletny brak ergonomii.

• ~Kenzi
    04.04.2013, 15:13|Zgłoś nadużycie

A gdyby Canon 60d?

• ~TygryseqQ
    04.04.2013, 17:14|Zgłoś nadużycie

Miałem 7D później 550D teraz 600D, różnicy w jakości obrazka nie ma, +550D sensor zbliżeniowy który wygasza display,po przesiadce brakowało mi tego, +600D obracany display trochę się balem na początku ze się urwie szybko :P. Jeśli ustawiasz się pod kątem filmowania to nie wiem czy nie lepiej kupić 550D zaoszczędzić 400zl dołożyć 200zl i dokupić zewnętrzny monitorek. Można kupić np. tamron 10-24mm ustawiamy na nie skończoność i wszystko od trzech metrów mamy ostre :P przysłony tez nie trzeba dotykać jeśli ustawi się na Auto ISO i ustawi odpowiednio przysłonę raz do przepaleń i cieni do tego jakiś rig, do reportażu jak znalazł

• ~Damian
    05.04.2013, 08:40|Zgłoś nadużycie

Zamiast 600D proponuje 60D. Czemu? Wygodniejsze body a to przy filmowaniu ma również znaczenie (dostęp do funkcji). Pamiętać trzeba, że te aparaty to cropy, w związku z czym wszystkie podane ogniskowe w obiektywach mnożymy przez 1,6. Z doświadczenia dodam, że cropy przy f/2.8 w ciemnych pomieszczeniach nie dają rady (ISO maks 1600). Można podbić ISO ale kosztem jakości ...

• ~agnes
    06.04.2013, 16:42|Zgłoś nadużycie

no to jak jest z tymi modelami SLT który polecacie do filmowania (tematyka sportowa) bardzo szybko poruszających się obiektów typu motocross ;)
    jaki model SLT i jakie obiektywy się nadają?
    Poszukuję coś do filmów i do zdjęć jak nie sony to co innego? Proszę o opinie, pomoc ;)

• ~pawelf
    06.04.2013, 18:24|Zgłoś nadużycie

Mam alpha 57 i do filmowania jest o niebo lepszy od canonów w swojej cenie oczywiście

• ~eos
    06.04.2013, 18:47|Zgłoś nadużycie

Sami eksperci widzę...
    Ale żeby nie rozpoczynać długiej dyskusji na temat wyższości jabłek nad pomarańczami, powiem tylko, że w tej chwili do "filmowania" aparatem najlepiej nadaje się Panasonic GH3. A za mniejszą kasę GH2 z wgranym odpowiednim softem. Sam mam Canona 6d. Nigdy nie miałem Panasonica. Ale ja moim robię zdjęcia. Podobno aparaty do tego służą ;P Ale gdybym brał się filmowanie, to pewnie rozglądałbym się za Blackmagic Cinema Camera (ciekawa propozycja dla amatorów-pasjonatów). Jednak w granicach 3-4 tyś. Nie ma chyba teraz nic lepszego niż GH3. I tyle. Oto jeden z wielu dowodów:

55060120,http://b.vimeocdn.com/ts/415/690/415690760_640.jpg[/vimeo]]https://image

Na vimeo jest tego cała masa.
    Poza tym, dla wszystkich amatorów filmowania "po kosztach" szczerze polecam portal http://www.eoshd.com/ Niektórzy pewnie zmienią zdanie na temat swoich "super-luster" za 10000 i więcej ;)
    Pozdrawiam

• ~Eos
    06.04.2013, 19:17|Zgłoś nadużycie

Link jeszcze raz

image

• ~kent
    06.04.2013, 21:43|Zgłoś nadużycie

Z doświadczenia a mam go sporo w "szybkim reportażu".
    Tylko Sony.
    Dziękuję za uwagę ;P

ps. Kiedyś wpadłem na pomysł filmowania Canonem 550D z dosyć zacnym szkłem 30 1/4 Sigmy.
    To porażka. Złapać ostrość na obiekcie to sztuka na która nie ma się czasu jeśli chce się coś sfilmować co dzieje się raz i jest nie do powtórzenia. Najtańsze Sony z półprzepuszczalnym lustrem zda egzamin na piątkę i to za dużo niższą cenę.
    ps2. Obecnie filmuje Sony RX100. Polecam.

• ~agnes
    07.04.2013, 08:13|Zgłoś nadużycie

A co powiecie o sony 77? Wart swojej ceny czy 57 jest wystarczajacy ?

