Najlepsze źródło wiedzy o fotografii dla pasjonatów i profesjonalistów – poradniki, inspiracje, testy sprzętu i blogi fotografów.

ZAŁÓŻ BLOGA

Aparat do portretów i video -co wybrać?

• bb99
    21.09.2015, 21:01 | Zgłoś nadużycie

Witam
    Proszę o pomoc w wyborze mojej pierwszej lustrzanki.
    Po paru tygodniach szperania w necie wytypowałem 3 lustrzanki w tym jeden bezlusterkowiec.

Nikon D5500
    Canon EOS 750D
    Pentax K-S2
    Panasonic Lumix DMC-G7

Niedługo spodziewam się potomka dlatego też lustrzanka którą kupuje będzie używana głownie do zdjęć portretowych, było by dobrze, gdyby nagrywała także dobrej jakości video (zdjęcia 70% i video30%)

Z tego co udało mi się dowiedzieć nikon ma najlepszą jakość zdjęć ale nagrywanie video jest złe. (źle działa af podczas nagrywania oraz dźwięk podczas zoomowania) . Słyszałem że bardzo dobrze z video radzi sobie panasonic ale nie wiem jak robi zdjęcia? No i to bezlusterkowiec. Canon jest średni w zdjęciach i video, a Pentax jest solidny uszczelniony i podobnie jak Canon średni.

Kwotę jaka zamierzam przeznaczyć na zakup to max3100zł, dodam iż w przyszłości jak się już wciągnę w fotografie, zamierzam dokupować obiektywy by ulepszać jakość zdjęć i video:) Więc byłoby dobrze kupić aparat pod tym względem.

Bardzo proszę o wasze opinie co sądzicie o wyżej wymienionych aparatach? Może macie jakieś własne typy?

• Jakubkazmierczyk

Jeśli chodzi o AF w trakcie filmowania to jedynie Panasonic i Canon (choć gorzej) się nadają. Nikon dobrze sobie radzi ze zdjęciami i filmami, pod warunkiem że nie używasz AF. Czytałeś nasze testy aparatów?

• bb99
    bb99
    22.09.2015, 15:27|Zgłoś nadużycie

Dzięki za informacje.
    Tak czytałem te testy właśnie one namieszały mi w głowie :). Jestem jedną nogą za wyborem Nikona D5500, jednak to nagrywanie video mi spać nie daje, nie chce się potem denerwować za każdym razem podczas kręcenia, gdy cały czas będzie słychać zoom:( Rozważam także zakup Canon EOS 750D ze względu na jego dobre ( tak sądzę) nagrywanie video.
    Jednak co do jego jakości zdjęć czy jest dużo gorsza niż wspomnianego nikona?
    a czy autofocus działa sprawnie?
    Co wybrać?

• Jakubkazmierczyk

AF podczas filmowania w 750D radzi sobie całkiem nieźle, na pewno o niebo lepiej niż w D5500. Jakość zdjęć też jest dobra, więc nie ma co się bać :). A zoom będzie słyszalny, dlatego lepiej zaopatrzyć się w zewnętrzne rejestratory dźwięku.

• bb99
    bb99
    22.09.2015, 19:41|Zgłoś nadużycie

Z tego co napisałeś rozumiem że zoom jest słyszalny podczas nagrania we wszystkich lustrzankach nieważne nikon czy canon, czy tak?

Czy to znaczy, że jak do nikona dokupię zewnętrzy mikrofon problem dźwięku zoomu podczas nagrania wyeliminuje całkowicie?

Jeszcze jedna sprawa, nikon czy canon oferuje prostsze bardziej intuicyjne menu dla początkującego?

• lajdos
    lajdos
    23.09.2015, 00:08|Zgłoś nadużycie

Słyszalny jest silnik autofocusu nie zoom, w niektórych szkłach są tak głośne silniki że słychać je dosyć mocno dodając fakt że mikrofon wbudowany w puszkę jest blisko tego silnika to rejestruje jego odgłosy. Zewnętrzny mikrofon ogólnie poprawi jakość dźwięku w nagraniach a fakt że zostanie odsunięty od silnika spowoduje to że nie będzie rejestrował jego działania. A co do samego aparatu to polecał bym raczej zainteresowanie się bardziej bezlusterkowcem jakością zdjęć nie odstają, a możliwości video mają często lepsze niż lustrzanki jedyny mankament to niewielkie ilości optyki na rynku wtórnym dodatkowo masz mniejsze gabaryty co sprawi że się tak szybko nie zniechęcisz do zabierania aparatu na spacer z dzieckiem.