• ~fkarpinski
    08.04.2013, 16:03|Zgłoś nadużycie

~kuba159

-.- nikt tu nie pisze o AF, była ewentualnie mowa o głosie IS który hałasuje.

Bierz 600D lub 650D, do tego Tamron 17-50.

• ~Tom
    09.04.2013, 21:36|Zgłoś nadużycie

Jakieś 3 miesiące temu też się zastanawiałem nad kupnem aparatu do filmowania i pstrykania zdjęć. Chciałem nagrać pare filmików z moim rocznym dzieckiem , który właśnie zaczyna chodzić. Widzę wyraźne podobieństwo do motocrossu - filmowane obiekty dość dynamicznie się poruszają. Trafna predykcja wektora ruchu jest wręcz niemożliwa. Powiem tak - złapanie ostrości na biegającym dzidziusiu to masakra. Taka jest natura dzidziusiów :)))Podejrzewam, że z motocrossem będzie niewiele łatwiej.

Ja wiem, że pare lat temu nagrano jeden odcinek Housa (czemu tylko jeden a nie cały sezon), że camerameni lustrzankami kręcą wesela (biega po weselu 2-3 ludzi z Markami II i z tego zmontują 3-4 minutowy reportaż weselny czy teledysk za kilka tysiów). Reszta materiału trafia do kosza, bo jest nieostra.

Moim zdaniem spontaniczne filmowanie lustrzanką jest delikatnie mówiąc trudne. Teraz żałuję decyzji odnośnie zakupu lustrzanki. Mogłem kupić sprzęt o 1000 czy 1500 zł tańszy a za zaoszczędzone pieniądze za 1500 czy 2000 kupić kamerkę.

Myślisz podobnie jak ja - chcesz mieć lustrzankę do filmowania i do zdjęć. Ale bardzo ciężko pogodzić te dwie funkcje. Kręcąc House'a w studio z masą sprzętu i próbując kilka razy te same ujęcia może i się da, ale nie przy spontanicznym i amatorskim filmowaniu. Takie jest moje zdanie po dwóch miesiącach przygody z filmowania lustrzanką.

• ~Tom
    09.04.2013, 22:18|Zgłoś nadużycie

Jeszcze parę uwag. Myśląc o filmowaniu lustrzanką zastanów się, czy nie będziesz musiał dokupi dodatkowego osprzętu typu zewnętrzny mikrofon, jakieś rigi czy follow focusy. Summa summarum a wyjdzie więcej niż cena podstawowej lustrzanki czy kamery. Co do lustrzanek Sony, to jeśli chodzi o filmowanie to lepiej się sprawdzą niż Nikony czy Canony, ale łapanie ostrości też nie będzie idealne. Sony SLT-77 to wydatek 4000-5000 zł. Oczywiście w zależności od obiektywu. Lustrzanka z obiektywem waży minimum kilo. Kamera 300-500 gram, więc jest dużo poręczniejsza.

Moim zdaniem kwestia wyższości filmowania lustrzanką nad kamerą przypomina trochę problem opracowania długopisu działającego w przestrzeni kosmicznej. NASA wydawała miliony dolarów na opracowanie mechanizmów z pompkami albo zbiorniczkami z gazem, który wypychałby atrament. Radzieccy astronauci używali po prostu zwykłych ołówków. Nie mówię tu o wyższości jednych przyborów piśmienniczych nad innymi, ale czasem warto wybrać stare i sprawdzone rozwiązania.

• ~Bruno
    12.04.2013, 19:23|Zgłoś nadużycie

Co do wyższości gh3 nad canonami wciąż się toczą spory i moim skromnym zdaniem Canon to lepsze rozwiązanie. Głównie z powodu możliwości podpięcia wieeeelu obiektywów czego niestety o panasonicu powiedzieć nie można (standard 4/3).

Sam filmuję 650d ale jak bym miał jeszcze raz wybierać lustrzankę do filmowania to wybrałbym 600d . Uchylany ekran to bardzo ważna rzecz (dlatego nie 550d) a 650 niestety trochę mnie zawiodła nie wspominając o tym, że Magic Lattern chyba nigdy na nią nie wyjdzie.

Patrząc na budżet jakim dysponujesz zdecydowanie brałbym 600d, wgrał magic latterna i można filmować ;D

Pozdrawiam.
    Bruno.

Tutaj filmik w całości nakręcony 550d który pokazuje możliwości canona:

image