• bb99
    bb99
    23.09.2015, 16:03|Zgłoś nadużycie

lajdos czy zdjęcia z bezlusterkowców rzeczywiście są równie dobre jak z lustrzanki? czy można za ich pomocą przy robieniu zdjęć portretowych otrzymać efekt z postacią z przodu i rozmazanym tłem równie dobry jak w lustrzankach?

Jeżeli chodzi o solidność korpusu i szkieł czy są równie dobre jak w lustrznakach?

Jaki bezlusterkowiec który spełnia podane przeze mnie kryteria proponowałbyś na początek?

• Jakubkazmierczyk

bb99 - wszystko zależy od konkretnych modeli - z jednych lustrzanek dostaniesz lepszą jakość niż z bezlusterkowców, z innych gorszą. Tu trzeba byłoby porównywać konkretne modele. Podobnie z jakością wykonania - niektóre lustrzanki to plastik fantastik, inne zbydowane są z lepszych materiałów. Też trzeba porównać konkretne modele.

Co do rozmycia - biorąc pod uwagę matryce APS-C i standardowe obiektywy, rozmycie będzie miało identyczne nasilenie, w mikro 4/3 trochę mniejsze.

W tej cenie, o której piszesz, bezlusterkowce zazwyczaj będą lepiej wykonane niż lustrzanki.

Zerknij na nasz test bezlusterkowców do 3000 zł, w tej cenie możemy rekomendować głównie Panasonica G7, GX7, Olympusa OM-D E-M10 i Sony A6000.

• lajdos
    lajdos
    23.09.2015, 19:31|Zgłoś nadużycie

Tak zdjęcia z bezlusterkowców są tak samo dobre bo w dzisiejszych czasach jak to już Kuba pisał wielokrotnie nie ma złych aparatów od siebie tylko dodam tyle że słabe zdjęcia powstają z braku wiedzy i umiejętności.
    W lustrzankach entrylevel i semi pro Canona, Nikona czy Pentaksa masz matryce wielkości aps-c
    w bezlusterkowcach Fuji, Sony i samsunga równiez aps-c
    W Olimpusie i Panasoniku trochę mniejsze micro 4/3
    We wszystkich markach masz możliwość uzyskania ładnego obrazka i ładnego rozmycia tła, kwestia tylko czy jak kupisz dobrą puszkę to do niej podepniesz dobre szkło bo jak będzie marne to zdjęcie raczej też będzie marne.
    Jak chcesz sobie zaoszczędzić czasu i pieniędzy to interesuj się tym jaki obrazek daje konkretna puszka z konkretnym szkłem zamiast skupiać się na samym aparacie. I wybieraj zestaw dający efekty takie jakie ci się podobają. ale najpierw poczytaj o podstawach fotografii i co na co ma jaki wpływ.

• bb99
    bb99
    23.09.2015, 21:57|Zgłoś nadużycie

Dziękuje za wasze opinie właśnie czytam już którąś godzinę o bezlusterkowcach -troszkę do nich mnie przekonaliście:) rzeczywiście pod wieloma względami przewyższają lustrzanki:)
    Obecnie na tę chwilę Panasonic Lumix G7 ,spełnia chyba w 95% kryteria które postawiłem na początku.

Tylko teraz powiedzcie mi proszę czy Panasonic to rzeczywiście dobra firma w której sprzęt warto zainwestować?
    Przyznam się że do tej pory nie brałem tej marki pod uwagę, jako poważnego gracza na rynku fotograficznym.

Czy aparaty które produkuje będą tak samo dobre lub zbliżone jakościowo do nikona czy canona? ( jakość zdjęć, wytrzymałość)

Nie chce kupić czegoś co po roku się rozleci, zwłaszcza że obudowa wspomnianego aparatu włącznie z obiektywem zrobiona jest z plastiko-podobnego materiału.

• bb99
    bb99
    23.09.2015, 22:25|Zgłoś nadużycie

p.s dołączam link z bardzo fajną recenzją tego aparatu.

image

• Jakubkazmierczyk

Nie bardzo rozumiem czemu Canona i Nikona podajesz jako wyznaczniki jakości wykonania. Aparaty w Twoim budżecie zarówno Canona, jak i Nikona będą z plastiku. A Panasonic jest jak najbardziej godny polecenia.

• lajdos
    lajdos
    24.09.2015, 02:09|Zgłoś nadużycie

Kuba nie spinaj się tak mocno :p tyle czasu siedzisz w branży że powinieneś zdawać sobie dobrze sprawę z faktu że większość osób nie znających się na rzeczy uważa c i n jako jedyne firmy naprawdę produkujące prawdziwe aparaty a nie zabawki :p

• bb99
    bb99
    24.09.2015, 15:42|Zgłoś nadużycie

Słusznie zauważył lajdos , w moim środowisku wszyscy znajomi posiadają nikony i canony ewentualnie sony alfy. Nikony wśród ludzi którzy mnie otaczają uchodzą za aparaty o najlepszej jakości zdjęć, znam przypadek gdzie znajomy zrezygnował z canona na rzecz nikona właśnie z tego powodu. Słucha się takich rzeczy a później zostaje to w głowie.

Za chwilę jadę do sklepu na żywo zobaczyć wspomnianego panasonica, zobaczę jak leży, może bardziej się do niego przekonam.

Ciekawi mnie jak będzie z doborem akcesoriów do niego w późniejszym czasie, szkieł , mikrofonu itd…?
    Czy można do niego podpiąć obiektywy z lustrzanek? Czy to będzie działać?
    Orientujecie się może jak wypada jakoś wykonywanych zdjęć i filmów wspomnianego Panasonica w porównaniu do np.: nikona d5500?

• Jakubkazmierczyk

Żeby porównać jakość zdjęć wystarczy otworzyć nasze testy Nikona i Panasonica. Nikon jest delikatnie z przodu, ale to już naprawdę niuanse. Obiektywy z lustrzanek możesz podpiąć przez odpowiednie adaptery, ale to raczej średni pomysł. Lepiej korzystać z tego, co daje system m4/3 :).

• bb99
    bb99
    24.09.2015, 21:50|Zgłoś nadużycie

Jestem po oględzinach, ogólnie aparat zachwycił mnie możliwościami,masa funkcji ,rozłożeniem przycisków (wszystko na wierzchu), działaniem af, wygląda bardzo ładnie, leży pewnie w dłoni jest lekki, świetnie nagrywa, wizjer, itd....

Jedynie co powstrzymuje mnie jeszcze przed zakupem to to że ma matryce 16 milionów pikseli, nie wiem czy taka jest wystarczająca?

Bateria podobno trzyma 1,5 godz, i materiał - ten plastik z którego jest wykonany wygląda trochę kiczowato, nie jestem też jeszcze pewien jakości zdjęć wykonywanych przez ten aparat w porównaniu do lustrzanek w tej samej cenie np nikon d5500 canon d750.

Wyczytałem też że niektórzy, nie są zadowoleni z obiektywu który jest z nim dołączony i proponują w zamian adapter plus jakiś inny obiektyw np z lustrzanki lub innego bezlusterkowca.

p.s a i Jeszce jedno czy zdjęcia z bezlusterkowca rzeczywiście wychodzą dużo gorzej w świetle żarowym ( przy słabym oświetleniu) niż te z lustrznaki?

• lajdos
    lajdos
    25.09.2015, 04:22|Zgłoś nadużycie

Zamierzasz bilbordy drukować? bo na odbitke 10x15 starcza 5mpx na A3 12mpx a tu masz 16 wiec nawet jak dość mocno skadrujesz obraz to zrobisz dobry wydruk. Co do jakości w słabym świetle to zazwyczaj im wieksza matryca tym lepsze wysokie iso. Jak ci przeszkadza matryca m4/3 to zerknij w stronę sony albo fuji bo tam masz apsc jak w lustrzankach. Co do optyki to w każdym systemie masz lepsze i gorsze szkła no może poza fuji bo tam wszystko trzyma poziom jak narazie.

• bb99
    bb99
    25.09.2015, 21:39|Zgłoś nadużycie

Z tego co piszesz lajdos 16 powinno wystarczyć. Sprawdzałem bezlusterkowce sony i fuji z matrycą apsc jak radziłeś.
    Zwłaszcza fuji robi na mnie wielkie wrażenie, guzikologia, jakość wykonania - piękna maszyna :)

Fuji i Sony dla mnie mają jedną dość istotną wadę, wyświetlacze nie obracają się na tyle abym mógł robić zdjęcie swobodnie sobie z żoną i dzieckiem, nie ukrywam jest to dla mnie dość ważne.

Aparaty którymi jestem zainteresowany to:
    Sony A6000
    Fujifilm X-T10

Muszę przyznać że przekonaliście mnie do bezlusterkowców dla mnie aparat tego typu jest w sam raz.
    Czy możecie mi polecić jakieś inne bezlusterkowce spełniające kryteria o których pisałem?
    Jestem wstanie podnieść mój budżet do 3700zł
    A może wiecie coś o jakimś nowym modelu aparatu który w najbliższym czasie ma się pojawić na rynku, mogę poczekać jeszcze miesiąc z zakupem jak będzie trzeba.

• bb99
    bb99
    25.09.2015, 22:00|Zgłoś nadużycie

lajdos jeśli chodzi o firmę Fuji - zawiele o niej nie wiem, uważasz ją za najlepszą produkującą bezlusterkowce? ze względu na jakiś konkretny model ? czy całość sprzętu?
    Jak jest z trwałością ich korpusów i obiektywów ? i jak wygląda sprawa serwisu i gwarancji u nich?

• lajdos
    lajdos
    26.09.2015, 18:08|Zgłoś nadużycie

fuji na rynku foto jest od dziesięcioleci czy jest najlepszym producentem bez luster ciężko powiedzieć wszyscy produkują dobry sprzęt ale jak na razie fuji jako jedyna firma nie wypuściła średniej albo słabej optyki ale odbija się to też na cenach bo to nie najtańszy system ale za jakość się płaci wszędzie najlepszej jakości szkła w c i n też są drogie.

• bb99
    bb99
    28.09.2015, 16:19|Zgłoś nadużycie

Przez ostatnie dwa dniu przeczytałem na waszym forum i nie tylko, masę artykułów i porównań na temat bezlusterkowców. Mam totalny mętlik, Panowie pomóżcie.

Znowu dzisiaj oglądałem aparaty i mam lekki zgrzyt.

Rozważam zakup któregoś z 4 modeli, poniżej:

Fujifilm X-T10- świetna jakość zdjęć ( jak w lustrzance np.: nikon d5500), świetna guzikologia , nagrywanie video z tego co wiem to nienajlepsze, wyświetlacz nie obracany i nie dotykowy do tego drogie - najdroższe obiektywy z tej czwórki, no i ma problem z tym, z czym wiele aparatów tej marki, czyli szybkim wybudzaniem. Nie dość, że stosunkowo nieduży spust trzeba mocno dusić, zamiast wcisnąć delikatnie do połowy, to jeszcze samo wybudzanie trwa zdecydowanie zbyt długo. W efekcie, czekając na aparat, możemy stracić interesujące, chwilowe kadry.

Panasonic Lumix DMC-G7 - jakość dobra – (nie zachwyca), rewelacyjne video, wyświetlacz obracany, dotykowy, lekki, szybki.

Nikon D5500 - bardzo dobre zdjęcia, wyświetlacz obracany i dotykowy, duży i powolny jak żółw w stosunku do bezlusterkowców .

Olympus OM-D E-M10 Mark II - dobre zdjęcia, wyświetlacz obracany, dotykowy, video średnie nie wyposażono w gniazdo mikrofonu i obcięto możliwość tetheringu .

Najchętniej to chciałbym połączenie tego fuji z panasem

Co myślicie o Olympusie w sumie o tej firmie najmniej teraz wiem czy jest godna polecenia ? czy jakość zdjęć można było by w jakimś stopniu porównać do fuji?

A może wiecie coś o jakimś nowym modelu aparatu który w najbliższym czasie ma się pojawić na rynku, mogę poczekać jeszcze miesiąc z zakupem jak będzie trzeba.